Chudnutie OBED do PRÁCE - jeho výhody.

15.10.2015 03:33

Nejeden z nás nemá čas na poriadny obed, a tak to často riešite hamburgerom, plnenou plackou, hotdogom, plnenou bagetou  alebo obloženou žemľou. Takýmto stravovaním môžete za jeden rok pribrať 5 alebo dokonca aj 10 kíl, zvlášť, ak ráno vypijete len kávu.

Pizza, hamburger a ďalšie jedlá rýchleho občerstvenia sú jedlá, ktoré obsahujú priveľa tukov a zlých sacharidov. Pankreas produkuje nedostatok inzulínu, čo spôsobuje nutkavý a rastúci pocit hladu.

Postavu človeka a teda aj nadváhu ovplyvňuje hlavne stravovanie. Stravovací režim a dodržiavanie zásad zdravého stravovania je podmienené životným štýlom.

Životný štýl človeka modernej doby je ovplyvňovaný rastúcim pracovným stresom a zaťažením, čo sa väčšinou spätne odráža na nevhodnom stravovaní, hlavne v čase obeda.  

Aby ste tomu aspoň čiastočne zabránili, mali by ste jesť celozrnné produkty. Tie udržiavajú hladinu cukru v krvi stabilnú a zásobujú telo sýtiacimi balastnými látkami, ktoré okrem iného pozitívne ovplyvňujú aj látkovú výmenu.

Keď ste sa rozhodli schudnúť a neustále máte problém s pravidelným stravovaním, hlavne keď vynechávate obed alebo si ho doprajete v podobe rýchleho občerstvenia, doporučujeme vám už deň dopredu si pripraviť stravu do práce. Naučíte sa tak pravidelne stravovať, nebudete sa popoludní prejedať, začnete chudnúť a budete sa cítiť menej unavení. Domáca strava je predsa len lepšia ako obedy z vývarovní a reštaurácií, u ktorých ťažko zistíte čo obsahujú.

Po vynechaných raňajkách ste na obed hladný a doslova bezhlavo a ešte k tomu aj za behu zhltnete mastné a kalorické jedlo, váš pocit hladu je náhly a obrovský. Keď popoludní prídete domov, opäť sa dostavuje pocit silného hladu, ktorý sa snažíte rýchlo zahnať ďalšou kalorickou bombou, priberáte.
Ponúkame vám zopár návrhov na prípravu domácich obedov, ktorých príprava vám nezaberie veľa času a nijako neublížia ani vášmu žalúdku, ani vašej postave.

§         Vyberte si chudé mäso.  Grilované kuracie, morčacie plátky a tuniak zabalený v sendviči z obchodu. Aj takýto býva obed. Uistite sa, že sa vyhnete spracovanému mäsu, ktoré nemusí byť optimálne pre zdravie. Ak vám niečo ostalo z večere, vložte kúsky vášho domáceho chudého mäsa do celozrnnej žemle.

§         Kuracie mäso je diétnejšie. Soté, perkelty a vyprážaná kuracinka patrí k obedovej klasike menu reštaurácií. Je chutná, všeobecne obľúbená, zasýti. O zdravej výžive či nebodaj diéte nemôže byť však ani reči. Priveľa umelých ochucovadiel, smotany a omáčok ani zďaleka nespĺňa kritérium zdravej a vyváženej životosprávy.

§         Preto si skúste miesto ťažkej hydiny pripraviť ľahkú verziu kuracích pŕs. Môžete ich pripraviť na olivovom oleji s bylinkami (tymian, rozmarín, šalvia) a podávať ich s chrumkavým hlávkovým šalátom alebo pár pečenými (bez oleja) zemiakmi. Zelenina je k mäsu najvhodnejšia príloha.

§         Konzumujte aj ryby. Ryby sú zdrojom cenných omega-3 mastných kyselín a minerálov. Pri každej diéte sú osvedčenou súčasťou jedálnička. Nie však ako filé v trojobale, ale pripravené s minimálnym množstvom tuku. Skúste napríklad zeleninovo-tuniakové rizoto. Zmiešajte ryžu natural s tuniakom (ideálne naloženým vo vode) a ľubovoľnou zeleninou. Ochuťte korením a provensálskymi bylinkami.

§         Šaláty sú vynikajúcou súčasťou každého obeda. Po ľahkom obede pozostávajúcom zo zeleninového šalátu vám nebude ťažko. Je však dôležité pripravovať ho až tesne pred jedením, aby si zachoval sviežosť a krehkosť a nebol nechutne premočený, ako sa stáva, ak ho pripravíte večer vopred.

