CHUDNUTIE - Rada ŠTVRTÁ. Zmeňte svoj METABOLIZMUS. Rady na stravovanie a chudnutie.

06.01.2011 03:46

Keď chcete úspešne schudnúť, musíte sa začať zaujímať o svoj metabolizmus. Čo je to vlastne metabolizmus. Metabolizmus je vlastne proces rozkladu komplexných molekúl a následné získavanie energie z nich. Dôležitým pojmom je bazálny metabolizmus. Bazálny metabolizmus je vlastne množstvo energie, ktoré potrebuje ľudský organizmus na prežitie - na pokrytie svojich základných funkcií a procesov. Podľa bazálneho metabolizmu sa stanovuje Váš optimálny denný energetický príjem tak, aby nevznikol  energeticky prebytok, resp. ani energetický nedostatok.

Pri stanovení bazálneho metabolizmu jednotlivca sa musí brať do úvahy viacero faktorov, a to :

 • Pohlavie
 • Vek
 • BMI (obézni ľudia majú zväčša pomalší metabolizmus)
 • Dedičné predpoklady
 • Stravovacie návyky (hlavne zloženie a frekvencia prísunu potravy)
 • Každodenná miera stresu
 • Frekvencia a intenzita telesnej záťaže
 • Pitný režim
 • Zdravotný stav
 • Množstvo svalovej hmoty. Čím viac aktívneho svalstva človek má, tým u neho prebiehajú metabolické funkcie rýchlejšie. Preto samotná štíhlosť nie je zárukou rýchleho metabolizmu.

Je dokázané, že nízkokalorická diéta spomalí váš metabolizmus a spôsobí zlyhanie chudnutia. Vaše telo si upraví metabolizmus na uchovávanie tukov a začne spaľovať svalstvo ako reakciu na náhly pokles v príjme kalórií vo vašej strave. Vzhľadom na to, že svalstvo sa stráca, v tele sa vyrába dusík. V snahe očistiť telo od dusíka bunky uvoľňujú vodu a Vám sa zdá, že naďalej chudnete. Čoskoro telo spomalí váš metabolizmus až do takej miery, že telo začne šetriť tuk na dni, keď dostane málo kalórií. Telo rýchlo zistí, že nastala reštrikcia potravy, prepína sa do maximálne úsporného režimu. Metabolizmus je schopný spomaliť sa až takmer na polovicu normálneho výkonu. Je to obranný reflex na prežitie. Väčšina ľudí je frustrovaných, a ak aj naďalej nechudnú, tak prestanú s diétou. Nastupuje slávny jojo efekt. Hmotnosť sa vráti na pôvodnú a zvyčajne sa telo so super pomalým metabolizmom pomstí balíčkom ďalších kíl navyše kvôli nezmyselnému hladovaniu – nevhodnej diéte.

A je tu aj horší faktor. Diéta, pri ktorej sa chudne formou hladovania spravidla obsahuje málo živín. Telo preto siahne po jediných dostupných bielkovinách - po vlastných svaloch (môže však zobrať aj z kostnej hmoty!). Chudnutie sa zdá byť podľa váhy úspešné, ale taký človek často stráca predovšetkým vodu a svalovinu. Po nejakom čase to s diétou už dlhšie nevydrží. Začne jesť "normálnejšie" (zvýši príjem stravy) a zas rýchlo priberie. Vráti sa mu spravidla o nejaké to kilo naviac, než bola hmotnosť pred rozhodnutím schudnúť. Človek pôsobí tučnejšie, než predtým, pretože to, čo priberie už nie je svalovina,  ale vďaka získanému úspornému metabolizmu naberie na seba viac tuku. Zvýši sa podiel tuku v organizme človeka na úkor úbytku svalstva. Tak sa stane, že človek po mnohých diétach, hoci má formálne podľa tabuliek správnu hmotnosť je vlastne stále trocha (alebo viac, než trocha) tučný. Svaly sú oveľa ťažšie, ako tuk. A prísne diéty (navyše bez pohybu) spoľahlivo ničia práve svalovinu. A málo svalov neznamená len slabosť, ale aj slabší metabolizmus. Svaly sa totiž podieľajú na spaľovaní energie. Ak ich máte veľa, "pália" energiu aj keď práve nič nerobíte. Jeden kilogram svalovej hmoty spáli denne 28 kalórií aj keď ste v kľude a nič nerobíte.

