Rady na chudnutie - zlé stravovanie a závislosť na obľúbenom jedle.

12.03.2010 05:56

Účet za prejedanie sa a zlú životosprávu nám nevystaví naše telo okamžite. Niekedy si treba počkať aj desiatky rokov a väčšina sa začne nad sebou zamýšľať, až keď prídu bolesti spôsobené nejakou chorobou, kde obezita figuruje ako rizikový faktor. Nie vždy je neskoro a je známych veľa prípadov, kedy sa človek zmenou stravovania dokázal vyliečiť aj z vážnych chorôb, no sú známe aj prípady, kedy sa to nepodarilo. Pri chorobách platí, že je vždy jednoduchšie (a lacnejšie) im predchádzať, ako ich liečiť. Preto by mala byť nadváha prvým príznakom toho, že niečo nie je s telom v poriadku a každý chudnúci by si mal aj uvedomiť, že chudnutím nerieši len vizuálny problém ale aj možnú príčinu neskorších zdravotných ťažkosti. V súčasnosti poznáme toľko rôznych prístupov k životospráve, že by sme ich mohli zhrnúť do viacerých odborných publikácií. Pre mnohých je životospráva synonymom pre životný štýl. Do nášho života samozrejme patrí oblasť zdravej výživy.  

Mnohých z vás určite trápi aj závislosť, či túžba po určitom jedle a zakaždým Vám prekazí vaše chudnutie. Takmer každá žena a väčšina mužov niekedy v živote túto skúsenosť zažila. Najčastejšie vás trápi chuť po čokoláde (40 % žien) alebo, všeobecnejšie, po potravinách obsahujúcich veľa tuku a cukru alebo iných sacharidov. Túžba po jedle je významná, pretože môže hrať určitú úlohu pri nadmernom príjme potravy, k akému dochádza pri vlčom hlade, bulímii a obezite.

Považujete jedlo za tú najdôležitejšiu vec na svete?
Snažíte sa na neho nemyslieť, ale napriek tomu vás neustále máta v mysli? V dnešnej dobe panuje všeobecne pocit, akoby sa zdravý postoj k jedlu vytratil úplne, avšak niektorí z nás sú na tom ešte horšie. Na jedle sú totiž skutočne závislí! Psychológovia tvrdia, že závislosť môže vzniknúť prakticky na čomkoľvek, a jedlo nie je žiadna výnimka. Je ľahko dostupné a prenasleduje nás doslova na každom kroku. Obchody a televízia sú plné lákadiel, pochúťkam sa nevyhnete dokonca ani v novinovom stánku.

Kedy hovoríme o skutočnej závislosti od jedla?
Závislosť na jedle sa prejavuje skoro rovnakými symptómami ako závislosť na tabaku. Človek závislý od určitej skupiny potravín konzumuje výhradne menej ako desať potravín, a to po dobu dlhšiu než dva roky. Táto choroba sa vo všeobecnosti dosť podceňuje, je však rovnako závažná ako napríklad často spomínaná anorexia. Podľa psychológov sa závislosť na jedle prejavuje skoro rovnakými symptómami ako závislosť na tabaku, či alkohole.

Odvykanie od závislosti
Prvým krokom pri odvykaní je pripustiť si vôbec, že takáto závislosť u človeka existuje a treba s ňou bojovať, pretože tento stav nie je normálny. Tento prvý krok je pri závislostiach mimoriadne ťažký. Nasleduje odvykacia liečba pod vedením odborníkov, pričom dobrou správou je, že aj keď liečba trvá pomerne dlho, človek sa od „svojej“ potraviny dokáže časom oslobodiť natoľko, že na rozdiel od alkoholikov, môže neskôr aj svoju návykovú potravinu v malých dávkach konzumovať. Zradná je nielen psychika. V ústach človeka sa totiž vyskytuje huba, ktorá vyvoláva napríklad zvýšenú chuť na sladké. Túžbu po istom druhu potravín môže spôsobovať aj nedostatočný príjem vitamínov a minerálov, pričom človek sa obmedzovaním v strave dostane do začarovaného kolotoča.

