NEVHODNÉ DIÉTY - 2. ATKINSONOVÁ DIÉTA. Rady na stravovanie a chudnutie.

18.01.2011 05:12

ATKINSONOVÁ DIÉTA. Pomenovaná je podľa dr. Atkinsa. Podľa neho telo trávi najprv sacharidy, a preto ich treba zo stravy vylúčiť. Potom sa na ich miesto dostane tuk, ktorý chce chudnúca osoba spaľovať predovšetkým. Znamená to, že treba jesť veľa proteínov a tukov podľa chuti. Diéta preto zakazuje cukry a všetky sacharidy. Prvé týždne sú najprísnejšie, povoľujú príjem 20 g sacharidov denne. Znamená to, že by ste mali obmedziť nielen cukry, ale aj výrobky z rafinovanej múky a konzervované potraviny.

Teória doktora Atkinsa -  nízkosacharidová diéta, pri ktorej nerátate žiadne kalórie.
Potraviny, ktoré vo veľkej miere obsahujú cukry, máte v jedálnom lístku nahradiť takými, ktoré v sebe ukrývajú bohaté zásoby uhľohydrátov a škrobu. Podľa neho je pre naše telo najlepšie, ak získava energiu zo sacharidov (glukózy), a pokiaľ ju nedostane v potrave, siahne po zásobách, ktoré má naše telo vytvorené, teda do tukových vrstiev a my chudneme. Diéta má však podľa neho aj ďalšie výhody. Zjednodušene povedané, keď jeme cukry, narastá hladina cukrov v krvi, v pankrease sa tvorí inzulín a my sme zase hladní. Akonáhle si však telo zvykne, že nejeme cukry, zníži sa chuť k jedlo. Takže ako keby sme vlastne chudli dvakrát.

Čo môžete jesť  pri Atkinsonovej diéte
Základom je obmedzenie denného príjmu sacharidov na 20 gramov. Po dvoch týždňov sa smie hranica trošku zvýšiť, ale je to individuálne, záleží na tom, ako veľmi chceme schudnúť.
Smú sa jesť bielkoviny a tuky, to znamená mäso, vajcia, syry, ryby, maslo a olivový olej. Prísun ovocia a zeleniny je obmedzený, pretože niektoré obsahujú cukry. Nesmie sa jesť biela ryža, biela múka a pečivo z nej, cestoviny, niektoré druhy ovocia.

Ako postupovať pri tejto diéte
Prvé dva týždne je príjem cukrov limitovaný na 15 – 20 gramov čistých uhľohydrátov denne, z čoho 15 gramov musí pochádzať zo zeleniny ako je brokolica, fazuľa, špargľa alebo špenát a iná listová zelenina (ekvivalentom sú  3 poháre čerstvých šalátových listov alebo 2 poháre listov a dve tretiny pohára varenej zeleniny). Čisté uhľohydráty sú tie, ktoré sú telom absorbované, teda ovplyvňujú hladinu cukru. Takým napríklad nie je vláknina. Príjem proteínov a tukov nie je limitovaný. Počas tejto fázy je potrebné vypiť aspoň 8 pohárov vody denne. Denne sa treba venovať aj športovým aktivitám. V tejto fáze  schudnete 2 – 5 kilogramov týždenne.
V ďalšej fáze môžete prijímať viac uhľohydrátov, pričom denný príjem sa zvyšuje o 5 gramov každý týždeň. Môžete pomaly zvyšovať príjem zakázaných potravín, presne podľa pokynov Atkinsa. Zvyšujete príjem cukrov až dovtedy, pokiaľ prestanete chudnúť. To je podľa Atkinsa množstvo cukrov, ktoré môžete mať vo svojom jedálničku.

Povolené máte konzumovať
Môže byť konzumované mäso, hydina, morské plody, vajcia, plnotučné syry, maslo, smotana, olivový olej alebo iné rastlinné oleje. Môžete konzumovať všetky mliečne produkty, čo len hrdlo ráči, ale bez cukru. Mozzarela, gouda, smotana, plnotučné mlieko, maslo. Ryby a mäso ľubovoľného druhu, teda aj losos, tuniak, morský jazyk, pečené bravčové, kuracie, jahňacie, čo si len vymyslíte. Vajíčka a oleje, cibuľa, špenát, červená paprika, rajčiny, cesnak, jahody a oriešky. Kofeín je povolený len v obmedzenom množstve. Do diéty pomaly pridávajte orechy, semiačka, jahody, maliny, strukoviny, celozrnné potraviny, zeleninu s obsahom škrobu.