Naštartovanie metabolizmu

Radikálne znižovanie príjmu stravy pri chudnutí Vám nepomôže. Je dôležité sa zamerať na skladbu jedla, prijímať dostatok bielkovín a ďalších živín a predovšetkým zvýšiť pohyb. Vďaka tomu sa bude zvyšovať podiel Vašej svalovej hmoty, čo je dobrá cesta k zvýšeniu bazálneho metabolizmu.

Ako môžeme spomalený metabolizmus správne naštartovať a prinútiť ho, aby správne fungoval?

 • Začnite jesť pravidelne 5 - 6krát denne.
 • Vyberajte si hlavne jedlá s tzv. nízkou denzitou, to znamená jedlo s väčším objemom a menšou kalorickou hodnotou na 100g potraviny.
 • Obmedzte potraviny s vysokým obsahom živočíšnych tukov a nevhodných sacharidov s vysokým glykemickým indexom.
 • Doprajte si väčšie porcie (zároveň však dodržte predchádzajúce zásady) ako ste zvyknutý.
 • Konzumujte dostatok bielkovín.
 • Vyberte si pohybovú aktivitu, pri ktorej sa vám zvýši tepová frekvencia aspoň po dobu 30 minút. Môže to byť aj rýchla chôdza.
 • Zvýšte obsah živín vo Vašej strave.

 Chudnutie by malo byť pozitívnou zmenou životného štýlu, nie mučením a strádaním. Či už ľudí trápi vyššia hmotnosť a s tým spojené zdravotné problémy alebo neforemná postava, majú osud vo vlastných rukách.

Metabolizmus úzko súvisí s Vašou postavou

Pravidelná strava metabolizmus zrýchli
Akonáhle človek začne pravidelne jesť - samozrejme primerane malé dávky a správne zloženie živín - organizmus to vyhodnotí tak, že už asi nastala doba hojnosti. Začne vypínať úsporný režim. Už neukladá každý voľný gram potravy na energiu vo forme tuku. Nastal dostatok, dajú sa zrýchliť procesy, netreba tak šetriť. Telo môže sa zhodiť trocha tuku – začínate chudnúť. Práve toto je vec, ktorú musíte pri chudnutí rešpektovať. Ak chcete schudnúť musíte pravidelne jesť päťkrát denne a to v pomerne pravidelných časových intervaloch, pekne rovnomerne rozložených na celý deň tak, že posledné jedlo by malo byť zjedené asi dve až tri hodiny pred spaním. Toto funguje a je to overené.
Obézni to však často nechcú vziať na vedomie. Neraňajkujú, cez deň sa stravujú nevhodne a väčšinou sa vyhovárajú na prácu. Poslednú večeru si povolia najneskôr o 17:00 a potom sa niekoľko hodín zmietajú v kŕčoch od hladu. Svojím telám tak sami dávajú prísny príkaz: niet pravidelnej potravy, treba šetriť energiou! Spomalia si metabolizmus nesprávnym stravovaním.
Ak teda chcete chudnúť, nehľadajte si výhovorky, prečo nemôžete jesť 5× denne. Hľadajte spôsob, ako to dosiahnete. Noste si zo sebou vhodné jedlá a jedzte raz za 3-4 hodiny. Robte to, nediskutujte o tom, ako je to ťažké. Je to ťažké, ale aj vy ste ťažkí. Ak to chcete zmeniť, zmeňte svoje návyky.

Pravidelné pitie tekutín metabolizmus zrýchli
Druhý faktor, ktorý zásadným spôsobom zrýchli metabolizmus a s ním aj chudnutie je pravidelné pitie vhodných tekutín. Ideálnou je čistá, nebublinková voda, alebo čaj. Nevhodné sú akékoľvek sladené nápoje, koly, džúsy, malinovky.
Aj to je vec, ktorej sa moderný človek priam úzkostlivo vyhýba. Nejeden z nás za deň vypije tak dve tri kávy. To naozaj nemožno považovať za pitný režim.
Mnoho ľudí tvrdí, že im také množstvo vody nechutí, že ich to obťažuje, že sa z toho veľa ciká. Áno, pravidelné pitie má za následok aj pravidelné močenie. A voda naozaj nemá tak atraktívnu chuť, že by sa po nej človek vrhal rád a stále. Ale nikto od vás nechce, aby ste s radosťou pili každú hodinu. Nemusíte to robiť radi, ale robiť to musíte - ak chcete schudnúť a vyčistiť svoj organizmus od nánosov odpadových látok a toxínov. Berte pitie vody ako liek. Nepijete ju zo špásu, alebo pre chuť. Proste sa k tomu prinúťte, pretože to funguje. Výsledky na váhe uvidíte už o týždeň. A ak neveríte, ďalší týždeň proste nedodržiavajte pitný režim. A výsledky nepitia uvidíte na váhe už po ďalšom týždni. Dospelý človek s nadváhou by pri svojej snahe schudnúť mal dodržiavať pitný režim obsahujúci do 4 decilitrov na 10 kg svojej váhy.   

