Na VITAMÍNY nezabudnite ani v zime. Bez nich NESCHUDNETE zdravo. Rady na stravovanie a chudnutie

26.09.2010 05:20

 Vitamín je živina, ktorú ľudský organizmus potrebuje na svoju existenciu, no nedokáže si ju sám vytvoriť a musí ju teda získavať v potrave. Spolu s bielkovinami, tukmi a sacharidmi patria vitamíny k základným zložkám ľudskej potravy. Chudnutie a zdravie sú úzko a nerozlučne prepojené. Bohužiaľ prioritou väčšiny ľudí s nadváhou je schudnúť, väčšinou ich však nezaujíma, či chudnú zdravo, hlavne len aby schudli. Následky po ukončení nezdravej, drastickej redukčnej diéty nedajú na seba dlho čakať. Zhoršený zdravotný stav, malátnosť, zdevastované metabolické procesy organizmu chudnúceho a v neposlednom rade jojo efekt, to je len niekoľko základných dôsledkov, ktoré výrazne podlomia psychiku človeka a jeho snahu natrvalo sa zbaviť nadváhy. Preto chudnite zdravo pomocou vyváženej a zdravej stravy. Je to jediná cesta ako úspešne a natrvalo schudnúť.

 Čo je to vyvážená a zdravá strava?

Je to strava, ktorá telu dodá všetko, čo potrebuje, energiu, bielkoviny, vitamíny, minerály, , stopové prvky a ďalšie zložky živín. Neverili by ste, je ich skoro 50. Pokiaľ pri odstraňovaní nadváhy iba obmedzíte stravu, množstvo živín dodávaných organizmu ešte viac znížite, a tak spôsobíte vášmu telu ďalšie problémy. Telo, ktoré dostáva nedostatok živín je oslabené, skôr a rýchlejšie podlieha negatívnym vplyvom okolitého prostredia. Chudnite len z vyváženou stravou. Môžete si pritom pomôcť výživovými doplnkami, aby tak Vaše telo dostávalo naozaj dostatok živín. Nezabudnite, že množstvo a štruktúra živín je závislá od Vášho veku, váhy, pohlavia, vykonávanej práce, atď. Jednoducho potreba živín je individuálna.

V ľudskom organizme spĺňajú vitamíny funkciu katalyzátorov biochemických reakcií. Výrazne sa podieľajú na metabolizme bielkovín, tukov a cukrov. Existuje 13 základných typov vitamínov. Ľudský organizmus si, až na niektoré výnimky, nedokáže vitamíny sám vytvoriť a preto ich musí získavať stravou. Pri nedostatku vitamínov môže dochádzať k poruchám funkcií organizmu, alebo až k veľmi vážnym onemocneniam. Zaručujú činnosť mnohých orgánov v tele, zásadným spôsobom ovplyvňujú odolnosť celého organizmu, sú dôležité pre rast, vitalitu, udržanie mnohých telesných funkcií, sú schopné posilňovať a udržovať imunitné reakcie a všeobecný pocit zdravia. Podieľajú sa na samočistiacej schopnosti tela, priamo pomáhajú pri likvidácii chemickej záťaže z potravín. Sú nenahraditeľnou súčasťou mnohých procesov v našom tele. Vitamínov poznáme 20 druhov, 9 z nich sa považuje za nevyhnutných pre život. A samozrejme, podieľajú sa na zdravom chudnutí! Nezabudnite, chudnite len s nimi!

Niektorých prebytočných vitamínov sa náš organizmus dokáže zbaviť a pokiaľ prestaneme vitamín prijímať, organizmus z tela nadbytočné množstvo vitamínov vylúči. Pri niektorých to však nefunguje – najrizikovejší je v tomto ohľade vitamín A, pri ktorom existujú prípady smrteľných otráv alebo otráv s doživotnými následkami.

Nezabudnite však, že pri spracovaní potravín teplom, dochádza k likvidácii vitamínov.  Ak si na obed uvaríte zeleninovú polievku a myslíte si, že koľko vitamínov ste dodali svojmu telu, tak to nie je celkom pravda. Väčšina vitamínov sa varením zničila. Vitamíny je najlepšie konzumovať vo forme surového ovocia a surovej zeleniny niekoľko krát za deň. Vitamíny vo forme kvalitných vitamínových doplnkov sú tiež dobrým zdrojom vitamínov, ale sú iba doplnkom k pestrej strave. 

