CHUDNUTIE a JO JO EFEKT Ako mu zabrániť

Diéta, pri ktorej sa chudne formou hladovania spravidla obsahuje málo živín. Telo preto siahne po jediných dostupných bielkovinách - po vlastných svaloch. Chudnutie sa zdá byť podľa váhy úspešné, ale taký človek často stráca predovšetkým vodu a svalovinu. Po nejakom čase to s diétou už dlhšie nevydrží. Začne jesť "normálnejšie" (zvýši príjem stravy) a zas rýchlo priberie. Vráti sa mu spravidla o nejaké to kilo naviac, než bola hmotnosť pred rozhodnutím schudnúť. Človek pôsobí tučnejšie, než predtým, pretože to, čo priberie už nie je svalovina,  ale vďaka získanému úspornému metabolizmu naberie na seba viac tuku. Zvýši sa podiel tuku v organizme človeka na úkor úbytku svalstva. Tak sa stane, že človek po mnohých diétach, hoci má formálne podľa tabuliek správnu hmotnosť je vlastne stále trocha (alebo viac, než trocha) tučný. Svaly sú oveľa ťažšie, ako tuk. A prísne diéty (navyše bez pohybu) spoľahlivo ničia práve svalovinu. A málo svalov neznamená len slabosť, ale aj slabší metabolizmus. Svaly sa totiž podieľajú na spaľovaní skonzumovanej energie. Ak ich máte veľa, spaľujú energiu aj keď práve nič nerobíte. Denne spáli jeden kilogram svalovej hmoty 28 kalórií aj keď ste v kľude a nič nerobíte.

Ak si niekto z vás naordinuje nezmyselnú redukčnú diétu, je zle. Mnoho ľudí s nadváhou (hlavne žien) sa dodnes snaží schudnúť tým spôsobom, že obmedzia svoj príjem energie "na doraz", na minimum. Zjedia len toľko jedla, aby neomdleli pri práci. Áno, po nastolení tak drastickej redukčnej diéty sa naozaj začne váha hýbať správnym smerom, ale to trvá len niekoľko dní. Potom sa zrazu úbytok hmotnosti začne spomaľovať. Telo rýchlo zistí, že nastala reštrikcia potravy, prepína sa do maximálne úsporného režimu. Metabolizmus je schopný spomaliť sa až takmer na polovicu normálneho výkonu. Je to obranný reflex na prežitie.

Po drastických diétach neúprosne nastupuje preslávený JOJO EFEKT

Jojo efekt je notoricky známy všetkým, ktorí prevažnú časť svojho života zasvätili diétam alebo krátkodobému hladovaniu za účelom zhodiť pár kíl. Do šiat, do plaviek, alebo len tak pre radosť.  Skúsenosť nás naučila, že pár dní na uškrtenej strave spočiatku ukáže na váhe o pár čísel menej. Opakovaním takýchto postupov nám hrozia nielen estetické dôsledky nesprávnej životosprávy, ale aj tie zdravotné.
Na začiatku diéty sa telo spolu s tukom zbavuje glykogénu a vody, čo má za dôsledok stratu troch až piatich kilogramov telesnej hmotnosti, potom sa ale úbytok zastaví. Po takomto výsledku sa zvykne človek vrátiť k svojim pôvodným stravovacím návykom, či už pre nedostatok trpezlivosti alebo pre fyzickú vyčerpanosť. Prísun energie sa teda zvýši, vrátia sa glykogénové zásoby a do buniek späť stratená voda a človek sa dostáva na pôvodnú hmotnosť.

Po období hladovania si telo bude vytvárať zásoby na horšie časy, náhodou by sa mu opäť nedostalo dostatočného množstva výživy, preto ak sa po hladovke nerozhodne prejsť na zdravú a vyváženú stravu, v organizme sa bude ukladať takmer čistý tuk.