Pohyb metabolizmus zrýchli
Tretím faktorom, akou sa dá výrazne ovplyvniť metabolizmus je pravidelný pohyb. Nestačí raz do týždňa tri hodiny doslova fyzicky likvidovať. Lepšie je tri krát do týždňa, ideálne ak to však zvládnete denne. Šport - a naozaj stačí aj rýchla chôdza - by ste mali do svojho života komponovať celkom pravidelne. Nenechávajte to na náhodu. Nastavte si budík, predplaťte si fitko, alebo sa dohodnite so známymi na pravidelných stretnutiach, lebo svaly sú ďalším faktorom, ktorý zrýchli metabolizmus. Dá sa povedať, že "viac svalov viac zje". Svaly jedia za vás. Ak ich máte, "zo vzduchu" určite nepriberiete. Človek s pomalým metabolizmom je pomalý. Dá sa povedať, že ak má niekto pomalý metabolizmus, spravidla aj on sám je "pomalý". Ak nemusí, nevstane zo stoličky. Správa sa úsporne. Ak sa však človek málo hýbe, telo nestráca glykogén (svalový cukor, energiu) a tak ho ani veľmi nepotrebuje doplniť. Stravou však energia prichádza stále a tak má telo jedinú možnosť - ukladať si ju vo forme podkožného tuku.

Každý má iný metabolizmus
Možno si v duchu kladiete otázku, kde je tu spravodlivosť. Prečo jeden človek môže doslova žrať ako kyselina a nepriberie, zatiaľ čo iný človek priberie doslova aj zo vzduchu. Odpoveď je: každý sme iný. Je to možno nespravodlivé, možno to zažívate, ako krivdu, ale je to strata času riešiť veci, ktoré sú dané. Pracujte na tom, aby váš metabolizmus bol čo najrýchlejší. Porovnávať sa s druhými je len stratou času. Mnohými diétami absolvovanými po sebe si mnoho obéznych ľudí tak spomalilo metabolizmus, že už priberajú aj z veľmi malých porcií jedla. Viem, tučný človek sa bojí jesť. Má strach, že priberie. Prekonajte však tento strach a začnite sa stravovať celkom pravidelne. Je možné, že za prvé dni nejaké kilo priberiete - to ak ste boli nezmyselne vyhladovaní. Ale postupne sa vám začne metabolizmus zrýchľovať a "spáli" oveľa viac, než predtým. A začnete chudnúť, pričom budete stále sýti. Ak tomu veríte, tak konajte.

Viac informácií o metabolizme mužov podľa veku získate TU (kliknite)

Viac informácií o metabolizme žien podľa veku získate TU (kliknite)

ZOPÁR RECEPTOV NA RACIONÁLNE STRAVOVANIE nájdete TU (kliknite)

Keď chcete schudnúť vyplňte tento   FORMULÁR NA CHUDNUTIE (kliknite), alebo si dajte vyhotoviť ANALÝZU VAŠEJ POSTAVY (kliknite)

PRIHLASUJEM SA NA ZASIELANIE NOVINIEK O CHUDNUTÍ A STRAVOVANÍ (kliknite)

Ďalšie informácie o tom ako postupovať pri chudnutí a stravovaní sa dozviete na stránkach www.schudnut-ako.meu.zoznam.skwww.chudnutie.biznisweb.sk

Chcem si prečítať ďalšie rady - novinky o chudnutí a stravovaní (kliknite)

VYPLŇTE VŠETKY ÚDAJE

PRIHLÁŠKA NA CHUDNUTIE

REKLAMNÉ ODKAZY