Chudnutie Rady na ZRÝCHELNIE METABOLIZMU.

02.02.2018 11:51

Nemusíte absolvovať nespočetné množstvo diét, aby ste už zistili, že keď sa dlhodobo zdravo a pravidelne stravujete, tak nemáte problém s nadváhou. Stav vášho organizmu a postavu  ovplyvňuje aj váš metabolizmus. Iný metabolizmus je u tridsiatnika a iný u štyridsiatnika. Každý jedinec musí s rastúcim vekom a pri nemeniacej sa fyzickej záťaži znižovať denný príjem kalórií – jaulov v skonzumovanej strave. Zdravo sa stravovať a dobre vyzerať znamená viac, než iba denne prepočítavať množstvo skonzumovaných kalórií. Požiadavky tela na stravovanie sa s vekom a meneným životným štýlom výrazne menia.

Zle fungujúci METABOLIZMUS býva častým dôvodom neúspešného chudnutia. ZLEPŠIŤ si METABOLIZMUS je mnohokrát dôležitejšie ako naučiť sa jesť menšie množstvá stravy. Rýchlosť a účinnosť metabolizmu výrazne ovplyvňuje rýchlosť a trvalosť chudnutia. Nejeden z vás sa pokúša schudnúť viackrát v priebehu roka. Takéto opakované diétovanie prináša úspech len po stále sa znižujúcom dennom kalorickom príjme, hladujete. Bohužiaľ vaše telo takéto drastické stravovanie dlho nevydrží, prepne do maximálne úsporného režimu metabolizmu a v kritickom prípade sa naučí aj z toho mála čo zjete, odkladať si až  polovicu na horšie časy. Diéta sa končí krachom, zhoršeným metabolizmom a zničeným organizmom. Spomalený metabolizmus však môže mať aj menej závažné príčiny, medzi ktoré patrí napríklad nedostatok pohybu, sedavý spôsob života, či konzumácia ťažko stráviteľných potravín. 

Úbytok váhy, ale aj priberanie na váhe je teda u každého iné. Prečo je to tak a čo by ste  mali urobiť, keď sa Vám nedarí schudnúť tak ako vášmu priateľovi či priateľke

Musíte si uvedomiť skutočnosť, že vaše telo pracuje nonstop a pre udržanie svojich funkcií potrebuje stály prísun energie (samozrejme nie v noci počas spánku). Túto energiu získavame z potravín, ktoré jeme. Telo živiny neúprosne premení na energiu. Kvalitu procesu zmeny skonzumovanej stravy na kalórie určuje kvalita vášho metabolizmu. Rýchlosť, akou sa živiny metabolizujú je u každého rozdielna. Kto má vyššiu rýchlosť metabolizmu, je schopný spaľovať kalórie oveľa efektívnejšie (vo väčšom množstve), než niekto, kto má nižšiu rýchlosť metabolizmu.

Rýchlosť metabolizmu má oveľa väčší vplyv na telesnú váhu, ako kvalita príjmu potravy. Ak patríte do skupiny ľudí, ktorí majú pomalý metabolizmus, mali by ste vykonať kroky na vyrovnanie účinku rozdielneho metabolizmu. Dá sa to dosiahnuť správnym stravovaním a pravidelným cvičením.

Čo by ste mali urobiť na zrýchlenie svojho metabolizmu.