Zakázané máte konzumovať

Margarín, rafinovaný cukor, cestoviny, ryža, zemiaky, chlieb, biela múka, pšeničné výrobky, cereálie, ovocné džúsy, alkohol, šunka a salámy. Pozor na niektoré ryby, môžu byť konzervované aj za pomoci cukru. Vyvarujte sa diétnych syrov, bielych rezancov, chipsov, pizzy, banánov, ryže, pudingov a mliečnej ryže. Uhľohydráty sú v tejto diéte zakázané, od tretej fázy sa síce smú vrátiť do jedálnička, ale iba v malom množstve.

Dodržiavajte nasledovné pravidlá

1. pravidlo: Pokiaľ chcete jesť vo fast foodoch, musíte vylúčiť žemľu a kečup!

2. pravidlo: Hneď ako na vás zaútočí pocit hladu, uspokojte sa s bielkovinami a tukom. Ruky preč od akýchkoľvek foriem droždia!

3. pravidlo: V reštauráciách si namiesto ryže a zemiakov objednávajte ružičkový kel, fazuľu alebo brokolicu.

4. pravidlo: Nejedzte polievky z vrecúšok.

5. pravidlo: Jedzte dostatok multivitamínových tabliet.

6. pravidlo: Vyhýbajte sa nízkotučným výrobkom. Znamená to, že obsahujú nadbytok uhľohydrátov.

7. pravidlo: Zelenina (rajčiny, špenát), ktorá varením stráca objem, má v surovom stave menej uhľohydrátov než varená.

8. pravidlo: Pokiaľ už musíte jesť zeleninu bohatú na uhľohydráty, vždy v kombinácii s bielkovinami a tukom.

Typické stravovanie pri Atkinsovej diéte:

Raňajky: Miešané vajíčka s údeninou a smotanovým syrom.

Obed: Grilovaný karbonátok s veľkou porciou miešaného šalátu s majonézou.

Večera: Bravčové kotlety na cesnaku alebo pečené kuracie stehienka s bylinkami a citrónom. K tomu fazuľa. Ako dezert mandľový krém so sladidlom.

Je Atkinsonova diéta vhodná na chudnutie ?
Mnoho odborníkov na výživu sa zhoduje v tom, že napriek jej niekdajšej popularite je diéta dosť nebezpečná – zvyšuje riziko kardiovaskulárnych ochorení a rakoviny.Tato diéta ignoruje fakt, že za chudnutie či priberanie môže príjem energie, a nie zloženie stravy. Atkins tvrdí, že väčšina ľudí s nadváhou sa neprejedá. Naopak, majú vrodené dispozície k naberaniu hmotnosti – čo sa samozrejme pozdáva práve obéznym ľuďom a spokojne sa s danou tézou stotožňujú.

Táto diéta patrí k tým obľúbenejším najmä pre rýchlosť chudnutia a nižšie nároky na odriekanie. Jedálny lístok diéty pozostáva z vysokého obsahu bielkovín a tukov a takmer neobsahuje sacharidy, odporuje prirodzenému ľudskému metabolizmu. Diéta síce vedie k chudnutiu, ale zároveň ohrozuje zdravie. Laboratórne pokusy dokázali, že Atkinsonova diéta vedie aj k zmenšovaniu mozgu. Atkinsonova diéta patrí k najdrastickejším a možno aj k najnebezpečnejšímdiétam.

Podstata tejto obľúbenej diéty tkvie v tom, že sa obmedzia takmer všetky sacharidy. Bez nich však telo nedostáva potrebnú vlákninu, enzýmy, vitamíny a minerály. Najčastejšie problémy, ktoré môže táto diéta privodiť sú zápcha, nadúvanie, bolesti hlavy, brucha, trpí koža aj kĺby.

Každá radikálna diéta nás núti vzdať sa nejakej zložky potravy alebo obmedziť jej prísun. Oberáme tým vlastné telo o látky, ktoré sú nevyhnutné na to, aby dobre fungovalo. Nesprávnym diétovaním si už nejeden chudnúci oslabil imunitný systém, prepadol zlému psychickému stavu, depresiám a labilite. 

