CHUDNUTIE Ako schudnúť METABOLIZMUS žien s rastúcim vekom lenivie, ako ho zaktivovať.

18.10.2011 05:58

Úbytok váhy, ale aj priberanie na hmotnosti je u každého iné. Prečo je to tak a čo by ste  mali urobiť, keď sa Vám nedarí schudnúť tak ako vášmu kolegovi či kolegyni? Je už dlhodobo dokázané, že nízkokalorická diéta spomalí váš metabolizmus a spôsobí zlyhanie chudnutia. Vaše telo si upraví metabolizmus na uchovávanie tukov a začne spaľovať svalstvo ako reakciu na náhly pokles v príjme kalórií vo vašej strave. Telo pomerne rýchlo zistí, že došlo k reštrikcii potravy, prepína sa do maximálne úsporného režimu. Metabolizmus je schopný spomaliť sa až takmer na polovicu normálneho výkonu. Hmotnosť takto chudnúcej osoby sa neskôr vráti na pôvodnú a zvyčajne sa telo so spomaleným metabolizmom pomstí zopár kilami navyše kvôli, a to len kvôli nezmyselnému hladovaniu – nevhodnej diéte.

Musíte si uvedomiť skutočnosť, že vaše telo pracuje nonstop a pre udržanie svojich funkcií potrebuje stály prísun energie (samozrejme nie v noci počas spánku). Túto energiu získavame z potravín, ktoré jeme. Telo stravu neúprosne premení na energiu. Kvalitu procesu zmeny skonzumovanej stravy na kalórie určuje kvalita vášho metabolizmu. Rýchlosť metabolizmu má oveľa väčší vplyv na telesnú váhu, ako kvalita príjmu potravy. Ak patríte do skupiny ľudí, ktorí majú pomalý metabolizmus, mali by ste vykonať kroky na vyrovnanie účinku rozdielneho metabolizmu. Dá sa to dosiahnuť správnym stravovaním, doviživením organizmu a pravidelným cvičením.

Keď chcete úspešne schudnúť, musíte sa začať zaujímať o svoj metabolizmus. Čo je to vlastne metabolizmus. Metabolizmus je vlastne proces rozkladu komplexných molekúl a následné získavanie energie z nich. Dôležitým pojmom je bazálny metabolizmus. Bazálny metabolizmus je vlastne množstvo energie, ktoré potrebuje ľudský organizmus na prežitie - na pokrytie svojich základných funkcií a procesov. Podľa bazálneho metabolizmu sa stanovuje Váš optimálny denný energetický príjem tak, aby nevznikol  energeticky prebytok, resp. ani energetický nedostatok.

Rýchlosť, akou sa živiny metabolizujú je u každého rozdielna. Kto má vyššiu rýchlosť metabolizmu, je schopný spaľovať kalórie oveľa efektívnejšie (vo väčšom množstve), než niekto, kto má nižšiu rýchlosť metabolizmu. Možno ste už zistili, že keď sa dlhodobo zdravo a pravidelne stravujete, tak nemáte problém s nadváhou. Stav Vášho organizmu a postavu však výrazne ovplyvňuje Váš metabolizmus. Iný je u tridsiatničky a iný u štyridsiatničky. Každá z Vás musí s rastúcim vekom a pri tej istej fyzickej záťaži znižovať denný príjem kalórií – jaulov v skonzumovanej strave. Zdravo sa stravovať a dobre vyzerať znamená viac, než iba nedočkavo sledovať ručičku na váhe. Požiadavky tela na stravovanie sa s vekom a životným štýlom výrazne menia. Na to aby ste vedeli, koľko kalórií - jaulov by ste mali denne skonzumovať je dobré, keď si dáte vypracovať Analýzu Vašej postavy(kliknite).

Ako by ste sa teda mali stravovať, keď dosiahnete určitý vek?

