Úsporný METABOLIZMUS - nepriateľ peknej POSTAVY. Rady na stravovanie a chudnutie.

14.12.2010 12:51

Metabolizmus nás začína zaujímať až vtedy, keď niečo nie je v poriadku. A obezita je jedným zo stavov, kedy sa metabolizmus dostáva na scénu ako spoluvinník našej obezity.

Opakované diéty spomaľujú metabolizmus.  Človek sa prispôsobuje životným podmienkam. Ak si niekto nasadí nezmyselnú drastickú redukčnú diétu, je zle. Mnoho žien sa dodnes snaží schudnúť tým spôsobom, že obmedzia svoj príjem energie - kalórií na minimum. Zjedia len toľko jedla, aby neomdleli pri práci. Áno, po nastolení tak drastickej redukčnej diéty sa naozaj začne váha dočasne hýbať správnym smerom, ale to trvá len niekoľko dní. Potom sa zrazu úbytok hmotnosti začne spomaľovať. Telo rýchlo zistí, že nastala reštrikcia potravy, prepína sa do maximálne úsporného režimu. Metabolizmus je schopný spomaliť sa až takmer na polovicu normálneho výkonu. Je to obranný reflex na prežitie. V divočine by sme vďaka tomu prežili aj "na korienkoch". Žiaľ, divočina, ktorú chudnúci ľudia predvádzajú na vlastných telách je oveľa horšia. V divočine nasleduje po období nedostatku doba hojnosti. Spomalenie metabolizmu spravidla nastáva u inak nie obézneho zvieraťa a tak potom, keď už je čo jesť, nenastane žiadna masívna obezita. Zviera priberie nazad to, čo stratilo a život ide ďalej. Ak si ale človek navodí "obdobie nedostatku", robí to preto, že chce rýchlo schudnúť. Po schudnutí sa však vráti k pôvodnej strave (inú nepozná, alebo neuznáva). Samozrejme, že priberie nazad to, čo stratil.

A je tu aj horší faktor. Diéta, pri ktorej sa chudne formou hladovania spravidla obsahuje málo živín. Telo preto siahne po jediných dostupných bielkovinách - po vlastných svaloch (môže však zobrať aj z kostnej hmoty!). Chudnutie sa zdá byť podľa váhy úspešné, ale taký človek často stráca predovšetkým vodu a svalovinu. Po nejakom čase to s diétou už dlhšie nevydrží. Začne jesť "normálnejšie" (zvýši príjem stravy) a zas rýchlo priberie. Vráti sa mu spravidla o nejaké to kilo naviac, než bola hmotnosť pred rozhodnutím schudnúť. Človek pôsobí tučnejšie, než predtým, pretože to, čo priberie už nie je svalovina,  ale vďaka získanému úspornému metabolizmu naberie na seba viac tuku. Zvýši sa podiel tuku v organizme človeka na úkor úbytku svalstva.

Tak sa stane, že človek po mnohých diétach, hoci má formálne podľa tabuliek správnu hmotnosť je vlastne stále trocha (alebo viac, než trocha) tučný. Svaly sú oveľa ťažšie, ako tuk. A prísne diéty (navyše bez pohybu) spoľahlivo ničia práve svalovinu. A málo svalov neznamená len slabosť, ale aj slabší metabolizmus. Svaly sa totiž podieľajú na "pálení" energie. Ak ich máte veľa, "pália" energiu aj keď práve nič nerobíte. Denne spáli jeden kilogram svalovej hmoty 28 kalórií aj keď ste v kľude a nič nerobíte.

Pravidelná strava metabolizmus zrýchli. Akonáhle človek začne pravidelne jesť - samozrejme primerane malé dávky so správnym zložením živín - organizmus to vyhodnotí tak, že už asi nastala doba hojnosti. Začne vypínať úsporný režim. Už neukladá každý voľný gram potravy na energiu vo forme tuku. Pre telo nastáva dostatok, môžu sa správne upraviť metabolické  procesy, telo už nemusí  tak šetriť. Môže sa zhodiť trocha tuku. Práve to je vec, ktorú musíte pri chudnutí rešpektovať. Ak chcete schudnúť musíte pravidelne jesť päťkrát denne a to v pomerne pravidelných časových intervaloch, pekne rovnomerne rozložených na celý čas bdenia tak, že posledné jedlo by malo byť zjedené asi dve až tri hodiny pred spaním. Tento postup funguje a je overený.  Ľudia s nadváhou to však často nechcú vziať na vedomie. Neraňajkujú, cez deň sa stravujú divne a vyhovárajú sa na prácu. Poslednú večeru si povolia najneskôr o 17:00 a potom sa 6 hodín zmietajú v kŕčoch od hladu. Svojím telám tak sami dávajú prísny príkaz: niet pravidelnej potravy, treba šetriť energiou! Spomalia si metabolizmus nesprávnym stravovaním.

Ak teda chcete chudnúť, nehľadajte si výhovorky, prečo nemôžete jesť 5× denne. Hľadajte spôsob, ako to dosiahnete. Noste si zo sebou vhodné jedlá a jedzte raz za 3-4 hodiny. Robte to, nediskutujte o tom, ako je to ťažké. Je to ťažké, ale aj vy ste ťažkí. Ak to chcete zmeniť, zmeňte svoje návyky. Neučičíkajte sa výhovorkami.

