Chudnutie PREHÁŇADLÁ nie sú cestou k ŠTÍHLEJ POSTAVE.

15.05.2017 17:16

Mnohí z nás sa problém zápchy alebo pomalšieho chudnutia snažia riešiť zvýšenou a pravidelnou konzumáciou laxatív – preháňadiel.

Hmotnosť pri užívaní laxatív síce stratíte, ale je to len dôsledkom dehydratácie. Akonáhle sa zase napijete vody, hmotnosť máte späť. Dočasná dehydratácia vám môže spôsobiť rozmazané videnie, mdloby, poškodenie obličiek, slabosť a v niektorých prípadoch aj smrť. Preto by ste nemali používať žiadne preháňadlá bez konzultácie so svojím lekárom, tobôž nie v kombinácii s ďalšími diétami a nevhodným experimentovaním s jedlom.

Používať laxatíva ako účelové tabletky na chudnutie je potenciálne nebezpečné a nevedie k úspechu.
Opakované nadmerné užívanie laxatív spôsobí
zlenivenie črevnej steny. Posun stolice črevom sa postupne spomalí, čo vedie k zápche a s ňou spojeným ťažkostiam. Je to akýsi začarovaný kruh a aj keď si myslíme, že preháňadlá sú dobrá voľba, v skutočnosti je to úplne inak.

Snaha o rýchle chudnutie má neraz  za následok, že ľudia až príliš často siahajú po okamžitom riešení  vyprázdňovania, užívajú rôzne laxatíva – preháňadlá. Ich užívanie vedie u niektorých osôb až do extrémneho dávkovania, za deň dokážu použiť aj niekoľko týždňovú dávku.

Laxatíva - preháňadlá sú látky, ktoré svojimi účinkami uľahčujú vyprázdňovanie čriev a odchod stolice z tela. Dochádza k tomu tak, že mechanicky alebo chemicky podráždia črevnú stenu. V snahe čo najskôr schudnúť sa hlavne ženy púšťajú do užívania laxatív za účelom permanentného vyprázdňovania. Ide však o veľmi mylnú a zjednodušenú predstavu chudnutia.

Nesprávne zvolená diéta na chudnutie je často sprevádzaná zápchou.

Zápcha je kvalifikovaná ako zriedkavé, nepravidelné, namáhavé vyprázdňovanie tuhej a suchej stolice. 

Ľudia, ktorí po užití laxatív pocítili výraznú  črevnú úľavu, siahajú pri problémoch s vyprázdňovaním po takomto prípravku opätovne. Väčšinou si ale neuvedomujú riziká spojené so závislosťou na preháňadlách. Narušený tráviaci systém si na laxatíva tak zvykne, že sa bez nich neskôr už vôbec nevyprázdni. Preháňadlá vám pomôžu, ak z času na čas trpíte zápchou, ale pravidelne by ste ich určite nemali používať. Pri častom používaní laxatív sa nielenže spomaľuje metabolizmus, ale sa zabraňuje aj vstrebávaniu dôležitých živín, dochádza k dehydratácii organizmu, zápalu konečníka a k veľkej závislosti hrubého čreva na laxatívach.

Keď sa chcete viac dozvedieť o niektorých výživových doplnkoch na chudnutie a očistu tela, kliknite TU

 

Keď chcete schudnúť a predísť zápche, mali by ste v každom prípade do svojho jedálneho lístka zaradiť dostatok vlákniny z ovocia a zeleniny a piť dostatok tekutín.

Po laxatívach by sme mali siahnuť len v krajnom prípade.
Hlavné príčiny vzniku zápchy.

  • nedostatok vlákniny v strave,
  • príjem nízkeho množstva tekutín,
  • málo telesnej aktivity,
  • vysoké emočné napätie.

Ako účinkujú laxatíva na ľudský organizmus.

