CHUDNUTIE Ako schudnúť Pri zdravotných problémoch vám pomôže detoxikácia organizmu ovocím.

09.10.2011 05:37

Detoxikácia organizmu úzko súvisí s výživou organizmu.   Súčasný človek bohužiaľ konzumuje veľa tukov, väčšinu z nich v skrytej forme (mäso, mliečne výrobky, keksíky, čokolády), zvyšok ako čisté tuky (margarín, maslo, masť). Prevažuje príjem nasýtených mastných kyselín (masť, kravské maslo, mliečne výrobky) a trans-foriem mastných kyselín (stužené rastlinné tuky, margaríny, obsiahnuté vo väčšine keksov, čokolád, pekárenských výrobkov a instantných polievok), ktoré majú za následok vznik mnohých civilizačných ochorení vrátane obezity, kardiovaskulárnych a nádorových ochorení.
Trávenie produktov z mäsa je pre človeka zaťažujúce, pretože prebieha hnilobným spôsobom, na ktorý naša tráviaca sústava nie je prispôsobená. Hnijúce zvyšky mäsa sa ukladajú v záhyboch hrubého čreva a toxíny z nich môžu dlhodobo prenikať do organizmu. Výrazne sa zvyšuje riziko rakoviny hrubého čreva a prispievajú k tomu aj tzv. pyrolyzáty bielkovín, vznikajúce pri pečení, smažení alebo fritovaní mäsa. K tomu sa pridružujú toxické látky z umelých hnojív, syntetické konzervačné, chuťové a emulgačné látky, opäť predstavujúce záťaž pre organizmus.

Človek má v sebe k dispozícii systém pre detoxikáciu, ktorý vytvára súhra činnosti čreva, pečene, obličiek a lymfatických ciev a uzlín. Pri dlhodobom zaťažovaní čreva nevyváženou potravou sa záťaž prenesie na pečeň, a následne aj na obličky. Ľudský detoxikačný systém je tak preťažený, že aj malá nerovnováha v organizme vedie k množstvu ochorení, okrem vnútorných orgánov trpí pokožka, vlasy, kĺby a rozvíja sa množstvo chronických ochorení.

Detoxikáciu je možné vykonávať u každého človeka bez obmedzenia veku a pohlavia a nemá žiadne škodlivé účinky. Pri detoxikácii dochádza k uvoľňovaniu toxických látok z tela, k rozpúšťaniu rôznych ložísk a k uvoľňovaniu hlienov. Podmienkou dobrej detoxikácie je dobré vylučovanie odpadových látok a samozrejme správny pitný režim, aby sa uvoľnené toxické látky mohli čím skôr z tela vylúčiť. Preto je pred samotnou detoxikáciou dôležité zlepšiť činnosť vylučovacích systémov v tele.

 Detoxikácia môže byť:
- celková, teda očistenie tela zvnútra ako celku
- cielená, kedy sa snažíme previesť očistu konkrétneho orgánu či systému.

Očistná ovocná diéta – schudnete a prečistíte svoj organizmus.  Aj drobné zmeny v stravovacích návykoch môžu podstatne zlepšiť náš zdravotný stav a pomôcť zhodiť nejaké to kilo. Pomôže Vám aj ovocná diéta - jej základ je ovocie. Chudnutie a detoxikácia sú založené na čerstvom ovocí plnom vitamínov, vlákniny a ďalších prospešných látok. Pri ovocnej diéte by ste počas dňa mali skonzumovať do 1 kg ovocia. Dôležité je striedať počas dňa rôzne druhy ovocia. A nezabúdajte pri chudnutí aj na pitný režim (aspoň 2 litre čistej vody).

Hlavné pravidlá ovocnej diéty

Veľa pite. Džúsy, zeleninové aj ovocné / najlepšie riedené v pomere 1:1 s vodou/ a bylinkové čaje. Vypite 2-3 litre vody denne. Pomôže v najhorších chvíľach utlmiť hlad.
Mäso a mlieko vylúčte zo stravy. Ak budete mať veľký hlad, skúste ho zahnať sójovými produktmi.
Ovocie majte pri sebe, a jedzte často. Na normálnu stravu len opatrne!