Samozrejme veľmi dôležité je vhodné zloženie stravy. Musí obsahovať nielen primerané množstvo kalórií, ale aj dostatočné množstvo a štruktúru živín (bielkovín, vitamínov, minerálov, vlákniny,...). Ak to nedosiahnete, tak Váš organizmus naďalej pracuje v úspornom režime (znížená miera metabolizmu), ubúda Vám svalstvo, tým sa znižuje spotreba kalórií Vaším svalstvom a Vy sa dostávate do začarovaného kruhu opakovaného chudnutia a priberania. Stav organizmu sa naďalej zhoršuje.

Pravidelné pitie tekutín metabolizmus zrýchli. Druhý faktor, ktorý zásadným spôsobom zrýchli metabolizmus a s ním aj chudnutie je pravidelné pitie. Ideálnou je čistá, nebublinková voda, alebo čaj. Nevhodné sú akékoľvek sladené nápoje, koly, džúsy, malinovky.  Aj to je vec, ktorej sa moderný človek priam úzkostlivo vyhýba. Nejeden z nás za deň vypije tak dve tri kávy. To naozaj nemožno považovať za správny pitný režim. Mnoho ľudí tvrdí, že im také množstvo vody nechutí, že ich to obťažuje, že sa z toho veľa ciká. No áno. Pravidelné pitie má za následok aj pravidelné močenie. A voda naozaj nemá tak atraktívnu chuť, že by sa po nej človek vrhal rád a stále. Ale nikto od vás nechce, aby ste s radosťou pili každú hodinu. Nemusíte to robiť radi, ale robiť to musíte - ak chcete schudnúť a vyčistiť svoj organizmus od nánosov odpadových látok a toxínov. Berte pitie vody ako liek. Nepijete ju zo špásu, alebo pre chuť. Proste sa k tomu prinúťte, pretože to proste funguje. Výsledky uvidíte už o krátka čas na vašej váhe. A ak neveríte, ďalší týždeň proste nedodržiavajte pitný režim. A výsledky nepitia uvidíte na váhe už po ďalšom týždni. Možno viete, že ľudský organizmus sa skladá hlavne z vody a jej  nedostatočný príjem negatívne ovplyvňuje procesy prebiehajúce vo vašom tele. Dostatočný príjem tekutín zrýchli spaľovanie podkožných tukových buniek, zlepší Váš metabolizmus i ostatné činnosti vo vašom tele. Denne by ste mali vypiť 3 až 4 decilitre vody, minerálky, čaju na 10 kg svojej váhy.

Pohyb metabolizmus zrýchli. Tretia maličkosť, akou sa dá razantne ovplyvniť metabolizmus je pravidelný pohyb. Nestačí raz do týždňa tri hodiny niekde fyzicky vytrápiť svoje telo. Lepšie je tri krát do týždňa a kratšie, ideálne ak to však zvládnete denne. Viem, človek sa nerád pripraví o hodinku svojho drahocenného času. Ale s pohybom sa vám zlepší  veľa vecí v živote, a napokon uznáte túto časovú investíciu za veľmi prospešnú - pre vás osobne. Šport - a naozaj stačí aj rýchla chôdza - by ste mali do svojho života komponovať celkom pravidelne. Nenechávajte to na náhodu. Nastavte si budík, predplaťte si fitko, alebo sa dohodnite so známymi na pravidelných stretnutiach, lebo svaly sú ďalším faktorom, ktorý zrýchli metabolizmus. Dá sa povedať, že "viac svalov viac zje". Svaly jedia za vás. Ak ich máte, "zo vzduchu" určite nepriberiete.

Človek s pomalým metabolizmom je pomalý

Dá sa povedať, že ak má niekto pomalý metabolizmus, spravidla aj on sám je "pomalý". Ak nemusí, nevstane zo stoličky. Správa sa úsporne. Ak sa však človek málo hýbe, telo nestráca glykogén (svalový cukor, energiu) a tak ho ani veľmi nepotrebuje doplniť. Stravou však energia prichádza stále a tak má telo jedinú možnosť - ukladať si ju vo forme podkožného tuku. Pracujte na tom, aby váš metabolizmus bol čo najrýchlejší. Porovnávať sa s druhými je len stratou času.  Mnohými diétami absolvovanými po sebe si mnoho obéznych ľudí tak spomalilo metabolizmus, že už priberajú aj z veľmi malých porcií jedla. Viem, tučný človek sa bojí jesť. Má strach, že priberie. Prekonajte však tento strach a začnite sa stravovať celkom pravidelne. Je možné, že za prvé dni nejaké kilo priberiete - to ak ste boli nezmyselne vyhladovaní. Ale postupne sa vám začne zrýchľovať metabolizmus a "spáli" oveľa viac, než predtým. A začnete chudnúť, pričom budete stále sýti.

K tomu, aby ste to dosiahli, Vám účinne pomôžeme !  Účinné zníženie Vašej váhy, úprava stravovacích návykov a zmena životného štýlu sa pre Vás stane v krátkej budúcnosti realitou. K tomu Vám prajeme veľa zdaru !

Keď chcete schudnúť vyplňte tento   FORMULÁR NA CHUDNUTIE (kliknite), alebo si dajte vyhotoviť ANALÝZU VAŠEJ POSTAVY (kliknite)

 PRIHLASUJEM SA NA ZASIELANIE NOVINIEK O CHUDNUTÍ A STRAVOVANÍ (kliknite)

 Ďalšie informácie o tom ako postupovať pri chudnutí a stravovaní sa dozviete na stránkach  www.schudnut-ako.meu.zoznam.skwww.chudnutie.biznisweb.sk

 Chcem si prečítať ďalšie rady - novinky o chudnutí a stravovaní (kliknite)

VYPLŇTE VŠETKY ÚDAJE

PRIHLÁŠKA NA CHUDNUTIE

REKLAMNÉ ODKAZY