 

Druhy vitamínov, kde sa nachádzajú, čo spôsobuje ich nedostatok

 

Vitamín

Potrebný na

Kde sa nachádza

Jeho nedostatok spôsobuje

A

sila zraku, koža, vlasy a sliznice

žĺtok, pečeň, plnotučné mlieko, maslo, karotka, zelená listová zelenina, paradajky

vypadávanie vlasov, poruchy zraku, ochorenia kože a sliznice

B1

látková výmena, funkcia nervov

strukoviny, zemiaky, orechy, celozrnné výrobky

poruchy žalúdka a čriev, únava, nechuť do jedla

B2

rast, látková výmena, nechty, vlasy, koža

plnotučné mlieko, droždie, pečeň, hovädzie a teľacie mäso, marhule, ryby

kožné choroby, popraskané pery, poruchy rastu

B3

trávenie, rast, nervový systém

pečeň, ryby, vajcia, orechy, pšeničné klíčky

poruchy trávenia, nespavosť, poruchy rastu

B6

výmena bielkovinových látok a nervový systém

obilie, sója, hrach, zemiaky, šošovica

kožné choroby, podráždenosť, kŕče, poruchy nervov

B12

tvorba krvi, nervový systém, výmena látok v bunkách

pečeň, obličky, mlieko, syr, žĺtok, ryby, mäso

chudokrvnosť a choroby nervov

B15

látková výmena svalstva a nervových buniek, všeobecná funkcia buniek

oriešky, mäso, ryža, pivovarské droždie

poruchy látkovej výmeny, reuma, choroby pečene, arteroskleróza

C

ochrana proti infekciám, aktivuje látkovú výmenu a tkanivo buniek

citrusové plody, ovocie a zelenina (najmä paprika), bylinky

náchylnosť na infekcie, únava, pomalé hojenie rán

D

tvorba kostí, vápniková a fosforová látková výmena

losos, tuniak, rybací tuk, mlieko, žĺtok

mäknutie kostí, poruchy výmeny minerálov, rachitis

E

pohlavné žľazy, stav hormónov, látková výmena tukov a svalov

pšeničné klíčky, orechy, rastlinné oleje

chudokrvnosť, arteroskleróza, slabosť srdcového svalu, škody na pečeni, neplodnosť, poruchy látkovej výmeny

F

koža, obličky, trávenie

obilie, slnečnica, olivový a sójový olej

ekzémy, akné, vredy, vypadávanie vlasov, choroby obličiek

K

zrážavosť krvi

zelené rastliny, špenát, karfiol, kel

poruchy zrážavosti krvi

P

krvné cievy

šípky, hrozno, pohánky

kapilárne poruchy, alergie, bakteriálne infekcie

Biotín

látková výmena tukov, rast, nervy

droždie, pečeň, hrach, plnotučné mlieko, žĺtok

zvýšená hladina cholesterolu, poruchy rastu a nervov

Cholín

látková výmena

pečeň, pšeničné klíčky, špargľa, mrkva, špenát, zemiaky

poruchy trávenia, choroby pečene

Inositol

látková výmena tukov, koža, tkanivo svalov

srdce, pečeň, droždie, marhule, fazuľa, jahody, špenát, paradajky, žĺtok

srdcovo-cievne choroby, zápcha, ekzém, anomália očí

 

Vitamín A (retinol)
Vitamín A je rozpustný v tukoch a jeho predstupeň (beta-karotén) zaháňajú telesnú aj duševnú únavu a dodávajú elán. Je potrebný pre normálny rast a vývoj tela, obzvlášť pre zdravé kosti a zuby. Chráni sliznice pred infekciami a je základom pre tvorbu fotosenzitívneho pigmentu dôležitého pre zrak.

Nedostatok môže viesť k degenerácii očných tkanív a retardácii rastu.
Zdroje: mango, marhule, papája, špenát, mrkva, kapusta, maslo, vaječný žĺtok, pečienka

Vitamín B1 (tiamín)
Záruka dobrej nálady: vitamín B1 pomáha pri stálej podráždenosti, vracia psychickú vyrovnanosť a zvyšuje koncentráciu. Pomáha bunkám tela premieňať sacharidy na energiu a je nevyhnutný pre správnu funkciu srdca, svalov a nervového systému.

Nedostatok vitamínu môže spôsobovať slabosť, únavu a poškodenie nervov. Úplný nedostatok vitamínu B1 vedie k ochoreniu zvanému beri-beri.

