ZDRAVÉ PRINCÍPY CHUDNUTIA – dodržte ich a schudnete. Rady na stravovanie a chudnutie.

08.05.2011 07:53

Chudnutie nie je až také náročné, ak na to idete s rozumom a dodržiavate základné princípy životosprávy a stravovania. Samozrejme, musíte sa najskôr nad sebou zamyslieť,  oboznámiť sa s výživovými potrebami svojho organizmu a potom trochu zaťať zuby. Nikdy nezačnite nepremyslene hladovkou trápiť svoje telo. To po čase skolabuje a vy sa vrátite do starého a nevhodného stravovacieho režimu ešte aj s pár kilami naviac a so zhoršeným metabolizmom.Takže, čo je potrebné zvládnuť? Ide najmä o to,  zvyknúť si na správne zloženie potravy, neprejedať sa  a dopriať si správnu dávku pohybu. Pretože aj priveľa pohybu škodí, ak potom po presilení a svalovici príde obdobie zaháľania a kilá idú zase pekne hore. 

Prijmite takéto zásady stravovania za svoje :

- prestaňte sa stravovať, ako váš priateľ, partner (pokiaľ sa samozrejme nestravuje zdravo),
- nahraďte jednoduché cukry komplexnými (celozrnné výrobky, ryža, cestoviny, zemiaky...)
- zvýšte konzumovanie surovej zeleniny a obilovín (kedykoľvek, aj večer)
- vyraďte prehnané večerné konzumovanie ovocia, aj ovocných štiav, prípadne ich konzumujte s mierou a vo vhodnom zložení
- znížte príjem živočíšneho a zvýšte príjem rastlinného tuku, čiastočne aj rybieho tuku v potrave
- prijímajte energiu (sacharidy) skôr dopoludnia a bielkoviny popoludní a večer
- dodržiavajte pitný režim, pite, aj keď necítite smäd, vtedy je už neskoro, denne asi 2-3 litre tekutín, samozrejme nesladených (čaje, minerálky, pitná voda)
- deň začínajte vhodným nápojom: prírodná ovocná alebo zeleninová šťava, 100% džús zriedený vodou, čistá voda,
- zvýšte príjem vlákniny (surová zeleniny, obiloviny, ovocie)
- občas (raz za mesiac) zaraďte do svojho stravovacieho režimu očistné dni (pitie ovocných a zeleninových štiav)
- nahraďte aspoň polovicu bielkovín živočíšneho pôvodu ich rastlinnými zdrojmi (sója, strukoviny)
- obmedzte mlieko a tučné mliečne výrobky
- nejedzte smažené pokrmy a údeniny
- výrazne obmedzte tučné sladkosti
- znížte príjem soli (retencia - zadržiavanie vody v tele a následné opuchy)
- nikdy celkom nevylúčte tuk zo stravy (nenasýtené mastné kyseliny – pomáhajú rozpúšťať vitamíny A,D,E,K)
- nikdy sa neprejedajte, jedzte pomalšie
- jedzte 3-5 krát denne, čím častejšie, tým rýchlejšie sa odbúrava tuk
- pri pocite hladu jedzte cereálie a surovú zeleninu, pite vodu, resp. choďte spať
- jedzte minimálne 2 hodiny pred cvičením, necvičte s plným žalúdkom.

Pomôžte svojmu metabolizmu dostatočným prísunom kvalitných živín. Zrekonštruovaný organizmus sa naučí prijímať nižšie množstvo kalórií a postupne si znormalizuje metabolizmus (začne spaľovať prijaté kalórie – neukladá si ich do tukových zásob). V tomto Vám pomôžu aj kvalitné výživové doplnky (kliknite).

Ako vám pomôže pohyb :
Pohyb je veľkým pomocníkom pri chudnutí, aj keď hlavným spúšťačom je strava. Ale bez pohybu by nám často ostala ovisnutá koža, pocit únavy  a slabosti. Pohyb treba zvoliť taký, aby nám predovšetkým robil radosť. Ideálna je taká kombinácia pohybu, ktorá obsahuje posilňovanie a aeróbny pohyb. Posilňovanie môžete vykonávať doma, ale ak máte po ruke posilovňu, tam je to lepšie. Máte poruke rôzne stroje, pomocou ktorých sa vaše svaly vyformujú rýchlejšie a dokonalejšie. Čo sa týka aeróbneho pohybu (dochádza k spaľovaniu tukov s pomocou kyslíka), môžete si vybrať zo širokej škály. Tu treba zohľadniť, či ten pohyb môžete vykonávať po zdravotnej stránke a či vás baví. Medzi výborné aeróbne aktivity patrí bicyklovanie, aj na stacionárnom bicykli, takže ho môžete vykonávať aj v zlom počasí, korčuľovanie, v lete na kolieskových korčuliach, aerobik, loptové hry, plávanie, lyžovanie, jogging, tanec, prechádzky. Behanie sa odporúča len ľuďom, ktorí nemajú veľkú nadváhu a nemali by ste behať po betónových a iných tvrdých povrchoch. Nezabudnite : každé cvičenie ukončite dôkladným strečingom. Strečing môžete vykonávať aj počas cvičenia, alebo na koniec.   

Keď chcete schudnúť vyplňte tento   FORMULÁR NA CHUDNUTIE (kliknite), alebo si dajte vyhotoviť ANALÝZU VAŠEJ POSTAVY (kliknite)

 PRIHLASUJEM SA NA ZASIELANIE NOVINIEK O CHUDNUTÍ A STRAVOVANÍ (kliknite)

 Ďalšie informácie o tom ako postupovať pri chudnutí a stravovaní sa dozviete na stránkach  www.schudnut-ako.meu.zoznam.skwww.chudnutie.biznisweb.sk

 Chcem si prečítať ďalšie rady - novinky o chudnutí a stravovaní (kliknite)

VYPLŇTE VŠETKY ÚDAJE

PRIHLÁŠKA NA CHUDNUTIE

REKLAMNÉ ODKAZY