TABLETKY a LIEKY na CHUDNUTIE a JOJO EFEKT. Rady na stravovanie a chudnutie.

09.04.2011 04:33

Mnohí obézni ľudia (index BMI vyšší ako 30) po neúspešných diétach a hladovkách začínajú hľadať ako posledné riešenie svojej nadváhy zázračné tabletky na chudnutie. Veď každý obézny človek by chcel stratiť čo najviac zo svojej váhy  a pritom rýchlo a bez trápenia. A tu vzniká problém. Chudnúť musíte postupne, maximálne 5 až 6 kg za mesiac, teda nie 10 až 15 kg.  Obézni ľudia majú často mylnú predstavu, sú naivní
Väčšina obéznych ľudí má naivnú predstavu o množstve zhadzovaného podkožného tuku za mesiac, ale bohužiaľ ani najväčšie sebazaprenie nedonúti organizmus schudnúť, ak nebudete uvažovať inak. Čo to znamená? Veľké zmeny v životospráve, ktoré treba dodržiavať. Áno, aj vtedy, ak budete brať tabletky na chudnutie, musíte sa začať stravovať zdravšie.

Antiobezitiká – lieky na chudnutie
Lieky na chudnutie neraz pomôžu schudnúť v priemere tri  až šesť kíl. Ich účinok sa však neskôr zoslabuje, až sa zastaví. Tukové vankúšiky, ktoré na sebe nosíte ako záťaž,  nemusia pre vás vždy znamenať riziko zdravotných problémov. Na druhej strane sa potvrdili aj metabolické poruchy pri redukcii hmotnosti u niektorých obéznych ľudí. Áno, zdravotný stav sa po výraznejšom schudnutí môže aj zhoršiť.

Začiatky chudnutia - prvé mesiace sú najdôležitejšie
Užívanie tabletiek je najúčinnejšie v začiatkoch znižovania nadváhy. Keď sa ich účinok zoslabí, môžete sa dopovať aj vyššími dávkami, telo však už nebude ďalej chudnúť, iba udržiavať vašu novo nadobudnutú hmotnosť.

Ako fungujú lieky na chudnutie?

  • potláčajú pocit hladu
  • zvyšujú krvný tlak
  • zabraňujú tuku v potrave, aby sa vstrebával do tela
  • spôsobujú hnačky
  • po vysadení opäť priberáte, ak nezmeníte životný štýl

 Vynechávajte zo stravy mastné jedlá, zjedzte denne veľa zeleniny a ovocia, pravidelne sa stravujte – nevynechávajte jedlá, dodávajte organizmu všetky potrebné živiny a uvidíte, ako sa začne meniť vaša postava. Neriešte hneď vašu obezitu radikálnym rozhodnutím ako je liposukcia alebo užívanie radikálnych liekov na chudnutie. Schudnúť môžete aj inak, šetrnejšie a dokonca rýchlo.

Nebezpečný jojo efekt

Fenomén jojo efektu je známy všetkým, ktorí prevažnú časť svojho života skúšali rôzne diéty alebo krátkodobé hladovky za účelom rýchlo zhodiť pár kíl. Skúsenosť s takýmto chudnutím asi aj vás naučila, že pár dní výrazne obmedzenej stravy ukáže na váhe o pár kíl menej. Opakovaním takýchto postupov vám hrozia nielen estetické dôsledky nesprávnej životosprávy, ale aj tie zdravotné.
Na začiatku diéty sa telo spolu s tukom zbavuje glykogénu a vody, čo má za dôsledok stratu troch až piatich kilogramov telesnej hmotnosti, potom sa ale úbytok zastaví. Po takomto výsledku sa zvykne človek vrátiť k svojim pôvodným stravovacím návykom, či už pre nedostatok trpezlivosti alebo pre fyzickú vyčerpanosť. Takto zničený človek väčšinou potom zvýši prísun energie a do tela sa vrátia glykogénové zásoby, do buniek sa späť vracia stratená voda a človek sa dostáva na pôvodnú hmotnosť.

Po období hladovania si telo začne vytvárať zásoby na horšie časy, nakoľko očakáva, že sa  mu v budúcnosti opäť nedostane dostatočné množstva výživy. Telo sa takto samo po hladovke nerozhodne prejsť na zdravú a vyváženú stravu, v organizme chudnúceho sa začne ukladať takmer čistý tuk.

V konečnom dôsledku vám váha síce ukazuje rovnakú hmotnosť, ale telesné proporcie nenaznačujú, že sa niečo zlepšilo, skôr naopak. Pokiaľ si nevytvárate svaly a zotrvávate na tej istej hmotnosti. Svalovú hmotu nahrádza takmer dvakrát toľko tuku, ktorý je hmotnostne ľahší. Čo je, samozrejme, neželaný efekt, nakoľko by vám nemalo ísť o to, koľko ukazuje ručička váhy, ale o to, ako budete vaše telo vyzerať.
Takýmto chudnutím, životným štýlom trpí váš metabolizmus. Zvyšujete si riziko vzniku cukrovky 2. typu, porúch lipidového metabolizmu - nárast krvných tukov, pokles hladiny ochranného HDL cholesterolu, nárast krvného tlaku a celkové riziko srdcovo-cievnych ochorení. Nezabúdajte ani na nebezpečný „skrytý“ tuk, ukladajúci sa okolo vnútorných orgánov.
Pri opakovaných pokusoch o chudnutie si telo vycvičené na jojo efekt dokáže vytvoriť také mechanizmy, ktoré šetria energiu a premieňajú kalórie do tukových zásob omnoho efektívnejšie, preto sa mnohým zdá, že priberajú aj zo vzduchu a o to viac námahy musia vynaložiť, aby sa tukových zásob zbavili.

Skôr ako si privodíte čoraz ťažšie podmienky na chudnutie, premyslite si, či nebude pre vás výhodnejšie zvýšiť telesnú aktivitu a začať sa stravovať zdravšie, aby vaša strava obsahovala všetko, čo obsahovať má a v primeranom množstve a štruktúre.  

Keď chcete schudnúť vyplňte tento   FORMULÁR NA CHUDNUTIE (kliknite), alebo si dajte vyhotoviť ANALÝZU VAŠEJ POSTAVY (kliknite)

 PRIHLASUJEM SA NA ZASIELANIE NOVINIEK O CHUDNUTÍ A STRAVOVANÍ (kliknite)

 Ďalšie informácie o tom ako postupovať pri chudnutí a stravovaní sa dozviete na stránkach  www.schudnut-ako.meu.zoznam.skwww.chudnutie.biznisweb.sk

 Chcem si prečítať ďalšie rady - novinky o chudnutí a stravovaní (kliknite)

VYPLŇTE VŠETKY ÚDAJE

PRIHLÁŠKA NA CHUDNUTIE

REKLAMNÉ ODKAZY