Chudnutie Ako regulovať svoje CHÚŤKY pri DIÉTE.

07.06.2017 03:59

Chuť na ostré, štipľavé, využite ju pri chudnutí.

Ako štipľavé, ostré, môžeme používať veľa druhov korenín. Začneme tým najjemnejším, zázvorom, nasleduje petržlen, zeler a cez štipľavú papriku sa dostávame ku koreniu, čili a feferónkam. Všimnite si, že všetky majú akýsi spoločný účinok: aktivujú pľúca.
Správne zvolené koreniny podporujú odbúravanie tukov a obmedzujú ich ukladanie v tele, hlavne kari korenie, ktoré je unikátne tým, že podporuje priamo spaľovanie lipidov - tukov. Ak vám karí korenie v pokrmoch nechutí, skúste to s čiernym korením, koriandrom, kmínom, ďumbierom a cibuľou.

Štipľavé jedlá zlepšujú metabolizmus a po jedle vás tak rýchlo neprekvapí vlčí hlad. Po ostrom jedle ostanete dlhšie sýty.  I keď pikantné koreniny pomáhajú tráviacemu traktu v jeho náročnej úlohe a znižujú celkový príjem kalórií, nemožno ich jesť nadmerné množstvá a spoliehať sa len na ich účinky.

Cesnak aj keď zapácha, je mimoriadne zdravý a mali by ste ho konzumovať čo najčastejšie.

Chemické látky v pálivej paprike znižujú chuť na slané i sladké potraviny a jedlá bohaté na tuky. 

Štipľavé čili papričky majú veľa pozitívnych účinkov pre ľudský organizmus, a preto ich môžeme považovať aj za liek.

Pikantné pokrmy vám pri chudnutí pomôžu. Ľudia, ktorí si  pridávajú úmerné množstvo mletého čili alebo kari korenia do jedla, trpia oveľa menším nutkaním prejedať sa a netrápi ich pažravosť. Pikantná korenina pôsobí účinnejšie u tých, ktorí ju nejedia denne.

Za pálivú chuť jedál môže látka kapsaicín. Je to rastlinný alkaloid, ktorý spôsobuje typické pálenie tým, že podráždi nervové zakončenia jazyka. 

Pálivé koreniny nezapíjajte vodou.  Keďže kapsaicín nie je rozpustný vo vode, ale v tukoch pre zahnanie akútneho pocitu pálenia v ústach najlepšie pomôže pohár mlieka, alebo jogurt. Nezabudnite na to, že vo väčšom množstve pálivé koreniny dráždia pohlavné a močové ústrojenstvo.

Účinky kapsaicínu na organizmus a chudnutie.

 • podporuje krvný obeh
 • urýchľuje metabolizmus
 • liečenie podliatin, ale aj omrzlín, pomáha zastaviť krvácanie z rezných rán
 • pomáha pri kŕčových žilách
 • ničí baktérie salmonely , E.coli, 
 • diabetikom znižuje hladinu krvného cukru
 • pomáha pri nádche a bráni tiež usadzovaniu hlienu v pľúcach

Človek, keď zje niečo pikantné, štipľavé, ústami vdychuje vzduch a rukou si do nich vháňa ďalší vzduch. Je to podvedomá reakcia tela. Ak urobíme nádych, je to veľmi ostré, veľmi pikantné. Takže v tú chvíľu si môžeme uvedomiť, že chuť je na nás príliš silná. Teda, používame pikantné iba v množstve príjemnom telu. Keď skonzumujeme niečo pikantné, mali by sme mať počas piatich minút v ústach aj iné chute. Ak máme neustále štipľavý pocit, bolo pikantnej chute veľa, alebo bola veľmi silná. Ak chceme pikantnú chuť zrušiť, dáme si potraviny s kyslou chuťou.

Je rozdiel v tom, či solíme veľa, alebo málo, ako to vplýva na chudnutie a zdravie.

V malom množstve nám soľ neuškodí. Naša spoločnosť si však zvykla na konzumáciu veľmi veľkej dávky soli.

Maximálna dávka, ktorú môžeme denne skonzumovať je päť gramov, množstvo, ktoré zodpovedá obsahu čajovej lyžičky. Do tohto objemu zaraďujeme aj soľ, ktorou si jedlá nielen prisáľame, ale aj soľ, ktorú obsahujú potraviny, ktoré konzumujeme.

Nadmerným solením, najmä pri nedostatočnom pitnom režime, neprimerane zaťažujeme obličky, ktoré sa podstatnou mierou podieľajú na zabezpečovaní stability telovej tekutiny. Obličky musia vylučovať soľ, ale pri nedostatku vody ju zároveň zadržujú v organizme a vy sa zavodňujete.

Soľ predstavuje závažný rizikový faktor hypertenzie. Najnebezpečnejšia pre nadváhu je kombinácia veľkého množstva soli a k tomu tuk.  

Soľ nad zlato. Áno, toto ponaučenie platilo v rozprávke, ale nie v súčasnom stravovaní.

