CHUDNUTIE Pitie TEKUTÍN a ODVODNENIE organizmu

04.07.2011 02:47

Chudnutie, nadváha i zdravotný stav súvisia s pitím tekutín

Stav organizmu a dená vitalita človeka je ovplyvnená najmä konzumovaním vody. Je overené, že iba päťpercentná strata telesných tekutín spôsobí u väčšiny ľudí pokles energie o 25 až 30 percent. Tiež je známe, že viac ako dve tretiny všetkých ľudí nepije dostatok vody a trpí určitou mierou dehydratácie. Nanešťastie, väčšina ľudí v snahe zvýšiť úroveň svojej energie, sa obracia na povzbudzujúce prostriedky, najčastejšie ide o kofeín a cukor, a nie na pitie väčšieho množstva vody, ktorú potrebuje naše telo na tvorbu prirodzenej energie. Kofeín, alkohol a cukor sú silno močopudné a v skutočnosti spôsobujú, že telo vylučuje vodu, čo vedie k ďalšej strate tvorby prirodzenej energie a prípadne môže viesť k závislosti od umelej energie.

Denná potreba vody pre dospelého človeka je cca 3 až 4 decilitre na 10 kg svojej váhy. Prijíma ju vo forme stravy, nápojov a oxidáciou. Výdaj je ten istý. Voda sa z tela odvádza dýchaním, potením, vylučovaním (moč, stolica).

Všeobecný priemer príjmu tekutín za normálnych podmienok je 2 až 3 litre. Platí však, že

  • Mladší ľudia majú piť viac, starší menej.
  • V teple musíte piť viac ako v zime.
  • V suchu počasí (nízka vlhkosť)viac, ako vo vlhku.
  • Pri pohybe a športe viac, ako pri odpočinku.
  • Pri stresových situáciách viac, ako keď ste v pohode.
  • Pri chorobe viac, ako keď ste zdravý.

Tekutiny, ktoré prúdia v našom tele regulujú náš život. Ľudské telo je v podstate vodný stroj, navrhnutý primárne pracovať s vodou a minerálmi. Podľa hmotnosti obsahuje naše telo 72 percent vody, ďalších 8 percent je kombinácia chemických zlúčenín a zostávajúcich 20 percent sú kosti a pevné tkanivo. Aj našu krv, základnú látku nášho žitia, tvorí 83 percent vody. Rozvádza živiny, kyslík a protilátky, kamkoľvek a podľa potreby. Aby naša krv mohla správne vykonávať svoje úlohy, musí byť naše telo dostatočne zásobované zdravou vodou. Nedostatočný prívod vody alebo konzumovanie kontaminovanej vody spôsobuje zmeny vlastností krvi a negatívne ovplyvňuje prakticky všetky stránky nášho zdravia.

Aké sú teda výhody pitia optimálneho množstva vody?

1. Pitie vody je dobré na spaľovanie tukov. Príval vody spôsobuje odplavovanie tuku. Keď nie je dostatok vody na túto prácu, pozornosť pečene je odvádzaná od jej oveľa dôležitejšej práce, ktorou je spaľovanie tukov. Tiež budete prirodzene jesť menej, keď budete piť viac vody.

2. Pitie vody je dobré na prevenciu niektorých ochorení. Niektoré ochorenia, ako je únava, bolesť hlavy, svalové kŕče a bolesti chrbta sú spôsobené dehydratáciou.

3. Pitie vody vám pomôže vyzerať mladšie. Áno, voda je mýtický prameň mladosti. Voda odplavuje toxíny z kože. Ak správne hydratujete vašu pokožku, je žiarivá a svaly sú plné. Ak nepijete dostatočné množstvo vody, môžete začať vyzerať viac a viac ako ošumelo.

4. Pitie vody je dobré aj pre sexuálny výkon. Áno, je to pravda. Vaša pýcha, radosť, „sval lásky“ sa väčšinou skladá z vody, keď je na vrchole výkonnosti.

