Keď chcete SCHUDNÚŤ obmedzte príjem SOLI. Rady na stravovanie a chudnutie.

10.06.2010 06:39

Rozhodli ste sa schudnúť a ručička na váhe nie a nie sa pohnúť smerom nadol? Neverili by ste, ale v mnohých prípadoch je príčinou presáľanie jedál. Štipka sem, štipka tam a problém je na svete. Vaše chudnutie sa zastavilo. Soľ v nadbytočnom množstve poškodzuje Vaše zdravie a výrazne sťažuje Vám Vašu snahu schudnúť. Slané jedlá sú pritom často dráždivo chutné a priam zvádzajú, aby ste ich zjedli viac. Najnebezpečnejšie pre narastajúcu nadváhu je kombinácia soľ + tuk. Slané tyčinky, zemiakové lupienky, krekry, syry (čím mastnejšie, tým horšie), pomazánky. Soľ patrí k nášmu životu a pokiaľ sme zdraví, je to vynikajúce ochucovadlo jedál. Avšak v modernej dobe tendencia presáľania sa zakorenila v mnohých rodinách. Nenadarmo sa vraví, že všetkého s mierou. Pokiaľ je váš denný príjem soli nízky, máte šancu, že sa nikdy nebudete musieť obmedzovať. Vaše telo je nastavené na optimálnu spotrebu soli. Presáľaním sa u človeka vyvinie obdobný zvyk, ako pri nadmernej konzumácii sladkostí. Zistíte, že stále prisáľate a zvyšujete dávku  soli na tanieri. Neskôr sa dostavia zdravotné problémy a vy sa musíte soli vzdať, buď úplne, alebo čiastočne. Od zlozvyku presáľania sa  dá odvyknúť, ale ako všetko, je to zo začiatku bolestivé.

Čo spôsobujú v ľudskom organizme soli?

Soli sú väčšinou výsledkom reakcie kyselinotvorných potravín, ktoré sú dlhodobo privádzané do organizmu s neutralizačnými látkami ako je vápnik či fosfor. Tak vznikajú soli vápenaté, fosforečné a pod. Soli sú z tela odvádzané najmä obličkami. A tu vzniká problém väčšiny z nás. Ak sú obličky v strese (čo je v súčasnosti skoro štandardom u každého z nás), či staršie (teda orgán už nemá takú kapacitu odvádzania), začnú sa soli ukladať v organizme, nakoľko ich obličky nestíhajú vyplavovať.

Obličky poškodené stresom, sú náchylnejšie na ukladanie toxínov a vytváranie infekčných ložísk. Všetci ekzematici, ľudia s narušenou kožou (pergamenovou, zvráskavenou) a ľudia, ktorým rýchlejšie starne pokožka, ako by mala, majú porušenú funkciu obličiek. Dôsledkom je napríklad aj vysoký krvný tlak a tiež zlá detoxikačná schopnosť obličiek – najmä nedostatočné odvádzanie solí.

Soli prijímame do tela nielen stravou a tekutinami, ale naše telo si ich aj vytvára. Súvisí to predovšetkým s pH faktorom nášho organizmu – teda najmä s príjmom kyselinotvorných potravín. Tzv. pH faktor nášho organizmu by sa mal pohybovať okolo hodnoty 7,2 – 7,3. V našom tele máme neutralizačný systém, ktorý túto hladinu neustále kontroluje. K neutralizácii pH naše telo potrebuje zásadotvorné látky, ktoré spoločne s kyselinami vytvárajú soli. V závislosti na reakcii s určitými prvkami tak vznikajú soli vápenaté, sodné, horečnaté, fosforečné a mnoho iných. Jednými z najdôležitejších sú soli kyseliny močovej.


Nebezpečné mäso 
Soli sa do organizmu dostávajú predovšetkým mäsom, nakoľko samé ich obsahuje veľa. Viac solí obsahuje najmä mäso červené. Mäso patrí ku kyselinotvorným potravinám, jeho rozpadom vznikajú kyseliny.