Či chudnete, alebo nie, odporúča sa soľ ako dochucovadlo jesť len minimálne, solenie by ste mali výrazne obmedziť.

Presoľovanie jedál nielenže neprospieva zdraviu, ale výrazne sťažuje proces chudnutia.

Dosoľované jedlá sú pre mnohých chutnejšie a priam zvádzajú, aby ste ich zjedli viac.

Soľ, teda chlór a sodík, sú prvky pre organizmus nesmierne dôležité.

V bežne konzumovanej strave, v pitnej vode, minerálnych vodách je chlóru a sodíka dostatok, často aj nadbytočné množstvo. Teoreticky teda človek vôbec nepotrebuje soliť.

Na solenie máte na výber dve soli – morskú a kamennú. Kamenná soľ nie je zlá. Do povedomia ľudí sa dostáva ako zlá z pohľadu makrobiotiky, ktorá ju neodporúča. Odporúčaná je morská soľ, pretože sa v organizme ľahšie rozkladá. Potrebuje na to menej tepla. Kamenná soľ vytvára zvyškové kryštály, ktoré ničia kĺby, cievy, tepny.

Ak človek konzumuje 2 - 3 roky kvalitné potraviny, upravuje ich zvláštnym spôsobom, tak nie je problém používať kamennú soľ bez toho, aby to malo negatívny dopad na organizmus. Ibaže toto nie sú všetky soli, ktoré sa konzumujú. Napríklad, pri výrobe syrov sa používa tzv. ťažká soľ. Sú to zložitejšie vzorce soli, ktoré sa zapracovávajú do syrov.

Keď sa chcete viac dozvedieť o niektorých výživových doplnkoch na chudnutie a očistu tela, kliknite TU

Soľ má vlastnosť sťahujúcu,  preto sa pridáva do syrov, aby sa stiahli a držali pevný tvar. Syr je mliečny koncentrát.  A nielenže je to koncentrát, ale je plný ťažkých solí.
Je tu, ale, ešte jedna soľ, ktorá sa bežne používa skoro všade - je to glutaman sodný, v podstate jedovatá látka. Všimnite si varovné nápisy na polievkach z vrecka – nedávať deťom do troch rokov. Prečo asi? Lebo deti na to zle reagujú, zaťažuje im to organizmus. Ale my nemôžeme rozlišovať dieťa a dospelého. Glutaman sodný pôsobí aj na dospelého človeka. Jeho organizmus je dosť zničený konzumnými potravinami, preto telo nereaguje tak, ako by malo. Nedá najavo, že glutaman je jed, a že nás otravuje. U detí je to veľmi aktívne. Imunitný systém sa ešte len vytvára, to znamená, okamžite reaguje na všetky jedy, ktoré prídu do organizmu. Ľudia celý život konzumujú glutaman a potom sa čudujú, že majú problémy so zrastami na hrubom čreve, s dýchaním (bránica nepracuje, ako má), migrénami (extrémne bolesti hlavy), prudkými zmenami nálad, depresiami. 
Ako obmedziť konzumáciu soli a presolených potravín.
- vyhýbajte sa mäsovým a zeleninovým konzervám, omáčkam a polievkam v prášku,
- dôkladne si prečítajte informácie o obsahu minerálnych a chemických látok v kúpených výrobkoch, aby ste sa orientovali v množstve soli, sodíka a konzervačných látok,
- znížte množstvo slaných prípravkov, ako sójová omáčka, polievky v kocke alebo v prášku, cesnaková, cibuľová, zelerová a polievková soľ, kečup, orientálne omáčky, polievkové korenie,
- používajte veľa čerstvej cibule, cesnak, zeler, mleté sušené korenie bez soli,
- namiesto údenín jedzte varené alebo pečené mäso,
- obmedzte spotrebu chipsov, keksov, chrumiek s príchuťou papriky, slaniny, bôčika alebo syra,
- nikdy nesoľte v priebehu varenia, pečenia, dusenia  alebo smaženia a soľ pridajte do pokrmu po jeho príprave,
- nedávajte na stôl soľničku.

Chuť na sladkosti je katalyzátor priberania.

Je doslova tragické, že až 8 z 10-tich osôb s nadváhou má problém so sladkosťami. Avšak ak máte radi sladké, nemali by ste si sladkosti úplne zakazovať ani pri chudnutí. Nie je sladkosť ako sladkosť, niektoré sladkosti sú takzvane zdravšie, iné sú plné tukov a cukor z nich doslova vyteká. Kvalita sladkosti sa samozrejme odráža v jej cene.  

Ak sa jednoduchý cukor dostane do organizmu, pôsobí tam ako agresor. Niežeby ho telo vstrebávalo a spracovávalo dobrovoľne, ale jednoduchý cukor sa tam natlačí agresívne a agresívne pôsobí. To znamená agresívne vytvára energiu, ktorú potom spracovávame buď pohybom, alebo spánkom. Takže človek, ktorý konzumuje veľa jednoduchého cukru, je buď športovec – neposedník, alebo naopak, človek, ktorý rád a dlho spí. Čím viac jednoduchého cukru konzumuje, tým dlhšie spí. V organizme sa, však, deje ešte niečo iné. V momente, keď dáme na špičku jazyka obyčajný cukor alebo med, telo vyhlási poplach. Pozor, prichádza agresor - jednoduchý cukor! Čo urobí telo? Nezávisle na tom, že nám to chutí, ihneď sa snaží cukor zneutralizovať.

