CHUDNUTIE Ako schudnúť Pri chudnutí nikdy nezabudnite na OVOCIE.

20.10.2011 02:41

Chudnutie, ovocie, zdravie. Čo majú tieto slová spoločné? Pri akomkoľvek forme - spôsobe chudnutia, nezabúdajte konzumovať ovocie. Uvedomte si dôležitú skutočnosť, že výrazným znížením príjmu stravy pri chudnutí znížite aj prísun dôležitých živín do Vášho organizmu, a preto pri akejkoľvek diéte v žiadnom prípade neobmedzujte konzumáciu zeleniny a ovocia. Nezdravé a nevhodné chudnutie Vám v konečnom dôsledku spôsobí jojo efekt. 

Prečo teda konzumovať ovocie?

Ovocie je zdrojom potrebných vitamínov a minerálov. Množstvo jednotlivým prospešných živín sa líši v závislosti od druhu prijímaného ovocia.

Správnu funkciu a očistu čriev a fungovanie žalúdka zabezpečuje vláknina. Jej významným zdrojom je ovocie. Vláknina nielen pomôže Vášmu tráveniu, ale taktiež je prospešná pre svoj sýtiaci účinok. Pravidelná denná konzumácia ovocia má tiež vynikajúce detoxikačné účinky, je ideálnou prevenciou pred rôznymi ochoreniami.

Ovocie obsahuje prospešné mastné kyseliny, aminokyseliny a jednoduché cukry. Laktóza a fruktóza sú efektívnym zdrojom pre dodávanie energie. Ovocie je známe vysokým podielom vody a je veľmi ľahko stráviteľné. Nie každé ovocie je však vhodné pre chudnutie. Medzi hlavné dôvody patrí vysoký energetický obsah a podpora trávenia s následným zvýšeným pocitom hladu. Vyhýbajte prezretému ovociu, ktoré obsahuje veľa cukru s vysokým glykemickým indexom.

Čerstvé ovocie spolu so zeleninou sú vhodnými potravinami nielen pri chudnutí ale aj pri udržiavaní primeranej telesnej hmotnosti. Alternatívou môže byť i výber mrazeného ovocia. Radšej sa ale vyhnite sušenému ovociu, pretože je často prisládzané, čím zbytočne zvyšujete svoj kalorický príjem.  Pri chudnutí sa tiež vyhýbajte kompótom, ktoré tiež obsahujú viac cukru. Denne môžete zjesť bez problémov až 400 gramov ovocia a až 800 gramov zeleniny. Pri odstraňovaní nadváhy nie je až tak rozhodujúce, kedy počas dňa ovocie jete. Rozhodujúci je kalorický príjem z ovocia a priebežné dodržiavanie optimálnej veľkosti porcií.

Denne Vám odporúčame zjesť niekoľko kúskov ovocia. Pri chudnutí je vhodnejšie konzumovať ovocie v dopoludňajších hodinách. Malo by byť súčasťou ideálnych raňajok a desiaty. Pokiaľ budete konzumovať ovocie dopoludnia, vaše telo bude mať dostatok času, aby prijaté sacharidy z ovocia spracovalo, a neuložilo vo forme tukov. Pozor tiež na nadmernú konzumáciu ovocia, pretože Vás môže nepríjemne prekvapiť nafukovanie, prípadne plynatosť.

Pri chudnutí nezabudnite na zdravé raňajky, ak chcete dopoludnia získať dostatok energie a nehladovať. Raňajky vám poskytnú energiu na vykonávanie každodenných činností.  Vypite napr. pohár ovocnej šťavy bez cukru - mrkvový džús, pomarančový džús atď.

Dôležitá je aj zdravá desiata a olovrant. Mnohí ľudia s nadváhou majú vo zvyku jesť nevhodné desiaty a olovranty medzi jedlami. Miesto toho, aby jedli zdravo, zjedia na desiatu čipsy či iné kalorické bomby. Mali by však jesť zdravé desiaty. Čipsy a sladké keksíky sú výborným spôsobom na priberanie. Namiesto toho si dajte vhodné ovocie, mrkvu, uhorky alebo paradajky. Tie sú veľmi dobré pre vaše zdravie a nemajú príliš veľa kalórií. Môžete ich jesť bez obáv z priberania.

