Tekuté kalórie – nepriateľ diéty.

17.02.2010 07:36

Úspech Vášho chudnutia závisí od dosiahnutia a pretrvávania negatívnej kalorickej bilancie. To, že množstvo prijatej stravy a jej zloženie významne ovplyvňuje režim chudnutia, Vašu diétu, už určite viete. Často sa stáva, že pri vlastnom chudnutí, zameriavate pozornosť len na zmenu stravovania. Na príjem kalórií z tekutín mnohokrát zabúdate a podceňujete ho (prieskumy uvádzajú, že až 60 percent Slovákov nedodržiava pitný režim), a to aj napriek tomu, že nevhodné tekutiny môžu telu dodať oveľa vyššie množstvo kalórií ako v priebehu dňa prijatá strava. Nesprávny pitný režim výsledok chudnutia neraz negatívne ovplyvní. Následne rozmýšľate nad tým, že prečo nechudnete, prečo Vám diéta nezaberá.

Človek by mal prijímať denne minimálne 1-2 litre tekutín, optimálne množstvo je 2-3 litre tekutín denne (prepočet je 3 až 4 dcl tekutín na 10 kg svojej váhy). Tým sa myslí predovšetkým čistá voda, minerálky, nesladené čaje a ovocné šťavy. Množstvo príjmu však závisí od stavby tela človeka, od jeho veku, vykonávaných aktivít, zdravotného stavu, klimatických podmienok a pod. Teda je to individuálne. Významnú funkciu v súvislosti s pitným režimom vykonávajú obličky. Sú orgánom, ktorý je zodpovedný za vodnú a minerálnu bilanciu v našom tele. Pri nadmernom výdaji a nedostatočnom príjme tekutín sa v tele hromadia škodlivé toxické látky a v obličkách sa usádzajú soli. Vznikajú obličkové kamene a preťažuje sa látková výmena. Voda v tkanivách, krv a lymfa sa zahusťujú, oslabuje sa obranný systém tela, zlyháva prenos nervových impulzov, spomaľuje sa obnovovanie buniek, urýchľuje sa  proces starnutia.
 

Keď človek pocíti smäd, je už neskoro, pretože telo stratilo už viac ako 2% tekutín. Preto sa odporúča piť priebežne počas celého dňa, radšej častejšie a v menších dávkach. Dobre je začať deň pohárom vody nalačno. Črevá sa prečistia, organizmus sa prevlhčí, zlepší sa krvný obeh. Pri pravidelnom dodržiavaní tejto zásady sa zlepší trávenie a výsledok zbadáte aj na pleti. Bude žiarivejšia a hladšia.

Sladené nealkoholické nápoje, mlieko, pivo a alkoholické nápoje sú pri redukcii hmotnosti nevhodné . Tieto tekutiny smäd síce uhasia, ale zároveň sú zdrojom vysokého množstva energie, obsahujú konzervačné látky a potravinárske farbivá.

 

K biologicky najhodnotnejším tekutinám patria ovocné a zeleninové šťavy. Majú vysoký obsah vitamínov, enzýmov a minerálnych látok. Ich súčasťou je aj cukor , ktorý rýchlo preniká do krvi a je pohotovostným zdrojom energie. Preto sa počas chudnutia neodporúča piť viac ako 1dcl čistej zeleninovej alebo ovocnej šťavy denne. Pitie ovocných džúsov je pre ich vysokú energetickú hodnotu rovnako nevhodné.


 

Pitie veľkého množstva kávy a niektorých čajov, ako aj alkoholických nápojov, môže spôsobiť dehydratáciu - odvodnenie organizmu, čo taktiež nie je žiadúce.
Množstvo vypitých tekutín musia vedome regulovať hlavne ženy, pretože ženy pijú menej ako muži. So stúpajúcim vekom sa prirodzene znižuje intenzita prirodzeného pocitu smädu.

Kontrolovaný príjem tekutín je dôležitou podmienkou chudnutia
. Preto, ak pijete menej ako je odporúčané množstvo, musíte začať postupne zvyšovať denný príjem tekutín.
Aby ste nezabudli piť, pripravte si tekutinu hneď ráno do fľaše, džbánu alebo do pohára a postavte ju tak, aby ste ju mali poruke a na očiach.
Osvojte si zásadu, pol hodinu pred jedlom vypiť pohár vody. Možno zistíte, že v tvrdení, že hlad je utajený smäd, je predsa len trochu pravdy.

 

V prípade, že potrebujete schudnúť a neviete ako, vyplňte tento   FORMULÁR NA CHUDNUTIE (kliknite)

 

Viac o stravovaní sa dozviete na www.nadvaha-dieta.meu.zoznam.sk

 

 

 

VYPLŇTE VŠETKY ÚDAJE

PRIHLÁŠKA NA CHUDNUTIE

REKLAMNÉ ODKAZY