5. Voda je dobrá na čistenie a detoxikáciu. Vynaloženie množstva peňazí na detoxikáciu bez pitia dostatočného množstva vody prekazí daný účel a môže spôsobiť viac škody ako úžitku.

6. Pitie vody znižuje riziko vzniku chorôb akými sú rakovina a infarkt myokardu.

7. Pitie vody pomáha prekonávať zranenia rýchlejšie.

8. Pitie vody pomôže posilniť váš imunitný systém a psychickú vnímavosť.

9. Pitie vody dodáva energiu a zvyšuje bdelosť

10. Pitie vody vzpruží kĺby a svaly.

Ak 72% vášho tela a približne 90% vášho mozgu tvorí voda, nemá zmysel piť dostatok vody? Pitie dostatočného množstva vody je len jedna vec, ktorú môžete urobiť pre lepšie zdravie. Keď do svojho života začleníte pitie dostatku vody v kombinácii s inými zdravými návykmi, dostanete sa na cestu k zdravšiemu životnému štýlu.

Odvodňovacia kúra

Bez  dostatočného príjmu tekutín, hlavne vody, určite neschudnete a postupne sa bude zhoršovať aj Váš zdravotný stav, Vaše telo sa dehydruje, zhoršujú sa biochemické procesy vo Vašom tele. Nadváha je nielen problém nadmerného ukladania tuku v tele, najmä na nepatričných miestach, ktoré trápia najmä ženy. Je to aj problém zadržiavania vody v organizme. Príčinou je nedostatočná činnosť obličiek a následné ukladanie solí do tkanív ktoré vodu v tele zadržujú. Vtedy je najvhodnejšie zmeniť zloženie stravy a podstúpiť odvodňovaciu kúru. 

Pri nadmernom zadržiavaní vody v organizme často trpíme opuchmi tváre, najmä očí a nôh v členkoch. Doslova sa cítime ako lopta naliata vodou. Príčinou je nedostatočná činnosť obličiek a následné ukladanie solí do tkanív ktoré vodu v tele zadržujú. Pri takomto stave Vášho organizmu je potrebné posilniť si obličky, odvodniť a odsoliť si organizmus. Budete prekvapení, koľko kíl pôjde dole. Diétu držte len dovtedy, pokiaľ pôjdu kilá dole. Potom nabehnite na normálnu stravu, ale s výrazným obmedzením živočíšnych bielkovín.
Ako odvodniť svoj organizmus ?

Vysaďte zo stravy najmä živočíšne bielkoviny, ktoré priveľmi zaťažujú obličky, dvojnásobne to platí o údeninách, syroch a slaných potravinách.
Do jedálneho lístka zaraďte najmä koreňovú zeleninu – petržlen, zeler, mrkvu, bielu reďkev, chren, zeler, šalotku, špargľu, uhorky, ale aj kapustu a listovú zeleninu.
Zo strukovín jedzte čo najviac fazulí azuki, sójových bôbov, najmä čiernych a bôbu.
Naklíčte si fazuľky mungo a pridávajte do hotových jedál, okrem toho, že majú taktiež diuretické účinky, majú nesmierne veľa vitamínov a minerálov, ktoré podporujú zdravé chudnutie. Majú aj výrazný detoxikačný efekt.
Z obilovín uprednostnite jačmeň a ovos v akejkoľvek podobe.
Z byliniek uprednostňujte tie s močopudným účinkom, ako prasličku, brezové listy, skorocel, žihľavu, lopúchový koreň
Aj keď sa snažíme telo odvodniť, neupierajme mu dostatok tekutín! Najvhodnejšia je čistá voda, bylinkové čaje, na minerálky či iné bublinkové nápoje radšej zabudnime.

Čo si môžete sami pripraviť na odvodnenie tela?

