CHUDNUTIE – Rada DEVIATA. Konzumujte dostatok VLÁKNINY. Rady na stravovanie a chudnutie.

12.01.2011 19:07

Držíte už dlhšie diétu, obmedzili ste prísun potravín a trpíte zápchou? Určite ste už vyskúšali preháňadlá či iné prostriedky na odstránenie týchto problémov. Nebolo to však nič platné a Vaše problémy stále pretrvávajú? Prečo? Pretože sa Vám nepodarilo odstrániť koreň problému.  Čo je koreňom najväčších tráviacich problémov?  Nie nadarmo sa hovorí, že smrť začína v hrubom čreve. V práci a doma sme všetci vystavení tisíckam rôznych toxických a chemických látok, ktoré vdychujeme vzduchom, alebo prijímame do nášho organizmu jedlom, pitnou vodou a prípravkami farmaceutického priemyslu. Naviac spotrebujeme oveľa viac cukru a synteticky upravených potravín ako kedykoľvek predtým a pravidelne si poškodzujeme zdravie rôznymi stimulačnými a ukľudňujúcimi prípravkami. Výskumy jednoznačne potvrdzujú, že náš organizmus nie je schopný neutralizovať všetky tie toxické a chemické látky, ktoré denne vdychujeme alebo prijímame spolu s potravou. Jednoducho sa hromadia v našich bunkách (obzvlášť v tukových bunkách), v našich tkanivách, krvi, orgánoch, črevnej sústave a ukladajú sa tam na neurčitú dobu, spôsobujúc neskôr rôzne choroby.

Kedy je potrebné vykonať vnútornú očistu?  V tomto modernom, toxickými látkami preplnenom svete je stále väčšia pravdepodobnosť, že hrubé črevo („systém odpadových vôd tela"), črevá a ďalšie orgány potrebujú pravidelnú očistu. Presne ako auto, ktoré potrebuje pravidelnú výmenu oleja.
Ako môžete zistiť, že prišiel čas, aby ste oslobodili svoje telo od nahromadených toxických látok, parazitov a iných exkrementov? Pokiaľ si všimnete jeden alebo niekoľko z nižšie menovaných symptómov, tak nadišiel čas, aby ste prikročili k vnútornej očiste črevnej sústavy:

 • Častá únava a slabosť
 • Plyny a nadúvanie
 • Nadváha
 • Alergia na rôzne druhy jedla
 • Nedostatočné trávenie
 • Dráždivosť, náladovosť
 • Sťažené dýchanie a silne zapáchajúca stolica
 • Parazity v stolici
 • Časté nachladnutia, vracajúce sa bolesti hlavy
 • Chronická zápcha
 • Syndróm dráždivého traktu (IBS)
 • Vysunuté brucho
 • Neupokojiteľný pocit hladu
 • Kožné problémy, vyrážky, a pod.
 • Pocit kovovej chuti v ústach
 • Zlatá žila

Ako uskutočniť vnútornú očistu organizmu? Najskôr vykonáme očistu hrubého čreva vlákninou, aby sme odstránili všetky toxické nánosy, usadeniny a parazity. Pri očiste hrubého čreva musíme doplniť tie vzácne baktérie, ktoré udržujú rovnováhu črevnej flóry, ktorá Vás bude následne chrániť. Tá predstavuje súčasť imunitného systému. Nakoniec, ako posledný krok, za pomoci aminokyselín, vitamínov a nerastných látok detoxikujeme pečeň, krv, mozog, tkanivá, koniec koncov celé telo.  Toto všetko môžeme docieliť pomocou viacerých odlišných postupov, ale podľa mojich skúseností je najjednoduchšou, najefektívnejšou a najbezpečnejšou metódou používanie čistiaceho a detoxikačného programu – vláknina, vitamínové prípravky, ovocie a zelenina, zmena stravovacích návykov,  redukcia hmotnosti.

Kvalita stolice hovorí o kvalite zdravia človeka.

Zdravý človek má denne 2x stolicu. Vtedy je stolica bez zápachu, ľahko vytlačiteľná, formovaná a vo vode sa ponorí. Pokiaľ je stolica nepravidelná, veľmi tvrdá, silne zapáchajúca, nedá sa spláchnuť, alebo je hnačkovitá, to všetko znamená, že tráviaci systém má problémy a treba mu pomôcť. Zápcha je funkčná porucha spôsobená nesprávnym spôsobom života a výživy, spolu so všeobecným nedostatkom vlákniny, nedostatkom pohybu, nedostatkom tekutín, vplyvom stresu a napätia. Zápcha ako taká, nie je len v črevách, ale upchávanie prebieha aj v cievnom, či lymfatickom systéme. Upchávanie filtrov tela – obličiek, pľúc, pečene je základnou príčinou zdravotných problémov. Veľké množstvo plynov v črevnom systéme svedčí o dismikróbii, čo je premnoženie nežiadúcich baktérií a plesní v črevách. V črevách máme totiž aj baktérie, ktoré sú pre naše zdravie prospešné. Pri opakovanom užívaní antibiotík dochádza k ich zničeniu a množeniu plesní. Veľké množstvá živočíšnych bielkovín v črevách hnijú, veľa cukru podporuje rast plesní a parazitov, všetko to znižuje úroveň imunity a svedčí o hromadení odpadu v tele.