Soli na druhej strane naše telo potrebuje – napríklad len krvná plazma má rovnaké zloženie ako morská voda, čo je jeden z dôkazov, že človek vyšiel z mora. Preto sa krvná plazma môže po určitú dobu nahradzovať fyziologickým slaným roztokom. My však hovoríme o prebytku solí v organizme, ktoré sa začínajú ukladať najskôr v okolí kĺbov vo forme malých kryštálikov. Kryštáliky solí sa začnú usadzovať najskôr v kĺbových puzdrách (čo nám spôsobuje bolesť pri pohybe), v šľachovom systéme a vo svaloch. Pociťujeme to ako tuhnutie, bolestivé reakcie pri zmene počasia, zmenšená ohybnosť, opuchy, nakoľko soli zadržujú vodu. Soli sa však neukladajú len v kĺboch, ale aj okolo chrbtice.

Napokon sa pristavíme pri ešte vážnejšom probléme – ukladaní solí v cievnom systéme. Spoločne s tukom sú  práve soli príčinou sklerotických zmien na stenách tepien a v žilovom systéme. Cievy sa nielen upchávajú, ale vplyvom solí aj krehnú, strácajú pružnosť a výsledkom je praskanie žíl, čo pociťujú najmä ženy, nakoľko práve ženy majú s ukladaním solí oveľa väčší a častejší problém ako muži. Soli uložené v arteriálnom systéme spôsobujú tuhnutie, krehnutie a vápenatenie stien týchto tepien. Tým sa zvyšuje krvný tlak a výsledkom môže byť prasknutie tepny a následná mŕtvica.

Soli sa ukladajú aj do mäkkých tkanív a pri ukladaní do podkožia môžu byť príčinou ekzémov. Soli sa dokonca môžu prenášať z matky na plod, vtláčajú sa do kože a podkožia. Dieťa potom od narodenia trpí ekzémami. Niekedy sa soli ukladajú priamo v koži – tá stráca kvalitu, je akoby pergamenová, svrbí, je ekzematická.
Nahromadenie solí je potom jednou z hlavných príčin celulitídy, pretože prítomnosť solí razantným spôsobom deštruuje tkanivo v blízkosti usadenín soli.
Soli sa usadzujú aj v mozgu, čo sa prejavuje spomalením myslenia, stratou pamäti, sklerózou, no v spojení s obličkami vplývajú soli aj na stavy úzkosti. Niekedy sa ukladajú aj v oku a spôsobujú šedý zákal, tuhnutie šošovky, zhoršenie zraku.

U starších ľudí môžu byť soli nahromadené v organizme až v neuveriteľnom množstve jeden až dva kilogramy. Zásadný význam má prítomnosť solí v organizme pri  opuchoch a zavodnení – soli totiž na seba viažu vodu. Človek vtedy trpí vodnatými opuchmi a vyzerá ako balón – má opuchnuté vačky pod očami, ruky, členky. Nadmerné množstvo solí v tele hlavne žien je príčinou, že nemôžu schudnúť – jednoducho ich telo vo veľkej miere vďaka prítomností solí zadržuje vodu.

Podľa zákonov gravitácie (platia na celej zemeguli) sa soli usadzujú najprv v dolných končatinách. Sú príčinou zhoršovania venózneho systému (vznikajú kŕčové žily), pretože prítomnosťou väčšieho množstva solí sa stráca pružnosť tkaniva a naopak zvyšuje sa jeho krehkosť. Soli sa ukladajú predovšetkým v kĺboch členkov, prstov na nohách (najmä palcoch), v achillových šľachách, postupne v kolenách a bedrových kĺboch. Až potom sa usadzujú v ramenných kĺboch a kĺboch horných končatín. Zvýšená tvorba solí žlčových kyselín je predpokladom pre vznik žlčníkových kameňov.

