Chudnutie Aby ste VEČER a v NOCI NEPRIBERALI.

15.10.2015 06:25

Chudnutie a priberanie sú dve opačné strany jednej mince. Mincou je v tomto prípade vaša postava. Nesprávne a nepravidelné stravovanie sa najviac odrazí na vašej postave.

Každý, kto sa už pokúšal viackrát schudnúť vie, že chudnutie nie je vôbec jednoduché a pri nesprávne zvolenej diéte často prináša sklamanie.

Najlepšie a najviac sa priberá večer a v noci. Počas spánku už naše telo nepotrebuje a teda ani nespáli toľko kalórií ako počas dňa, keď sme aspoň čiastočne fyzicky aktívny. 

Niektorí ľudia sa vyhýbajú jedeniu niekoľko hodín pred spaním, pretože sa mylne domnievajú, že to spôsobí priberanie. Nemali by ste sa držať tohto nezmyslu. Aj keď sa potreba energie počas spánku výrazne znižuje, vaše telo pracuje aj v noci a potrebuje energiu.

Jednou z príčin narastajúcej váhy je večerné či dokonca nočné prejedanie sa, doháňanie nedostatku vhodnej stravy počas dňa. Keď chcete schudnúť, musíte sa zbaviť tohto zlozvyku a vo večerných hodinách zabudnúť na časté otváranie chladničky.

Mnohí z nás večer len z hlúpeho zvyku cítime potrebu niečo neustále žuť. Keď tomuto zlozvyku neodoláte, ráno sa prekvapujúco zobudíte unavení a s napuchnutým bruchom, priberáte. Napriek týmto skutočnostiam je dobrá večerná výživa pre chudnutie veľmi dôležitá a pomáha telu obnoviť funkčnosť organizmu. Jesť správne potraviny predtým, než idete spať, dodáva telu živiny, ktoré potrebujete na to, aby telo bolo pripravené už ráno na správny vstup do dňa. Jesť neprávne potraviny pred spaním vedie k zvýšeniu množstva telesného tuku.

Aké sú energetické a výživové potreby organizmu v nočných hodinách počas spánku.

Vaše telo počas spánku obnovuje poškodené svalové tkanivá, rekonštruuje bunky, zatiaľ čo vy spíte a práve na tento účel potrebuje správnu predspánkovú výživu. Okrem procesu obnovy sa potrebujete pred spaním najesť aj preto, že v najbližších 8 hodinách budete fungovať nalačno. Neexistuje žiadny iný čas počas dňa, kedy by ste vydržali tak dlho nejesť. Telo je zbavené kalórií, než idete spať najedzte sa 2 až 3 hodiny pred spaním, inak sa dostanete do katabolického stavu, ktorý by vás mohol stáť časť svalovej hmoty.

Rady ako predídete prejedaniu vo večerných a nočných hodinách.

Po zobudení raňajkujte, správne a pravidelné raňajky sú začiatkom chudnutia. 
Bohužiaľ, veľa ľudí ešte aj dnes považuje za raňajky šálku čiernej kávy. Energetický a výživový deficit, ktorý v tele takto vyvoláte už ráno, sa s vami ponesie až do večera. A nezjedené raňajky si vykompenzujete večerou, ktorá by nasýtila aj  susedov.

Aké potraviny je vhodné jesť pred spánkom.
Najlepšou voľbou večerného jedla sú potraviny, ktoré sa trávia pomaly. Pomalé trávenie umožní kalóriám uvoľňovať sa po celú noc. Dobré príklady pomaly stráviteľných potravín je zelenina, strukoviny, chudé bielkoviny ako kuracie prsia, vajcia, nízkotučné mliečne výrobky, mlieko, tvaroh, tuniak, morské plody, olivy, orechy. Teda potraviny, ktoré obsahujú prevažne bielkoviny a správne tuky. Sacharidy by ste pred spaním konzumovať vôbec nemali.