Zdroje: hrach, fazuľa, zemiaky, celozrnné výrobky, pšeničné klíčky, pivné kvasnice, orechy, banány, bravčové mäso, vajcia, ryby, cestoviny

Vitamín B2 (riboflavín)
Zlepšuje náladu. Pri nedostatku energie a depresívnych náladách pomôže vitamín B2, aby bola vaša duša zas v poriadku. Hrá dôležitú úlohu pri telesnom raste, obnove červených krviniek a uvoľňovaní energie zo sacharidov.

Nedostatok vitamínu nie je frekventovaný, pretože ho obsahuje väčšina potravín. K príznakom nedostatku patrí suchá, popraskaná koža a precitlivenosť očí na prudké svetlo.

Zdroje: vajcia, orechy, fazuľa, listová zelenina (špenát), kukurica, mlieko, mliečne výrobky (tvaroh, jogurt), mäso, ryby, ovsené vločky, pšeničné klíčky

Vitamín B3 (niacín)
Pre zdraví spánok, vitamín B3 zaistí sladké sny, dodá vnútornú rovnováhu a posilní nervy sužované stresom. Podporuje funkciu zažívacieho ústrojenstva, kože a nervov. Rovnako má nenahraditeľnú úlohu pri premene potravy na energiu. 

Nedostatok niacínu môže viesť k pelagre, chorobe charakterizovanej postihnutím kože, problémom s trávením a duševnou poruchou.
Zdroje: mliečne výrobky, chudé mäso, orechy, vajcia, huby, obličky, mäso (zverina), hydina, ryby (losos, tuniak, sardinky)

Vitamín B5 (kyselina panthothenová)
Má afrodisiačné účinky. Je to doslova útočník na Váš tuk. Podporuje tvorbu sexuálnych hormónov a hormónov šťastia. Tento vitamín je veľmi dôležitý pre metabolické spracovanie prijatých živín a nenahraditeľný pre syntézu hormónov a cholesterolu. Kyselina pantoténová hrá zásadnú úlohu v našom metabolizme. Vitamín je zložkou koenzýmu A, ktorý je veľmi dôležitý pri premene tukov, uhľovodíkov a proteínov na energiu. Taktiež sa podieľa na tvorbe acetylcholínu, dôležitého prenášača nervového vzruchu a ďalej na tvorbe cholesterolu, žlčových kyselín a napr. pohlavných hormónov. Kyselinu pantoténovú obsahuje väčšina potravín. Dobrým zdrojom sú predovšetkým potraviny živočíšneho pôvodu a celozrnné výrobky, hrášok a fazuľa. Na druhej strane ju len málo obsahujú produkty vyrábané z hladkej múky. Pri ohrievaní potravín jej môže byť až polovica znehodnotená. Kyselina pantoténová, listová a ďalšie vitamíny skupny B i vitamín K sú tiež tvorené probiotickými mikroorganizmami v hrubom čreve. Veľké dávky kyseliny pantoténovej môžu spôsobiť hnačku.
Zdroje: vajcia, ryby, mlieko a mliečne výrobky, cereálie a celozrnné pečivo, hlúbová zelenina (brokolica, kel, kapusta), melóny, strukoviny (šošovica, fazuľa), huby

Vitamín B6 (pyridoxín)
Pomáha pri pred menštruačným cyklom  (PMS). Vitamín B6 (pyridoxín) je zázračnou zbraňou proti kolísaniu PMS. Hrá dôležitú úlohu v metabolizme červených krviniek, pri raste a vývoji kostry. Nedostatok môže byť spojený s deficitom aj iných B vitamínov, môže k tomu dôjsť u mladých ľudí a pri konzumácii príliš veľkého množstva alkoholu.

Nedostatok sa prejaví poruchami imunitného systému, problémami s rastom a postihnutím svalov.

Zdroje: nelúpaná ryža, zemiaky, strukoviny, mäso (bravčové), banány, mliečne výrobky, kvasnice, orechy, celozrnné produkty

Vitamín B9 (kyselina listová)
Po kyseline listovej budete šťastní. Spoločne s vitamínmi B1, B6 a B12 pomáha B9 pri produkcii hormónu šťastia (serotonin). Kyselina listová (kyselina folová) je základným koenzýmom metabolizmu bielkovín. Je dôležitá pre tvorbu červených krviniek, syntézu DNA (molekuly nosiacej genetickú informáciu), rast tkaniva a funkciu buniek. Okrem toho zvyšuje chuť do jedla a stimuluje tvorbu žalúdočnej kyseliny.

