NEVHODNÉ DIÉTY - 5. RYŽOVÁ DIÉTA. Rady na stravovanie a chudnutie.

24.01.2011 05:50

Ryžová diéta je jednou z mnohých redukčných diét, ďalší z mnohých tragických návodov o rýchle odstránenie nadváhy. Obezity - nadváhy sa nedá zbaviť rýchlo. Mnoho ľudí sa v snahe schudnúť stravuje katastrofálnym spôsobom. Trápia sa hladom, jedia jednotvárnu stravu a následne im v tele  chýba veľa živín. Metabolizmus sa spomalí a odrazu priberáte aj z úplných maličkostí. Navyše taký príjem potravy je neprirodzený a tak celkom zákonite prichádzajú obdobia, kedy sa telo vzbúri. Ryžová diéta je len ďalším spôsobom, ako poškodiť svoj organizmus. Spočíva v tom, že po určité obdobie budete jesť len ryžu. Čo sa stane? Naozaj začnete chudnúť. V skutočnosti sa však zbavíte skôr vody, než podkožného tuku.

Výsledkom ryžovej diéty je takmer na 100% jo-jo efekt. Práve vo chvíli, keď vás ryžová diéta prestane baviť, prejdete zas na "vašu normálnu" stravu, čiže práve na tú stravu, ktorá vás doviedla ku obezite. A tak už zakrátko budete zase tuční. Ryžová diéta je za vami, kilá sú nazad. Opäť ste vytrápili svoje telo!

Prečo je ryžová diéta nesprávny spôsob ako schudnúť?

  1. Je to riadne drastická diéta. Denný príjem neprekračuje 900 kcal. Jedna porcia 50g ryže má len necelých 180 kcal. Videli ste už ako je to málo ryže? Zmestí sa do dlane. Takže jedna hrsť ryže 5x za deň a budete štíhli. Obdobné platí aj pri jedení iných potravín, ako základu na drastickú diétu. Hlavným problémom pri príjme tak malého množstva energie, ako je 900 kcal (samozrejme záleží na parametroch Vášho organizmu – vek, výška, pohlavie) je nedostatok živín pre organizmus. Aj pri konzumovaní vyváženej a odborníkmi navrhnutej stravy sa už pri príjme 900 kcal nedá zostaviť nutrične- výživovo kvalitný jedálny lístok. Niektoré látky už treba dodávať do tela formou náhrady. Niekoľko týždňov trvajúci nedostatok základných živín môže viesť ku vážnym zdravotným komplikáciám! Preto je aj voľba ryžovej diéty hazardom, zvlášť u ľudí vo vyššom veku.
  2. Ryža odvádza z tela vodu. V tom spočíva aj zdanlivý úspech kúry. Ryža obsahuje málo sodíka a telo sa odvodňuje. Nikto vás neupozorní, že nedostatok sodíka je pre telo rovnako nebezpečný ako jeho nadbytok. Ako môže odvodnenie prospieť, či skôr uškodiť srdcovo-cievnemu systému? Iba priťažiť. Od staroveku je známy fakt, že hustá krv nám môže iba poškodiť.
  3. Zaujímavé sú tzv. detoxikačné účinky diéty. Po krátkom čase dodržiavania ryžovej diéty máte závraty a bolí Vás hlava. Možno si myslíte, že je to z návalu vylučovaných toxínov do krvi. Opak je však pravdou. Takto sa prejavuje nedostatok sodíka v tele. Namiesto zlepšovania stavu Vášho organizmu, ho vážne poškodzujete.
  4. Nedostatok sodíka spôsobuje poruchy vodného režimu, únavu, bolesti hlavy, depresie, kŕče svalov, poruchy úsudku a schopnosti jasne myslieť. Úspech diéty je založený na poruche vodného režimu v tele. To je celý zázrak. Žiadna očista.
  5. Tráviaci proces je sprevádzaný zápchou. Potrava vám bude niekoľko dní hniť v črevách a produkovať toxíny.
  6. Ak túto diétu dodržíte, určite sa vám podarí zhodiť nabraté kilá. To je pravda, ale čo vás čaká a neminie po diéte, keď sa vrátite na normálnu stravu? Váš zničený organizmus si žiada živiny, ktoré ste mu dlho nedávali. Neustály hlad Vás neskôr núti konzumovať vysoko kalorické jedlá a potraviny. Priberáte rýchlejšie ako pred diétou. Dostavuje sa slávny jo – jo efekt. Po ukončení ryžovej diéty sa zvyčajne vaše stravovanie  vracia do starých koľají.
  7. Ryža za výsledky takejto diéty nemôže. Mala by byť občas na našom jedálničku, samozrejme popri iných obilninách.

Nehľadajte takéto rýchle a nebezpečné riešenia!   Skôr, než sa o ryžovú diétu pokúsite, zoznámte sa so základmi stravovania a zdravej výživy. Zistíte, že ryžová diéta je stratou času. Ak chcete schudnúť, musíte vedieť aspoň základné informácie o tom, ako funguje organizmus človeka, niečo o výžive, o pohybe. Dozviete sa, ako máte postupovať, aby ste schudli, aby ste zhodili kilá a už ich nenabrali. Ak chcete schudnúť, nedá sa to dosiahnuť rýchlo. Žiadna rýchla diéta vám nepomôže.

Keď je už reč o ryži, je lepšie jesť ryžu natural. Naturálna ryža obsahuje viac vitamínov, preto sa odporúča. Avšak myslite aj na to, že ryža (aj ryža natural) má nezanedbateľnú energiu.

Energetické hodnoty ryže

100 gramov ryže má zhruba nasledovné energetické hodnoty:

 

Ryža

kJ

kcal

bielkoviny

sacharidy

tuky

Lúpaná ryža (suchá)

1470

350

6,5 g

79 g

0,5 g

Varená lúpaná ryža*

490

115

2 g

25 g

0,2 g

Ryža natural (nelúpaná)

1470

350

7,2 g

76 g

2,2 g

Varená ryža natural (nelúpaná)*

455

110

2,2 g

23 g

0,6 g

* Varená ryža bude mať odlišnú energetickú hodnotu, ak ju varíte s použitím tuku. V takom prípade musíte k uvedeným hodnotám pripočítať použitý tuk, napríklad, ak v recepte použijete 2 lyžice oleja na ktorom speníte cibuľku. Varená ryža má tiež odlišnú energetickú hodnotu v závislosti od toho, koľko je v nej vody.

Z toho vyplýva, že energetická hodnota "bielej" ryže v porovnaní s ryžou natural je prakticky rovnaká. Ryža natural však obsahuje oveľa viac vitamínov a minerálov. Preto ak už máte jesť ryžu, zdravšia je určite naturálna ryža.

ZOPÁR RECEPTOV NA RACIONÁLNE STRAVOVANIE nájdete TU (kliknite)

Keď chcete schudnúť vyplňte tento   FORMULÁR NA CHUDNUTIE (kliknite), alebo si dajte vyhotoviť ANALÝZU VAŠEJ POSTAVY (kliknite)

PRIHLASUJEM SA NA ZASIELANIE NOVINIEK O CHUDNUTÍ A STRAVOVANÍ (kliknite)

Ďalšie informácie o tom ako postupovať pri chudnutí a stravovaní sa dozviete na stránkach www.schudnut-ako.meu.zoznam.skwww.chudnutie.biznisweb.sk

Chcem si prečítať ďalšie rady - novinky o chudnutí a stravovaní (kliknite)

VYPLŇTE VŠETKY ÚDAJE

PRIHLÁŠKA NA CHUDNUTIE

REKLAMNÉ ODKAZY