METABOLICKÝ SYNDRÓM – nepriateľ Vášho ZDRAVIA. Rady na stravovanie a chudnutie.

23.10.2010 06:11

 Moderná doba a konzumný spôsob života prináša nárast počtu ľudí s nadváhou a obezitou v čoraz nižšom veku. To vedie aj k neblahému rozširovaniu metabolického syndrómu medzi našou populáciou. Metabolický syndróm zvyšuje riziko cukrovky II. typu, kardiovaskulárnych ochorení a mozgovej príhody. Zo začiatku väčšinou nemusíte pociťovať žiadne ťažkosti. Riziko sa rozvíja postupom času. Ak si nie ste istí, radšej sa spýtajte svojho lekára.

Metabolický syndróm (nazývaný aj syndróm X alebo syndróm inzulínovej rezistencie) môžete dostať vtedy, keď dosiahnete aspoň tri z nasledujúcich podmienok:

 • Máte brušnú obezitu (obvod pásu: muži viac ako 102 cm, ženy viac ako 88 cm) a nevykonávate takmer žiadne pohybové aktivity,
 • Máte vysokú hladinu triacylglycerolov - triglyceridov,
 • Máte nízku hladinu dobrého - HDL cholesterolu (lipoproteín s vysokou hustotou), ktorý obsahuje málo tukov a veľa bielkovín a v krvi odstraňuje nadbytočný cholesterol,
 • Máte vysoký krvný tlak a vysokú hladinu cukru v krvi,
 • V moči máte bielkoviny v hodnotách viac ako 20 mg/mmol

Všetky vyššie uvedené faktory spolu súvisia a nekompromisne sa dopĺňajú. Obezita a nedostatok cvičenia vedie k inzulínovej rezistencii. Inzulínová rezistencia zvyšuje hladinu LDL cholesterolu (lipoproteín s nízkou hustotou – zlý cholesterol) a krvných triacylglycerolov a znižuje hladinu HDL cholesterolu (lipoproteín s vysokou hustotou – dobrý cholesterol). Toto môže viesť k vytváraniu tukového nánosu na stenách tepien a časom môžu spôsobiť kardiovaskulárne ochorenie, krvnú zrazeninu a mozgovú príhodu. Inzulínová rezistencia taktiež zvyšuje hladinu inzulínu a glukózy v krvi. Chronicky zvýšená hladina glukózy následne poškodzuje cievy a orgány ako sú obličky a môže viesť k cukrovke. Kvôli vysokej hladine inzulínu sa v obličkách zadržiava priveľa sodíka, ktorý následne zvyšuje tlak a vedie k hypertenzii. Epidemiologické štúdie potvrdzujú, že existuje úzky vzťah medzi nesprávnym životným štýlom (obezita, inzulínová rezistencia, hyperglykémia atď.) a zvýšeným rizikom vzniku kardiovaskulárnych ochorení.

Typickým príznakom metabolického syndrómu je nadbytok tukového tkaniva v oblasti pásu a na hrudníku – tzv. centrálna obezita. Odhalenie metabolického syndrómu je pre Vás varovaním a súčasne výzvou  k zmene Vašich životných návykov.

Aké zdravotné problémy môžete očakávať pri metabolickom syndróme?

 • poškodenie koronárnych a iných ciev v organizme (ateroskleróza), ktoré zapríčiňuje zlyhanie srdca alebo mozgovú príhodu,
 • zmeny v obličkách, čo vedie k vysokému krvnému tlaku a srdcovo-cievnym ochoreniam,
 • zvýšenie hladiny triglyceridov prispieva k zvýšeniu rizika srdcovo-cievnych chorôb,
 • zvýšené riziko porúch zrážania krvi,
 • spomalenie produkcie inzulínu, ktoré môže viesť k rozvoju diabetes mellitus 2. typu

Ako si môžete pomôcť.   K rozvoju metabolického syndrómu vo veľkej miere prispieva nedostatok pohybu a nadváha. Zvýšte pohybovú aktivitu, taktiež zanechanie fajčenia a zníženie hmotnosti tela môže výrazne prispieť k zníženiu  rizika metabolického syndrómu. Výhodou je, že takéto opatrenia si nevyžadujú žiadne náklady. Nevýhodou však je to, že takéto zmeny životného štýlu Vám vezmú časť vášho pohodlia.
Najlepšia cesta, ako zabrániť inzulínovej rezistencii alebo ju znížiť, je udržiavať si zdravú hmotnosť, konzumovať zdravé potraviny a byť aktívny. Ak máte nadváhu, obmedzením energetického príjmu si môžete znížiť telesnú hmotnosť o  5 až 10 %. Vplyv stravy na metabolický syndróm je často nezávislý na znížení hmotnosti a je zjavné, že strava bohatá na omega-3-mastné kyseliny s dlhým reťazcom (bohato zastúpená v rybách) alebo celozrnné cereálie znižujú riziko metabolického syndrómu. Primeraná fyzická aktivita najmenej 30 minút denne je taktiež účinná – tak teda radšej choďte pešo ako výťahom, nepoužívajte diaľkový ovládač na svoju techniku, stojte namiesto sedenia kdekoľvek je to možné, prejdite sa do práce pešo. 

 • kontrolujte si obvod pása (meriame ho v mieste najväčšieho objemu brucha v stoji, vo výdychu)
 • pravidelne si kontrolujte a udržujte svoju správnu hmotnosť
 • pravidelne si kontrolujte svoj krvný tlak
 • vykonávajte pravidelné preventívne prehliadky u svojho lekára
 • ak fajčíte, snažte sa prestať
 • aktivujte svoje telo pohybovou aktivitou – 30 minút 5-krát týždenne (rýchla chôdza, plávanie, bicyklovanie, beh),
 • stravujte sa pravidelne 3 – 5-krát v menších dávkach, raňajkujte
 • zaraďte do svojho jedálnička denne 500 g čerstvej zeleniny a 150 g ovocia, celozrnné výrobky, stravu s nízkym obsahom tuku, obmedzte sladkosti
 • nezabudnite na správny pitný režim (najvhodnejšia je čistá voda, nízko mineralizovaná pramenitá alebo minerálna voda s celkovou mineralizáciou v rozmedzí 150-400 mg/l)
 • znížte príjem soli (neprisáľajte, vyhýbajte sa údeninám)
 • znížte príjem alkoholu (max. 2nápoje/denne muži a 1 nápoj/denne ženy)

 Nezabudnite si v rámci preventívnych prehliadok dať odobrať krv na zistenie hladín tukov a cukru!
 

 

Keď chcete schudnúť vyplňte tento   FORMULÁR NA CHUDNUTIE (kliknite), alebo si dajte vyhotoviť ANALÝZU VAŠEJ POSTAVY (kliknite)

 PRIHLASUJEM SA NA ZASIELANIE NOVINIEK O CHUDNUTÍ A STRAVOVANÍ (kliknite)

 Ďalšie informácie o tom ako postupovať pri chudnutí a stravovaní sa dozviete na stránkach  www.schudnut-ako.meu.zoznam.skwww.chudnutie.biznisweb.sk

 Chcem si prečítať ďalšie rady - novinky o chudnutí a stravovaní (kliknite)

 

VYPLŇTE VŠETKY ÚDAJE

PRIHLÁŠKA NA CHUDNUTIE

REKLAMNÉ ODKAZY