Chudnutie VYSOKÝ KRVNÝ TLAK nadváha a CHUDNUTIE.

18.02.2014 01:23

VYSOKÝ KRVNÝ TLAK nebolí, ale zabíja. 

Základným opatrením proti vysokému krvnému tlaku je úprava životosprávy. Viditeľné zlepšenie hodnôt sa dá dosiahnuť najmä znížením spotreby kuchynskej soli.  Výskumy dokázali, že na prevenciu a liečbu vysokého tlaku jednoznačne platí zákaz solenia. Znamená to aj obmedzenie údenín, instantných a konzervovaných jedál a niektorých druhov minerálnych vôd s obsahom soli.

Výrazne pozitívny účinok na zníženie krvného tlaku má zníženie telesnej hmotnosti. Jesť treba pravidelne, vo viacerých menších dávkach denne. Zistilo sa, že brušný tuk je akousi továrňou chorôb, kde sa vyrába vysoký tlak, ale aj cukrovka alebo infarkt. V bezpečí sú muži, ktorí majú v páse menej ako 94 centimetrov a ženy pod 80 centimetrov. Brušný tuk v páse nám pomôže zlikvidovať pravidelná fyzická aktivita, najmä vytrvalostné druhy športov, ako je beh, rýchla chôdza, plávanie alebo bicyklovanie.

Ľudia s vysokým krvným tlakom by sa mali úplne vzdať fajčenia a výrazne obmedziť alkohol. Pre mnohých je najťažšou úlohou vyhnúť sa stresu. Dobrým začiatkom je zaradenie relaxačných aktivít a koníčkov, zredukovanie „nevyhnutných“ povinností a snaha o pozitívne myslenie.

Znížiť vysoký krvný tlak pomáha zelenina.  
Najúčinnejšie  opatrenia, ktoré vedú k úprave krvného tlaku, je zbavenie sa nadbytočných kilogramov, ale aj iných faktorov procesu aterosklerózy. Prirodzená strava je najlepšou ochranou pred nadváhou, zvyšovaním krvného tlaku a inými rizikovými faktormi srdcovo-cievnych chorôb. Základom stravy človeka s vysokým krvným tlakom by mal byť vysoký príjem čerstvej zeleniny (aspoň 500 gramov denne), šťavnaté, nie veľmi sladké ovocie a prírodné nízkotučné kyslomliečne výrobky. Pocity hladu medzi jedlami možno zaháňať malým množstvom orechov (vlašské, lieskovce, mandle), celozrnným chlebom či pečivom. Hojne je možné používať aj teplé jedlá z čerstvej zeleniny.

Surová strava pomôže organizmu a aj krvnému tlaku. 
Jednou z možností, ako schudnúť, je konzumácia surovej stravy, ktorá je nielen jedlom, ale i liekom. Zaženie hlad, zásobuje organizmus živinami a energiou a pomôže zbaviť sa zdravotných problémov.
Surová strava - ovocie, rôzne orechy, sezam, slnečnicové semienka, ovocné šťavy, zeleninové šaláty a šťavy - pomáhajú pri čistení organizmu a zlepšujú činnosť imunitného systému. Zabraňujú tvorbe nádorových buniek, usadzovaniu nebezpečných látok upchávajúcich cievy, rozpadu funkčných buniek v mozgu, pečeni, pankrease.
Aby bol tento spôsob stravovania účinný, musí surové jedlo tvoriť aspoň 75 percent denného príjmu potravy. Pokiaľ ho je menej, prevažujú degeneratívne zmeny nad regeneratívnymi. Pri tejto koncepcii stravovania sa neodporúča jesť žiadne mäso. To navyše obsahuje amyloid spôsobujúci starnutie. Takisto sa neodporúča jesť ani varenú stravu. Dodržiavanie diéty založenej na surovej strave prinesie úľavu všetkým, ktorí trpia migrénou, bolesťami zubov, poruchami tvorby krvi a mnohými inými ochoreniami.
Podstatou surového stravovania je to, že začne zavodňovať telo biologicky aktívnou vodou. Šťava z ovocia obsahuje totiž mnoho enzýmov a s nimi sa ľahšie vstrebáva napríklad vápnik. Naše bunky trpia smädom, a nestačí im len voda, ale potrebujú i stopové prvky a minerály. Na vyčistenie organizmu pomáhajú ovocné a zeleninové šťavy.

Už ráno začnite bojovať proti problémom s krvným tlakom.