A čím sa dá neutralizovať? Najdôležitejšie sú minerály v podobe vápnika, horčíka a zinku, v stopovom množstve aj iné látky. Takže, čo telo robí, keď si dáme na jazyk cukor? Ešte ho ani neprehltneme a už sa rozbieha proces hľadania vápnika, horčíka, zinku. Kde ho telo nájde? S cukrom neprichádza, a tak ho získava z vlastných zdrojov. Ktoré to sú? Sú to zuby, kosti, vlasy, nechty a tkanivo. Z celého tela sa zbiera vápnik, horčík a zinok, posiela ich do žalúdka, čriev a na tej úrovni sa neutralizuje jednoduchý cukor. Teda, človek, ktorý konzumuje cukor, oslabuje sám seba - stráca minerály. A keď sa dnes pozrieme na potraviny, vidíme, že cukor je takmer vo všetkom (polievky z vrecka, konzervy, mäso, mliečne výrobky, nápoje, rôzne koncentráty, sterilizovaná zelenina...). Ak chceme skrotiť a uspokojiť sladkú chuť, musíme jesť obilniny, kde sú polysacharidy, zeleninu, strukoviny a čiastočne aj ovocie.Je  dôležité aby sa sladkosti nestali každodennou súčasťou vášho jedálnička. Aby ste svoje chute dokázali skrotiť, musíme vedieť kedy prichádzajú a dostať ich pod našu kontrolu.

Pre väčšinu ľudí je chuť na sladkosti jednou z najčastejších chúťok a časom sa podpisuje na zaobľujúcej sa postave.

Prirodzená sladká chuť sú polysacharidy - zložité cukry. Zložité cukry majú v organizme určitý zmysel - ak človek skonzumuje zložitý cukor, telo ho štiepi na monosacharid (jednoduchý cukor), ktorý potom spaľuje. Je to jednoduché vysvetlenie tohto procesu. Ale, je tu háčik, telo si polysacharidy rozdeľuje, lebo nevie, či budeme ešte jesť. Aj keď s tým ráta, hovorí si, že čo ak nie. A tak časť polysacharidov ukladá do zásoby. Takže vo chvíli, keď potrebujeme byť veľmi aktívni napr. bežíme na autobus, sa uvoľnia uložené polysacharidy, menia sa v monosacharidy a tie sa spaľujú. Človek si povie, že keď bude jesť jednoduché cukry, ušetrí telu robotu, lebo ich nemusí rozkladať, ale hneď používať. Ibaže telo je zasa o niečo múdrejšie ako človek a urobí to inak. Ráta s tým, že polysacharidy si môže uložiť, a tento proces sa nedá oklamať. Športovci využívajú jednoduchý cukor, ktorý sa dostane do krvi, hneď sa spaľuje a vytvára energiu. To je, síce, pravda, ale ako to vyzerá v skutočnosti?

Ako sa dokážete zbaviť chúťok na sladké a postupne schudnúť.

 • Jedzte pravidelne počas dňa, večer ľahšie zvládnete aj vaše chute
 • Pokiaľ ste zvyknutý večer pri televízore maškrtiť, tak si nájdite na večer iný program – pri inej činnosti Vás chúťky nedostanú priestor. Činnosti pri ktorých jete sladké, určitý čas nerobte – ľahšie to zvládnete
 • Nenechávajte si doma odložené tajné zásoby – čo oči nevidia, to nezjete
 • Pite veľa vody a jedzte veľa vlákniny (ovocie a zelenina)
 • Športujte – má to výborný psychologický efekt (predsa si to po pohybe nepokazíte)
 • Pokiaľ to nezvládate, znížte jednotlivé porcie o polovicu (kúpte si 50 gramovú čokoládu namiesto 100 gramovej, s koláčom sa podeľte, nevypite 0,5l koly ale iba 0,3 dcl a podobne).

Naučíme vás JESŤ MENEJ a NEHLADOVAŤ, dostanete JEDÁLNE LÍSTKY a RECEPTY na CHUDNUTIE

S nami dokážete SCHUDNÚŤ bez TABLETIEK a PRÍPRAVKOV, bez HLADOVANIA

VYUŽITE NAJLACNEJŠIE a NAJLEPŠIE CHUDNUTIE

Tu sa PRIHLÁSTE na CHUDNUTIE s nami (kliknite)

UŽ PO TÝŽDNI BUDETE MAŤ MENEJ KÍL a UŽŠÍ PÁS.

NÁVRAT NA NAJNOVŠIE ČLÁNKY O CHUDNUTÍ A STRAVOVANÍ (kliknite)

 

VYPLŇTE VŠETKY ÚDAJE

PRIHLÁŠKA NA CHUDNUTIE

REKLAMNÉ ODKAZY