Dnes vieme, že kvalita zdravia je podmienená správnou funkciou tráviaceho systému. Tam sa spracúva všetko, čo zjeme, musí sa to vytriediť, rozdeliť, vstrebať a vylúčiť. Kvalita funkcie tráviaceho systému podmieňuje úroveň imunity a celkovej kondície tela. Tu sa najviac hromadia odpadové produkty. Hovoríme, že dnes budú ľudia zomierať na choroby špinavých čriev, kde sa hromadia všetky škodlivé látky, ktoré sa dostanú do tela.

Vypadávanie vlasov, lámanie nechtov, boľavá popraskaná koža na pätách, tvorba rôznych vyrážok, ekzému, to všetko znamená, že telo má problémy a poruchy v rovnováhe funkcií. Vtedy sa v tele hromadia odpadové látky a dochádza k snahe vylučovať ich pokožkou, ktorá reaguje tvorbou ekzému, akné, či iných prejavov. Používanie rôznych krémov a mastí neodstráni problém pleti. Kvalita pleti je odrazom vnútra tela. Ak máme problém s pleťou, potrebujeme vyčistiť svoje vnútro a zmeniť stravovanie, aby malo telo to, čo pre správnu činnosť potrebuje, a tak sa pokožka upraví a bude žiarivá.

Nadmerné a časté potenie je dôkazom toho, že telo si už pomáha vo vylučovaní odpadových látok formou potenia. Vtedy už obličky a pečeň pracujú na plné obrátky a nutne potrebujú pomôcť. Je to tzv. zostupné vylučovanie odpadu, kedy už telo nedostatočne vylučuje odpadové látky stolicou (je nepravidelná a nedostatočná), a kedy už pri nedostatku tekutín obličky, nestačia vylučovať odpad, jednoducho telo si pomáha zvýšením potenia. Používanie rôznych prípravkov proti poteniu nie je riešením. Prípravky proti poteniu vyradia z činnosti potné žľazy a často dochádza k ich poškodeniu. Je rozumnejšie zbaviť telo toxických látok a potenie sa stratí.

Pokiaľ množstvo odpadových látok v tele je vyššie ako kapacity vylučovania a skladovania odpadu, dostavajú sa toxické odpadové látky aj do krvného systému a dochádza k poškodeniu jednotlivých orgánov tele.

 Na ceste k štíhlej línii a vyčisteniu črevnej sústavy je vynikajúcim pomocníkom VLÁKNINA!  Neobsahuje žiadne kalórie a dokonale vás zasýti. Vláknina viaže na seba vodu, čím v žalúdku zväčší svoj objem a do mozgu vyšle signál, že sme nasýtení. Zjednodušene povedané, vláknina je nestráviteľná súčasť rastlinnej potravy, ktorá je nosičom živín a odnášačom odpadu. Do zažívacieho traktu vstupuje vláknina plná živín, prechodom zažívacím traktom sa pôsobením enzýmov postupne z vlákniny živiny uvoľňujú, a na vyprázdnené miesto sa viažu odpadové látky. Významne sa podieľa na vytváraní správnych podmienok pre dobrú činnosť organizmu. Vláknina má v potrave viacero funkcií. Predovšetkým vykonáva očistu organizmu, je nositeľom živín v potrave, spomaľuje ich prechod z tráviaceho traktu do krvi, priaznivo ovplyvňuje tráviace procesy, peristaltiku čriev a samotné vyprázdňovanie. Vlákninu delíme na:

Vláknina vo vode rozpustná – nazývaná tiež gélotvorná vláknina, ktorej asi najvýznamnejším zástupcom v potrave je pektín. Hlavným zdrojom vo vode rozpustnej vlákniny je ovocie a zelenina. Tu je však potrebné povedať, že vplyvom dozrievania sa v ovocí pektín – gélotvorná vláknina mení na vlákninu hrubú.

Vláknina vo vode nerozpustná – nazývaná ako hrubá vláknina (napr. celulóza) 

Zdrojom hrubej vlákniny sú najme obiloviny, celozrnné pekárenské výrobky, ovsené vločky a podobne.