Ananás doslova požiera tuky
Možno ste už počuli,  že ananás je účinný tukožrút. Je plný vody, obsahuje jej až osemdesiat percent a  je obohatený o dôležité vitamíny E, C, A, B1 a B12, stopové prvky a minerály. Vďaka účinným enzýmom spomaľuje ukladanie tukov. Práve enzýmy majú na svedomí, že vďaka ananásu naše telo lepšie trávi. 

S jablkom schudnete
Skutočne je dokázané, že ľudia, ktorí si denne doprajú dve jablká, sú štíhlejší než tí, ktorí tomuto ovociu neholdujú. Existuje však toľko druhov tohto obľúbeného ovocia, že si ľahko môže vybrať každý. Keďže sú jablká bohatým zdrojom vitamínu C, horčíka, draslíka a vápnika, a navyše  neobsahujú takmer žiadny sodík a tuk, sú ideálnym ovocím pri chudnutí. Stačí si dať po obede jedno jabĺčko a uvidíte, ako vás zasýti.

Grapefruit a pomaranč (citrusové plody) vám zlepšia metabolizmus
Citrusové plody zaradené do jedálnička sú výborným spôsobom, ako nielen schudnúť, ale aj detoxikovať telo. Sú plné vitamínu C, ktorý je vhodnou prevenciou vírusových ochorení. Nechce sa vám zdĺhavo šúpať citrusy? Pripravte si z nich výživnú šťavu. Na pohár tejto vitamínovej bomby potrebujete dva pomaranče a jeden grep. Ak do čerstvo vytlačenej šťavy primiešate aj trochu dužiny, uvidíte, že vás nielen osvieži, ale aj zasýti.

Živiny obsiahnuté v ovocí sú dôležité hlavne pre:
- zlepšenie zdravia
- zníženiu rizika nádorových ochorení, vysokého krvného tlaku
- podpora regenerácie organizmu po cvičení

- chudnutie
Nie každé ovocie je vhodné na chudnutie

Problém je v tom, že mnohé druhy ovocia podporujú trávenie a po pár minútach po ich konzumácii vyvolajú ešte väčší pocit hladu. V  tomto smere je nebezpečné hlavne zelené jablko, ale aj jahody, hrušky a citrusové ovocie. Chuť do jedla podporujú aj marhuľa, banán a lesné ovocie.

 Množstvo kalórií v 100 gramoch ovocia

 

 HROZNO

– keďže obsahuje hroznový cukor, je vhodné skôr pre športovcov a ťažko pracujúcich ľudí. Aj keď vďaka svojej výživovej hodnote je energetickou bombou, patrí medzi najzdravšie ovocie.

289 kj/69 kcal

 AVOKÁDO

– pozor, najkalorickejšie ovocie v našom rebríčku. Obsahuje veľmi málo vody oproti iným druhom ovocia. Je to plod s vysokou nutričnou a kalorickou hodnotou. Je bohaté na tuky. Tip pre vás – skúste si ho dať namiesto syra, toto ovocie je oproti syru totiž o niečo menej kalorické.

784 kj/187 kcal

 JAHODY

– obsahujú vitamín C, draslík a železo a čo je dôležité, patria medzi menej kalorické plody a majú málo tuku. Tiež obsahujú veľa vody a takisto sú vhodné na chudnutie.

180 kj/43 kcal

BANÁN

– absolútne nevhodné ovocie na chudnutie. Obsahuje totiž veľa cukru. Je doslova energetickou bombou. Dva banány majú toľko energie, že ju spálite až po 90 minútach namáhavej činnosti.

398 kj/95 kcal

NEKTARÍNKY

– podobne ako melón aj toto ovocie príbuzné broskyni obsahuje veľa vody. V zrelom stave až 83 percent. Okrem toho, že sú málo kalorické, obsahujú draslík a vápnik.

152 kj/36 kcal

 ANANÁS

– aj toto ovocie sa zmestilo do prvej polovice rebríčka medzi plody, ktoré sú vhodné pri chudnutí. Urýchľuje totiž spaľovanie tukov a zabraňuje tvorbe tukového tkaniva.

