CHUDNUTIE Ako schudnúť Rýchlosť chudnutia závisí od rýchlosti metabolizmu, u každého je iný.

19.09.2011 05:40

Nemusíte absolvovať nespočetné množstvo diét, aby ste zistili, že keď sa dlhodobo zdravo a pravidelne stravujete, tak nemáte problém s nadváhou. Stav Vášho organizmu a postavu  okrem mnohých faktorov ovplyvňuje aj Váš metabolizmus. Iný je u tridsiatnika a iný u štyridsiatnika. Každý z Vás musí s rastúcim vekom a pri nemeniacej sa fyzickej záťaži znižovať denný príjem kalórií – jaulov v skonzumovanej strave. Zdravo sa stravovať a dobre vyzerať znamená viac, než iba denne prepočítavať množstvo skonzumovaných kalórií. Požiadavky tela na stravovanie sa s vekom a meneným životným štýlom výrazne menia. Na to aby ste vedeli, koľko kalórií - jaulov by ste mali denne skonzumovať je dobré, keď si dáte vypracovať Analýzu Vašej postavy(kliknite).

Úbytok váhy, ale aj priberanie na hmotnosti je teda u každého iné. Prečo je to tak a čo by ste  mali urobiť, keď sa Vám nedarí schudnúť tak ako vášmu priateľovi či priateľke?

Musíte si uvedomiť skutočnosť, že vaše telo pracuje nonstop a pre udržanie svojich funkcií potrebuje stály prísun energie (samozrejme nie v noci počas spánku). Túto energiu získavame z potravín, ktoré jeme. Telo živiny neúprosne premení na energiu. Kvalitu procesu zmeny skonzumovanej stravy na kalórie určuje kvalita vášho metabolizmu. Rýchlosť, akou sa živiny metabolizujú je u každého rozdielna. Kto má vyššiu rýchlosť metabolizmu, je schopný spaľovať kalórie oveľa efektívnejšie (vo väčšom množstve), než niekto, kto má nižšiu rýchlosť metabolizmu.

Dve osoby rovnakých telesných parametrov (Jana a Petra), ktoré jedia rovnaké množstvo jedla, ale majú rozdielnu rýchlosť metabolizmu, majú pri rovnakých podmienkach pri chudnutí rôznu rýchlosť chudnutia. Ak má Jana rýchlejší metabolizmus ako Petra, jej organizmus bude môcť spaľovať oveľa viac kalórií z rovnakého množstva potravy, ako Petrin organizmus. Petrin organizmus navyše nevie spaľovať väčšie množstvo kalórií, takže si ich uloží vo forme tuku. To sa prejaví na rastúcej hmotnosti, či nižších úbytkoch hmotnosti pri chudnutí, a tak hoci obe majú rovnaký príjem potravy, ich výsledky sa líšia.

Rýchlosť metabolizmu má oveľa väčší vplyv na telesnú váhu, ako kvalita príjmu potravy. Ak patríte do skupiny ľudí, ktorí majú pomalý metabolizmus, mali by ste vykonať kroky na vyrovnanie účinku rozdielneho metabolizmu. Dá sa to dosiahnuť správnym stravovaním a pravidelným cvičením.

Vyhnite sa mastným jedlám, obmedzte príjem sacharidov, namiesto toho jedzte ovocie a potraviny s nízkym obsahom kalórií a s nízkym glykemickým indexom. Namiesto 2 veľkých jedál zjedzte 5-7 malých porcií denne. To znamená, že vaše telo dostane priebežne menšie množstvo kalórií, stihne ich v danom čase spáliť, a tak bude spaľovanie kalórií oveľa rýchlejšie.

Vynechajte spánok po sýtom obede alebo večeri, pretože počas spánku sa telo snaží doplniť a zachovať svoje energetické rezervy. Na dosiahnutie tohto cieľa si telo spomaľuje všetky funkčné systémy, čo zahŕňa aj systémy, ktoré kontrolujú rýchlosť metabolizmu. Uvedomte si, že počas spánku spálite menej kalórií, ako keď ste aktívni.