V konečnom dôsledku váha síce ukazuje rovnakú hmotnosť, ale telesné proporcie nenaznačujú, že sa niečo zlepšilo, skôr naopak. Pokiaľ nevytvárate svaly a zotrvávate na tej istej hmotnosti.Svalovú hmotu nahrádza takmer dvakrát toľko tuku, ktorý je hmotnostne ľahší. Čo je, samozrejme, neželaný efekt, nakoľko vám nejde o to, koľko ukazuje ručička váhy, ale o to, ako budete vaše telo vyzerať.
V prvom rade takýmto životným štýlom a stravovaním trpí váš metabolizmus. Zvyšuje sa riziko vzniku cukrovky 2. typu, porúch lipidového metabolizmu - nárast krvných tukov, pokles hladiny ochranného HDL cholesterolu, nárast krvného tlaku a celkové riziko srdcovo-cievnych ochorení. Nezabúdajte ani na „skrytý“ tuk, ukladajúci sa okolo vnútorných orgánov.
Pri opakovaných pokusoch o schudnutie si telo vycvičené na jojo efekt dokáže vytvoriť také mechanizmy, ktoré šetria energiu a premieňajú kalórie do tukových zásob omnoho efektívnejšie, preto sa mnohým zdá, že priberajú aj zo vzduchu a o to viac námahy musia neskôr vynaložiť na to, aby sa tukových zásob zbavili.

Skôr, ako si privodíte čoraz ťažšie podmienky na chudnutie, premyslite si, či nebude pre vás výhodnejšie pridať na telesnej aktivite a začať sa stravovať svedomito, aby vaša strava obsahovala všetko, čo obsahovať má, v primeranom množstve. Musíte dať do poriadku svoj organizmus zničený nesprávnym stravovaním a drastickými, obmedzujúcimi diétami. Musíte ho doslova zrekonštruovať. Pri zdravom chudnutí sa nedá podvádzať a treba postupovať podľa pravidiel, ktoré si určuje samé telo, nie naša pohodlnosť či nedočkavosť. Nielenže je nerozumné chudnutie neefektívne z estetického hľadiska, z toho zdravotného je navyše aj nebezpečné.

Nikdy nezačnite nepremyslene hladovkou trápiť svoje telo. To po čase skolabuje a vy sa vrátite do starého a nevhodného stravovacieho režimu ešte aj s pár kilami naviac a so zhoršeným metabolizmom.Takže, čo je potrebné zvládnuť? Ide najmä o to,  zvyknúť si na správne zloženie potravy, neprejedať sa  a dopriať si správnu dávku pohybu. Pretože aj priveľa pohybu škodí, ak potom po presilení a svalovici príde obdobie zaháľania a kilá idú zase pekne hore. 

Keď sa chcete viac dozvedieť o niektorých výživových doplnkoch na chudnutie a očistu tela, kliknite TU

Prijmite takéto zásady stravovania za svoje :

- prestaňte sa stravovať, ako váš priateľ, partner (pokiaľ sa samozrejme nestravuje zdravo),
- nahraďte jednoduché cukry komplexnými (celozrnné výrobky, ryža, cestoviny, zemiaky...)
- zvýšte konzumovanie surovej zeleniny a obilovín (kedykoľvek, aj večer)
- vyraďte prehnané večerné konzumovanie ovocia, aj ovocných štiav, prípadne ich konzumujte s mierou a vo vhodnom zložení
- znížte príjem živočíšneho a zvýšte príjem rastlinného tuku, čiastočne aj rybieho tuku v potrave
- prijímajte energiu (sacharidy) skôr dopoludnia a bielkoviny popoludní a večer
- dodržiavajte pitný režim, pite, aj keď necítite smäd, vtedy je už neskoro, denne asi 2-3 litre tekutín, samozrejme nesladených (čaje, minerálky, pitná voda)
- deň začínajte vhodným nápojom: prírodná ovocná alebo zeleninová šťava, 100% džús zriedený vodou, čistá voda,
- zvýšte príjem vlákniny (surová zeleniny, obiloviny, ovocie)
- občas (raz za mesiac) zaraďte do svojho stravovacieho režimu očistné dni (pitie ovocných a zeleninových štiav)
- nahraďte aspoň polovicu bielkovín živočíšneho pôvodu ich rastlinnými zdrojmi (sója, strukoviny)
- obmedzte mlieko a tučné mliečne výrobky
- nejedzte smažené pokrmy a údeniny
- výrazne obmedzte tučné sladkosti
- znížte príjem soli (retencia - zadržiavanie vody v tele a následné opuchy)
- nikdy celkom nevylúčte tuk zo stravy (nenasýtené mastné kyseliny – pomáhajú rozpúšťať vitamíny A,D,E,K)
- nikdy sa neprejedajte, jedzte pomalšie
- jedzte 3-5 krát denne, čím častejšie, tým rýchlejšie sa odbúrava tuk
- pri pocite hladu jedzte cereálie a surovú zeleninu, pite vodu, resp. choďte spať
- jedzte minimálne 2 hodiny pred cvičením, necvičte s plným žalúdkom.

