Chudnutie CHLIEB, ROŽKY a iné pečivo počas CHUDNUTIA.

21.03.2017 04:51

Chlieb a aj iné pečivo môžete kľudne jesť v primeranom množstve aj pri chudnutí ďalej, najlepšie celozrnné. Dôležité je, aby ste ho nejedli počas celého dňa, nesmie zostať vaším najčastejším jedlom. Napríklad na raňajky si dajte asi 50 gramový plátok celozrnného chleba a pokvapkajte ho olivovým olejom. K tomu napríklad kúsok menej tučného syra, šunky, alebo vajíčko, na dochutenie kaleráb a máte zostavené sýte a zdravé raňajky na chudnutie. Takže nebojte sa chleba. Stučniete z neho, ak sa ním budete prejedať.

Pri chudnutí a akejkoľvek diéte sa neodporúča konzumovať pekárenské výrobky z bielej múky. Nahraďte ich celozrnnými.  Nenechajte sa zmiasť tým, že energetická hodnota celozrnných výrobkov je takmer rovnaká aká je u podobných z bielej múky. Konzumáciou celozrnného pečiva nešetríte skonzumovanou energiou tak, že tieto výrobky jej obsahujú menej v porovnaní s výrobkami z bielej múky, ale tým že na zasýtenie nám stačí menšie množstvo stravy, ktorú s celozrnným pečivom zjeme a aj efekt zasýtenia trvá dlhšie.

Nie každé pečivo je vhodné pre chudnutie a diétu. Pečivo by malo dodať telu nielen polysacharidy, ale aj vlákninu, minerály, vitamíny, zdravé tuky a malo by vás aj dobre zasýtiť. Tieto podmienky spĺňa celozrnné pečivo.

Biele pečivo vás zasýti na krátky čas, nakoľko má vyšší glykemický index. Rozhádže vám hladinu cukru a organizmus má následne väčší sklon na ukladanie energie do podkožného tuku.

Biela múka v z výživového hľadiska nemôže konkurovať celozrnnej múke, ktorá okrem škrobu a bielkovín obsahuje aj tuk, minerálne látky, stopové prvky a vitamíny. Navyše v celozrnnej múke obsiahnutá vláknina sa postará o to, aby sa tieto živiny uvoľňovali postupne a tým aj rovnomerne a dlhšiu dobu bolo nimi telo zásobované. Vláknina naviac viaže na seba aj škodlivé látky, ktoré v strave prijmeme, alebo sú produktom trávenia a mohli by ohroziť vaše zdravie.

Chlieb, pečivo a ďalšie múčne výrobky patria u nás k najobľúbenejším a zároveň najčastejšie konzumovaným potravinám. Ich častá a nekontrolovaná konzumácia spôsobuje nadváhu, a tak ich robí pri chudnutí veľmi dôležitými potravinami.

Aké druhy pečiva môžete jesť a aké pečivo by ste nemali jesť pri chudnutí.

Keď chcete schudnúť, tak chlieb a pečivo nemusíte vynechať zo svojho stravovania.

Uvedomte si, že len z chleba a pečiva sa nepriberá a že len pečivo je zodpovedné za vašu nadváhu. Tučnie sa z každej potraviny, ktorej zjete veľa.

Keď sa chcete viac dozvedieť o niektorých výživových doplnkoch na chudnutie a očistu tela, kliknite TU

Pečivo je zdrojom polysacharidov, ktoré by nemali chýbať v jedálnom lístku toho, kto chce schudnúť zdravo.

Tmavá farba pečiva nie je zárukou, že bolo naozaj vyrobené z celozrnnej múky. Biela múka môže byť prifarbená praženou ražou, karamelom alebo potravinárskymi farbivami. Rožky, žemle i chlieb z takto prifarbenej múky majú rovnaké vlastnosti ako biele pečivo.
Celozrnná múka nie je hnedá, ale viacfarebná, pretože sú v nej zomleté zrná aj so šupkami. Má viac živín a pečivo z nej je hutnejšie, nakoľko vyšší obsah vlákniny tlmí proces kysnutia. 100 gramov bieleho pečiva obsahuje len 3 gramy vlákniny, celozrnné až 10 gramov. Denne by ste mali pri chudnutí zjesť aspoň 30 gramov vlákniny.

Ak nie je cukor viazaný na vlákninu, spôsobí v organizme nadmernú tvorbu inzulínu, hormónu podžalúdkovej žľazy, ktorého úlohou je odbúravať z krvi cukor. Rýchlejšie vyhladnete a neskôr pocítite doslova vlčí hlad.

Už  pred príchodom do predajne si vyberte zdravší chlieb a pečivo.