Pozitíva ovocnej diéty:

 • Ideálna je v lete, budete sa po nej cítiť výborne (trvanie od 1 do 3 dní)
 • Telo dostane množstvo živín, budete sa cítiť ľahšie
 • Niečo aj schudnete
 • Naštartujete očistu tela – podmienka je dostatočný pitný režim

Negatíva ovocnej diéty:

 • Nedostatok bielkovín a ďalších dôležitých živín
 • Nie je to diéta, s ktorou schudnete 20 kíl

DETOXIKÁCIA – OČISTA TELA OVOCÍM vám pomôže pri chudnutí a zlepší zdravie

Pri detoxikácii sa čistí krv, pečeň, ľadviny a celý močový systém, črevá, lymfatický systém, koža, dýchacie cesty.

Detoxikáciu pečene okrem upravenej stravy podporíte pitím čaju z ostropestreca mariánskeho. Likvidujú sa ním usadeniny splodín a prečistenie pečene zlepšuje jej schopnosť opätovne vylučovať z tela škodliviny. Pečeň začína pracovať medzi 01.00 – 03.00 hod. Ak ste hore, nedoporučuje sa tento orgán zaťažovať pitím alkoholu a konzumáciou ťažko stráviteľných pokrmov.

Detoxikáciu obličiek a močových ciest podporuje pitný režim a napr. aj cesnak v strave. Uvedené orgány sa prečistia, dochádza k prevencii proti tvorbe obličkových kameňov a piesku, taktiež je dobrý proti zápalom, a čo je najdôležitejšie, zvýši sa odbúravanie škodlivín práve zvýšeným vylučovaním moču. Močový mechúr najviac pracuje medzi 15.00 – 17.00 hodinou. Pri problémoch s močovým mechúrom je vhodné práve v tejto dobe piť čaj z petržlenu. Obličky pracujú naplno medzi 17.00 – 19.00 hodinou. Neprijímajte v tomto čase žiadne škodlivé látky. Ak v tejto dobe aktívne športujete, zvýšte príjem tekutín, vyhnete sa zbytočnej záťaži ľadvín.

Detoxikáciu čriev podporuje vláknina v strave a pitný režim. Tenké črevo dokončuje za pomoci žalúdočných štiav a žlče trávenie všetkých živín, práve z neho prichádzajú nestrávené zvyšky potravín do hrubého čreva. Činnosť tenkého čreva vrcholí medzi 13.00 – 15.00 hodinou. V hrubom čreve prevládajú stravovacie procesy, vstrebávajú sa tu vitamíny a aminokyseliny vyrábané baktériami črevnej dutiny. Jeho činnosť vrcholí medzi 05.00 – 07.00 hodinou a vtedy je aj najvhodnejšia doba na jeho vyprázdnenie. Ak sa budete riadiť mojím detoxikačným programom, upravia sa vám aj problémy s vylučovaním stolice.

Detoxikáciu dýchacej sústavy podporuje vylúčenie mlieka a látok, ktoré zahlieňujú organizmus. Prečistia sa pľúca, výrazne sa začnú zbavovať hlienov a posilní sa imunita dýchacej sústavy. Medzi 03.00 – 05.00 hodinou sú pľúca v činnosti. V tomto čase sa budia hlavne astmatici, fajčiari, ľudia s nádchou a chorými prieduškami. Práve títo ľudia by sa mali dať na detoxikáciu organizmu.

Detoxikáciu kože podporuje pitný režim. Toxíny sa uvoľňujú a odchádzajú z tela močom, stolicou, a najväčším orgánom – KOŽOU. Okrem očisty kože dochádza aj k očisteniu podkožia, zlepšuje sa stav pleti, zmierňujú sa ekzémy a samozrejme aj akné. Zvýšte príjem vody, zlepšíte stav pleti.

Detoxikácia lymfatického systému Ak máte problém so zníženou imunitou, chcete si zvýšiť odplavovanie toxínov z lymfatických ciest a dôkladne ich prečistiť, dajte sa na detoxikáciu. Bude mať vynikajúci účinok aj na celkové zvýšenie vitality a prílev novej energie.

Ako robiť detoxikáciu očistným pôstom

Prvé 3 dni pôstu sú charakterizované prudkým vylučovaním zadržaných odpadových látok.
Dochádza tiež k prudkému znižovaním hmotnosti, asi o 1 kg denne. Tento úbytok je zapríčinený vylučovaním vody.

Príprava: Večer pred začatím pôstu si môžeme urobiť výplach čriev s harmančekovým záparom vychladnutým na teplotu tela, alebo použijeme rastlinné preháňadlo.

Ráno: Vypijeme pol litra čaju s liečivých byliniek osladeného medom, alebo pol litra prírodnej ovocnej či zeleninovej šťavy.