Organizmus najskôr  stráca vodu, nie tuk.   V prvom rade je to preto, lebo organizmus prijíma málo sacharidov, a preto začne čerpať svoje zásoby sacharidov nazývané glykogén. Glykogén je v tele viazaný na vodu a táto voda sa eliminuje vtedy, keď sa odčerpáva glykogén. To znamená, že počiatočný významný pokles hmotnosti, keď človek začne dodržiavať diétu založenú na nízkej konzumácii sacharidov, je z väčšej časti spôsobený stratou vody v organizme a nie stratou tuku.

Je potlačená chuť do jedla.   Akonáhle sú zásoby glykogénu v organizme vyčerpané, telo začne využívať ako zdroj energie tuk a svaly. Keď dôjde k spotrebe tukov v dôsledku chýbajúcich sacharidov, telo začne produkovať látky nazývané ketóny, ktoré sa za normálnych okolností uvoľňujú do moču. V prípade, že je hladina ketónov veľmi vysoká môžu sa tieto látky tvoriť aj v krvi, čo zapríčiňuje zápach dychu po laku na nechty. Tento stav môže viesť k nevoľnosti a únave, ale ľudia napriek týmto negatívam pokračujú v tejto diéte, považujú tento jav za určitý indikátor správneho dodržiavania diéty. Ketóny prispievajú k potlačeniu chuti do jedla, rovnako ako aj vysoký príjem bielkovín spojený s touto diétou spôsobujú, že dochádza k redukcii príjmu potravy. Hoci majú jedinci v rámci tejto diéty dovolené jesť, neobmedzené množstvo potravy v skutočnosti prijímajú menej energie, lebo nepociťujú hlad .

Je teda Atkinsova diéta vhodná na zdravé chudnutie?

Atkinsova diéta nie je koncipovaná v súlade s odporúčaniami zdravej výživy, lebo povoľuje konzumovať iba potraviny s nízkym obsahom sacharidov. Obmedzený výber potravín, môže byť dôvodom prečo ľudia jedia menej, ale napokon je to aj hlavná príčina prečo od tejto diéty nakoniec ustúpia. Začína ich nudiť jednostranná strava.

Zhoršovanie stavu organizmu chudnúceho

Existuje mnoho dôvodov, prečo označiť Atkinsovu diétu za nezdravú voľbu. Po prvé je táto diéta založená na vysokom obsahu tukov, obzvlášť nasýtených a doteraz sa nezistilo aké zdravotné riziká môže priniesť pri dlhodobom dodržiavaní. Okrem toho veľmi vysoký podiel bielkovín v strave zvyšuje záťaž obličiek pri procese eliminácie bielkovinového odpadu. Táto diéta je tiež nutrične nevyvážená - vylúčenie potravín na báze sacharidov zo stravy vrátane obilnín, ovocia a zeleniny, znamená nedostatok vitamínov, minerálnych látok, vlákniny ako aj flavonoidov, karotenoidov a ďalších antioxidantov je pre ľudský organizmus neprípustné a nezdravé. V zásade platí, že by sme mali konzumovať nie menej, ale viac tých potravín, ktoré nás môžu chrániť pred ochoreniami ako sú napr. srdcovo-cievne ochorenia alebo rakovina.

ZOPÁR RECEPTOV NA RACIONÁLNE STRAVOVANIE nájdete TU (kliknite)

Keď chcete schudnúť vyplňte tento   FORMULÁR NA CHUDNUTIE (kliknite), alebo si dajte vyhotoviť ANALÝZU VAŠEJ POSTAVY (kliknite)

PRIHLASUJEM SA NA ZASIELANIE NOVINIEK O CHUDNUTÍ A STRAVOVANÍ (kliknite)

Ďalšie informácie o tom ako postupovať pri chudnutí a stravovaní sa dozviete na stránkach www.schudnut-ako.meu.zoznam.skwww.chudnutie.biznisweb.sk

Chcem si prečítať ďalšie rady - novinky o chudnutí a stravovaní (kliknite)

VYPLŇTE VŠETKY ÚDAJE

PRIHLÁŠKA NA CHUDNUTIE

REKLAMNÉ ODKAZY