Sója - pomocník pri Vašom chudnutí a zdravom stravovaní

23.12.2009 20:14

Sója – jej prínos vo Vašom stravovaní a pri chudnutí

 V Číne ju poznajú už 5000 rokov a nazývajú ju „mäsom Ázie“. Sója je strukovitá plodina, ktorá dosahuje výšku až jeden meter. Existuje niekoľko odrôd s čiernymi, zelenými alebo červenými bôbmi. Viac ako 2000 rokov predstavuje spolu  s ryžou základnú výživu národov východnej a juhovýchodnej Ázie, kde sa konzumuje veľmi málo mäsa, mlieka a vajec. V jej zložení vyniká :
1. Veľmi významné percento bielkovín s vysokou biologickou kvalitou (až 40% z váhy suchých bôbov). Sója obsahuje všetky esenciálne aminokyseliny.
2. Pomerne veľmi podstatné množstvo tukov (až 20%), tvorených hlavne polonenasýtenými mastnými kyselinami. Medzi nimi sa vyskytuje aj kyselina linolová, esenciálna mastná kyselina, ktorá plní dôležité funkcie v organizme.
3. Lecitín (2%), veľmi dôležitý pre činnosť nervového systému, pôsobí na znižovanie  cholesterolu v krvi a podieľa sa na mnohých ďalších funkciách.

Sójové bielkoviny sú porovnateľné, pokiaľ ide o ich výživnú hodnotu, s bielkovinami v mäse, a to až do tej miery, že ich môžu úplne nahradiť. Dokonca dojčatá, ktoré potrebujú značný príjem esenciálnych aminokyselín, môžu byť dojčené sójovým mliekom v prípade, že sú alergické na kravské mlieko, a to k úplnej spokojnosti.
Sója predstavuje vysoko výživnú potravinu, ktorá sa nemá konzumovať v prílišnom množstve. Aj keď ide o rastlinnú stravu, nedá sa domnievať, že je to produkt s nízkou výživnosťou (light).

 Predchádzajte rakovine!

Národný ústav pre výskum rakoviny Spojených štátov venuje veľkú pozornosť protirakovinovým účinkom sóje a jej ďalším účinkom na zdravie. Zistilo sa, že každodennou konzumáciou sóje a jej derivátov môžeme účinne znížiť riziko takmer všetkých druhov rakoviny ale hlavne prsníkov, prostaty a hrubého čreva.

Japonskí vedci zistili, že ľudia denne konzumujúci tanier polievky so sójou, mali o tretinu nižšie riziko vzniku rakoviny žalúdka, ako tí, ktorí ju nekonzumovali vôbec. Dokonca aj pri príležitostnom konzumovaní sa riziko znížilo u žien o 20% a u mužov o 18%.

 Ochráňte svoje srdce a cievy !

Pravidelná konzumácia sóje priam zázračne znižuje celkovú hladinu cholesterolu v krvi. Sója a výrobky z nej neobsahujú žiadny cholesterol a sú bohaté na nenasýtené mastné kyseliny, ktoré znižujú jeho hladinu v tele. U ľudí s vysokou hladinou cholesterolu podmienenú nesprávnym stravovaním sa po výraznom obmedzení (90 %) živočíšnych výrobkov (mäsa, mlieka, vajec) upravila koncentrácia cholesterolu na normálnu.

Ešte donedávna sa verilo, že proces hrubnutia ciev - artérioskleróza - sa nedá zvrátiť. Avšak najnovšie výskumy zistili, že vplyvom účinku sóje sú mäkšie a širšie a výrazne sa zlepšuje prúdenie sa krvi v koronárnych, mozgových i slabinových cievach. To je dobrá správa pre nás všetkých, ale hlavne pre ľudí so zvýšeným rizikom infarktu a angíny pectoris.

Pokusmi sa zistilo, že izoflavóny v sóji ochraňujú pred trombózou (vznikom krvnej zrazeniny) v cievach, ktorá najčastejšie vedie k infarktu, či mozgovej mŕtvici.

