Káva - jej vplyv na organizmus a chudnutie

09.02.2010 07:27

Rozhodli ste sa schudnúť a rozmýšľate nad tým, či môžete piť kávu, či Vám pomôže pri chudnutí? V nejednom prípade pitie veľkého množstva presladenej kávy je jednou z príčin Vašej nadváhy. Teda piť či nepiť kávu pri chudnutí? Väčšina z nás si život bez kávy nevie predstaviť. Vydobyla si pozíciu jedného z prvých ranných nápojov, osvieži popoludní, je nezameniteľnou súčasťou posedení, porád, rokovaní... Vo veľkej miere jej povzbudzujúce účinky využívajú študenti najmä v predskúškovom období. Okrem toho však patrí medzi tie súčasti našej stravy, o ktorých škodlivosti, respektíve neškodlivosti, sa diskutovalo a diskutuje s veľkou intenzitou ešte aj dnes. Káva obsahuje asi ako jedinú farmakologicky účinnú látku kofeín a okrem neho celý rad voňavých aromatických látok. Jedna bežná porcia kávy obsahuje okolo 85 mg kofeínu. Táto látka sa však nachádza aj v čaji, kakau a v niektorých limonádach.

 

Prečo povzbudzuje?

Turci o káve hovorili, že je „černochom, ktorý zaháňa sen“, teda, že oživuje zmysly, zbystruje pozornosť a podnecuje myslenie. Arabi si túto vlastnosť kávy vraj všimli vďaka kozám, ktoré s obľubou ohrýzali bobule kávovníka. Prejavovali sa veľmi čulo. Od kôz k pastierom nie je ďaleko, a tak vyskúšali účinok zázračným bobúľ aj na sebe – a na svete bola káva.

Odvar z pražených a rozomletých kávových bôbov, dosahuje tento účinok predovšetkým tým, že zvyšuje krvný tlak. Keď vypijeme šálku kávy, už o niekoľko sekúnd si môžeme všimnúť, že sa nám zostruje zrak a urýchľuje tok myšlienok. Tieto účinky možno pripísať zvýšenému prietoku krvi kapilárnymi cievami oka a mozgu. Tlak krvi sa pritom zvýši, jeho horná aj dolná hranica, asi o desať jednotiek /mm ortuťového stĺpca/. Preto sa pravidelné pitie kávy stáva skoro nevyhnutnosťou pre osoby, ktoré majú veľmi nízky krvný tlak. Za túto vlastnosť kávy môže kofeín. Okrem neho však obsahuje káva aj celý rad iných látok, ktoré vo väčšej alebo menšej miere ovplyvňujú ľudský organizmus.

 

Z výskumov

Káva obsahuje aj škodlivé látky /ale len vo veľmi malej miere/. Vznikajú v procese praženia, odvar z rozomletých surových kávových bôbov ich neobsahuje. Výskumom sa zistilo, že moč osôb, ktoré vyfajčili 18 cigariet, preukázal výrazné mutagénne vlastnosti, zatiaľ čo moč tých, ktorí vypili nápoj pripravený z 12 gramov instantnej kávy, takúto vlastnosť neprejavil.

Ani vzťah pričastého pitia kávy na vznik chorôb srdca a ciev sa jednoznačne nepreukázal. V krajinách, ktorých obyvatelia konzumujú skutočne veľa tohto nápoja – Brazília, Taliansko, Maďarsko – nezistili neprimerane zvýšený počet infarktov srdcového svalu.

Množstvo kofeínu, ktoré obsahujú dve šálky kávy vraj priaznivo pôsobí na fungovanie pečene, ako prevencia pred cukrovkou a artritídou. Kde je teda pravda? Najlepším riešením je aj v tomto prípade striedmosť.

 

Hlas tela

Určite sa vám už stalo, že ste po vypití silnej kávy, alebo veľkého množstva kávy, cítili pálenie v žalúdku, ktoré neskôr prešli do bolesti žalúdočných stien. Stáva sa to najmä vtedy ak vypijeme kávu nalačno. V týchto prípadoch sami cítime, že nápoj nám škodí. Káva pôsobí agresívne na žalúdočné steny, kyseliny, ktoré obsahuje okrem toho urýchľujú trávenie, takže pravidelní ranní kávičkári zvyčajne nemávajú problém so stolicou, aj keď ho možno v minulosti mali. Na prázdny žalúdok v skorých ranných hodinách však skutočne nie je liekom. Žalúdok sa prebúdza, a aby mohol správne využiť po celý deň to, čo doň dáme, potrebuje jemné privítanie. Preto sú veľmi dôležité raňajky, ktoré by nemali byť ťažké. Káva sa svojim vplyvom na prázdny ranný žalúdok vyrovná prepraženému hamburgeru alebo hranolčekom. Ideálne je piť kávu s mliekom, ktoré čiastočne neutralizuje a zjemňuje negatívne vplyvy kávy na tráviace ústrojenstvo.

