Seriál na pokračovanie. CHUDNUTIE, HLAD, PREJEDANIE, JO-JO EFEKT. Rady na stravovanie a chudnutie.

22.10.2010 04:14

 Seriál na pokračovanie. CHUDNUTIE, HLAD, PREJEDANIE, JO-JO EFEKT.

 Keď chcete schudnúť, musíte si uvedomiť, že chudnutie nie je jednorázová akcia, ale proces obsahujúci viacero zmien:

  • Zmenu stravovania a pitného režimu,
  • Zmenu metabolizmu a stavu Vášho organizmu,
  • Zmenu životosprávy,
  • Zmenu Vášho postoja k pohybovým aktivitám,
  • Zmenu - zlepšenie Vašej informovanosti o stravovaní.

Ako dosiahnuť a udržať si optimálnu hmotnosť ? V dnešnom uponáhľanom životnom štýle mnohí z nás často volia potraviny, ktorých príprava je jednoduchá a pohodlná. Tieto potraviny majú však často vysoký obsah tukov, cukrov, soli a kalórii a obvykle im chýbajú základné výživné látky. Je dôležité začať deň správnou stravou.  Vaše telo pracuje kvalitnejšie vtedy, keď mu dáte to, čo potrebuje. Porovnajte to  so starostlivosťou o Vaše auto, či iné veci. Aj tie Vám vracajú len to, čo im dáte Vy.

 Tragédia opakovaných diét a hladovania.

Látková premena – metabolizmus vo vašom tele prebieha bez účasti vášho vedomia. Jedlo sa  v tele spracuje na energiu, stavebné látky a odpad. Metabolizmus väčšinou ľudí začína zaujímať až vtedy, keď niečo nie je v poriadku. A nadváha a zaobľujúca sa postava je hlavným dôvodom, prečo sa začíname zaujímať o metabolizmus ako spoluvinníka našej tučnej postavy.

Tragický úsporný metabolizmus
Ľudia s úsporným metabolizmom vydržia dlhšie fungovať aj pri malom príjme energie. Žiaľ, v modernej spoločnosti je jedlo ľahko dostupné a v mnohých prípadoch vysoko kalorické (fastfood). Ľudia, ktorí potrebujú veľa zjesť nato, aby v pohode a v časovom zhone prežili deň sú prví, ktorí stučnejú. Znamená to, že v dobe hojnosti dodajú do tela viac energie, ako telo stihne účelne spotrebovať. A keďže ich telo je nastavené na úsporný režim - energie sa nezbaví, ale uloží si ju vo forme tuku, priberáte.

Opakované diéty účinne spomaľujú metabolizmus
Ak si naordinujete nezmyselnú redukčnú - drastickú diétu, je zle. Mnohí sa snažia schudnúť tak, že obmedzia denný príjem energie na minimum. Zjedia len toľko jedla, aby neomdleli pri práci. Samozrejme, po zahájení drastickej diéty sa váha začne hýbať správnym smerom, ale to trvá len niekoľko dní. Potom sa zrazu úbytok hmotnosti začne spomaľovať až sa nakoniec zastaví. Čo to znamená?  Prečo k tomu dochádza? Naše telo rýchlo zistí, že došlo k drastickému obmedzeniu stravy, prepne sa do maximálne úsporného režimu. Metabolizmus je schopný spomaliť sa až takmer na polovicu normálneho výkonu. Je to obranný reflex na prežitie. V prírode v nehostinných podmienkach by sme vďaka tomu prežili doslova aj na korienkoch. V prírode však zväčša nasleduje po období nedostatku aj doba hojnosti. Typickým príkladom je život medveďa. K spomalenie metabolizmu dochádza u inak nie obézneho zvieraťa a tak potom, keď už je čo jesť, nenastane žiadna masívna obezita. Zviera priberie nazad to, čo stratilo a život ide ďalej.
Ak si ale človek umelo navodí obdobie nedostatku, robí to preto, že chce rýchlo schudnúť. Po schudnutí sa však vráti k pôvodnej strave (inú nepozná, alebo neuznáva). Samozrejme, že priberie nazad to, čo stratil.

A je tu aj horší faktor. Diéta, pri ktorej sa chudne formou hladovania spravidla obsahuje málo živín. Telo preto siahne po jediných dostupných bielkovinách - po vlastných svaloch. Chudnutie sa zdá byť podľa váhy úspešné, ale taký človek často stráca predovšetkým vodu a svalstvo. Po nejakom čase to s diétou už dlhšie nevydrží. Začne jesť "normálnejšie" a zas rýchlo priberie. Vráti sa spravidla na váhu o nejaké kilo vyššiu, než bola hmotnosť pred rozhodnutím schudnúť. Takáto osoba pôsobí tučnejšie, než predtým, pretože to, čo priberie už nie je svalovina, ale viac tuku.
Môže dôjsť až k tomu, že človek po mnohých diétach, ktorý má formálne podľa tabuliek správnu hmotnosť je vlastne stále viac tučnejší. Svaly sú oveľa ťažšie, ako tuk. A prísne diéty (navyše bez pohybu) spoľahlivo ničia práve svalstvo. A málo svalov neznamená len slabosť, ale aj slabší metabolizmus. Svaly sa totiž podieľajú na pálení skonzumovanej energie. Ak ich máte veľa, spaľujú energiu aj vtedy keď nič nerobíte, hoci aj spíte.

Keď chcete schudnúť vyplňte tento   FORMULÁR NA CHUDNUTIE (kliknite), alebo si dajte vyhotoviť ANALÝZU VAŠEJ POSTAVY (kliknite)

PRIHLASUJEM SA NA ZASIELANIE NOVINIEK O CHUDNUTÍ A STRAVOVANÍ (kliknite)

Ďalšie informácie o tom ako postupovať pri chudnutí a stravovaní sa dozviete na stránkach  www.schudnut-ako.meu.zoznam.skwww.chudnutie.biznisweb.sk

Chcem si prečítať ďalšie rady - novinky o chudnutí a stravovaní (kliknite)

 

VYPLŇTE VŠETKY ÚDAJE

PRIHLÁŠKA NA CHUDNUTIE

REKLAMNÉ ODKAZY