CHUDNUTIE Ako schudnúť Pred tým ako začnete chudnúť vyberte si vhodnú diétu a zmeňte stravovanie.

27.10.2011 03:34

CHUDNUTIE.  DIÉTA.  AKO SCHUDNÚŤ.  Zase Vás začali v ubolenej duši mátať tieto pojmy? Keď chcete schudnúť 10, 20 či nebodaj o 30 kíl, nedajte sa zlákať drastickou diétou, ktorá Vám zaručuje schudnutie až 15 kilogramov za mesiac. Takéto chudnutie sa určite skončí jojo efektom, zhoršeným zdravotným stavom a ďalšou jazvou na Vašej ubolenej duši. JA UŽ NIKDY NESCHUDNEM.
Dobrá správa pre Vás. Nie je to tak. Pred tým ako sa rozhodnete schudnúť, prehodnoťte svoje predchádzajúce pokusy o chudnutie. Spoznajte potreby svojho tela, vyberte si vhodnú diétu a naučte sa správne a zdravo stravovať.

Diéty, ktoré bývajú uverejnené v rôznych časopisoch, sú predstavované vždy len z tej lepšej stránky. Niektoré vyzerajú ako malý zázrak: schudnete toľko a toľko kíl a za taký a taký čas bez najmenšieho obmedzovania. Alebo môžete jesť neobmedzené množstvo mäsa, zmrzliny a podobne, a predsa schudnete. A práve tieto návody sú najnebezpečnejšie. Uvediem Vám diéty, ktorým by ste sa mali určite vyhnúť.
Vylučovacia
Úplne vylučuje určitú kategóriu potravín. Všetky návody, ako schudnúť pomocou jedálneho lístka „bez tuku“ či „bez bielkovín“ sú nebezpečné. Nevyvážená strava vedie k zdravotným problémom. Spoľahlivá diéta povoľuje jesť všetky kategórie potravín, ale v správnom pomere a množstve. Všeobecne platí, že zeleninu a ovocie môžete jesť neobmedzene, po nich nasledujú výrobky z celozrnnej múky a cereálie, ďalej ryby, chudé mäso, vajcia a mliečne výrobky. Dobrá diéta na minimum zredukuje len živočíšne tuky cukry naraz, napríklad rôzne zákusky a keksíky.
Rýchla
Schudnete dve kilá a viac za týždeň. Toto sú veľmi reštriktívne diéty, ktoré sa stopercentne končia jojo efektom. Dajú sa vydržať týždeň-dva, ale spôsobujú frustráciu, ktorú skôr či neskôr budete musieť uspokojiť. Čím rýchlejšie schudnete, tým rýchlejšie podľahnete túžbe po zakázanom. Po skončení tvrdého režimu si všetko vynahradíte a rýchlo naberiete späť nielen tie stratené kilá, ale ešte jedno-dve navyše.
Drastická
Nesmiete prijať viac ako 700 kalórií denne. Také malé množstvo kalórií nepokryje vašu dennú energetickú potrebu a telo nebude môcť správne fungovať. Hrozí vám podvýživa a s ňou spojené problémy.
Tukožrútska
Univerzálny spaľovač tukov neexistuje. Nijaká potravina nie je sama osebe schopná vyvolať v organizme spaľovanie tuku. To dokáže len aktívny pohyb.

Dobrá diéta
Existuje vôbec dobrá diéta? Odborníci na výživu vám povedia, že áno. Ale nejde o redukčnú diétu, skôr o správne stravovacie návyky. Zabezpečia vášmu telu vyváženú stravu v množstve, ktoré neprekročí jeho skutočné potreby. Mali by ste podľa nich jedávať celý život. Ak máte nadváhu, vytvorením zdravých návykov sa jej zbavíte. Síce pomaly, ale natrvalo. Potom si budete môcť dovoliť občasné vybočenie, napr. v podobe hranolkov.
Redukčný program umožňuje zbaviť sa niekoľkých kilogramov v pomerne krátkom čase, no nikdy nemôže dobre fungovať, pretože po jeho skončení sa vrátite k svojim pôvodným zvykom a nadváha sa vráti. Neraz aj s prírastkom. K peknej postave vedie iba jediná správna cesta, osvojiť si princípy racionálneho stravovania a venovať sa športu.

Vaša strava pri chudnutí nesmie byť založená na celodennej konzumácii polystyrénových chlebíkov, či nízkotučných jogurtov. S takýmto prístupom k strave síce rýchlo schudnete, ale neskôr ešte rýchlejšie priberiete. S našimi radami nebudete hladovať.

