7 DŇOVÁ DIÉTA - zabijak CHUDNUTIA. Rady na stravovanie a chudnutie

12.07.2010 07:09

Každý z nás chce byť štíhli, najmä keď sa blíži dovolenka. Vtedy často siahneme po radikálnych diétach, ktoré tvrdia, že schudnete za týždeň 4-5 kíl a podobne. Bohužiaľ  sú to pasce, ktoré rýchlo končia jo-jo efektom. Niektoré vyzerajú ako zázračný spaľovač tukov: schudnete toľko a toľko kíl  za krátky bez najmenšieho obmedzovania. A práve tieto postupy chudnutia sú najnebezpečnejšie.

 Uvediem Vám diéty, ktorým by ste sa mali určite vyhnúť.

Tukožrútska diéta
Zaručuje Vám rýchle spaľovanie podkožných tukov. Univerzálny spaľovač tukov však neexistuje.
Nijaká potravina nie je sama osebe schopná vyvolať v organizme spaľovanie tuku. To dokáže len dobrý telocvik. Efektom je len zhoršovanie stavu Vášho organizmu, hlad, nervozita a následný jo-jo efekt.

Rýchla diéta
Schudnete dve kilá a viac za týždeň. Toto sú veľmi reštriktívne diéty, ktoré sa stopercentne končia jo-jo efektom.
Dajú sa vydržať týždeň-dva, ale spôsobujú frustráciu, ktorú skôr či neskôr budete musieť uspokojiť. Čím rýchlejšie schudnete, tým rýchlejšie podľahnete túžbe po zakázanom jedle. Po skončení tvrdého režimu si všetko vynahradíte a rýchlo naberiete späť nielen tie stratené kilá, ale ešte jedno-dve navyše.

Drastická diéta
Nesmiete prijať viac ako 1200 kalórií denne.
Také malé množstvo kalórií nepokryje vašu dennú energetickú potrebu a telo nebude môcť správne fungovať. Hrozí vám podvýživa a s ňou spojené problémy s Vaším zdravotným stavom.

7 DŇOVÁ DIÉTA

Prísľub schudnutia 5 kíl za týždeň je pre mnohých veľkým prísľubom. Musíte si však uvedomiť, že takéto chudnutie nie je vôbec ľahké.

Ako sa teda máte pri tejto diéte stravovať?

 • 1.deň: Môže sa jesť len polievka a ovocie okrem banánov. Najradšej melóny, lebo majú málo energie. Piť sa môže iba voda, nesladený čaj a džús. Minerálku nepijeme.
 • 2.deň: Môže sa jesť len polievka a surová alebo varená zeleninu. Odporúča sa šalát alebo špenát. Na večeru si môžeme pripraviť 1 varený, alebo pečený zemiak. Ovocie a strukoviny v tento deň nekonzumujeme.
 • 3.deň: Môžeme jesť len polievku ovocie a zeleninu. Nie zemiaky.
 • 4. deň: Môžeme jesť len polievku a banány. Pijeme polotučné mlieko.
 • 5.deň: Môžeme jesť len polievku, hovädzie mäso a čerstvé paradajky. Vypiť treba 6 až 8 pohárov vody, aby sme z tela vyplavili kyselinu močovú.
 • 6.deň: Polievku si dáme aspoň raz za deň. Konzumujeme hovädzinu a zeleninu okrem zemiakov.
 • 7.deň: Môžeme jesť len polievku, ryžu – najlepšie tmavú a zeleninu. Piť môžeme nesladený džús.

 

Aká je teda 7 dňová diéta ? Po diéte síce budete vážiť menej, ale nebude to dôsledok chudnutia.7 dňová diéta je hlavne v úvode pomerne drastickým obmedzením denného príjmu kalórii. Táto diéta je výživovo nevyvážená. Prvé 3 dni je to doslova hladovka, ktorou si spomalíte metabolizmus.  Pri takejto diéte budete stále hladní, vyčerpaní, malátni. Hlavne na štvrtý deň budete nenormálne hladní, pretože môžete jesť banány. Tie majú vysoký glykemický index.Na takúto stravu telo zareaguje predovšetkým tak, že sa zbaví vody. Prevažná časť toho, čo stratíte na váhe bude voda . Telo sa pri hladovaní prakticky len odvodní. Ďalšia reakcia tela je sebaobrana. Telo na nedostatok potravy zareaguje tým, že spomalí metabolizmus. Začne šetriť s dostupnými energetickými zdrojmi.Po skončení 7 dňovej diéty, keď sa začnete vracať na normálnu stravu, tak zaručene schudnuté kilá priberiete naspäť.