Pri kupovaní chleba si všímajte poradie v akom sú uvedené použité múky. Ak je na prvom mieste uvedená pšeničná múka alebo ražná múka, nejde o chlieb celozrnný (takéto chleby to ani nemôžu mať uvedené v názve, najčastejšie ich názov evokuje zdravý životný štýl, napr. Fitnes a pod.). Len celozrnný chlieb, ak to má aj v názve je aj skutočne celozrnný. Múka, ktorej je najväčší podiel v chlebe býva uvedená na prvom mieste, za ňou nasledujú ostatné podľa pomeru.  

Sladké druhy pečiva sú vysokokalorické a úplne nevhodné pre chudnutie.

Perníky, vianočky, lúpačky, croassanty a iné sladké pečivo sú nevhodné na chudnutie. Ak si nechcete chudnutie skomplikovať, radšej takéto pečivo úplne vyraďte zo svojho jedálneho lístka. Nielenže je veľmi kalorické, ale ani vás na dlhšie nezasýti a má minimálne množstvo požadovaných živín.

Biele pečivo a biely chlieb sú výživovo podstatne menej hodnotné potraviny, nie sú vhodné na chudnutie.

Biely chlieb a biele pečivo má veľa kalórií, málo bielkovín a vyšší glykemický index.  Pri chudnutí sú nevhodné. Keď chcete schudnúť, obmedzte ho na minimum. Keď ho aj napriek tomu konzumujete, tak si k nemu dajte kvalitné bielkoviny a vlákninu (napr. šunku, vajíčko a zeleninu), pretože potom vás také jedlo aspoň zasýti na dlhšiu dobu a nebudete mať chúťky na sladkosti. Úplne vynechajte biele pečivo s tučným maslom, džemom, čokoládovými nátierkami. Chlieb z pšeničnej múky neobsahuje takmer žiadnu vlákninu, minerály, vitamíny či zdravý tuk. Z bieleho chleba sa rýchlo priberá, je vyrobený z pšeničnej múky. Energiu z chleba spotrebuje organizmus príliš rýchlo a onedlho sme znova hladní.

Celozrnné pečivo a celozrnný chlieb sú pri chudnutí vhodným výberom pečiva.

Obsahujú viac živín a vlákniny a majú nižší glykemický index – na dlhšie vás zasýtia. Chlieb z celozrnnej múky je vyrobený z pšenice, ryže, jačmeňa a iných druhov múky. Zvyčajne obsahuje ražnú, špaldovú alebo grahamovú múku. Medzi ďalšie zložky celozrnného pečiva patria otruby, vločky, šrot, slnečnicové, ľanové a sezamové semienka. Semienka vnútri pečiva možno poznať voľným okom. Existujú aj jednodruhové celozrnné pečivá, napr. ražný chlieb, ktorý je vyrobený len z ražnej múky. Prospešné pre chudnutie je, ak múka nachádzajúca sa v pečive je mletá nahrubo. Takto ostávajú v múke aj otruby a iné zložky, ktoré pomáhajú tráveniu. Ale aj celozrnný chlieb a pečivo sú kaloricky výdatné. Majú približne rovnako kalórií ako biele pečivo.

Kritériom pre rozlíšenie celozrnného pečiva od bieleho pečiva je obsah vlákniny. U celozrnného pečiva má byť obsah vlákniny na 100 g hmotnosti 8 g a viac. Celozrnné pečivo je hutnejšie a ťažšie. Či je pečivo celozrnné, môžeme spoznať hmatom, celozrnné pečivo nie je ľahké a nadýchané. Pri balených druhoch pečiva je zloženie výrobkov uvedené na obale, u nebalených druhov pečiva by mala byť napísaná ceduľka, z akej múky je vyrobené.

Knäckebrot môže byť pri chudnutí len dočasnou náhradou pečiva, dajte si pozor na zjedené množstvo.

Je častá náhrada pečiva, resp. chleba pri chudnutí. Je to dehydrovaná forma múčneho výrobku. Môžete ho zaradiť do svojho jedálneho lístka na chudnutie, ale dajte si pozor na množstvo a čo si k nemu dáte. V žiadnom prípade vám nedoporučujeme, aby ste sa ním napchávali celý deň, určite priberiete.

Čím je v pečive viac vody, tým má väčší objem. Dehydrované pečivo je zbavené vody a preto má malý objem. Keďže má voda nulový počet kalórií, zbavením vody sa nezníži obsah kalórií.