Najviac trpia obličky  
Hovorili sme, že za ukladaním solí stojí nedostatočná činnosť obličiek. Ak by sme mali obličky v poriadku, k takémuto stavu nedôjde. Za nedostatočnou funkciou obličiek stojí ich oslabená energia voči vplyvom stresu, toxických látok a napokon infekčných ložísk. Začarovaný kruh pokračuje ďalej následným zanášaním oslabených obličiek soľami a ešte väčším znižovaním ich kapacity.
Zo solí sa vytvárajú spolu aj s ostatnými metabolitmi ložiská vo forme všetkých druhov kameňov – žlčových, močových, v slinných či iných žľazách. V obličkách môžu spôsobovať soli aj zápaly močových ciest, časté močenie, pálenie pri močení. Nakoľko takto zaťažené obličky nemajú dostatok energie, človek sa napokon cíti navyše aj permanentne unavený. Je preto veľmi dôležité, aby sa každý človek v rámci prevencie zaoberal dôkladnou očistou obličiek. A ak už spomínané problémy u neho nastali, je potrebné soli z organizmu odstrániť.

 

Tu je niekoľko spôsobov, ako sa dá obmedziť solenie:
- vyhýbajte sa mäsovým a zeleninovým konzervám, omáčkam a polievkam v prášku,
- dôkladne si prečítajte informácie o obsahu minerálnych a chemických látok v kúpených výrobkoch, aby ste sa orientovali v množstve soli, sodíka a konzervačných látok,
- znížte množstvo slaných prípravkov, ako sójová omáčka, polievky v kocke alebo v prášku, cesnaková, cibuľová, zelerová a polievková soľ, kečup, orientálne omáčky, polievkové korenie,
- používajte veľa čerstvej cibule, cesnak, zeler, mleté sušené korenie bez soli,
- namiesto údenín jedzte varené alebo pečené mäso,
- obmedzte spotrebu chipsov, keksov, chrumiek s príchuťou papriky, slaniny, bôčika alebo syra,
- nikdy nesoľte v priebehu varenia, pečenia, dusenia  alebo smaženia a soľ pridajte do pokrmu po jeho príprave,
- nedávajte na stôl soľničku.

K radám o obmedzení soli patrí aj ďalšia na zníženie krvného tlaku: jedzte najmä zeleninu a ovocie, ktoré obsahujú vitamín C, lebo majú schopnosť znížiť tlak.
Je to: petržlenová vňať, zeler, pažítka, paprika, paradajky, čierne, červené aj biele ríbezle, šípky, maliny, jahody, borievky, citrusové plody. Osobitne sa odporúča pór. Z varenej zeleniny treba jesť zemiaky, mrkvu, cviklu (bez octu), zelený hrášok, špenát, všetky druhy kapusty, sóju, baklažány, karfiol, kaleráby. Z nápojov šťavu z čiernych ríbezlí s pridaním šípiek.

Soľ v primeranom množstve je pre človeka nepostrádateľná. V neveľkom množstve sa nachádza prakticky vo všetkých potravinách. Také množstvo soli, ktoré organizmus nevyhnutne potrebuje, získame aj zo stravy, ktorá vôbec nie je dosolená. Vhodné je chuť zvýrazňovať bylinkami a koreninami.
Napríklad bežne predávaný chlieb  obsahuje dosť veľa soli – krajec môže podľa druhu chleba obsahovať aj vyše pol gramu soli. Ľudia si ho bežne ešte aj posypú jednou štipkou soli. Jedna štipka, to je asi pol gramu. Štipkou rozumieme množstvo, aké sa bežne dá uchopiť medzi ukazovák a palec. Teda po zjedení krajca chleba ste prijali gram soli.
Minimálny denný príjem soli sú tri gramy, no to už znamená nie práve chutnú diétu. Preto sa zhruba 5 gramov soli  považuje za optimum a limit.
V mnohých minerálkach je veľmi vysoký obsah sodíka, preto aj pri pití tekutín by ste mali dávať pozor, či nepijete presolenú minerálku, ako napr. Fatra


PRIHLASUJEM SA NA ZASIELANIE NOVINIEK O CHUDNUTÍ A STRAVOVANÍ (kliknite)

Keď chcete schudnúť vyplňte tento   FORMULÁR NA CHUDNUTIE (kliknite)

Ďalšie informácie o tom ako postupovať pri chudnutí a stravovaní sa dozviete na stránke  www.schudnut-ako.meu.zoznam.sk

Chcem si prečítať ďalšie rady - novinky o chudnutí a stravovaní (kliknite)

 

 

VYPLŇTE VŠETKY ÚDAJE

PRIHLÁŠKA NA CHUDNUTIE

REKLAMNÉ ODKAZY