 

Prečo po takejto diéte dôjde k jojo efektu ?

Diétou spomalený metabolizmus po skončení diéty bude prednostne vytvárať tukové zásoby zo všetkého jedla, ktoré zjete navyše. Okamžitý rast váhy je zákonitý.

Priberiete preto, že sa neviete správne stravovať bez diéty. Vaša strava vás dostala ku kilám navyše, ktorých sa diétou chcete zbaviť. Po diéte sa k nej opäť vrátite. A zas priberiete. Len rýchlejšie, lebo ste si diétou spomalili metabolizmus.

Keby ste vedeli, ako sa správne stravovať po diéte, 7 dňová diéta by vám nebola potrebná. Preto Vám neodporúčam, aby ste tento druh diéty vôbec skúšali.

 

Aký je základný recept na odtučňovaciu polievku?   Lečo bez oleja (alebo 1 až 2 konzervy zaváraných paradajok), 6 veľkých cibúľ, 1 vrecko cibuľovej polievky na dochutenie, 2 zelené papriky, 1 zeler, bujón, vegeta, mleté čierne korenie, soľ.  Zeleninu nakrájame na menšie kúsky, zalejeme vodou, pridáme práškovú polievku a dochutíme. Varíme prudko asi 10 minút, potom stíšime a varíme kým nezmäkne zelenina. Túto polievku môžete jesť v akomkoľvek množstve a kedykoľvek. Nemá takmer žiadne kalórie. Počas diéty sa nesmú konzumovať vyprážané a na oleji dusené jedlá a chlieb. Namiesto hovädziny môžeme konzumovať varené, pečené alebo grilované kurča. Piť by sme nemali sladené nápoje a alkohol. Pri pití alkoholu zastavíme diétu aspoň na 1 deň. Pijeme vodu, nesladené ovocné nápoje a nízkotučné mlieko. Kávu môžeme piť v obmedzených dávkach. Piť nemôžeme ani nápoje obsahujúce kysličník uhličitý. Pozor, ak ju konzumujeme niekoľko týždňov môže nastať podvýživa! A to je pre Váš organizmus naozaj katastrofa. Pri dodržiavaní diéty by ste podľa protagonistov tejto diéty  na 7. deň mali mať úbytok na hmotnosti 5 až 7 kg. Ak ste schudli o viac ako 7 kg, mali by ste prerušiť diétu aspoň na 2 dni. Bohužiaľ, konečným výsledkom takejto diéty je v drvivej väčšine prípadov jojo efekt, zhoršený metabolizmus a nalomené zdravie.

Podobných, na prvý pohľad možno až dobre znejúcich diét je nepreberné množstvo. Majú spoločné jedno – ponúkajú presne to, čo obézny človek chce počuť. Rýchle a jednoduché riešenia. Ale nefungujú. To obézny možno tuší, ale chce to aj tak skúsiť. Schudnúť sa vám podarí až potom, keď sa zoznámite s problémom obezity a stanete sa tak trochu odborníkmi na výživu. Ponúkame Vám niekoľko návodov ako sa stravovať, aby ste nepribrali.

 

Jedlá a potraviny s ktorými neschudnete

O tom, ako sa budete cítiť, skutočne rozhodujú predovšetkým potraviny, ktoré denne prechádzajú vašim tráviacim traktom. Čím horší je váš jedálniček, tým nekvalitnejší bude i váš život a budete priberať.

Zdravé jedlo - základ dlhého života
Ak sa neustále budete zaťažovať ťažko stráviteľným jedlom, organizmus bude musieť všetku svoju energiu použiť na proces trávenia a na iné životné funkcie mu už veľa síl nezostane. Vaše telo to tak môže zvládať roky, to však ešte neznamená, že prehrešky vám budú prepáčené. Príde čas, kedy vám to zráta i s úrokmi. Môžete sa im však včas vyvarovať. Stačí trochu disciplíny a rozumu.
  