Nezabudnite, že chudnutie je postupný proces, nikto ešte neschudol za týždeň. Musíte byť hlavne trpezlivý a vytrvalý. Pre dosiahnutie želaných výsledkov a udržanie váhy natrvalo, je potrebné, aby ste boli disciplinovaní a dodržiavali vhodný každodenný režim stravovania a cvičenia. Vzdelávajte sa.

Ako by sa teda mali stravovať ženy, keď dosiahnu určitý vek?

Dvadsiatničky
Ženy v dvadsiatke majú na udržanie hmotnosti a zdravia denne spotrebovať 7000 kJ(je to priemerný údaj a závisí od parametrov Vašej postavy – veku, výšky, váhy a stavu Vášho organizmu). Teda diéta sa nespája automaticky s hmotnosťou a výškou. V tejto životnej etape je potrebné dodržiavať len veku zodpovedajúce stravovanie. Dbajte na to, aby vám telesná hmotnosť neskákala ustavične hore-dole, snažte sa udržať si ideálnu váhu. V žiadnom prípade nezaraďujte do svojho stravovacieho režimu hladovky. Dodržiavajte pitný režim (0,3 až 0,4 litra tekutín na 10 kg svojej váhy). Na zníženie hmotnosti je potrebné znížiť dennú spotrebu kalórií o 1000 - 3000 kJ.
Myslite už v tomto veku na rednutie kostí! Zvýšený príjem vápnika pomáha predísť neskoršiemu riziku. Konzumujte viackrát denne bielkoviny - mliečne výrobky, strukoviny a zeleninu tmavozelenej farby.
Pretože v tomto veku sú ženy veľmi pohyblivé a uponáhľané, väčšinou im ostáva čas len na úchytkom zhltnuté jedlo. No aj v tomto prípade urobte vlastnému telu láskavosť tým, že si zvolíte potravu chudobnú na tuk a cukor a tiež nekalorický nápoj.
Ženám sa odporúča konzumovať týždenne len 14 jednotiek alkoholu (jedna jednotka sa rovná 3 dl piva, 1 poháru vína a 1 hltu tvrdého alkoholu).
Ak žena čaká dieťa, jej organizmus potrebuje denne o 800 kJ viac, ale len v posledných troch mesiacoch tehotenstva.

Tridsiatničky
Žena - tridsiatnička spaľuje denne o 200 kJ menej ako dvadsiatnička. Ak sa toho nebudete držať, tak veľmi ľahko dosiahnete 2,5 až 4 kilový prírastok na váhe ročne. Denná spotreba energie je 6600 kJ.
Vystupňovaný životný rytmus ženy istotne vyvoláva napätie, ktoré však možno vyvážiť správnym stravovaním. Zaraďte si do jedálnička viac vitamínu A (ryby v oleji, vajcia, mliečne výrobky), vitamín B12 (zeleninu zelenej farby, strukoviny, obilniny), vitamín C (citrusové plody, zemiaky, rajčiny) a zinok (červené mäso, rôzne druhy obilnín).
Vaša pokožka už začína signalizovať nárast rôčkov, tento proces však možno spomaliť. Môžete si zachovať pružnú a zamatovú pokožku, keď vaša strava bude dostatočne bohatá na vitamíny A a E (obilniny, orechy, strukoviny). Samozrejme dodržiavajte vhodný pitný režim. Nedostatočný príjem tekutín sa výrazne podpíše na stave Vašej pokožky.
Keď nečakáte návštevu, nedržte doma maškrty, lebo vtedy im asi neodoláte.
Nepovažujte za nutnosť dojesť zvyšky jedál z tanierov vašich detí. Pridáva to na váhe.
Neverte lákavým, rýchlym, ale neúčinným odtučňovacím kúram! Ak sa chcete zbaviť prebytočných kíl, jedzte to isté, čo ostatní členovia vašej rodiny, no zo všetkého menej. Snažte sa vo Vašej rodine zmeniť stravovanie, prejdite na racionálne stravovanie s dostatkom živín. Podpíše sa to pozitívne aj na zdraví Vašich detí.
Buďte v harmónii so svojím telom: jedzte len vtedy, keď ste hladná a len toľko, aby ste zahnali pocit hladu!