V minulosti nebolo potrebné prikladať dôraz na konzumáciu vlákniny, pretože spôsob úpravy potravín zaručoval dostatok vlákniny. V súčasnosti najmä odstraňovaním povrchových častí zŕn a prípravy hladkej múky, došlo k rapídnemu poklesu konzumácie vlákniny. Denná dávka by u mužov a žien mala byť aspoň 20 až 30 gramov. Vláknina by mala byť súčasťou každej diéty. Jednak má nulový obsah kalórií a čo je dôležité, viaže na seba vodu. Táto skutočnosť dáva prijatej potrave dostatočný objem a vyvoláva pocit sýtosti.

Pri konzumácií potravy bohatej na vlákninu je organizmus potrebné zásobovať dostatočným množstvom tekutín. V opačnom prípade dochádza k dehydratácií a k zápche. Na druhej strane ak má telo dostatok tekutín, dokáže vláknina skrátiť dobu priechodu potravy cez tráviaci trakt až na polovicu. Zásluhu na tom má najmä zrýchlené vyprázdňovania čriev. Ďalšou významnou vlastnosťou vlákniny je čistenie čriev. Pevné častice vlákniny mechanicky očisťujú steny čriev a zabraňujú vzniku výrastkov. Dostatok vlákniny odvádza karcinogénne látky z tela a je vhodnou prevenciou vzniku rakoviny hrubého čreva.

Okrem účinkov na črevá, zabraňuje vláknina vzniku žlčových kameňov tým, že odvádza z organizmu žlčové kyseliny. Keďže viaže kyseliny, znižuje aj hladinu tuku. Preventívne zabraňuje vzniku artériosklerózy, čiže ukladaniu tuku na stenách ciev a vzniku infarktu. Množstvo „zlého“ cholesterolu sa v krvi príjmom vlákniny znižuje a naopak hladina „dobrého“ cholesterolu zvyšuje.

Vo vode rozpustná vláknina priaznivo pôsobí na metabolizmus cukrov. Pri dostatku pektínu stúpa hladina krvného cukru omnoho pomalšie, pretože pektín spomaľuje vstrebávanie sacharidov. Nedochádza tak k výraznému vyplavovaniu inzulínu do krvi a celý priebeh vstrebávania cukrov prebieha na jeho nižších hodnotách.

Význam vlákniny pri redukcii a dlhodobom udržaní telesnej hmotnosti je hlavne v tom, že vláknina znižuje množstvo prijatej potravy a jej energetickú výdatnosť.
Vlákninu nájdeme iba v potravinách rastlinného pôvodu, ako je napr.: nelúpaná ryža, celozrnné pekárenské výrobky, müsli, strukoviny, ľanové semeno, pšeničné klíčky, zemiaky, huby a iné.
Ovocie a zelenina obsahujú hlavne rozpustnú vlákninu (pektíny). V obilninách sa vyskytuje zároveň rozpustná aj nerozpustná vláknina (celulóza a hemicelulóza, rezistentný škrob). Nerozpustná vláknina podporuje črevnú peristaltiku a pomáha regulovať vyprázdňovanie.
Skutočná denná spotreba vlákniny u väčšiny ľudí: 10 až 18 g. Odporúčaná denná dávka vlákniny: 20 až 30 g.

Koľko vlákniny je v potravinách

 

Stravovanie pri tráviacich ťažkostiach

Technologická úprava pripravovanej stravy:

Vhodné tepelné spracovanie je: varenie, dusenie, pečenie v pare. Vylučujeme spôsoby úpravy, ktoré robia pokrm ťažko stráviteľným, napr.: vyprážanie, opekanie na tuku. Aby sa pri príprave pokrmu tuky neprepaľovali, mäso ako aj iné potraviny opekáme nasucho a podlievame vodou. Pokrmy zahusťujeme nasucho opraženou múkou, zátrepkou alebo strúhanou potravinou ( vhodný zemiak ). Nikdy neoprážame na tuku. Tuky nikdy nepreprážame, vkladáme až do hotového pokrmu nakoniec.

Vhodné potraviny

Polievky- vhodné sú vývary z netučných riedkych kostí a netučného mäsa, zeleninové, nie z nafukujúcich druhov zeleniny ( ako sú kel, kapusta ), vylúčiť strukovinové pre ťažkú stráviteľnosť. Vhodné sú mliečne, zemiakové. Ako závarku používame: niťovky, krupicu, krúpky, rezance, ryžu, krupicové halušky a vajíčkovú „hmlu“.