- Ešte na posteli, skôr ako vstanete, sa poriadne ponaťahujte, aby sa krvný obeh lepšie rozprúdil.

- Potom po ležiačky napodobňujte nohami jazdu na bicykli alebo si pritiahnite kolená na brucho a opakovane ich naťahujte.

- V sede na kraji postele sa dôkladne niekoľkokrát zhlboka nadýchnite.

- Otvorte okno a chvíľu cvičte jednoduché cviky.

- Pred sprchovaním premasírujte pokožku tela suchou kefkou krúživými pohybmi smerom k srdcu (do sčervenania pokožky).

- Trikrát vystriedajte teplú a studenú sprchu. Spoľahlivo ovplyvníte stav svojich ciev.

Nenechajte sa unaviť nedostatkom kyslíku.

- Veľakrát si počas dňa doprajte trochu vzduchu pri otvorenom okne. Pri nádychu spojte ruky nad hlavou, pri výdychu ich nechajte klesnúť.

- Ak máte sedavé zamestnanie, opakovane krúžte členkami (trikrát denne po desiatich krúžkoch doprava a doľava).

Desať základných pravidiel pre osoby s vysokým krvným tlakom - hypertenziou. 

1. Pravidelne si merajte krvný tlak

2. Dodržiavajte odporučenia lekára

3. Snažte sa o dosiahnutie normálnej hmotnosti

4. Obmedzte pitie alkoholu

5. Jedzte dostatok ovocia a zeleniny

6. Zredukujte používanie kuchynskej soli a nahradzujte ju korením

7. Používajte rastlinné tuky a hodnotné oleje

8. Prestaňte fajčiť

9. Zintenzívnite telesný pohyb

10. Dodržiavajte pauzy na odpočinok a relaxáciu

Aké potraviny vám pomôžu znížiť krvný tlak.

  • ·  Hlavný pomocníci znižovania krvného tlaku sú sója a produkty z nej, ale aj obilné vločky. Samozrejme, pozitívny výsledok dosiahnete len pravidelnou konzumáciou.
  • ·  Elixírom života je v tomto prípade šťava z červenej repy (cvikla) zmiešaná s medom. Ak nemáte radi cviklu, tak skúste šťavu z čerstvého ananásu.
  • ·  Aj včelí med má svojím zložením minerálnych látok a enzýmov schopnosť znižovať vysoký krvný tlak.
  • ·  Zo zeleniny poslúži hlavne celer (obzvlášť za surového stavu), potom aj baklažán, uhorky, ryžu natural, cvikla, vňať z petržlenu, pór a aj tradične známa cibuľa, cesnak.
  • ·  Z ovocia je hlavným pomocníkom grapefruit (významný obsah draslíka) a tiež egreše, jablká, banány, avokádo či mango.
  • ·  Bylinné výťažky sú známe účinkami v boji proti mnohým ochoreniam – ak začnete užívať výťažky z arónie čiernej, pomôže vám znížiť tlak.
  • ·  Z minerálnych látok potrebujete zvýšiť obsah vápnika, draslíka, horčíka, rutínu. A taktiež vitamíny E a B3. A kde ich nájdete?
  • Vápnik nájdete v maku, morských riasach, špenáte, sardinkách, kapuste
  • Draslík: strukoviny ako šošovica, fazuľa, sója, ďalej obilné klíčky, sušené slivky a marhule, kokos, mandle, hrozienka, vajcia, paprika
  • Horčík: pšeničné klíčky, otruby, sušené pivovarské kvasnice, fazuľa, hrach, arašidy, mandle, para orechy, šošovica, pistácie, mak, kakao
  • Rutín: hlavne pohánka v akejkoľvek podobe
  • Vitamín E: pšeničné klíčky, celozrnná múka a cestoviny, brokolica, špenát, fazuľa, kapusta, vajcia
  • Vitamín B3 – niacin: pečeň, tuniak, mäso hlavne morčacia, či králičie, slnečnicové semiačka, arašidy, fazuľa. 

Keď chcete schudnúť kliknite a vyplňte nasledovný formulár (kliknite) 

 NÁVRAT NA NAJNOVŠIE ČLÁNKY O CHUDNUTÍ A STRAVOVANÍ (kliknite)

VYPLŇTE VŠETKY ÚDAJE

PRIHLÁŠKA NA CHUDNUTIE

REKLAMNÉ ODKAZY