Vhodná STRAVA a POHYB = ZDRAVIE a POSTAVA. Rady na stravovanie a chudnutie.

22.05.2011 06:08

Zdravé stravovanie je jeden z najlepších spôsobov ako si po chudnutí udržať zníženú váhu. Zásadou vyváženej a racionálnej stravy nie je zakázať si natrvalo niektoré jedlá, ktoré ste vylúčili zo svojho stravovania počas diéty, ale natrvalo jest rôznorodú stravu z každej hlavnej skupiny potravín a nie príliš veľa stravy ani z jednej skupiny potravín. Mali by ste jesť potraviny z nasledujúcich skupín:

  • Ovocie a zelenina – by mali tvoriť aspoň tretinu vašej dennej dávky potravín a mali by ste sa snažiť jesť 5 porcií denne Ovocie a zeleninu môžete jesť stále, medzi jedlami, po nich ako predjedlo. Ideálne zasýti a dodá telu všetky potrebné vitamíny, minerály a ďalšie živiny a už nebudete mať taký silný pocit hladu. 
  • Chlieb, ryža, zemiaky a cestoviny by zase mali tvoriť až jednu tretinu vašej dennej spotreby, lebo sú vašim hlavným zdrojom energie. Najvhodnejšie sú celozrnné typy chleba, ryže a cestovín, napr. chlieb z hrubozrnnej múky. Ale treba dať pozor na zloženie, pretože mnohé tmavé chleby sa tak iba tvária, sú prifarbené rôznymi látkami a mnohokrát sú z obyčajnej múky, ktorá s celozrnnou nemá nič spoločné.
  • Mlieko a mliečne produkty – tieto by ste mali jesť skromnejšie, ale sú dobrým zdrojom vápnika.
  • Mäso, ryby, vajcia, sója a fazuľa – váš hlavný zdroj bielkovín, ktoré potrebujete na rast a regeneráciu svalstva (svalstvo je hlavným spaľovačom skonzumovaných kalórií).
  • Jedlá s vysokým obsahom tukov a cukru by ste mali konzumovať len obmedzene, ale nesmiete ich celkom vynechať zo svojho jedálneho lístka, nakoľko organizmus potrebuje všetky živiny a ak mu niečo chýba, začne štrajkovať a nastupuje zúsporňovanie vášho metabolizmu. 

Keď sa začnete takto stravovať, nezabudnite na :
1. Jedlá zakladané na škrobovitých potravinách
2. Jedzte veľa ovocia a zeleniny
3. Jedzte menej saturovaných tukov a cukru
4. Pokúste sa jesť menej soli – nie viac ako 6g denne
5. Buďte aktívny/a a skúste sa mať zdravú hmotnosť
6. Pite veľa vody
7. Raňajky v žiadnom prípade nevynechávajte

Zvýšená fyzická aktivita prospeje vášmu zdraviu i postave. Ak začnete cvičiť, veľmi rýchlo si všimnete zlepšenie vášho zdravotného stavu, budete mať viac energie, nebudú sa na vás lepiť neželané kilá, zlepšíte si spánok. Má to aj dôležité dlhodobé prínosy, ako sú nižšie riziko vyvinutia diabetesu, srdečných chorôb, rakoviny a mozgovej porážky. V súčasnosti sa odporúča, aby ste 5 krát do týždňa cvičili – vykonávali aktívnejšie pohybové aktivity 30 minút. Je to možné dosiahnuť rôznymi spôsobmi, napríklad:
• Práca v záhrade
• Cvičiť v skupine
• Chodenie
• Beh a rýchla chôdza
• Bicyklovanie
• Tenis
• Golf
Nielen vaše telo bude mať osoh zo zvýšenej aktivity ale štúdie ukázali, že cvičenie zlepšuje aj náladu.  Ak budete cvičiť v akejkoľvek forme, dá vám to aj čas sám pre seba a uvoľníte sa z denného životného stresu.

Keď chcete schudnúť vyplňte tento   FORMULÁR NA CHUDNUTIE (kliknite), alebo si dajte vyhotoviť ANALÝZU VAŠEJ POSTAVY (kliknite)

PRIHLASUJEM SA NA ZASIELANIE NOVINIEK O CHUDNUTÍ A STRAVOVANÍ (kliknite)

Ďalšie informácie o tom ako postupovať pri chudnutí a stravovaní sa dozviete na stránkach www.schudnut-ako.meu.zoznam.skwww.chudnutie.biznisweb.sk

Chcem si prečítať ďalšie rady - novinky o chudnutí a stravovaní (kliknite)

VYPLŇTE VŠETKY ÚDAJE

PRIHLÁŠKA NA CHUDNUTIE

REKLAMNÉ ODKAZY