Dvadsiatničky

Ženy v dvadsiatke majú na udržanie hmotnosti a zdravia denne spotrebovať 7000 kJ(je to priemerný údaj a závisí od parametrov Vašej postavy – veku, výšky, váhy a stavu Vášho organizmu). Teda diéta sa nespája automaticky s hmotnosťou a výškou. V tejto životnej etape je potrebné dodržiavať len veku zodpovedajúce stravovanie. Dbajte na to, aby vám telesná hmotnosť neskákala ustavične hore-dole, snažte sa udržať si ideálnu váhu. V žiadnom prípade nezaraďujte do svojho stravovacieho režimu hladovky. Dodržiavajte pitný režim (0,3 až 0,4 litra tekutín na 10 kg svojej váhy). Na zníženie hmotnosti je potrebné znížiť dennú spotrebu kalórií o 1000 - 3000 kJ.
Myslite už v tomto veku na rednutie kostí! Zvýšený príjem vápnika pomáha predísť neskoršiemu riziku. Konzumujte viackrát denne bielkoviny - mliečne výrobky, strukoviny a zeleninu tmavozelenej farby.
Pretože v tomto veku sú ženy veľmi pohyblivé a uponáhľané, väčšinou im ostáva čas len na úchytkom zhltnuté jedlo. No aj v tomto prípade urobte vlastnému telu láskavosť tým, že si zvolíte potravu chudobnú na tuk a cukor a tiež nekalorický nápoj.
Ženám sa odporúča konzumovať týždenne len 14 jednotiek alkoholu (jedna jednotka sa rovná 3 dl piva, 1 poháru vína a 1 hltu tvrdého alkoholu).
Ak žena čaká dieťa, jej organizmus potrebuje denne o 800 kJ viac, ale len v posledných troch mesiacoch tehotenstva.

Tridsiatničky
Žena - tridsiatnička spaľuje denne o 200 kJ menej ako dvadsiatnička. Ak sa toho nebudete držať, tak veľmi ľahko dosiahnete 2,5 až 4 kilový prírastok na váhe ročne. Denná spotreba energie je 6600 kJ.
Vystupňovaný životný rytmus ženy istotne vyvoláva napätie, ktoré však možno vyvážiť správnym stravovaním. Zaraďte si do jedálnička viac vitamínu A (ryby v oleji, vajcia, mliečne výrobky), vitamín B12 (zeleninu zelenej farby, strukoviny, obilniny), vitamín C (citrusové plody, zemiaky, rajčiny) a zinok (červené mäso, rôzne druhy obilnín).
Vaša pokožka už začína signalizovať nárast rôčkov, tento proces však možno spomaliť. Môžete si zachovať pružnú a zamatovú pokožku, keď vaša strava bude dostatočne bohatá na vitamíny A a E (obilniny, orechy, strukoviny). Samozrejme dodržiavajte vhodný pitný režim. Nedostatočný príjem tekutín sa výrazne podpíše na stave Vašej pokožky.
Keď nečakáte návštevu, nedržte doma maškrty, lebo vtedy im asi neodoláte.
Nepovažujte za nutnosť dojesť zvyšky jedál z tanierov vašich detí. Pridáva to na váhe.
Neverte lákavým, rýchlym, ale neúčinným odtučňovacím kúram! Ak sa chcete zbaviť prebytočných kíl, jedzte to isté, čo ostatní členovia vašej rodiny, no zo všetkého menej. Snažte sa vo Vašej rodine zmeniť stravovanie, prejdite na racionálne stravovanie s dostatkom živín. Podpíše sa to pozitívne aj na zdraví Vašich detí.
Buďte v harmónii so svojím telom: jedzte len vtedy, keď ste hladná a len toľko, aby ste zahnali pocit hladu!

Štyridsiatnička
Kontrolujte si pravidelne svoju telesnú hmotnosť (1 krát za týždeň a v rovnakom čase). Nadváha - obezita môže u Vás vyvolať zvýšený  krvný tlak a zvyšovať náchylnosť na srdcovú slabosť. Denný energetický príjem je 6200 kJ. Soľte čo najmenej, predídete zvýšenému krvnému tlaku a zavodneniu organizmu.
V tomto veku môže ženy trápiť srdce, pretože ich organizmus produkuje menej hormónov estrogénov. Najmä preto je dôležité značne obmedziť konzumáciu cukru a mastného jedla a pridať do stravy viac vlákniny.
Ak všetky vaše pokusy o schudnutie zlyhali, skúste chudnúť s pomocou odborníka na zdravé stravovanie a chudnutie. Hovorí sa, že dopriať si denne trochu alkoholu, napríklad malý pohár vína, je dobrou prevenciou proti srdcovým neduhom.
Nepodľahnite omylu, že keď vaše deti už dospeli a zriadili si vlastnú rodinu, nemusíte viac dbať o svoje stravovanie.
Fajčením si ničíte v organizme vitamín C, ktorý je životne dôležitý pre zdravú pokožku, kosti a svalstvo. Jedzte čo najviac potravín s obsahom vitamínu C: bobuľovité ovocie, citrusové plody, zeleninové jedlá, paradajky a zemiaky. Snažte sa znížiť počet cigariet na minimum.