I keď posledné výskumy ukazujú, že káva nie je škodlivá, dôležitý je predovšetkým náš zdravotný stav, ktorý je u každého individuálny, preto to, čo na jedného vplýva dobre – i keď je klasifikované ako neškodné – u iného môže vyvolať problémy. Dôležitá je však aj kvalita kávy, ktorá nie vždy súhlasí s jej cenou. Na druhej strane niektoré druhy zŕn, ktoré môžu byť považované za kvalitné, môže naše telo prijímať s väčšími problémami ako iné. Preto nie je zriedkavé, že niektoré druhy káv, považované všeobecne za kvalitné nám môžu spôsobiť nepríjemnosti, kým iné nie.

A nakoniec, veľa záleží nielen od toho koľko káv za deň vypijeme, ale aj aké silné. Predávkovanie kávou vyvoláva namiesto očakávaného povzbudenia do ďalšej práce alebo zábavy nepríjemnú nervozitu, ktorá je spojená s fyzickými prejavmi – búšením srdca, zvieraním žalúdka a podobne.

Ak pijete kávu najmä kvôli chuti, prípadne chcete byť počas celého dňa príjemne povzbudení a aktívni, pripravte si do práce termosku kávy, v ktorej však budú zaliate pomleté zrná v objeme zodpovedajúcom maximálne dvom priemerne silným kávam /na liter max. 4-5 malých lyžičiek/ a doplňte ju poľa chuti mliekom.

Keď to s týmto čarovným nápojom nepreháňame – optimum pre zdravého človeka je 2 priemerne silné kávy denne - nepijeme ho nalačno, môže byť pre nás aj liekom a príjemným neškodným dopingom.

 

Káva a chudnutie  Mnohé ženy kávu využívajú na urýchlenie tráviacich procesov, aby dosiahli svoju vytúženú nižšiu hmotnosť. V žiadnom prípade však káva nie je ideálnym prostriedkom na chudnutie, a to najmä z toho dôvodu, že veľké množstvo kávy skutočne škodí mnohým našim orgánom.  Poznal som tiež ženy, ktoré sa sťažovali na to, že napriek tomu, že vynechali zo svojho jedálnička sladkosti, schudnúť nemôžu, ba naopak, naďalej priberajú. Pripisovali to vždy génom a iným záhadám ich tela. Problém spočíval v tom, že sladkosti nahradili kávou, o ktorej vedeli, že neobsahuje takmer žiadne kalórie. Ibaže si do nej dávali minimálne dve-tri, dokonca niektoré aj štyri lyžičky cukru a poriadnu dávku smotany alebo šľahačky, niekedy navyše aj s čokoládou. Na tieto kalórie už nepozerali... Ak si vyčítate každú šálku kávy, ktorú do seba vlejete, je čas skoncovať s tým. Kávové zrnká prospievajú zdraviu, omladzujú, upravujú trávenie, odbúravajú tuky... Kto by odolal takému elixíru?! Koľko kávičiek denne vám neublíži?

 

Káva je dobrá, lebo...


- Vyvoláva pocit pohody a zlepšuje náladu.
- Je zlatou baňou na antioxidanty – obsahuje ich až trikrát viac ako čierny čaj! Antioxidanty neutralizujú škodlivé voľné radikály, spomaľujú starnutie a chránia pred vznikom nádorov.

 - Je ideálnym liekom pre ľudí s nízkym krvným tlakom, pretože ho mierne zvyšuje. Ak je váš tlak normálny, kávy sa nemusíte báť. Nárast tlaku je asi taký, ako keď vám niekto oznámi dobrú správu. Pri pravidelnom pití je vplyv na tlak ešte menší.
- Odstraňuje únavu, povzbudzuje organizmus, stimuluje mozog, zrýchľuje tok myšlienok, zvyšuje vnímavosť, pozornosť a bdelosť.
- Urýchľuje odbúravanie tukov, takže vám pomôže aj pri chudnutí.
- Podporuje vylučovanie žalúdočných i žlčových štiav, čím zlepšuje trávenie. Je tiež vynikajúcou prevenciou vzniku žlčových kameňov.
- Mnohí lekári strašia: káva je nebezpečná, lebo odvodňuje. Je síce pravda, že má mierne močopudné účinky, ale ak si po každej šálke dáte pohár vody, vaše telo dehydrované určite nebude.
- Ochraňuje pečeň a znižuje riziko jej poškodenia – najmä u ľudí, ktorí sú obézni alebo pijú priveľa alkoholu. Milovníci čierneho moku majú v porovnaní s kávovými abstinentmi až o polovicu menšiu pravdepodobnosť, že dostanú rakovinu pečene.
- Najnovšie výskumy ukázali, že pravidelná konzumácia niekoľkých šálok kávy denne neprispieva k vzniku srdcovo-cievnych ochorení. Staršie štúdie, ktoré tvrdili opak, nebrali do úvahy dôležitý fakt: konzumenti kávy sú často silní fajčiari so zlým životným štýlom a pod neustálym stresom. Práve tieto „maličkosti“ bývajú skutočnou príčinou infarktu či porážky.

