CHUDNUTIE - ako priberiete aj zo ZELENINY. Rady na stravovanie a chudnutie.

21.05.2011 01:30

Ak chcete schudnúť, mala by sa zelenina stať dôležitou súčasťou vášho denného jedálnička. Čím viac zeleniny jete, tým viac prebytočných kíl stratíte. Musíte si však uvedomiť, že nie z jedného týždňa na druhy, ale za určité obdobie. Zelenina obsahuje veľké množstvo výživných látok, vitamínov a minerálov a malý obsah nasýtených tukov a cukrov. Vo všeobecnosti môžeme konštatovať, že neexistuje žiadne obmedzenie množstva zelenej listovej zeleniny, môžete ju konzumovať každý deň. Ostatná zelenina, ako mrkva, karfiol, ružičkový kel a brokolica sú vynikajúcim zdrojom vitamínov a výživných látok.

Pridaním zeleniny ako je zeler a uhorka do vášho jedálnička, pomôžete hydratovať vaše telo bez pridania nepotrebných kalórií. Jedením zvýšeného množstva zeleniny môžete vášmu zdraviu iba pomôcť a podporiť svoje chudnutie. Vyhnite sa konzumácii zeleniny obsahujúcej veľa škrobu (zemiaky a repa). Tie majú totiž vysokú koncentráciu sacharidov. Je lepšie ich konzumovať v niekoľkých porciách týždenne, ale skúste ich jesť v priebehu dňa v skorších hodinách, aby malo vaše zažívacie ústrojenstvo čas rozložiť ich ešte pred spaním. Konzumácia surovej zeleniny je vynikajúci a zároveň zdravý spôsob ako podporiť vaše úsilie schudnúť. Je dobré, keď zjete pol kilogramu surovej zeleniny za deň. Ak musíte variť zeleninu, varte ju skôr v pare, zachovajú sa tak živiny a vitamíny a radšej ju nevyprážajte.

Zelenina je bohatá na vodu a tým pádom vám ľahšie zaplní obsah žalúdka, čím zaženiete hlad a zároveň aj príjem kalórií bude minimálny. Ak budete ku každému jedlu jesť zeleninu, postačí vám z neho oveľa menšia porcia a po jedle budete mať dlhšie pocit úplného nasýtenia.  Stačí pred jedlom trocha mrkvy, šalátu, či kaleráb a máte pokoj s prázdnym a škŕkajúcim žalúdkom.V čase olovrantu stále nebudete hladní! Možno neviete, že niektorí ľudia, ktorí držia diétu, obmedzia konzumáciu ovocia a zeleniny. To je dôvod, prečo sú stále tuční a často aj unavení.

Zeleninové kalorické pasce

Kečup
Typickým zeleninovým klamom je kečup. Keď si pozriete zloženie výrobku, už na druhom až treťom mieste figuruje fruktózový sirup. V preklade to znamená, že spolu s paradajkami prijmete do tela skrytý cukor. Zdravšou alternatívou je zeleninová omáčka salsa alebo lúpané paradajky.

Zeleninové pečivo, koláč
Tuk a biela múka prevažujú, zelenina je tu len na dotvorenie chuti. Neverte preto tomu, že špenátový croissant či mrkvový koláč sú zdravšie než klasické pečivo. V mnohých prípadoch navyše nájdete zeleninové pečivo prifarbované umelými farbivami, napríklad karamelom, aby vyzeralo ako celozrnné.

Zeleninové polievky
Kým nejde o poctivo doma pripravený vývar, neverte tomu, že do seba dostanete zdravý obed. Zeleninu v instantných polievkach by ste mohli počítať po kúskoch. Skrytým nebezpečenstvom je navyše vysoký podiel sodíka a sladidlá – či už umelé alebo prírodné – pridávané pre chuť. Obsah cukru sa môže vyšplhať až na 15 gramov v jedinej porcii!

Zeleninové sushi
Sushi podávané v našich reštauráciách je vo väčšine prípadov vyrobené z bielej ryže. Pre lepšiu chuť je k nej pridaná zálievka, ktorá len znásobuje už tak vysoký obsah cukrov. Aj keď uhorka zabalená v ryži a riase vyzerá ako nevinná pochúťka, nie je! Ak chcete zdravé sushi, poproste o prípravu s hnedou ryžou. Alebo si ukrojte len polovičnú porciu a zaplňte žalúdok pre sushi typickými prílohami – šalátom z morskej trávy či hráškovými luskami.

Zeleninové šťavy
V porovnaní s ovocnými šťavami sú síce menšie zlo, vyberajte si však len stopercentné, čerstvo lisované šťavy, bez prídavkov cukru. Nech už kúpite akokoľvek kvalitný nápoj, aj tak ochudobníte telo o vlákninu, ktorá sa pri odšťavovaní bohužiaľ stráca. Žalúdok teda nezaplníte tak, ako by ste ho zaplnili jedením čerstvej zeleniny. A oveľa skôr vás znova pochytí hlad.

Ovocné šťavy

Hrušková šťava
Prirodzená sladkosť hrušiek uspokojí vašu túžbu po „niečom dobrom“. Odšťavené ovocie je bohaté na draslík, horčík  a fosfor, ako aj na vitamín C. Skvele chutí samostatne, ale aj v kombinácii s jablkami.