 Zvýšte mineralizáciu svojich kostí!

Bielkoviny sóje znižujú stratu vápnika, zvyšujú hustotu kostí a ich mineralizáciu. To je skúsenosť mnohých žien, najmä v období menopauzy. Najväčšiu zásluhu na tom má estrogénový účinok izoflavónov v sóji. Tieto rastlinné hormóny čiastočne nahrádzajú tie, ktoré sa prirodzene vytvárajú vo vaječníkoch. Znížená tvorba estrogénu v menopauze je tiež príčinou nepohody tejto neľahkej etapy v živote ženy.

Sója je účinnou prevenciou proti osteoporóze, ktorá je najčastejšie zapríčinená vysokým príjmom živočíšnych bielkovín, ktoré spôsobujú nadmerné vylučovanie vápnika močom.

Doprajte si najkvalitnejšie bielkoviny na svete!

 Sója obsahuje najviac bielkovín zo všetkých plodín existujúcich na svete, a to dokonca plnohodnotných. Bielkovina sóje teda obsahuje všetky esenciálne (nevyhnutné) aminokyseliny v dostatočnom množstve a výbornom vzájomnom pomere. Rovná sa bielkovine z mäsa a vajec, s tým rozdielom, že nemá žiadne ich nevýhody. Je mimoriadne vhodná na doplnenie bielkovín z kukurice alebo pšenice. Bielkoviny sóje sú zároveň ľahko stráviteľné a vstrebávané.

 Koľko sóje treba jesť denne?

Na vyvolanie liečebného účinku stačí zjesť denne porciu sóje.

Jedna porcia obsahuje:

Jedlo z varenej sóje

50 g tofu, alebo iného sójového výrobku

2 poháre sójového mlieka

 Zaujímavosť

Ak do pšeničnej múky pridáte aj sójovú múku, už nemusíte do cesta pridávať vajcia. Sójový lecitín pôsobí ako emulgátor, presne tak isto, ako lecitín z vajec. Zo sójovej múky môže

 

produkt

popis

použitie

Sójové výhonky

Krehké výhonky sójových bôbov.

Surové v šalátoch a múčnikoch.

Sójová múka

Vzniká zomletím sójových bôbov.

Vhodná na prípravu pečiva, cestovín, zákuskov. Umožňuje vynechať používanie vajec a neobsahuje cholesterol

Sójové mlieko

Pripravuje sa z bôbov, namáčaných vo vode, potom zomletých, uvarených a prefiltrovaných.

Môže nahradiť kravské mlieko a navyše má výhodu, že neobsahuje živočíšne tuky ani cholesterol, je bohaté na esenciálne kysliny, zvlášť linolovú. Obsahuje viac železa, vitamínu B1 a niacínu ako kravské mlieko. Má nižší obsah vápnika.

Sójový olej

Stolový olej s vysokou kvalitou a neutrálnou chuťou. Obsahuje až 61% polynenasýtených mastných kyselín.

Vhodný do šalátov, pečiva a na prípravu pokrmov vôbec.

Tofu

Ide o sójový syr, pripravuje sa pridaním zrážadla do sójového mlieka (napr. citrónu). Potom sa niekoľko dní  lisuje, až získa polotuhú konzistenciu.

Nahrádza sa ním tvaroh, má neutrálnu chuť, čo je výhodné pri príprave mnohých pokrmov.

Sójové mäso

Obsahuje iba bôby alebo bôby s obilnou múkou a orechmi.

Ako náhrada za mäso, má všetky prednosti mäsa, avšak nie jeho zápory.

 

Viac o stravovaní sa dozviete na

www.schudnutie.meu.zoznam.sk

 

 

VYPLŇTE VŠETKY ÚDAJE

PRIHLÁŠKA NA CHUDNUTIE

REKLAMNÉ ODKAZY