 Zajedáte stres?  Stres je neoddeliteľnou súčasťou života. I keď sa mu dá do istej miery predchádzať alebo sa ho aspoň naučiť ako-tak krotiť, celkom sa ho zbaviť nedokážeme. Na zvládanie stresu každý z nás má svoje vlastné metódy. Kým niektorí z nás sa vybúria v telocvični, uvoľnia sa pri relaxačnom kúpeli alebo meditácii, nejeden rieši stresové situácie jedlom. Čokoláda, zmrzlina, koláčik či iné pochúťky bývajú častou „protistresovou kúrou“. Veď taká čokoláda je doslova balzamom na nervy a vyvoláva v nás pocity šťastia.

 Čo nám hrozí?
Iste nie je nič zlé  na tom, ak si dáte kúsok čokolády alebo inú milovanú pochúťku pre lepšiu náladu. Ak sa to však stane vaším návykom a vy budete každú stresovú situáciu riešiť konzumáciou čoraz väčších dávok vašich „antistresových“ pokrmov, potom riskujete rôzne problémy. Okrem iného hrozí, že vaša postava sa zaguľatí, čo asi len málokto privíta s nadšením. Následne budete mať vďaka váhovému prírastku o jeden dôvod na stres navyše.

Závislosť na jedle existuje
Tak ako môžeme byť závislí na nikotíne či na alkohole alebo drogách, môžeme si vybudovať aj závislosť na jedle. Ak riešite všetky stresové situácie prejedaním, potom sa takéto nárazové „hodovanie“ stáva akýmsi návykom, ktorého sa je ťažko zbaviť.

Ako z toho von?
Bez jedla žiť nedokážeme, no je nebezpečné „utiekať sa“ k jedlu ako k niečomu, čo nás zbaví našich problémov a stresu. Pokiaľ si všimnete, že svoje problémy a stres riešite až pričasto nadmernými dávkami jedla, mali by ste sa mať na pozore. Skúste si nájsť iné prostriedky zvládania stresu, kým si nevypestujete nezdravú závislosť na jedle. Výborné sú rôzne pohybové aktivity, pri ktorých sa vyplavuje hormón šťastia a tak sa po cvičení cítime lepšie.
Pomôcť môžu aj bylinky – skúste si v stresových situáciách pripraviť napríklad upokojujúci medovkový čaj.  

 Pri televízii sa nevečeria!  Je to váš pravidelný večerný rituál. Z poličky zoberiete niečo malé, čoho je ale v balenom sáčku dosť a počas dvoch filmov zjete celý jeho obsah. Najhoršie je, ak máte televízor rovno v kuchyni alebo spojenú obývaciu miestnosť a kuchyňu, ktorej dominuje veľká chladnička.
Tanier s večerou je najhorší stravovací variant, ak sedíte pred televízorom. Na jedenie by sme mali mať vyhradené miesta. Človek by sa nemal hocikde posadiť a tlačiť do seba potraviny. Už praveký človek mal zorganizované stravovanie a domácnosť.
Dôležitou súčasťou jedenia pred televíznou obrazovkou je aj fakt, že sa vôbec nedívame na to, čo jeme. Sme zahľadení na monitor prijímača a ruku z taniera do úst vkladáme akosi mimovoľne. Pred televízorom sme na jedlo nesústredení, aj preto ho zjeme dvakrát toľko. Ak sedíte za stolom a dívate sa celý čas len do taniera, viete sa zorientovať v obsahu aj hmotnosti zjedeného. Na jedlo, ktoré putuje do našich úst v obývačke na gauči vôbec nehľadíme. Pokojne by sme zjedli aj pokazenú potravinu, lebo sme upútaní fascinujúcim filmom.

Kedy prestať jesť?
Keď sa pomaly presúvate zo všetkých ostatných izieb k televízoru. Viete, že máte tak tri hodiny pred spaním. Ak vás pochytí hlad, snažíte sa odolať orieškami alebo čipsami. Ak sa budete stravovať pravidelne a dodržiavať chod o piatich jedlách denne, nebudete sa chcieť prepchávať práve v noci. Pokiaľ telu budete dodávať energiu každé tri hodiny, odvďačí sa vám rýchlejším metabolizmom. Čas posledného jedla si nemusíte striktne stanoviť na 18-tu hodinu. V zásade by ste nemali jesť aspoň 4 hodiny pred spaním. Ak ste večer hladný, uvarte si ovocný či bylinkový čaj. Zjedzte ovocie alebo zeleninu.  