 

Pite ju s mierou

- Budúcim mamičkám lekári neodporúčajú pochutnávať si na káve (alebo len mierne). Kofeín preniká cez krvný obeh do placenty aj plodu a nepriaznivo vplýva na vývoj bábätka.
- Pitie kávy vo vysokých dávkach ovplyvňuje rovnováhu a stabilitu, mení vnímanie hĺbky a vzdialenosti, sťahuje zorničky a zvyšuje aj hladinu cholesterolu.

- Nedisciplinovaní kávičkári bývajú nervózni, podráždení, trasú sa im ruky, nepravidelne im bije srdce a mávajú problémy so spaním.
- Nadmerné pitie kávy odčerpáva z kostí vápnik a môže viesť až k osteoporóze. Ak to z času na čas prešvihnete, do jedálnička zaraďte viac mlieka, mliečnych výrobkov, orechov, sóje či zelenej zeleniny. Doplníte tým stratený vápnik. O potrebnú dávku vápnika budete mať postarané, aj keď si do kávy prilejete mlieko.
- Bez výčitiek svedomia si denne môžete dopriať dve až tri šálky.

 

Koľko vypijete kofeínu?

 

Druh kávy (170 ml šálka)

Množstvo kofeínu (v mg)

Obyčajná

120 – 150

Filtrovaná

80 – 110

Instantná

60 – 70

Cappuccino

70

Káva s mliekom

70

Espresso (30 ml šálka)

75

Bez kofeínu

3 – 10

 

Mnohí z nás bez raňajšej kávy už ani nedokážu vykročiť do nového dňa... Je to dôsledok kofeínovej závislosti? Kofeín je najrozšírenejšia psychoaktívna látka našej doby, pričom mnohí jej užívatelia sa blížia k toxickej úrovni spotreby... Bol zaznamenaný prípad, keď žena závislá od kofeínu denne schrúmala niekoľko hrstí kávových zrniek a k tomu si ešte pripravila niekoľko šálok kávy. Väčšina poznatkov o kofeínovej závislosti však pochádza od ľudí, ktorí sa museli vzdať "len" pravidelného pitia kávy, a to kvôli určitým zdravotným problémom. A "abstinujúci kávičkári" sa ku káve vrátili hneď, ako to bolo možné...
Najčastejším príznakom kofeínovej abstinencie je bolesť hlavy, únava, myšlienkový útlm, pocity slabosti a ospalosť. Tieto potiaže prichádzajú cca 12 až 24 hodín po poslednej káve a zvyčajne doznievajú po ďalších 48 hodinách; môžu však pretrvávať aj niekoľko dní...

Kofeín má teda schopnosť vytvárať určitý druh závislosti... hoci životohrozujúca závislosť kávičkárom nehrozí... Treba však pripomenúť, že všetko je vo veľkej miere individuálne. Preto, vyskúšajte si to sami: stačí niekoľko dní kofeínovej abstinencie.

Piť alebo nepiť kávu?

Osoby, ktoré by kávu piť nemali:
1. osoby so žalúdočnými vredmi a ďalšími sklonmi k žalúdočným ochoreniam. Kofeín podporuje žalúdočné vyprázdňovanie a môže spôsobiť tráviace problémy,
2. tehotné a dojčiace ženy. Kofeín ľahko prechádza cez placentu a môže byť spojený s predčasným pôrodom. Kofeín sa tiež dostáva do materského mlieka a môže u kojenca spôsobiť poruchy spánku,
3. chudokrvní športovci. Látky v káve a čaji môžu zasahovať do vstrebávania železa.
Športovci sú vystavený väčšiemu riziku nedostatku železa než ostatní ľudia, pretože silné potenie spôsobuje väčšie straty železa. Šálka kávy vypitá k hamburgeru môže znížiť vstrebávanie železa obsiahnutého v hamburgeri až o 40%. Ak trpíte chudokrvnosťou, pitím kávy alebo čaju k jedlu alebo do jednej hodiny po jedle sa nutrične ochudobňujete. Naopak, pitie nápojov s obsahom kofeínu hodinu a menej pred jedlom zrejme nemá žiadny negatívny vplyv na vstrebávanie železa.