V oblasti brucha máme veľa tukových buniek. Keď mu budeme pravidelne dodávať viac kalórií, ako treba, bude sa zaobaľovať tukom. Kým v páse, na bokoch alebo stehnách schudnete rýchlejšie, brucho ide vždy ako posledné a dá vám poriadne zabrať. Ale môže sa to podariť, keď sa dáte na zdravšiu stravu a začnete sa hýbať. Ideálne je dostať do seba päť menších jedál denne – celozrnné raňajky, ovocnú či jogurtovú desiatu, výdatný ale zdravý obed, ovocný olovrant a ľahkú zdravú večeru. K tomu začnite ignorovať výťah a do najbližšieho obchodu sa vyberte zásadne peši.

Ako začať, čo si musíte uvedomiť!

Na začiatok si urobte rozvrh dňa a okrem vybavovačiek si do diára zapíšte aj pravidelný prísun jedla a vody. Doma vyhoďte z chladničky to, čo vám pridáva kilá a nahovorte priateľa, priateľku na aktívnejší pobyt v prírode.

ZÁSADY, ktoré sa snažte dodržať:
1. ZABUDNITE NA DIÉTY. Prestaňte hladovať, zakazovať si jedlo a konečne uverte, že toto nie je cesta k štíhlej postave.
2. NEJEDZTE SLADKÉ, TUČNÉ A KALORICKÉ JEDLÁ. Najlepšie by bolo vzdať sa ich úplne, ale aspoň ich obmedzte na minimum. Zeleninový šalát zjedzte aj bez smotanového dressingu, namiesto čokoládového keksíka si pochutnajte na jahodách a sladké kompóty od babičky niekomu darujte.
3. VYBERAJTE SI JEDLÁ S NÍZKYM OBSAHOM TUKU. Prečo by ste si mali dať 8-vaječné cestoviny s tuniakom v oleji, keď rovnako dobré a menej kalorické sú špenátové cestoviny s cibuľkou, cesnakom a čerstvou bazalkou? Vhodné sú cestoviny z tvrdej pšenice.
4. SKAMARÁŤTE SA S OVOCÍM A ZELENINOU. Za deň by ste mali zjesť určite  400 - 600 g.

5. NEVYNECHÁVAJTE JEDLÁ. Váš metabolizmus musí stále pracovať. Deň začnite raňajkami a potom mu každé tri hodiny dodávajte stravu, aby si nevytváralo zásoby vo forme tuku.
6. DOBRE ŽUJTE. Vďaka dôkladnému prežúvaniu budete jesť dlhšie a pocit sýtosti príde skôr, ako jedlo zmizne z taniera.
7. BEHAJTE, PLÁVAJTE, POSILŇUJTE. Cestu do práce si skráťte rýchlou chôdzou (v lepšom prípade si privstaňte a zajazdite si na korčuliach) a večer si pri telke zacvičte zopár brušákov. Keď si pol hodiny pred cvičením dáte výživový doplnok, vaša výkonnosť sa zvýši a kalórie sa budú spaľovať jedna radosť.

RAŇAJKY

Nájdite si ráno čas na raňajky a zaručene budete zdravší a štíhlejší. Keď ich vynecháte, hrozí vám celodenné pojedanie kalorických drobností. Vďaka raňajkám sú naše chuťové bunky počas dňa pod kontrolou a nedovolia, aby sme na obed a večeru zjedli viac, ako treba. Hlad pod kontrolu v priebehu dňa udržíte skonzumovaním dostatočného množstva bielkovín. Pozor – džemová šiška vás nadváhy zaručene nezbaví, skôr naopak.
Na raňajky NIE
Biele pečivo natreté živočíšnym maslom a džemom budete musieť spáliť vo fitnes centre.

OBED

Hlavné jedlo dňa je dobré začať polievkou. Zaplní vám polovicu obsahu žalúdka, čím zostane menej miesta na ďalší chod. Kto si stráži kilá, mal by sa vyhýbať polievkam so zápražkou a dať si radšej čistý zeleninový alebo mäsový vývar. Základom každého diétneho jedla je zelenina – čerstvá aj varená. Šaláty z nej nepokazte kalorickými dressingami alebo omáčkami, ale namiesto nich si namiešajte zdravšie varianty – nízkotučný jogurt ochuťte jednou kávovou lyžičkou kremžskej horčice alebo si na šalát dajte zopár kvapiek olivového oleja v kombinácii so šalátovými bylinkami.