 • Nikdy nevynechávajte raňajky. Pokiaľ vám nechutí jesť hneď ráno, vypite najprv pohár vlažnej vody a zjedzte niečo o pol hodinu. Pokiaľ sa ráno prebúdzate hladný ako vlk, nenajedzte sa do prasknutia. Prílišné zaťaženie žalúdka hneď na ráno vás oberá o potrebnú energiu, ktorú organizmus spotrebúva na trávenie a vy sa budete cítiť doobeda malátny.
 • Väčšinu denného jedla zjedzte do 14-tej hodiny. Potom jedzte menej, resp. ľahšie jedlá, aby vám stihlo vytráviť, kým pôjdete spať. Spomalený metabolizmus súvisí so spomaleným trávením. Takýmto ľuďom telo trávi dlhšie.
 • Pri spomalenom metabolizme vynechajte nápoje sóda, alkohol či sladené nápoje, pričom posledné dva obsahujú aj zbytočné kalórie. S ich pitím je spojené nadúvanie i únava. 
 • Obmedzte príjem sacharidov, predovšetkým sladkostí, polotovarov, fastfoodu ale napríklad aj niektorých kalorických ovocných džúsov.
 • Nehladujte, nesnažte sa schudnúť príliš rýchlo a neobmedzujte svoj denný kalorický príjem na doraz. Výrazne znížený príjem energie znižuje aj metabolické funkcie.  
 • Jedzte menšie porcie, viac krát denne. Napriek tomu, že je to chronicky známa pravda, množstvo ľudí nie je schopných stravovať sa 5 krát denne.
 • Zvýšte svoje pohybové aktivity. Na druhu nezáleží, záleží na pravidelnosti a dĺžke aspoň 45 minút nepretržite. Pokiaľ už pravidelne cvičíte, určite na sebe badáte aspoň mierny nárast svalovej hmoty, resp. sily, či výdrže. Svaly podporujú činnosť metabolizmu.
 • Pite dostatočné množstvo tekutín.  Optimálne množstvo závisí od viacerých faktorov, predovšetkým od prostredia, v ktorom sa pohybujete a od hmotnosti. Dvoma litrami čistej alebo len jemne mineralizovanej vody denne si zlepšíte metabolické funkcie. Skúste každý deň začať pohárom vody, do ktorého vyžmýkate polovicu citróna. Enzýmy nachádzajúce sa v tomto tropickom ovocí spolu s vlákninou, ktorú obsahuje jeho dužina, sú skvelou kombináciou na naštartovanie vášho trávenia a efektívneho metabolizmu. Dehydrované telo spomalí svoj metabolizmus a budete viac hladní a bez energie
 • Konzumujte dostatok vitamínu B. Vitamín B-12 je základným vitamínom pre získanie energie. Pokiaľ pociťujete nedostatok energie, ideálne je užívať B komplex spolu so samostatným vitamínovým preparátom B-12.
 • Konzumujte dostatok zeleniny a ovocia. Častá konzumácia čerstvej alebo len mierne tepelne upravenej zeleniny a ovocia pomáha zlepšiť metabolizmus.
 • Vynechajte spánok po sýtom obede alebo večeri, pretože počas spánku sa telo snaží doplniť a zachovať svoje energetické rezervy. Na dosiahnutie tohto cieľa si telo spomaľuje všetky funkčné systémy, čo zahŕňa aj systémy, ktoré kontrolujú rýchlosť metabolizmu. Uvedomte si, že počas spánku spálite menej kalórií, ako keď ste aktívni.
 • Nezabudnite, že chudnutie je postupný proces, nikto ešte neschudol za týždeň. Musíte byť hlavne trpezlivý a vytrvalý. Pre dosiahnutie želaných výsledkov a udržanie váhy natrvalo, je potrebné, aby ste boli disciplinovaní a dodržiavali vhodný každodenný režim stravovania a cvičenia. Vzdelávajte sa.

Ako by sa mali stravovať ženy, keď dosiahnu určitý vek a chcú si zlepšiť metabolizmus. 

Dvadsiatničky

Ženy v dvadsiatke majú na udržanie hmotnosti a zdravia denne spotrebovať 7000 kJ(je to priemerný údaj a závisí od parametrov Vašej postavy – veku, výšky, váhy a stavu Vášho organizmu). Teda diéta sa nespája automaticky s hmotnosťou a výškou. V tejto životnej etape je potrebné dodržiavať len veku zodpovedajúce stravovanie. Dbajte na to, aby vám telesná hmotnosť neskákala ustavične hore-dole, snažte sa udržať si ideálnu váhu. V žiadnom prípade nezaraďujte do svojho stravovacieho režimu hladovky. Dodržiavajte pitný režim (0,3 až 0,4 litra tekutín na 10 kg svojej váhy). Na zníženie hmotnosti je potrebné znížiť dennú spotrebu kalórií o 1000 - 3000 kJ.
Myslite už v tomto veku na rednutie kostí! Zvýšený príjem vápnika pomáha predísť neskoršiemu riziku. Konzumujte viackrát denne bielkoviny - mliečne výrobky, strukoviny a zeleninu tmavozelenej farby.
Pretože v tomto veku sú ženy veľmi pohyblivé a uponáhľané, väčšinou im ostáva čas len na úchytkom zhltnuté jedlo. No aj v tomto prípade urobte vlastnému telu láskavosť tým, že si zvolíte potravu chudobnú na tuk a cukor a tiež nekalorický nápoj.
Ženám sa odporúča konzumovať týždenne len 14 jednotiek alkoholu (jedna jednotka sa rovná 3 dl piva, 1 poháru vína a 1 hltu tvrdého alkoholu).
Ak žena čaká dieťa, jej organizmus potrebuje denne o 800 kJ viac, ale len v posledných troch mesiacoch tehotenstva.