Päťdesiatnička
V tomto veku nemá telo veľkú potrebu energie ako doteraz, stačí denne 5600 kJ.
Nadváha škodí nielen zdraviu, ale spôsobuje starší vzhľad a celkovo „spohodlní“ vaše pohyby.
Aby ste predišli nedostatočnej činnosti čriev a ťažkostiam srdca, je dôležitá strava bohatá na vlákniny. Vo vašom jedálničku nech sa často vyskytujú obilniny, celozrnný chlieb, fazuľa, hrach, šošovica, čerstvé ovocie a zelenina.
Vyhláste vojnu mastným jedlám, zabráňte zvýšenej tvorbe cholesterolu v krvi a tým aj riziku srdcových ťažkostí. Uprednostňujte rastlinné tuky a oleje pred živočíšnymi. Namiesto červeného mäsa jedzte ryby a hydinu.
Nezabudnite denne vypiť asi 2 - 3 l vody. Udrží to v kondícii nielen váš krvný obeh, ale zabráni aj zápche a vysušovaniu pokožky.

Potraviny, ktoré sú vhodné na zdravé stravovanie a chudnutie

 • morčacie mäso, kuracie mäso
 • chudé hovädzie mäso
 • chudé mäso z diviny
 • králik, zajac
 • vajíčka
 • zelenina, ovocie ( iba do 16:00 ), je mylné sa domnievať, že ovocie sa môže konzumovať aj na večer. Väčšina ovocia obsahuje totižto veľa cukru.
 • kompóty bez sirupu
 • celozrnné pečivo a chlieb
 • ovsené vločky, ražné vločky a cereálie. Nepoužívajte ovsené vločky neskoro večer, sú dobrým zdrojom sacharidov.
 • tmavá ryža
 • tvrdé syry ( ktoré obsahujú okolo 20 - 30 % tuku )
 • dusená šunka, kuracia, morčacia, bravčová
 • tofu, sója a výrobky z nej
 • cestoviny, najlepšie tmavé
 • slnečnica, sezam, tekvicové semiačka
 • olej: olivový, ľanový, lisované za studena
 • oleje na varenie: repkový, slnečnicový
 • tvaroh, cottage cheese, biely jogurt, zakysané nízkotučné mliečne výrobky
 • nízkotučné mlieko
 • ryby ( hlavne morské: tuniak, losos, makrely atď.)
 • racio chlebíky ( tzv. Polystyrénové), ryžové, ražné atď.

Keď chcete schudnúť natrvalo a bez hladu, detoxikovať a zlepšiť stav svojho organizmu a metabolizmus, zapojte sa do našich programov (kliknite)

Keď chcete schudnúť vyplňte tento   FORMULÁR NA CHUDNUTIE (kliknite), alebo si dajte vyhotoviť ANALÝZU VAŠEJ POSTAVY (kliknite)

 PRIHLASUJEM SA NA ZASIELANIE NOVINIEK O CHUDNUTÍ A STRAVOVANÍ (kliknite)

 Ďalšie informácie o tom ako postupovať pri chudnutí a stravovaní sa dozviete na stránkach  www.schudnut-ako.meu.zoznam.skwww.chudnutie.biznisweb.sk

 Chcem si prečítať ďalšie rady - novinky o chudnutí a stravovaní (kliknite)

 

VYPLŇTE VŠETKY ÚDAJE

PRIHLÁŠKA NA CHUDNUTIE

REKLAMNÉ ODKAZY