Tuk a mastné jedlá
Tuk je pre zdravé fungovanie organizmu nevyhnutný. Dodáva energiu, poskytuje dôležité mastné kyseliny a zabezpečuje vstrebávanie niektorých prospešných látok. Bez potrebného množstva tuku by ľudské telo nebolo schopné tento proces samé zvládnuť. Nie je však tuk ako tuk. Kačacia masť, či iný živočíšny tuk telu vôbec nepomôže, preto radšej voľte vždy ten rastlinný.

Bôčik je síce chutný ale neprijateľný.
Paprikový bôčik, bravčové kolienko a iné špeciality, pri ktorých sa vám vždy zbierajú slinky, sú pre zdravý organizmus doslova katastrofou. Nič vzácne mu nedodajú, naopak, nemálo ho zaťažia. Preto ste vždy po konzumácii takéhoto jedla bez energie a chce sa vám spať. Predstavte si, čo to spraví s telom, keď takto jete pravidelne. Nečudujte sa, že vám organizmus postupne vypovedá službu.

Klobásky a slaninky
Podobne nebezpečné sú i rôzne klobásové, slaninové, oškvarkové, paštétové, či iné podobné pokrmy. Chutia síce jedinečne, ale tam ich výnimočnosť končí. Trávenie dostane zabrať, cholesterol v krvi sa zvýši, ručička na váhe stúpne a životné funkcie sa zhoršia. Neubehne veľa času a vaša pažravosť sa preukáže aj na zdravotnom stave.
 
Vnútornosti
Pľúcka na smotane, husacia pečienka sú ďalšie zo sorty zakázaných jedál. Zvieracie vnútornosti sú pre ľudský organizmus ťažko stráviteľné a zaťažujúce. Ak ich ešte skombinujete s inými mastnými ingredienciami, môžete si po zvyšok dňa zobrať dovolenku na trávenie. Nič iné totiž robiť nezvládnete.
 
Hranolky
Z hranolkov môžete tuk doslova žmýkať a tento škodlivý efekt nezachráni ani hodnotný obsah zemiakov. Ak si kúpite mrazené, nejete nič iné ako mastnú gumu a tá vás opäť posúva kúsok bližšie ku sklonku vášho nezdravého života.
 
Vyprážaný údený syr s tatárskou omáčkou a hranolkami

síce predstavuje nenahraditeľnú delikatesu pre Vaše chute, pre telo však pohromu. Na svedomí to má hneď niekoľko faktorov. Prvým je tučný obsah syru, druhým škodlivý proces údenia, tretím príprava vyprážaním a ďalšie už snáď ani netreba menovať. Čím skôr na toto jedlo zabudnete, o to viac si život predĺžite.
 
Čipsy
Do skupiny nevhodných mastných jedál patria aj pochutiny, ktoré sú pre telo iba zbytočnými prázdnymi kalóriami. Nenasýtia, nevyživia, nepomôžu. Sú zbytočne vyhodenými peniazmi a potravinami, ktoré vám vôbec nič užitočné nedajú. V konečnom dôsledku neuspokoja ani hlavu, pretože ťažký pocit po ich konzumácii Vám náladu určite nezlepší.
 
Zákusky
Vyzerajú lákavo, preto im len málokto dokáže odolať. Pokiaľ však nie sú len čisto ovocné, ťažko hovoriť o zdravom stravovaní. Obyčajne obsahujú priveľa tuku, cukru, múky a niekedy i rôznych chemických farbív. Na chvíľu uspokoja psychicky, krvný obraz si však nimi rozhodne nevylepšíte.
 

Čokolády
Podobne sú na tom i tabličky čokolády, ktoré sa samé rozpúšťajú na jazyku. Opäť je to však nadmerné množstvo tuku a cukru, ktoré by vás malo predovšetkým zaujímať. Nedajte sa obalamutiť rečami, že čokoláda je zdravá. Biely cukor a nesprávny tuk ešte žiadnemu živému organizmu nepomohli, ináč to teda nebude ani s tým vašim. O prospešných účinkoch sa dá hovoriť až od 85 percentného obsahu kakaa, samozrejme bez pridania iných škodlivých zložiek. Na typickú chuť mliečnej čokolády však v tomto prípade zabudnite.
 
Karamelové dobroty, zmrzlina, marcipán...
Naše potraviny, ktoré vás pomaly a iste dostanú do hrobu, uzatvárame tými najchutnejšími. Pamätáte na časy, keď ste ako dieťa za odmenu dostávali kopček zmrzliny, či inú sladkú dobrôtku? Mali byť skôr za trest, pretože neobsahujú nič, čo by vaše telo dokázalo oceniť. Opäť je to len množstvo tuku, bieleho cukru a chémie.