Dehydrované pečivo je pre svoj malý objem a veľa kalórií, vysoký glykemický index a neschopnosť zasýtiť, nevhodné nielen pre chudnutie, ale aj pre udržanie hmotnosti. Jeden kúsok takého pečiva je ľahký a pôsobí dojmom, ako by sme nič nejedli, ale pri tom zjeme veľké množstvo energie. Ak zjeme 100 g  Knäckebrotu, prijmeme tým energiu v hodnote okolo 1500 kJ, a pri tom zjeme pár plátkov a nie sme nasýtení. Dehydrované potraviny sú vhodné pre tých, ktorí chcú pribrať, pre rýchle doplnenie energie po namáhavom tréningu u športovcov alebo po ťažkej fyzickej práci.  

Klasická knedľa by mala byť pri chudnutí výrazne obmedzovanou prílohou jedál.

Ak je niekto naučený na ľahučkú, mäkkú knedľu, má pri chudnutí problém. Alternatívou knedle môže byť pre vás polenta, pripravená na spôsob knedle. Polenta ma nízky energetický obsah a tým, že sa jej môže dať pri chudnutí na obedňajšiu porciu viacej oproti kysnutej knedli, tanier už nevyzerá prázdny. Zemiaková knedľa má prijateľný glykemický index a preto je vhodná aj pri chudnutí, pokiaľ sa dodrží veľkosť porcie (100 – 150g). Preto ju krájame na tenko, aj v prípade guľatých knedlíkov. Chudnutie ešte neznamená vzdať sa tejto obľúbenej prílohy, stačí len jej konzumáciu obmedziť a vyskúšať aj iné alternatívy a samozrejme tiež zmenšiť veľkosť porcie

Polystyrénové chlebíky sú nevhodnou náhradou pečiva pri chudnutí.

Ani polystyrénový chlebík nie je diétna potravina,  100 g obsahuje priemerne 1500 KJ.

Dnes už popri pšeničných či ryžových nájdete rôzne príchute polystyrénových chlebíkov. Obľúbené sú napríklad kukurično-ryžové, ktoré chuťovo nápadne pripomínajú pukance. Polystyrénové chlebíky majú oproti tradičnému pečivu väčší objem, čo je veľká výhoda pre stravníkov, u ktorých jedia hladné oči.

Mínusy polystyrénových chlebíkov.
Kukurica, aj ryža v chlebíkoch majú pomerne vysoký glykemický index, takže keď ich zjete schuti, môže dôjsť k výkyvom hladiny krvného cukru a neskôr k vlčiemu hladu. Ani počet kalórií nie je nezanedbateľný. Stogramové balenie obsahuje približne 1500 kilojoulov. Číslo sa mení v závislosti od prísad a spôsobu spracovania. Priemyselne dochutené druhy obsahujú zbytočné prídavné sacharidy, takže je to sladkosť ako každá iná. Výnimkou sú organické chlebíky s ovocnou polevou bez prídavku cukru a konzervačných látok. Nevýhodou je však ich vyššia cena. Plusy polystyrénových chlebíkov.

Výhodou polystyrénových chlebíkov je, že nezhoršujú trávenie. Avšak len  u suchých druhov bez tučných jogurtových či čokoládových poliev. K najobľúbenejším prísadám chlebíkov patrí ryža, kukurica, zemiaky, pohánka, sója. Chlebíky bývajú aj so slanou príchuťou, preto sa k nim výborne hodí menej tučná syrová či zeleninová obloha. S jogurtom či ovocím vám zvýšia denný príjem vlákniny, minerálov a stopových prvkov. Voči klasickému chlebu majú väčší objem pri menšej hmotnosti, čo uvítajú najmä ľudia, ktorí potrebujú často jesť. Pretože takéto pečivo neobsahuje lepok, môžu si ho dovoliť jesť aj celiatici. Niektoré druhy predstavujú zdravú alternatívu raňajok či olovrantu. Avšak ak chcete chudnúť, s polystyrénovými chlebíkom opatrne.

Naučíme vás JESŤ MENEJ a NEHLADOVAŤ, dostanete JEDÁLNE LÍSTKY a RECEPTY na CHUDNUTIE

S nami dokážete SCHUDNÚŤ bez TABLETIEK a PRÍPRAVKOV, bez HLADOVANIA

VYUŽITE NAJLACNEJŠIE a NAJLEPŠIE CHUDNUTIE

Tu sa PRIHLÁSTE na CHUDNUTIE s nami (kliknite)

UŽ PO TÝŽDNI BUDETE MAŤ MENEJ KÍL a UŽŠÍ PÁS.

NÁVRAT NA NAJNOVŠIE ČLÁNKY O CHUDNUTÍ A STRAVOVANÍ (kliknite)

 

VYPLŇTE VŠETKY ÚDAJE

PRIHLÁŠKA NA CHUDNUTIE

REKLAMNÉ ODKAZY