Pomôžte svojmu metabolizmu dostatočným prísunom kvalitných živín. Zrekonštruovaný organizmus sa naučí prijímať nižšie množstvo kalórií a postupne si znormalizuje metabolizmus (začne spaľovať prijaté kalórie – neukladá si ich do tukových zásob). V tomto Vám pomôžu aj kvalitné výživové doplnky.

Potraviny vhodné na zdravé stravovanie a chudnutie

 • morčacie mäso, kuracie mäso
 • chudé hovädzie mäso
 • chudé mäso z diviny
 • králik, zajac
 • vajíčka
 • zelenina, ovocie ( iba do 16:00 ), je mylné sa domnievať, že ovocie sa môže konzumovať aj na večer. Väčšina ovocia obsahuje totižto veľa cukru.
 • kompóty bez sirupu
 • celozrnné pečivo a chlieb
 • ovsené vločky, ražné vločky a cereálie. Nepoužívajte ovsené vločky neskoro večer, sú dobrým zdrojom sacharidov.
 • tmavá ryža
 • tvrdé syry ( ktoré obsahujú okolo 20 - 30 % tuku )
 • dusená šunka, kuracia, morčacia, bravčová
 • tofu, sója a výrobky z nej
 • cestoviny, najlepšie tmavé
 • slnečnica, sezam, tekvicové semiačka
 • olej: olivový, ľanový, lisované za studena
 • oleje na varenie: repkový, slnečnicový
 • tvaroh, cottage cheese, biely jogurt, zakysané nízkotučné mliečne výrobky
 • nízkotučné mlieko
 • ryby ( hlavne morské: tuniak, losos, makrely atď.)
 • racio chlebíky ( tzv. Polystyrénové), ryžové, ražné atď.

Potraviny, ktoré môžete občas konzumovať, ak chcete schudnúť

 • roztierateľné syry, klasické maslo, ovocný jogurt, termixy, miláčik
 • bravčové mäso ( chudé )
 • baranie mäso ( chudé )
 • vnútornosti ( restovaná pečeň )
 • kačacie a husacie mäso bez kože
 • kozie mlieko
 • med
 • horká čokoláda, ochutené cereálie rôzneho druhu
 • oriešky, pistácie, kešu
 • cestoviny ( biele )
 • zemiaky, biela ryža
 • šunková saláma

Naučíme vás JESŤ MENEJ a NEHLADOVAŤ, dostanete JEDÁLNE LÍSTKY a RECEPTY na CHUDNUTIE

S nami dokážete SCHUDNÚŤ bez TABLETIEK a PRÍPRAVKOV, bez HLADOVANIA

VYUŽITE NAJLACNEJŠIE a NAJLEPŠIE CHUDNUTIE

Tu sa PRIHLÁSTE na CHUDNUTIE s nami (kliknite)

UŽ PO TÝŽDNI BUDETE MAŤ MENEJ KÍL a UŽŠÍ PÁS.

NÁVRAT NA NAJNOVŠIE ČLÁNKY O CHUDNUTÍ A STRAVOVANÍ (kliknite)

 

VYPLŇTE VŠETKY ÚDAJE

PRIHLÁŠKA NA CHUDNUTIE

REKLAMNÉ ODKAZY