Najväčšie zdravotné starosti by vám pri pití kávy mali predstavovať nasledujúce zlé návyky:
1. pitie kávy namiesto plnohodnotnej stravy. Veľká káva s dvojitou dávkou smotany a dvoma kockami cukru obsahuje 300 nutrične prázdnych kilojoulov. Vynásobte toto množstvo tromi a máte toľko energie, koľko zodpovedá výživnej miske cereálií. Veľa ľudí, ktorí prehlasujú, že „sú živí vďaka káve“, by kľudne mohli piť omnoho menej kávy, pokiaľ by sa nasýtili pri raňajkách a obede. Potraviny sú lepší zdroj energie ako kofeín.
2. pitie kávy pre udržanie bdelosti. Lepší nápad je dostatočný spánok. Na odstránenie pocitu ospalosti skúste vypiť veľký pohár studenej vody. Niekedy dehydratácia zvyšuje únavu a lepšie je piť vodu než stimulovať srdce k rýchlejšej činnosti.
Viacej ako samotný kofeín uškodia vášmu zdraviu už hore spomenuté zlé návyky.

 

Obmedzovanie kofeínu:
Ak pijete príliš mnoho kávy, zle spíte, ste stále podráždení, roztrasení a precitlivení, potom by ste sa mali pokúsiť konzumáciu kofeínu postupne obmedziť. Nedá sa naraz úplne prestať piť kávu, pretože by to malo pravdepodobne za následok bolesti hlavy. Pokúste sa postupne obmedzovať príjem kofeínu pitím nasledujúcich bezkofeínových nápojov: bezkofeínová káva, bezkofeínový čaj, bylinný čaj, horúca voda s citrónom, vývar, zvarený mušt, horúci jablčný džús. Bezpochyby najlepšia bezkofeínová alternatíva prestávky na kávu je prestávka na cvičenie. Rýchla chôdza a čerstvý vzduch môžu byť v mnohom účinnejšie než ďalší pohár kávy. Nabudúce ak sa budete cítiť ospalo, skúste sa miesto kofeínu povzbudiť cvičením.

 

Príprava chutnej, voňavej kávy vyžaduje:
- nepredlžovať varenie vody a lúhovanie kávy
- nelúhovať kávu pri nízkej teplote vody
- uprednostniť prekvapkávanie.

Káva union
Potrebujete: 4 lyžice šľahačky, 4 lyžice kryštálového cukru, 1/2 litra silnej čiernej kávy, 1 lyžičku mletej škorice, 4 slivky naložené v alkohole (bowle) a 2 poháriky brandy.
Postup: Studenú šľahačku zmiešajte s cukrom. Do pripravenej kávy pridajte škoricu, potom šľahačku s cukrom a brandy. Do vyhriatych šálok dajte po jednej slivke a 4 lyžičkách nálevu z bowle; nakoniec nalejte kávu.
Viedenská káva I.
Potrebujete: 2 žĺtky, 1 dl vlažného mlieka, 5 kociek cukru a 4 dl silnej čiernej kávy.
Postup: Vyšľahajte žĺtky s mliekom a cukrom; k zmesi pridajte horúcu kávu a šľahajte do vytvorenia hustej peny. Podávate vo vysokých pohároch.
Viedenská káva II.
Potrebujete: 150 ml smotany, 1 lyžicu kryštálového cukru, 600 ml silnej kávy a 1 lyžicu kakaového prášku.
Postup: Smotanu s cukrom vyšľahajte do hustej podoby a dajte vychladiť. Kávu nalejte do šálok, pridajte šľahačku a posypte kakaom. >
Káva liégeois
Potrebujete: 150 ml silnej čiernej kávy, 3 lyžice cukru, 150 ml smotany a 2 dávky mocca zmrzliny.
Postup: Silnú čiernu kávu oslaďte lyžicou cukru a nechajte vychladnúť. Vyšľahajte smotanu so zvyškom cukru a do 4 vysokých pohárov rozdeľte mocca zmrzlinu. Nalejte do pohárov so zmrzlinou kávu, pridajte šľahačku a nakoniec niekoľko zrniek kávy namočených v čokoláde.
Káva s rumom
Potrebujete: 6 klinčekov, 1 tyčinku škorice, 4 lyžice cukru, kôru z pomaranča, 75 ml rumu a 300 ml silnej kávy.
Postup: Korenie, cukor a pomarančovú kôru dajte do malej nádoby a zalejete rumom. Zmes opatrne zahrievajte a miešajte, kým sa cukor rozpustí. Potom prilejte horúcu kávu a pred podávaním preceďte cez jemné sitko.

V prípade, že potrebujete schudnúť a neviete ako, vyplňte tento   FORMULÁR NA CHUDNUTIE

Viac o stravovaní sa dozviete na  www.delena-strava.meu.zoznam.sk

 

 

VYPLŇTE VŠETKY ÚDAJE

PRIHLÁŠKA NA CHUDNUTIE

REKLAMNÉ ODKAZY