 Čoho môžeme zjesť naviac?   Kto chce chudnúť, vyberá si riedke potraviny. Majú nízku energetickú hodnotu a napriek tomu zasýtia. A dokonca dobre chutia!Obsahujú totiž veľké množstvo vody a majú nízky glykemický index. Oboje má vplyv na to, aby bola nízkokalorická diéta znesiteľnejšia a dala sa vydržať bez záchvatov vlčieho hladu.Zjednodušene povedané ide o také jedlá, ktorých môžeme zjesť relatívne väčší objem a viac si tak naplniť žalúdok. A to bez nežiaduceho efektu prijatia nadbytočných kalórii. Medzi také potraviny patria predovšetkým rôzne druhy zeleniny, až na kukuricu, hrášok a mrkvu. Nízky glykemický index a vysoký obsah vody majú tiež biele jogurty, kefíry, acidofilné mlieko. Ďalej rôzne druhy nezahusťovaných zeleninových polievok a mäsových vývarov. U ovocia záleží na obsahu cukru. Jahody sú lepšie než melón, jablko je lepšie než hroznové víno. Tiež dajte prednosť čerstvému pečivu pred trvanlivými knackebrotmi.

A vôbec, najlepšie je tmavé a celozrnné pečivo, pretože obsahuje vlákninu, ktorá znižuje glykemický index potraviny. Výhoda vody v potravinách je zrejmá – rovnaký objem jedla zasýti viac pri menšom počte kalórií. Ako je to ale s glykemickým indexom (GI)? GI index zjednodušene povedané vyjadruje rýchlosť a rozsah, s akým potravina zvyšuje koncentráciu cukru v krvi. Pri jeho vyššej koncentrácii sa do krvi vyplavuje viac inzulínu, čo nielenže podporuje ukladanie tukov do zásob, ale tiež rýchlejšie budete hladní. Preto je také dôležité pri diéte dbať na príjem potraviny s nízkym GI. Dá sa povedať menej sacharidov a viac vlákniny znamená nižší GI. Záleží ale i na zložení sacharidov a na tepelnej a mechanickej úprave jedla.

 Prečo piť čaje?
Čaj obsahuje vitamíny skupiny B, hlavne B1 a B2, ďalej A, C a P. Vitamín P v spojení s vitamínom C prispieva k hromadeniu kyseliny askorbovej, čím sa posilňuje imunita. Zelený čaj úspešne pomáha liečiť cukrovku. Vysoké percento selénu prítomného v čaji vytvára v tele prirodzenú obranu proti rakovine. Čaj obsahuje aj látky, ktoré zvyšujú počet bielych krviniek. Čaj posilňuje imunitný systém a má vplyv na dlhovekosť.

Tučniete z müsli?
Raňajkové cereálie patria snáď k najobľúbenejšiemu pokrmu, s akým štartujeme deň. Deti sa na ne tešia kvôli sladučkej chuti, my starší zas privítame nenáročnú a najmä rýchlu prípravu. Stačí nasypať do misky, zaliať jogurtom alebo mliekom a raňajky sú hotové. Kým si však pochutnáte na chrumkavom müsli s príchuťou čokolády, pozrite si nutričné zloženie. Možno zistíte, že raňajkujete obyčajnú sladkosť, ktorá s pôvodným müsli okrem názvu veľa spoločného nemá.Väčšina z nás preferuje v rannom zhone tyčinky pred tanierom s vločkami. Aj tu treba byť opatrní. Müsli tyčinky majú pomerne vysoký glykemický index, takže dodajú síce energiu, ale veľmi nakrátko. Ak chcete byť sýty, dajte si radšej obyčajné vločky s mliekom. V ňom obsiahnuté bielkoviny vás spoľahlivo udržia fit a zdravého.

Prečo jesť müsli?
Lebo predstavuje ráno ideálny zdroj energie. Vďaka vysokému podielu zložených sacharidov, ktoré sa vstrebávajú pomaly a pozvoľna, zabráni návalom vlčieho hladu v dopoludňajších hodinách a pomôže vám zachovať si perfektnú koncentráciu až do obeda.

V prípade, že potrebujete schudnúť a neviete ako, vyplňte tento   FORMULÁR NA CHUDNUTIE (kliknite)

Ďalšie informácie o tom ako postupovať pri chudnutí a stravovaní sa dozviete na stránke www.schudnutie.meu.zoznam.sk

 

 

 

 

 

 

VYPLŇTE VŠETKY ÚDAJE

PRIHLÁŠKA NA CHUDNUTIE

REKLAMNÉ ODKAZY