Nadváha a obezita sú Vašim nepriateľom !

02.12.2009 06:20

Obezita je stav, pri ktorom abnormálna alebo nadmerná akumulácia tuku v adipóznom tkanive vplýva na zdravie. Obezita sa stáva vážnym zdravotným problémom, pretože zvyšuje riziko vzniku mnohých chorôb ako cukrovka, srdcovocievne ochorenia, mŕtvica, dýchacie problémy, vysoký krvný tlak, žlčníkové kamene, nepravideľná menštruácia, osteoartróza, pakostnica, rakovina hrubého čreva a niektoré ďalšie typy rakoviny.


Faktory vzniku nadváhy a obezity: rýchle životné tempo, stravovanie v rýchlych stravovacích jednotkách, vysokotučná strava s vysokým obsahom energie, nepravidelné stravovanie, stres, nedostatok odpočinku a pohybu, ale aj genetický faktor. Okrem fyzických problémov sú s nadváhou spojené aj psychické - zakomplexovanosť a depresie, a sociálne problémy.

Faktory znižujúce riziko nadváhy: konzumácia jedla v malých množstvách a aspoň pätkrát denne, pitie veľa tekutín, zvýšenie výdaja energie, udržiavanie vyššieho výdaja ako príjmu energie v potrave, zvýšenie pohybovej aktivity.

Osah tuku v priemernom organizme u
- štíhlej ženy je v priemere 20-30 % tuku
- štíhleho muža je v priemere 12-20 %

Pokles hmotnosti o 5 až 10 % znižuje úmrtnosť
- celkovú o 20 %
- na kardiovaskulárne ochorenia o 9 %
- na rakovinu až o 37 %
- na cukrovku dokonca až o 44 %

Znižovanie hmotnosti
- zníženie hmotnosti o 1 kg predlžuje život o 3 mesiac
- znižovanie hmotnosti musí byť pomalé a postupné : priemerne 0,5-1 kg za týždeň (2-4 kilogramy za mesiac)
- dlhodobé zníženie telesnej hmotnosti minimálne o 5% znižuje kardiovaskulárne riziko (najmä vysoký krvný tlak), ale aj symptómy ochorenia kĺbov, riziko predčasného úmrtia a nádorových ochorení.

Ako dosiahnuť a udržať si optimálnu hmotnosť ?

V dnešnom uponáhľanom životnom štýle mnohí z nás často volia potraviny, ktorých príprava je jednoduchá a pohodlná. Tieto potraviny majú však často vysoký obsah tukov, cukrov, soli a kalórii a obvykle im chýbajú základné výživné látky.

Je dôležité začať deň správnym spôsobom.  Vaše telo pracuje kvalitnejšie vtedy, keď mu dáte to, čo potrebuje. Porovnajte to  so starostlivosťou o Vaše auto, domáceho milláčika - zvieratko, svojich blízkych či iné veci. Aj tie Vám vracajú len to, čo im dáte Vy.

 Pre získanie ďalších informácií o potrebe zdravej výživy pri chudnutí klikni na POKRAČUJ

 

VYPLŇTE VŠETKY ÚDAJE

PRIHLÁŠKA NA CHUDNUTIE

REKLAMNÉ ODKAZY