Štyridsiatnička
Kontrolujte si pravidelne svoju telesnú hmotnosť (1 krát za týždeň a v rovnakom čase). Nadváha - obezita môže u Vás vyvolať zvýšený  krvný tlak a zvyšovať náchylnosť na srdcovú slabosť. Denný energetický príjem je 6200 kJ. Soľte čo najmenej, predídete zvýšenému krvnému tlaku a zavodneniu organizmu.
V tomto veku môže ženy trápiť srdce, pretože ich organizmus produkuje menej hormónov estrogénov. Najmä preto je dôležité značne obmedziť konzumáciu cukru a mastného jedla a pridať do stravy viac vlákniny.
Ak všetky vaše pokusy o schudnutie zlyhali, skúste chudnúť s pomocou odborníka na zdravé stravovanie a chudnutie. Hovorí sa, že dopriať si denne trochu alkoholu, napríklad malý pohár vína, je dobrou prevenciou proti srdcovým neduhom.
Nepodľahnite omylu, že keď vaše deti už dospeli a zriadili si vlastnú rodinu, nemusíte viac dbať o svoje stravovanie.
Fajčením si ničíte v organizme vitamín C, ktorý je životne dôležitý pre zdravú pokožku, kosti a svalstvo. Jedzte čo najviac potravín s obsahom vitamínu C: bobuľovité ovocie, citrusové plody, zeleninové jedlá, paradajky a zemiaky. Snažte sa znížiť počet cigariet na minimum.

Päťdesiatnička
V tomto veku nemá telo veľkú potrebu energie ako doteraz, stačí denne 5600 kJ.
Nadváha škodí nielen zdraviu, ale spôsobuje starší vzhľad a celkovo „spohodlní“ vaše pohyby.
Aby ste predišli nedostatočnej činnosti čriev a ťažkostiam srdca, je dôležitá strava bohatá na vlákniny. Vo vašom jedálničku nech sa často vyskytujú obilniny, celozrnný chlieb, fazuľa, hrach, šošovica, čerstvé ovocie a zelenina.
Vyhláste vojnu mastným jedlám, zabráňte zvýšenej tvorbe cholesterolu v krvi a tým aj riziku srdcových ťažkostí. Uprednostňujte rastlinné tuky a oleje pred živočíšnymi. Namiesto červeného mäsa jedzte ryby a hydinu.
Nezabudnite denne vypiť asi 2 - 3 l vody. Udrží to v kondícii nielen váš krvný obeh, ale zabráni aj zápche a vysušovaniu pokožky.

Keď chcete schudnúť natrvalo a bez hladu, zlepšiť stav svojho organizmu a metabolizmus, zapojte sa do našich programov (kliknite)

 

Keď chcete schudnúť vyplňte tento   FORMULÁR NA CHUDNUTIE (kliknite), alebo si dajte vyhotoviť ANALÝZU VAŠEJ POSTAVY (kliknite)

 PRIHLASUJEM SA NA ZASIELANIE NOVINIEK O CHUDNUTÍ A STRAVOVANÍ (kliknite)

 Ďalšie informácie o tom ako postupovať pri chudnutí a stravovaní sa dozviete na stránkach  www.schudnut-ako.meu.zoznam.skwww.chudnutie.biznisweb.sk

 Chcem si prečítať ďalšie rady - novinky o chudnutí a stravovaní (kliknite)

 

VYPLŇTE VŠETKY ÚDAJE

PRIHLÁŠKA NA CHUDNUTIE

REKLAMNÉ ODKAZY