Hroznová šťava
Hrozno patrí k druhom ovocia s najvyššou kalorickou hodnotou, no nebojte sa, vašim krivkám neublíži, nie sú to totiž prázdne kalórie. Pitie hroznovej šťavy zvlášť odporúčame v období rekonvalescencie alebo zvýšeného psychického stresu. Jeden pohárik vás doslova postaví na nohy! Vysoký podiel antioxidantov pomáha chrániť mozgové bunky a zlepšuje pamäť.
Mangová šťava
Vyberte si mäkšie, prezreté ovocie, ľahšie sa bude mixovať. Mangová šťava je veľmi dobrá na očistu tela, čistí krv a šetrí obličky. Ak chcete piť šťavu ešte chutnejšiu, pridajte k nej do mixéra nakrájané kiwi a polku banána.

Čučoriedková šťava
Tento super zdravý nápoj má len jednu nevýhodu – ekonomickú, keďže mimo sezóny nepatria  čučoriedky k práve najlacnejšiemu ovociu. Čučoriedková šťava má napriek sladkej chuti o poznanie nižší počet kalórií ako príbuzné šťavy. Obsahuje tiež veľké množstvo vlákniny, čím priaznivo ovplyvňuje metabolizmus a urýchľuje trávenie.
Pomelová šťava
Podobne ako čučoriedkovú, aj túto môžete piť po veľkých glgoch. Obsahuje iba minimum kalórií a je skvelou alternatívou pre ľudí, ktorým prekáža trpká chuť grapefruitovej šťavy. Z hľadiska chudnutia stojí pomelo za pozornosť nielen pre svoju nízkokalorickú povahu, ale aj pre obsah enzýmov, ktoré pomáhajú absorbovať škrob a cukry.

Pri chudnutí si uvedomte, že vaša hmotnosť počas dňa kolíše
Samozrejme, že váženie samo o sebe nespôsobí, že vám budú kilá pribúdať. Často sa ale stáva, že neustále váženie je prejavom stresu z vlastnej hmotnosti, a to môže viesť neraz až k extrémnym diétam a následnému jo-jo efektu. Navyše, pri častom vážení si zafixujete scestný údaj o svojej hmotnosti, lebo váha človeka počas dňa prirodzene kolíše. Iná je tesne po jedle, iná po nejakej športovej aktivite.

Váha počas diéty aj stagnuje
Aj keď telesná hmotnosť je jedným z ukazovateľov nášho zdravia, netreba to s jej sledovaním preháňať. Výskumy potvrdili, že osoby, ktoré nemajú doma váhu, obvykle nemajú so svojou hmotnosťou problémy. Dokážu síce na sebe rozpoznať, že nejaké tie kilá pribrali, ale nerobia si z toho ťažkú hlavu. Vedia sa spoľahnúť na svoje telo, že sa s kilami navyše počas nasledujúcich dní vysporiadajú. Rizikom každodenného váženia je, že každá diéta so sebou prináša aj fázu, kedy váha stagnuje. U niektorých typov postáv to môže trvať aj relatívne dlhšiu dobu, čo vás môže poriadne vystresovať a znepokojiť.

Vyberte si správnu váhu
Kvôli presnosti váženia si zaobstarajte určite digitálnu váhu, ale nie až takú, ktorá váži na desatiny či nebodaj stotiny kilogramu. A to z toho dôvodu, lebo takéto maličké desatinné rozdiely v hmotnosti ovplyvní napríklad aj to, že vypijete pohár vody. Vy sa dostanete zbytočne do stresu, lebo zistíte, že máte o 20 dekagramov viac ako ráno, ale je to úplne zbytočné. Taktiež u žien nie je vhodné vážiť sa počas menštruácie. Vaša váha vám vtedy môže vykazovať hmotnosť aj o dve či tri kilogramy vyššiu, a to „vďaka" nahromadenej vode v tele.

Ako sa teda vážiť?
Určite sa nevážte každý deň! Optimálne je, ak sa budete vážiť raz do týždňa a vždy za rovnakých podmienok. Ráno, nalačno a bez oblečenia. Len vtedy získate reálne informácie o svojej hmotnosti, ktoré si môžete navzájom aj porovnávať. Taktiež platí, že je lepšie veriť vlastnému oblečeniu ako váhe, pretože okrem hmotnosti je dôležitým údajom aj obvod vášho pásu. Preto nezabúdajte, že každodenným vážením si škodíte fyzicky i psychicky, čo vám vôbec neprospieva. Dajte si odstup od váhy a držte sa v psychickej pohode. Lebo iba tá zabezpečí, aby ste mohli chudnúť bez stresu a zdravím spôsobom.

Keď chcete schudnúť vyplňte tento   FORMULÁR NA CHUDNUTIE (kliknite), alebo si dajte vyhotoviť ANALÝZU VAŠEJ POSTAVY (kliknite)

PRIHLASUJEM SA NA ZASIELANIE NOVINIEK O CHUDNUTÍ A STRAVOVANÍ (kliknite)

Ďalšie informácie o tom ako postupovať pri chudnutí a stravovaní sa dozviete na stránkach www.schudnut-ako.meu.zoznam.skwww.chudnutie.biznisweb.sk

Chcem si prečítať ďalšie rady - novinky o chudnutí a stravovaní (kliknite)

VYPLŇTE VŠETKY ÚDAJE

PRIHLÁŠKA NA CHUDNUTIE

REKLAMNÉ ODKAZY