Nedostatok kyseliny listovej môže spôsobiť poruchy rastu, šedivenie vlasov, zápal jazyka (glositída), vredy v ústach, peptické vredy a hnačku.

Zdroje: fazuľa a ďalšie strukoviny, citrusové plody a džúsy, pšeničné otruby a celozrnné výrobky, zelená listová zelenina, hydina, bravčové mäso, kôrovce, pečienka, paradajky, kapusta, chren, cukety, zelená zemiaky, celozrná múka, sója, orechy

Vitamín B12 (kobalamín)
Elixír života v starobe. Práve starší ľudia majú často nedostatok vitamínu B12 a prepadajú preto depresiám. Rovnako ako iné vitamíny B je aj vitamín B12 dôležitý pre metabolizmus. Je nevyhnutný pre tvorbu červených krviniek a fungovanie centrálneho nervového systému.

Nedostatok môže viesť k pernicióznej anémii a degenerácii kostnej drene.

Zdroje: ryby (makrela, morský okúň, sleď), račie mäso, slávka jedlá, vajcia, červené mäso, hydina, kôrovce, mlieko a mliečne výrobky

Vitamín C (kyselina askorbová)
Skutočne dodá životný elán. Tomu kto je trvalo unavený a nič ho nebaví, chýba často vitamín C. Je dôležitým antioxidantom, ktorý chráni telesné tkanivá a ostatné vitamíny. Je potrebný pre reguláciu normálneho telesného rastu, hojenie rán a reakcií na stres a stimuluje tvorbu bielych krviniek.

Nedostatok môže viesť k vyššej vnímavosti voči infekciám a celkovému horšiemu zdravotnému stavu.

Zdroje: citrusové plody, kiwi, paprika, petržlen, zemiaky, rakytník rešetliakový, čierne ríbezle

Vitamín D
Slnečný vitamín. Už po 10 minútach na slnku sa v tele vytvára vitamín D (calciferol) Prirodzene to robí dobre tiež duši. Telo si ho vytvára samo na slnku. Podporuje vstrebávanie vápnika, čo je základom pre zdravý vývoj zubov a kostí. Tento vitamín takisto pomáha udržať primerané hladiny vápnika a fosforu v krvi.

Nedostatok tohto vitamínu môže viesť k mäknutiu kostí a krivici.

Zdroje: morské ryby (makrela, losos, sleď), avokádo, mlieko, mliečne výrobky, vajcia, obohatené cereálie

Vitamín E (tokoferol)
Vitamín E je rozpustný v tukoch (len spoločne z tukom ho dokáže telo vstrebať) a zoceľuje nervy. Je potrebný pre ochranu buniek a ako antioxidant, je zodpovedný za normálny rast a vývin svalov, funkciu krvného obehu, nervového a zažívacieho systému.
Zdroje: olej z pšeničných klíčkov, bodliakový, olivový a slnečnicový olej, müsli, obilné klíčky, majonéza, rybie konzervy, orechy, vaječný žĺtok, avokádo, celozrnné produkty, listová zelenina

Vitamín K
Posilňuje telo a ducha. Vitamín K má pozitívny vplyv na hormonálnu hladinu a dodáva stresovanej duši novú silu.
Zdroje: ružičková a listová zelenina (kapusta, karfiol, brokolica), kyslá kapusta, zelený čaj, vajcia

  

Keď chcete schudnúť vyplňte tento   FORMULÁR NA CHUDNUTIE (kliknite), alebo si dajte vyhotoviť ANALÝZU VAŠEJ POSTAVY (kliknite)

PRIHLASUJEM SA NA ZASIELANIE NOVINIEK O CHUDNUTÍ A STRAVOVANÍ (kliknite)

Ďalšie informácie o tom ako postupovať pri chudnutí a stravovaní sa dozviete na stránkach  www.schudnut-ako.meu.zoznam.skwww.chudnutie.biznisweb.sk

Chcem si prečítať ďalšie rady - novinky o chudnutí a stravovaní (kliknite)

 

 

VYPLŇTE VŠETKY ÚDAJE

PRIHLÁŠKA NA CHUDNUTIE

REKLAMNÉ ODKAZY