Obed: Vypijeme pol litra čaju z liečivých byliniek, alebo hrnček zeleninového vývaru.

Večer: Vypijeme pol litra čaju z liečivých byliniek, alebo hrnček zeleninového vývaru.

Medzitým pijeme dostatok čistej vody.

Čaje z liečivých byliniek

Vhodné sú nasledujúce liečivé bylinky:

 • žihľava
 • harmanček
 • sedmokráska
 • slez
 • šípkový čaj
 • myší chvost
 • medvedí cesnak

Ukončenie pôstu

Pôst nikdy neukončujeme náhle, jesť začíname iba pozvoľna. Prvým jedlom môže byť jablko, ďalším jedlom zeleninový šalát alebo polievka. Tri – štyri dni po pôste jeme len veľmi ľahké jedlá.

U chorôb, pri ktorých je pôst zakázaný, môžeme organizmus čistiť niektorou z nasledujúcich diétnych kúr:

 • Obilninová a ryžová kúra Čistí organizmus, upravuje stolicu a povzbudzuje nervovú činnosť. Držíme ju 3 dni. Konzumujeme len vhodne ochutenú varenú pšenicu, alebo celozrnnú ryžu. Pijeme pri nej medovkový čaj.
 • Zemiaková kúra Odstraňuje z tela zadržanú vodu, najmä pri chorobách srdca a ľadvín. Efekt je spôsobený vysokým obsahom draslíka v zemiakoch. Pijeme močopudné čaje, hlavne zápar zo žihľavy.
 • Jablková kúra Pomáha pri ochoreniach tráviacej sústavy, chronických zápchach, hnačkách, hemoroidoch. Konzumujeme 1 - 2 kg jabĺk denne. Držíme ju 3 dni. Pijeme pri nej odvar z ľanového semena.
 • Hroznová kúra Aplikujeme ju pri leukémii, komplexnej obnove krvi pri anémiách a ďalších chorobách krvi. Denne konzumujeme 1 – 2 kg hrozna starostlivo umytého (je často chemicky ošetrované). Pritom pijeme čaj zo žihľavy, myšieho chvosta a sedmokrásky.

Aké ovocie je najlepšie jesť pri detoxikácii?

V ovocný deň sa odporúča jesť jeden druh čerstvého, zrelého a dobre umytého ovocia.

Najvhodnejšie sú nasledujúce druhy ovocia (každý druh tohto ovocia má na telo špeciálne čistiace účinky) :

Jablká  Jablková kúra sa robí z dvoch kíl jabĺk denne, ktoré sa konzumujú počas troch po sebe nasledujúcich dní. Jablká sa jedia v troch hlavných jedlách denne, medzi jedlami sa pije iba čistá voda, alebo slabé bylinkové čaje. Jablká sa môžu jesť surové, varené, alebo pečené. V žiadnom prípade sa však nesmú sladiť. Kúru môžeme opakovať každý štvrťrok. Pravidelná konzumácia jabĺk lieči a normalizuje vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol a artérioskleróza, vylučovanie kyseliny močovej, hnačku i zápchu, chronické ekzémy a choroby pečene.

Pomaranče Konzumuje sa 10 – 12 pomarančov denne a 2 – 4 poháre čerstvo vylisovanej šťavy denne. Držíme ju 3 dni. Keby bola šťava z pomarančov veľmi trpká, môžeme ju prisladiť medom. V priebehu kúry pijeme veľa čerstvej vody, alebo nízko sodíkových minerálok. Pri kúre sa snažíme pravidelne cvičiť, zhlboka dýchať a často sa sprchovať. Pomaranče sa vyznačujú predovšetkým vysokým obsahom životne dôležitého vitamínu C, ktorého nedostatok sa prejaví znížením látkovej premeny na menej ako 70 %, v dôsledku čoho sme menej výkonní, koncentrovaní a chronicky unavení. V takom prípade môže už jediný pomaranč denne zaúčinkovať takmer zázračne. Množstvo vitamínu C podporuje rast a zdravie kostí, zubov a našich chrupaviek. Preto sú pomaranče nenahraditeľnými pomocníkmi pri osteoporóze a zvýšenej potrebe minerálnych solí. Pomarančová kúra veľmi účinne pomáha pri odbúravaní a vylučovaní kyseliny močovej, spôsobujúcej artritídu v kĺboch a čiastočne tiež rozpúšťa obličkové kamene. Je paradoxom, že hoci pomaranče chutia kyslo, vynikajúco alkalizujú krv. A je už známym faktom, že reumatizmus a dna sú choroby z prekyslenia organizmu.