Aké potraviny by ste nemali jesť pred spaním.
Potraviny, ktoré by ste nemali jesť, sú potraviny s vysokým glykemickým indexom. Väčšinou ide o jednoduché sacharidy, ktoré sa trávia veľmi rýchlo. Kalórie, ktoré sa pohybujú prostredníctvom vášho tráviaceho systému rýchlo, poskytnú vášmu spiacemu telu obrovský príliv energie v krátkom čase. Vzhľadom k tomu, že toľko energie nepotrebujete, energia sa vám bude ukladať do podkožného tuku. Zabudnite teda na biely chlieb, ovocné šťavy, malinovky, pečivo, koláče, šišky, aj na bielu ryžu a cukrovinky.

Počas večernej pohody sa snažte oklamať oči i ďalšie zmysly.

Večerné hryzenie a žuvanie môžete uspokojiť diétnejšie ako rôznymi sladkosťami. Skúste zeleninu alebo ovocie. Ak jete pri sledovaní TV, aj tak sa poriadne nedívate, čo dávate do úst. Ak si ovocie  pekne naaranžujete, nakrájate na drobné kúsky a jemne posypete kokosom, dostanete do tela sladkú pochúťku, ktorá je menším zlom ako klasická sladkosť. Aj ovocie však berte večer len ako dezert, nejedzte ho veľa, pretože ovocný cukor vás len nabudí na ďalšie jedenie. Lepším riešením je zelenina.

Nebojte sa sacharidov počas dňa, jedzte ich ale pred večerou.

Sacharidy zjedené v priebehu dňa vás nabijú energiou a večer potom nebudete mať pocit, že by ste zjedli aj celú sviňu. Pri výbere sacharidových jedál sa orientujte na kvalitné zdroje – na prírodnú ryžu či pokrmy vyrobené z celozrnnej múky.

Aj vajíčka sú večer vhodným riešením jedla pred spánkom.

Vajíčka uvarené na tvrdo so zeleninovou oblohou sú skvelá záchrana pre večerných jedákov.  

Škodlivé hranolky, radšej si ich pripravte doma. 
Niektorí bez nich nevedia prežiť ani jeden deň. Čo sa týka zdravia, lekári varujú pred týmto pokrmom. Nie je to práve ideálne jedlo, ak držíte diétu. Hranolky sa dajú pripraviť aj zdravo, musíte len chcieť.
Predovšetkým je nutné, aby ste znížili množstvo tuku. Ak si kupujete už predsmažené, tam ho bude dosť a nepoznáte ani jeho pôvod. Radšej si ich urobte sami z čerstvých zemiakov doma. Ak si ich pečiete doma v rúre, je to jedna z tých zdravších možností, ak ich máte na papieri, ktorý všetok tuk do seba nasiakne. Ak sa vám zdajú byť suché, dajte pod ne alobal. 

Aj čas, ktorý venujete príprave hranolkov je dôležitý. Čím sa pripravujú dlhšie a pri nízkej teplote, tým majú v sebe viac tuku. Aj veľkosť je faktor, ktorý ovplyvňuje ich nutričnú hodnotu. Skúste ich krájať trochu hrubšie. Tenké do seba vstrebajú viac tuku. Hranolky, ktoré si pripravíte doma sami môžu obsahovať iba 3% tuku, zatiaľ čo tie z rýchleho občerstvenia až 13%!  

Samozrejme, dôležité je správne sa stravovať! Po zapojení sa do nášho programu na chudnutie môžete získať jedálne lístky a recepty na chudnutie

Schudnete bez tabletiek a prípravkov na chudnutie. 

SCHUDNITE ZMENOU STRAVOVANIA

Tu sa PRIHLÁSTE na CHUDNUTIE, (kliknite)

UŽ PO TÝŽDNI BUDETE MAŤ MENEJ KÍL a UŽŠÍ PÁS.

NÁVRAT NA NAJNOVŠIE ČLÁNKY O CHUDNUTÍ A STRAVOVANÍ (kliknite)

 

 

VYPLŇTE VŠETKY ÚDAJE

PRIHLÁŠKA NA CHUDNUTIE

REKLAMNÉ ODKAZY