Na obed NIE
Vyprážaný rezeň so zemiakmi je síce chutná klasika, ale nič pre strážkyne kilojoulov.
Na obed ÁNO
Celozrnné cestoviny s cherry paradajkami a bazalkou sú ľahké a sýte (cestoviny jedzte skôr na obed – sú to sacharidy).
TIPY NA OBED:
ryba pripravená na pare so zeleninovým šalátom, grilované mäso s rukolou, zapekaná brokolica s nízkotučným syrom

VEČERA

Mnohé diéty zakazujú jesť večer po 18. hodine alebo kážu nejesť vôbec. Nič pre Vás! Samy viete, že vás neskôr prepadne vlčí hlad. Ak ste aktívni a do postele sa nedostanete pred polnocou, pokojne môžete jesť tri hodiny pred spaním. Samozrejme, nie pizzu, cestoviny alebo pár krajcov chleba. Večer telo už nepotrebuje toľko energie, koľko je v týchto jedlách. Prebytok si uloží do zásoby v podobe tuku. Po týždňoch takejto životosprávy ľahko zistíte, že namiesto bikín potrebujete celé plavky a šatku okolo pása. Na večeru si vyberajte jedlá, ktoré majú málo sacharidov a tukov.
Na večeru NIE
Toast z bieleho chleba s maslom, šunkou a tučným syrom večer len tak rýchlo nespálite.
Na večeru ÁNO
Zelený listový šalát s cherry paradajkami a mozzarellou má málo kalórií a skvele chutí s balzamovým octom.

TIPY NA VEČERU
kuracie prsia s ryžou natural, šopský alebo grécky šalát, ryba na rastlinnom tuku s dusenou zeleninou

OVOCIE NAMIESTO TYČINKY

Keď vás prepadne chuť na sladké, cestou do bufetu sa presvedčte, že si nedáte čokoládovú, ale nízkokalorickú müsli tyčinku či kúsok ovocia.

VODA NAMIESTO KOLY

Pite veľa vody. Voda vás zasýti a zrýchli chudnutie. Nemíňajte peniaze na kolové a kofeínové nápoje, lebo odvodňujú. Dajte si radšej 100 % ovocnú šťavu zriedenú s vodou. Najlepšia je aj tak čistá voda.

MANDLE NAMIESTO ČIPSOV

Zemiakové lupienky sú zväčša mastné a presolené, takže si radšej vyberte „polystyrénový“ chlebík alebo zopár (neslaných) mandlí.

Potraviny vhodné na zdravé stravovanie a chudnutie

 • morčacie mäso, kuracie mäso
 • chudé hovädzie mäso
 • chudé mäso z diviny
 • králik, zajac
 • vajíčka
 • zelenina, ovocie ( iba do 16:00 ), je mylné sa domnievať, že ovocie sa môže konzumovať aj na večer. Väčšina ovocia obsahuje totižto veľa cukru.
 • kompóty bez sirupu
 • celozrnné pečivo a chlieb
 • ovsené vločky, ražné vločky a cereálie. Nepoužívajte ovsené vločky neskoro večer, sú dobrým zdrojom sacharidov.
 • tmavá ryža
 • tvrdé syry ( ktoré obsahujú okolo 20 - 30 % tuku )
 • dusená šunka, kuracia, morčacia, bravčová
 • tofu, sója a výrobky z nej
 • cestoviny, najlepšie tmavé
 • slnečnica, sezam, tekvicové semiačka
 • olej: olivový, ľanový, lisované za studena
 • oleje na varenie: repkový, slnečnicový
 • tvaroh, cottage cheese, biely jogurt, zakysané nízkotučné mliečne výrobky
 • nízkotučné mlieko
 • ryby ( hlavne morské: tuniak, losos, makrely atď.)
 • racio chlebíky ( tzv. Polystyrénové), ryžové, ražné atď.

Potraviny, ktoré môžete občas konzumovať, ak chcete schudnúť

 • roztierateľné syry, klasické maslo, ovocný jogurt, termixy, miláčik
 • bravčové mäso ( chudé )
 • baranie mäso ( chudé )
 • vnútornosti ( restovaná pečeň )
 • kačacie a husacie mäso bez kože
 • kozie mlieko
 • med
 • horká čokoláda, ochutené cereálie rôzneho druhu
 • oriešky, pistácie, kešu
 • cestoviny ( biele )
 • zemiaky, biela ryža
 • šunková saláma

 

Keď chcete schudnúť natrvalo a bez hladu, detoxikovať a zlepšiť stav svojho organizmu a metabolizmus,

zapojte sa do našich programov

 

Keď chcete schudnúť vyplňte tento   FORMULÁR NA CHUDNUTIE (kliknite), alebo si dajte vyhotoviť ANALÝZU VAŠEJ POSTAVY (kliknite)

 PRIHLASUJEM SA NA ZASIELANIE NOVINIEK O CHUDNUTÍ A STRAVOVANÍ (kliknite)

 Ďalšie informácie o tom ako postupovať pri chudnutí a stravovaní sa dozviete na stránkach  www.schudnut-ako.meu.zoznam.skwww.chudnutie.biznisweb.sk

 Chcem si prečítať ďalšie rady - novinky o chudnutí a stravovaní (kliknite)

 

VYPLŇTE VŠETKY ÚDAJE

PRIHLÁŠKA NA CHUDNUTIE

REKLAMNÉ ODKAZY