Čerešne  Konzumujeme 1,5 – 2 kg čerešní denne. Drží sa 3 dni. Silnejší účinok kúry dosiahneme vypitím niekoľkých pohárov čaju (50 g stopiek necháme vrieť 5 minút v litri vody). Čerešne majú bohaté zastúpenie organických kyselín (jablčná, jantárová a citrónová), ktoré upravujú trávenie a čistia krv. Veľký obsah pektínovej vlákniny pomáha tvrdej stolici a znižuje cholesterol. Silné antioxidanty neutralizujú zákerný vplyv voľných radikálov a ničia škodlivé enzýmy, ktoré rozožierajú väzivo a spôsobujú predčasné starnutie a vädnutie pleti. Liečba čerešňami raz alebo dvakrát do týždňa vám účinne pomôže znížiť hmotnosť a zároveň prečistí krv a telo. Efekt chudnutia je v skrytý vo veľmi jednoduchej príčine – čerešne majú vnútri kôstky a preto sa musia jesť pomaly a po jednej. Ak chcete zjesť pol kila čerešní, potrebujete na to približne 15 minút času. A dovtedy už netrpíte hladom a máte i pocit zasýtenia. Čerešne urýchľujú znižovanie nadváhy i svojim močopudným a silným očistným účinkom, tiež nízkym obsahom sodíka a tukov. Bohatá konzumácia čerešní (hlavne ako týždenná kúra ) sa veľmi osvedčila pri artritíde, dne a reume. Čerešne obsahujú prirodzenú kyselinu salicylovú (2 mg na 1 kg čerešní), ktorá má protireumatický a protizápalový účinok.

Jahody Jahody majú najväčší antioxidačný účinok zo všetkého ovocia. Proces starnutia a artérioskleróza majú svoj pôvod v oxidácii. Antioxidanty neutralizujú zákerný vplyv voľných radikálov a ničia škodlivé enzýmy, ktoré rozožierajú väzivo a spôsobujú predčasné starnutie a vädnutie pleti. Ak ste prekonali infarkt, máte angínu pectoris, alebo trpíte nedokrvením mozgu, či dolných končatín, jedávajte pravidelne na jar a v prvých letných mesiacoch porciu jahôd. Svojimi mimoriadnymi schopnosťami neutralizovať účinky voľných radikálov sú jahody efektívnym pomocníkom v prevencii artériosklerózy a brzdia jej ďalší postup. Zabraňujú ukladaniu cholesterolu v stenách ciev, zastavujú ich postupné hrubnutie a zužovanie. Zdravie artérií chránia i nízkym obsahom tuku a sodíka a vysokým obsahom draslíka, horčíka a vápnika -minerálom, ktoré zabraňujú hypertenzii. Jahody zvyšujú produkciu moču a svojim bohatým obsahom minerálov alkalizujú krv, očisťujú telo a účinne podporujú vylučovanie kyseliny močovej, ktorá spôsobuje artritídu a dnu. Jahody obsahujú veľké množstvo rastlinnej vlákniny, ktorá uľahčuje pohyb stolice črevami. Vláknina sa v črevách správa ako vodou nasiaknutá špongia. Zvýšením obsahu čriev podnecuje ich väčšiu aktivitu a namiesto toho, aby zvyšky potravy zostávali v hrubom čreve dlhú dobu, táto mäkká hubovitá hmota prejde celým hrubým črevom v rekordne krátkom čase.

Keď chcete schudnúť natrvalo a bez hladu, dwtoxikovať a zlepšiť stav svojho organizmu a metabolizmus, zapojte sa do našich programov (kliknite)

Keď chcete schudnúť vyplňte tento   FORMULÁR NA CHUDNUTIE (kliknite), alebo si dajte vyhotoviť ANALÝZU VAŠEJ POSTAVY (kliknite)

 PRIHLASUJEM SA NA ZASIELANIE NOVINIEK O CHUDNUTÍ A STRAVOVANÍ (kliknite)

 Ďalšie informácie o tom ako postupovať pri chudnutí a stravovaní sa dozviete na stránkach  www.schudnut-ako.meu.zoznam.skwww.chudnutie.biznisweb.sk

 Chcem si prečítať ďalšie rady - novinky o chudnutí a stravovaní (kliknite)

 

VYPLŇTE VŠETKY ÚDAJE

PRIHLÁŠKA NA CHUDNUTIE

REKLAMNÉ ODKAZY