§         Hotové zmesi šalátov vám to podstatne uľahčia, aj keď umyť a nakrájať rímsky alebo ľadový šalát vám ráno zaberie možno tri-štyri minúty času. K tomu už len rajčina nakrájaná na kocky, mladá cibuľka, stonkový zeler a trocha mozarelly a máte vynikajúci obed. A ak vám zostala hydina z nedeľňajšieho obeda, dajte si ju do šalátu. Bude sýtejší.

§         Nahraďte biele pečivo celozrnným pečivom. Celozrnné chleby sú vhodnejšie, ak chcete zostať zdraví. Obsahuje veľa vlákniny, železa, vitamínov skupiny B. Je lepší, má menej kalórií. Po všetkých stránkach je zdravším variantom.

§         Nezabudnite si zobrať so sebou do práce aj ovocie. Získate tak dôležité vitamíny a živiny do vášho jedálnička bez pridaného cukru, kalórií a tukov. Alebo kombinujte ovocie s jogurtom. Navyše, môžete pridať zeleninu do svojho sendviča, či už kúpeného alebo pripraveného z domu.

Ako by ste mali postupovať a čomu sa vyhnúť pri obedňajšom stravovaní.

§         Dajte si pozor na veľkosť porcie. Väčšina ľudí by mala obmedziť veľkosť svojho obeda. Môžete si pomôcť aj tým, že pred obedom si dáte pohár vlažnej vody, čím zaplníte žalúdok a obmedzíte veľkosť porcie, ktorú nebudete schopní na jedno posedenie zjesť. Pomôže aj zelenina pred obedom. Zvyšok z obeda si zjedzte ako olovrant, aby ste zbytočne nepociťovali hlad medzi obedom a večerou.

§         Zemiakové lupienky, sušienky, keksíky, to je občerstvenie, v ktorom býva vysoký obsah tuku a kalórií, s nízkymi nutričnými hodnotami. Skúste si zvoliť iné stravovacie možnosti, uistite sa, že výrobok nemá nadmerný obsah soli alebo chemickej arómy.

§         Vypite plný pohár vody, keď si sadnete k jedlu, a potom znovu medzi jedlami namiesto toho, aby ste do seba dali kalorické potraviny. Naplnenie žalúdka vodou ho na chvíľu oklame a zníži vašu potrebu jesť. Konzumácia vody tiež zabraňuje dehydratácii, čo je podmienka tela, aby sa necítilo hladné.

§         Jedzte pravidelne po celý deň, ale vyhnite sa sladkým alebo škrobnatým potravinám. Tie môžu spôsobiť náhle výkyvy vašej hladiny cukru v krvi, čo môže spôsobiť bolesti a ďalšie príznaky. Jesť častejšie tiež znižuje intenzitu kŕčov a zvyšuje váš metabolizmus.

§         Jedzte stravu bohatú na vlákninu. Potraviny s vysokým obsahom vlákniny vyžadujú viac žuvania, než iné potraviny, takže vaše telo zaregistruje pocit sýtosti skôr, než dôjde k prejedaniu sa. Tiež sa dlhšie trávia, takže sa budete cítiť plná a neobjaví sa rýchlo pocit hladu. Čo teda jesť pre viac vlákniny? Jablká, ľanové semienka aj ovsené vločky.

§         Zvýšte množstvo bielkovín, ktoré jete s každým jedlom. Proteín prirodzene potláča chuť do jedla a pomôže potlačiť bolesť z hladu medzi jedlami. Dobré potravinové zdroje bielkovín sú chudé mäso, hydina, ryby, vajcia alebo fazuľa.

§         Dajte si šálku kávy medzi jedlami. Kofeín potláča chuť do jedla, čo môže znížiť bolesť z hladu. Alebo žujte žuvačku medzi hlavnými jedlami, aj ona má podobný účinok ako káva. Žuvačky bez cukru vám potlačia aj nutkanie dať si niečo sladké. Skúste prírodné alternatívne prostriedky na kontrolu chuti do jedla. Guarana a ľubovník môžu pomôcť chudnúť. 

Samozrejme, dôležité je správne sa stravovať! Po zapojení sa do nášho programu na chudnutie môžete získať jedálne lístky a recepty na chudnutie

Schudnete bez tabletiek a prípravkov na chudnutie. 

SCHUDNITE ZMENOU STRAVOVANIA

Tu sa PRIHLÁSTE na CHUDNUTIE, (kliknite)

UŽ PO TÝŽDNI BUDETE MAŤ MENEJ KÍL a UŽŠÍ PÁS.

NÁVRAT NA NAJNOVŠIE ČLÁNKY O CHUDNUTÍ A STRAVOVANÍ (kliknite)

 

 

VYPLŇTE VŠETKY ÚDAJE

PRIHLÁŠKA NA CHUDNUTIE

REKLAMNÉ ODKAZY