196 kj/47 kcal

JABLKO

– obsahuje nielen dôležité vitamíny, ale aj vlákninu, ktorá je dôležitá pri správnom trávení. Tiež obsahuje veľa vody, je vhodné aj proti nespavosti.

255 kj/61 kcal

PAPÁJA

– síce podporuje spaľovanie tukov, s jej konzumáciou to nepreháňajte. Je to druhé najkalorickejšie ovocie. Má však veľa vitamínov, brzdí zápaly a čistí črevá.

590 kj/140 kcal

GRAPEFRUIT

– ideálne ovocie na chudnutie. Látka naringin, ktorú grep obsahuje, pôsobí dobre na trávenie, reguluje činnosť čriev a prečisťuje organizmus. Tiež podporuje metabolizmus cukrov.

172 kj/41 kcal

KIVI

– vitamínová bomba. Vitamín C, ktorého má kivi požehnane, podporuje spaľovanie tukov. Takže aj toto ovocie si môžete zaradiť do diéty.

207 kj/49 kcal

ČERVENÝ MELÓN

– jedzte ho do sýtosti. Obsahuje totiž 90 percent vody, takže okrem vitamínov, ktoré melón obsahuje, do seba dostávate v lete tak veľmi potrebné tekutiny.

110 kj/26 kcal

 SLIVKY

– ideálne spojenie vápnika a fosforu veľmi dobre pôsobí na kosti. Okrem toho má veľa vlákniny a tiež železa a vitamínov. V ovocí je asi 10 percent cukru.

225 kj/54kcal

 

Zdravie v ovocí

 

Účinok ovocia na zdravie človeka

ananás

pomáha pri poruchách trávenia

avokádo

pomáha pri poruchách spánku

banán

robí dobrú náladu

baza

pôsobí pri kašli a zachrípnutí

broskyňa

podporuje chuť do jedla

brusnica

podporuje chuť do jedla

citrón

pomáha pri pálení záhy

čerešňa

pomáha pri krvotvorbe

černica

pomáha pri zápale ďasien

čučoriedka

dobrá pri hnačke

dula

ochrana srdca a čriev

egreš

pomáha pri zápche

grep

pôsobí na ochranu buniek

hrozno

dobrý na mozog

hruška

dobrá pre mozog a nervy

jahoda

podporuje výmenu látok

jablko

podporuje trávenie

kiwi

posilňuje odolnosť organizmu

malina

podporuje tepny

mandarínka

podporuje výkonnosť

mango

zmierňuje zápal obličiek

marhuľa

funkcia ochrany buniek

medový melón

močopudný prostriedok

melón

pôsobí močopudne a očisťujúco

mirabelka

podporuje chuť do jedla

nektarínka

pôsobí močopudne, čistí krv

pomaranč

posilňuje odolnosť

ríbezľa

pomáha pri trávení

slivka

zvyšuje produkciu slín

rebarbora

pôsobí ako mierne preháňadlo

višňa

odvodňuje

vodný melón

obsahuje veľa minerálov

Keď chcete schudnúť natrvalo a bez hladu, detoxikovať a zlepšiť stav svojho organizmu a metabolizmus, zapojte sa do našich programov (kliknite)

Keď chcete schudnúť vyplňte tento   FORMULÁR NA CHUDNUTIE (kliknite), alebo si dajte vyhotoviť ANALÝZU VAŠEJ POSTAVY (kliknite)

 PRIHLASUJEM SA NA ZASIELANIE NOVINIEK O CHUDNUTÍ A STRAVOVANÍ (kliknite)

 Ďalšie informácie o tom ako postupovať pri chudnutí a stravovaní sa dozviete na stránkach  www.schudnut-ako.meu.zoznam.skwww.chudnutie.biznisweb.sk

 Chcem si prečítať ďalšie rady - novinky o chudnutí a stravovaní (kliknite)

 

VYPLŇTE VŠETKY ÚDAJE

PRIHLÁŠKA NA CHUDNUTIE

REKLAMNÉ ODKAZY