 

Potraviny, ktoré sú vhodné na zdravé stravovanie a chudnutie

 • morčacie mäso, kuracie mäso
 • chudé hovädzie mäso
 • chudé mäso z diviny
 • králik, zajac
 • vajíčka
 • zelenina, ovocie ( iba do 17:00 ), je mylné sa domnievať, že ovocie sa môže konzumovať aj na večer. Väčšina ovocia obsahuje totižto veľa cukru.
 • kompóty bez sirupu
 • celozrnné pečivo a chlieb
 • ovsené vločky, ražné vločky a cereálie. Nepoužívajte ovsené vločky neskoro večer, sú dobrým zdrojom sacharidov.
 • tmavá ryža
 • tvrdé syry ( ktoré obsahujú okolo 20 - 30 % tuku )
 • dusená šunka, kuracia, morčacia, bravčová
 • tofu, sója a výrobky z nej
 • cestoviny, najlepšie tmavé
 • slnečnica, sezam, tekvicové semiačka
 • olej: olivový, ľanový, lisované za studena
 • oleje na varenie: repkový, slnečnicový
 • tvaroh, cottage cheese, biely jogurt, zakysané nízkotučné mliečne výrobky
 • nízkotučné mlieko
 • ryby ( hlavne morské: tuniak, losos, makrely atď.)
 • racio chlebíky ( tzv. Polystyrénové), ryžové, ražné atď.

 

Ako postupovať po schudnutí
Keď chudneme, myslíme na vytýčený cieľ. Keď ho dosiahneme, vyvstáva otázka: Čo ďalej? Pripravte sa, že až teraz pôjde do tuhého. Aby ste kilečká nenabrali naspäť, určite sa nezbavujte zdravých zvykov, aké ste počas diétovania nadobudli. Kalorický príjem zvyšujte pomaly, deň po dni, podobne ako skladbu jedál. Ani váhu neodkladajte. Neurotické každodenné váženie vás nikam neposunie, ale aspoň raz do týždňa je dobré mať prehľad o tom, či sa vaše snaženie uberá tým správnym smerom. Riziko po diéte predstavujú predovšetkým záťažové situácie. Nezabúdajte, že telo je sčasti oslabené nízkym príjmom kalórií. Skôr vás to bude zvádzať obaliť si nervy cukrom alebo tukom. Preto skúste namiesto rozmaznania jazyka rozmaznať celé telo – nie bonboniérou, ale wellness. Doprajte si masáž, saunu, bahenné zábaly a podobné lahôdky, čo dopomôžu zbaviť sa jedov z tela. A samozrejme nezabúdajte na pravidelný pohyb.

Značným problémom po diéte je neraz vlastná rodina, ktorá vás na posedeniach bude núkať koláčikmi, obloženými chlebíkmi a teraz, keď ich už nemôžete odbiť argumentom o diéte, sa len tak ľahko nezastavia. Čo si budeme hovoriť, hlavne staršej generácii sa to vysvetľuje ťažko, pretože za zdravú stravu sa považujú poctivé trojchodové domáce obedy. Všetko ostatné sú len „moderné móresy“. Neostáva nič iné, len s úsmevom presvedčiť starostlivú mamu, tetu či starkú, že si dáte, čo chcete až keď budete mať chuť.  

 

PRIHLASUJEM SA NA ZASIELANIE NOVINIEK O CHUDNUTÍ A STRAVOVANÍ (kliknite)

 

Keď chcete schudnúť vyplňte tento   FORMULÁR NA CHUDNUTIE (kliknite), alebo si dajte vyhotoviť ANALÝZU VAŠEJ POSTAVY (kliknite)

 

Ďalšie informácie o tom ako postupovať pri chudnutí a stravovaní sa dozviete na stránkach  www.schudnut-ako.meu.zoznam.skwww.chudnutie.biznisweb.sk

 

Chcem si prečítať ďalšie rady - novinky o chudnutí a stravovaní (kliknite)

 

 

VYPLŇTE VŠETKY ÚDAJE

PRIHLÁŠKA NA CHUDNUTIE

REKLAMNÉ ODKAZY