BYLINNÁ ZMES NA ODVODNENIE
Pôsobí najmä pri nadváhe spôsobenej nadmerným zadržiavaním vody v tele. Má močopudné a odvodňovacie účinky.
Potrebujeme: Po 20g vňate prasličky roľnej, vňate žihľavy, jahodového lístia, malinového lístia a plodu borievky.
Ako na to: Čajovú lyžičku zmesi zalejeme 1/4 litrom vriacej vody a lúhujeme 15-20 minút. Pijeme 1 šálku každý večer, najneskôr však do 19,00 hod.
ČAJ Z KUKURIČNÝCH VLASOV
Nápoj podporuje tvorbu moču, tým aj odvodňuje organizmus
Ako na to: Za hrsť kukuričných vlasov zalejeme 1/2 litrom vriacej vody a necháme 15 minút lúhovať. Pijeme v priebehu dňa po dúškoch.
ZELENINOVÁ ŠŤAVA
Pomocou nej sa budeme snažiť zbaviť telo nánosov solí. Pijeme každý deň počas kúry.
Potrebujeme: červenú kapustu, zeler, mrkvu a petržlen
Ako na to: Denná dávka šťavy spolu činí 250ml. Z toho kapusty si od šťavíme 150ml, mrkvy 50ml, zeler alebo petržlen 50ml. Pozor obzvlášť na zeler – ak ste naňho alergickí, používajte len petržlen.
FAZUĽA AZUKI S TEKVICOU A KOMBU
Toto jedlo pomáha regulovať hladinu cukru v krvi najmä u diabetikov a hypoglikemikov. Pre nás je však dobré vedieť, že fazule zvyšujú vitalitu, obsahujú veľa cenných prvkov a najmä posilňujú činnosť obličiek. Preto si toto jedlo zaraďme počas diéty na tanier čo najčastejšie.
Potrebujeme: Šálku fazuliek azuki, tekvicu hokaido (môže byť aj obyčajná, alebo ju nahradíme petržlenom a mrkvou), niekoľko kúskov morskej riasy kombu (dostať v predajniach zdravej výživy).
Ako na to: Fazuľky namočíme cez noc alebo aspoň na 4-6 hodín. Riasy namočíme, a keď zmäknú, pokrájame ich na malé kúsky. Dáme do hrnca, a zalejeme vodou. Všetko varíme asi 40 minút. Tekvicu či inú zeleninu pokrájame na malé kúsky a pridáme k fazuľke. Má jej byť asi rovnaký pomer ako fazule. dosypeme morskou soľou a prikryté varíme na miernom ohni ešte asi pol hodinu. Keď sa voda odparí, dolejeme. Na záver pridáme trochu sójovej omáčky (bez konzervantov, napríklad Tamari). Po dovarení necháme jedlo ešte odstáť pod pokrievkou.
BIELA REĎKEVKA S KOMBU
Toto jedlo môžeme konzumovať denne. Pomáha odbúravať z tela usadeniny nahromadené nadmerným požívaním živočíšnych bielkovín a tukov, navyše má odvodňovacie účinky a pomáha odbúravať tuky. Jedlo ďalej užívame aj pri odtučňovacej diéte (v nasledujúcej časti).
Ako na to: Riasy kombu (dlhý kúsok) namočíme na 10 minút do vody a potom pokrájame. Dáme do hrnca a na ne poukladáme nakrájanú reďkev. Zalejeme vodou a prikryté varíme 30-40 minút. Nakoniec pridáme trochu zdravej sójovej omáčky a dovaríme 2-3 minúty až do vyparenia prebytočnej tekutiny.

Keď chcete schudnúť vyplňte tento   FORMULÁR NA CHUDNUTIE (kliknite), alebo si dajte vyhotoviť ANALÝZU VAŠEJ POSTAVY (kliknite)

 PRIHLASUJEM SA NA ZASIELANIE NOVINIEK O CHUDNUTÍ A STRAVOVANÍ (kliknite)

 Ďalšie informácie o tom ako postupovať pri chudnutí a stravovaní sa dozviete na stránkach  www.schudnut-ako.meu.zoznam.skwww.chudnutie.biznisweb.sk

 Chcem si prečítať ďalšie rady - novinky o chudnutí a stravovaní (kliknite)

VYPLŇTE VŠETKY ÚDAJE

PRIHLÁŠKA NA CHUDNUTIE

REKLAMNÉ ODKAZY