Mlieko- mliečne výrobky - uprednostňujeme netučné druhy. Používame syry, tvaroh, kyslo-mliečne výrobky. Vylučujeme pikantné druhy syrov.

Prílohy- podávame zemiaky varené, dusené, zemiakovú kašu, cestoviny, suchárovú a žemľovú knedľu, ryžu, halušky.

Mäso- vhodné je z mladých zvierat, nemastné a dobre odležané. Chudé teľacie, hovädzie, jahňacie, bravčové, holub, hydina – kurča, morka, nie „tučná“ kačka, sladkovodné netučné ryby, pstruh a filé z morských rýb. Z údenín je vhodná bravčová a hydinová šunka, hydinové nie pikantné párky.

Zelenina- má byť vždy mladá a podľa možnosti čerstvá, zriedkavejšie používať sterilizovanú, vhodná je i mrazená či sušená. Nevhodné sú nafukujúce druhy: kel, karfiol, kapusta, cibuľa, reďkovka, uhorka, paprika. Vhodné druhy - mrkva, petržlen, zeler, tekvica, mladý kaleráb, cvikla, hláv. šalát, špenát. Karfiol, hrášok a kukurica sa podáva podľa znášanlivosti pacienta. Vhodná aj vo forme šalátov.

Strukoviny- pre nafukovanie tráviaceho traktu sa vylučujú.

Ovocie- čerstvé, jablká, banány, pomaranče, grapefruit, mandarínky, čerešne, višne, slivky, marhule, broskyne. Vhodné sú i vo forme kompótov, šalátov, ovocných štiav, rôsolov a džúsov. Nevhodné druhy sú kivi, jahody, maliny, pre obsah zrniečok, ktoré mechanicky dráždia tráviaci trakt.

Chlieb, pečivo- vhodné sú biele vodové druhy, najlepšie jednodňové, vianočka, sucháre, piškóty, sendvič.

Koreniny- nepoužívame ostré, pikantné druhy korenín. Vhodné sú jemnejšie druhy, ako majorán, bazalka, petržlenová a zelerová vňať, bobkový list, rasca, kôpor, vývar zo sušených húb a vývar z cibule, paradajkový pretlak. Tiež je vhodná vanilka, škorica, klinčeky, citrónová a pomarančová kôra, tiež šťava. Ocot vylučujeme, nahrádzame ho šťavou z citróna.

Jogurty
Pozitívny vplyv na črevá majú baktérie, ktoré sa nachádzajú v jogurtoch so živými kultúrami. Uľahčujú trávenie a podporujú zdravie sliznice  vnútorností. Skonzumovanie jedného jogurtu denne pomáha udržať a dopĺňať hladinu zdravých baktérií v črevách a mnohí ľudia postihnutí syndrómom dráždivého čreva zistili, že jogurt im pomáha ovládať tieto symptómy.

Nepodávame alkoholické nápoje, destiláty, veľmi horúce a chladené nápoje a pokrmy, čiernu kávu a sýtene vody a malinovky ( mechanicky dráždia tráviaci trakt ).

Jedlá, ktoré treba vylúčiť
Potraviny zložené z pšenice, ako chlieb, cestoviny, výrobky z cesta, pizza, pšeničné krekery a pšeničné vločky, chlebové jedlá, múčne jedlá a jedlá obsahujúce pšeničnú múku, kravské mlieko a syry, kvasnicové, hnilobné a kvasiace potraviny, ako chlieb, instantné polievky, omáčkové zmesi, huby, alkohol, ocot, cukor a potraviny s vysokým obsahom cukru, ako sušienky, koláče, čokoláda, cukrovinky, sladké pečivo a nealkoholické nápoje, arašidy, sušené ovocie.

ZOPÁR RECEPTOV NA RACIONÁLNE STRAVOVANIE nájdete TU (kliknite)

Vlákninu na prečistenie čriev si môžete objednať TU(kliknite)

 

Keď chcete schudnúť vyplňte tento   FORMULÁR NA CHUDNUTIE (kliknite), alebo si dajte vyhotoviť ANALÝZU VAŠEJ POSTAVY (kliknite)

PRIHLASUJEM SA NA ZASIELANIE NOVINIEK O CHUDNUTÍ A STRAVOVANÍ (kliknite)

Ďalšie informácie o tom ako postupovať pri chudnutí a stravovaní sa dozviete na stránkach www.schudnut-ako.meu.zoznam.skwww.chudnutie.biznisweb.sk

Chcem si prečítať ďalšie rady - novinky o chudnutí a stravovaní (kliknite)

VYPLŇTE VŠETKY ÚDAJE

PRIHLÁŠKA NA CHUDNUTIE

REKLAMNÉ ODKAZY