• pôsobia na črevnú stenu a zrýchľujú pohyby čriev,
• viažu vodu v stene hrubého čreva, čím sa zrýchli pohyb stolice,
• zväčšujú objem stolice.
Rozlišujeme tri základné skupiny laxatív:
• Objemové laxatíva - obsahujú polysacharidy, ktoré sa nevstrebávajú a majú podobný účinok ako prirodzená vláknina. Podmienkou ich účinku je dostatočný prívod tekutín. Pri dlhodobom užívaní môžu viesť k nedostatku minerálnych látok v organizme.
• Látky s osmotickými vlastnosťami - v hrubom čreve stimulujú sekréciu a znižujú pH a tým vedú k zvýšeniu črevnej mobility. Do tejto skupiny patria aj dobre známe glycerolové čipky, najšetrnejšie preháňadlo.
• Kontaktné (stimulačné) preháňadlá - dráždia črevnú sliznicu, čím znižujú absorpciu vody a elektrolytov. Zväčšuje sa črevný obsah a zvyšuje sa aj črevná mobilita, čo urýchľuje vyprázdňovanie stolice.
Aké sú príznaky nadmerného a častého užívania laxatív.
• Bolesť brucha.
• Nafukovanie, plynatosť.
• Chronická hnačka.
• Dehydratácia.
• Nevoľnosť, vracanie.
• Nerovnováha elektrolytov v tele.
• Chronická zápcha.
Podávanie preháňadiel je vhodné pri náhle vzniknutej zápche. Laxatíva môžete používať aj pri bolestiach v konečníku a pred rôznymi diagnostickými zákrokmi. Počas tehotenstva je potrebné pristupovať k užívaniu týchto prostriedkov veľmi opatrne, užívať len pri neúspechu diétnych opatrení.
Aké sú riziká a zdravotné dôsledky častého užívania laxatív.
• Poruchy príjmu potravy ako anorexia a bulímia.
• Chronická zápcha.
• Zníženie vstrebávania vitamínov a minerálov
• Laxatíva môžu ovplyvniť vstrebávanie iných liekov a spôsobovať vážne problémy, najmä vo vyššom veku.

• Laxatíva zväčšujúce objem stolice sú najbezpečnejšie.
• Náhle vysadenie laxatív môže vyvolať zápchu, plynatosť, únavu, zmeny nálady.

Keď chcete predísť problémom so zápchou tak začnite jesť zvýšené množstvo vlákniny.

Vláknina je nestráviteľná súčasť rastlinnej potravy, ktorá je nosičom živín a odnášačom odpadu. Do zažívacieho traktu vstupuje vláknina plná živín, prechodom zažívacím traktom sa pôsobením enzýmov postupne z vlákniny živiny uvoľňujú, a na vyprázdnené miesto sa viažu odpadové látky. Významne sa podieľa na vytváraní správnych podmienok pre dobrú činnosť organizmu. Vláknina má v potrave viacero funkcií. Predovšetkým vykonáva očistu organizmu, je nositeľom živín v potrave, spomaľuje ich prechod z tráviaceho traktu do krvi, priaznivo ovplyvňuje tráviace procesy, peristaltiku čriev a samotné vyprázdňovanie. Kladné vlastnosti vlákniny sú známe už dlho.

Vláknina by mala byť súčasťou každej diéty. Jednak má nulový obsah kalórií a čo je dôležité, viaže na seba vodu. Táto skutočnosť dáva prijatej potrave dostatočný objem a vyvoláva pocit sýtosti. Pri konzumácií potravy bohatej na vlákninu je organizmus potrebné zásobovať dostatočným množstvom tekutín. V opačnom prípade dochádza k dehydratácií a k zápche. Na druhej strane ak má telo dostatok tekutín, dokáže vláknina skrátiť dobu priechodu potravy cez tráviaci trakt až na polovicu. Zásluhu na tom má najme zrýchlené vyprázdňovania čriev. Ďalšou významnou vlastnosťou je čistenie čriev. Pevné častice vlákniny mechanicky očisťujú steny čriev a zabraňujú vzniku výrastkov. Dostatok vlákniny odvádza karcinogénne látky z tela a je vhodnou prevenciou vzniku rakoviny hrubého čreva.

Okrem účinkov na črevá, zabraňuje vláknina vzniku žlčových kameňov tým, že odvádza z organizmu žlčové kyseliny. Keďže viaže kyseliny, znižuje aj hladinu tuku. Preventívne zabraňuje vzniku artériosklerózy, čiže ukladaniu tuku na stenách ciev a vzniku infarktu. Množstvo „zlého“ cholesterolu sa v krvi príjmom vlákniny znižuje a naopak hladina „dobrého“ cholesterolu zvyšuje.

Naučíme vás JESŤ MENEJ a NEHLADOVAŤ, dostanete JEDÁLNE LÍSTKY a RECEPTY na CHUDNUTIE

S nami dokážete SCHUDNÚŤ bez TABLETIEK a PRÍPRAVKOV, bez HLADOVANIA

VYUŽITE NAJLACNEJŠIE a NAJLEPŠIE CHUDNUTIE

Tu sa PRIHLÁSTE na CHUDNUTIE s nami (kliknite)

UŽ PO TÝŽDNI BUDETE MAŤ MENEJ KÍL a UŽŠÍ PÁS.

NÁVRAT NA NAJNOVŠIE ČLÁNKY O CHUDNUTÍ A STRAVOVANÍ (kliknite)

 

VYPLŇTE VŠETKY ÚDAJE

PRIHLÁŠKA NA CHUDNUTIE

REKLAMNÉ ODKAZY