Keď sa chcete viac dozvedieť o niektorých výživových doplnkoch na chudnutie a očistu tela, kliknite TU

Tridsiatničky

Žena - tridsiatnička spaľuje denne o 200 kJ menej ako dvadsiatnička. Ak sa toho nebudete držať, tak veľmi ľahko dosiahnete 2,5 až 4 kilový prírastok na váhe ročne. Denná spotreba energie je 6600 kJ.
Vystupňovaný životný rytmus ženy istotne vyvoláva napätie, ktoré však možno vyvážiť správnym stravovaním. Zaraďte si do jedálnička viac vitamínu A (ryby v oleji, vajcia, mliečne výrobky), vitamín B12 (zeleninu zelenej farby, strukoviny, obilniny), vitamín C (citrusové plody, zemiaky, rajčiny) a zinok (červené mäso, rôzne druhy obilnín).
Vaša pokožka už začína signalizovať nárast rôčkov, tento proces však možno spomaliť. Môžete si zachovať pružnú a zamatovú pokožku, keď vaša strava bude dostatočne bohatá na vitamíny A a E (obilniny, orechy, strukoviny). Samozrejme dodržiavajte vhodný pitný režim. Nedostatočný príjem tekutín sa výrazne podpíše na stave Vašej pokožky.
Keď nečakáte návštevu, nedržte doma maškrty, lebo vtedy im asi neodoláte.
Nepovažujte za nutnosť dojesť zvyšky jedál z tanierov vašich detí. Pridáva to na váhe.
Neverte lákavým, rýchlym, ale neúčinným odtučňovacím kúram! Ak sa chcete zbaviť prebytočných kíl, jedzte to isté, čo ostatní členovia vašej rodiny, no zo všetkého menej. Snažte sa vo Vašej rodine zmeniť stravovanie, prejdite na racionálne stravovanie s dostatkom živín. Podpíše sa to pozitívne aj na zdraví Vašich detí.
Buďte v harmónii so svojím telom: jedzte len vtedy, keď ste hladná a len toľko, aby ste zahnali pocit hladu!

Štyridsiatnička

Kontrolujte si pravidelne svoju telesnú hmotnosť (1 krát za týždeň a v rovnakom čase). Nadváha - obezita môže u Vás vyvolať zvýšený  krvný tlak a zvyšovať náchylnosť na srdcovú slabosť. Denný energetický príjem je 6200 kJ. Soľte čo najmenej, predídete zvýšenému krvnému tlaku a zavodneniu organizmu.
V tomto veku môže ženy trápiť srdce, pretože ich organizmus produkuje menej hormónov estrogénov. Najmä preto je dôležité značne obmedziť konzumáciu cukru a mastného jedla a pridať do stravy viac vlákniny.
Ak všetky vaše pokusy o schudnutie zlyhali, skúste chudnúť s pomocou odborníka na zdravé stravovanie a chudnutie. Hovorí sa, že dopriať si denne trochu alkoholu, napríklad malý pohár vína, je dobrou prevenciou proti srdcovým neduhom.
Nepodľahnite omylu, že keď vaše deti už dospeli a zriadili si vlastnú rodinu, nemusíte viac dbať o svoje stravovanie.
Fajčením si ničíte v organizme vitamín C, ktorý je životne dôležitý pre zdravú pokožku, kosti a svalstvo. Jedzte čo najviac potravín s obsahom vitamínu C: bobuľovité ovocie, citrusové plody, zeleninové jedlá, paradajky a zemiaky. Snažte sa znížiť počet cigariet na minimum.

Päťdesiatnička

V tomto veku nemá telo veľkú potrebu energie ako doteraz, stačí denne 5600 kJ.
Nadváha škodí nielen zdraviu, ale spôsobuje starší vzhľad a celkovo „spohodlní“ vaše pohyby.
Aby ste predišli nedostatočnej činnosti čriev a ťažkostiam srdca, je dôležitá strava bohatá na vlákniny. Vo vašom jedálničku nech sa často vyskytujú obilniny, celozrnný chlieb, fazuľa, hrach, šošovica, čerstvé ovocie a zelenina.
Vyhláste vojnu mastným jedlám, zabráňte zvýšenej tvorbe cholesterolu v krvi a tým aj riziku srdcových ťažkostí. Uprednostňujte rastlinné tuky a oleje pred živočíšnymi. Namiesto červeného mäsa jedzte ryby a hydinu.
Nezabudnite denne vypiť asi 2 - 3 l vody. Udrží to v kondícii nielen váš krvný obeh, ale zabráni aj zápche a vysušovaniu pokožky.

Naučíme vás JESŤ MENEJ a NEHLADOVAŤ, dostanete JEDÁLNE LÍSTKY a RECEPTY na CHUDNUTIE

S nami dokážete SCHUDNÚŤ bez TABLETIEK a PRÍPRAVKOV, bez HLADOVANIA

VYUŽITE NAJLACNEJŠIE a NAJLEPŠIE CHUDNUTIE

Tu sa PRIHLÁSTE na CHUDNUTIE s nami (kliknite)

UŽ PO TÝŽDNI BUDETE MAŤ MENEJ KÍL a UŽŠÍ PÁS.

NÁVRAT NA NAJNOVŠIE ČLÁNKY O CHUDNUTÍ A STRAVOVANÍ (kliknite)

 

VYPLŇTE VŠETKY ÚDAJE

PRIHLÁŠKA NA CHUDNUTIE

REKLAMNÉ ODKAZY