Chcete schudnúť po Veľkej noci? Vystríhajte sa ZLÝCH a NEZDRAVÝCH DIÉT. Rady na stravovanie a chudnutie.

25.04.2011 04:30

Základná informácia pre Vás : Chudnutie s nevhodnou diétou a stravou sa Vám odplatí jo-jo efektom

Skončili sa Veľkonočné sviatky a aj Vy ste zistili, že sa Vám zväčšil obvod pása, pribudli Vám neželané tukové vankúšiky, úsmev sa Vám zaokrúhlil, máte nadváhu? Každá žena i muž chcú byť štíhli, najmä keď sa blíži dovolenka a už sa skončilo sviatočné obdobie prejedania sa. Vtedy často siahnu po  tzv. osvedčených diétach, ktoré hlásia, že schudnete za týždeň 4-5 kíl. Väčšinou sú to však pasce, ktoré rýchlo končia jo-jo efektom. Tieto diéty sú predstavované vždy len z tej lepšej stránky - rýchlo schudnete. Niektoré vyzerajú ako malý zázrak: schudnete toľko a toľko kíl a za taký a taký čas bez najmenšieho obmedzovania. Alebo môžete jesť neobmedzené množstvo mäsa, zmrzliny a podobne, a predsa schudnete. A práve tieto návody sú pre Vašu postavu a pre Vaše zdraie najnebezpečnejšie.

 Diéty, ktorým by ste sa mali určite vyhnúť.


Tukožrútska diéta
Zaručuje Vám rýchle spaľovanie podkožných tukov.
Univerzálny spaľovač tukov však neexistuje. Nijaká potravina nie je sama osebe schopná vyvolať v organizme spaľovanie tuku. To dokáže len dobrý telocvik. Efektom je len zhoršovanie stavu Vášho organizmu, hlad, nervozita a následný jo-jo efekt.

 Diéta vylučujúca niektoré druhy potravín
Úplne vylučuje určitú kategóriu potravín. Všetky návody, ako schudnúť pomocou jedálneho lístka „bez tuku“ či „bez bielkovín“ sú nebezpečné. Nevyvážená strava vedie k zdravotným problémom. Spoľahlivá diéta povoľuje jesť všetky kategórie potravín, ale v správnom pomere a množstve. Všeobecne platí, že zeleninu a ovocie môžete jesť neobmedzene, po nich nasledujú výrobky z celozrnnej múky a cereálie, ďalej ryby, chudé mäso, vajcia a mliečne výrobky. Dobrá diéta na minimum zredukuje len živočíšne tuky, cukry, napríklad rôzne sladkosti, či mastné jedlá.

Rýchla diéta
Schudnete dve kilá a viac za týždeň. Toto sú veľmi drastické, reštriktívne diéty, ktoré sa stopercentne končia jo-jo efektom. Dajú sa vydržať týždeň-dva, ale spôsobujú frustráciu, ktorú skôr či neskôr budete musieť uspokojiť jedlom.
Čím rýchlejšie schudnete, tým rýchlejšie podľahnete túžbe po zakázanom jedle. Po skončení tvrdého režimu si všetko vynahradíte a rýchlo naberiete späť nielen tie stratené kilá, ale ešte jedno-dve navyše.

Drastická diéta
Nesmiete prijať viac ako polovicu stanoveného denného príjmu kalórii (vychádza sa z indexu BMI). Také malé množstvo kalórií nepokryje vašu dennú energetickú potrebu a telo nebude môcť správne fungovať. Zároveň radikálne znížite príjem živín, ktoré Vaše telo nevyhnutne potrebuje na správne fungovanie. Hrozí vám podvýživa a s ňou spojené problémy s Vaším zdravotným stavom. Výsledným efektom drastických diét je zhoršenie metabolizmu, Vaše telo prejde do šetriaceho režimu.

NULOVÁ DIÉTA.  Ide vlastne o hladovku, pri ktorej sa nalievate vodou. Úlohou hladovania by malo byť mobilizovanie a využitie vlastných zásob energie. V skutočnosti organizmus začne energiou šetriť, zníži jej výdaj, a okrem odbúravania tukových zásob organizmus  likviduje aj sám seba. Ak telo nemá energiu na svoju činnosť, siahne na bielkoviny vo svalstve ako na bohatý zdroj energie. Športovať a hladovať je veľmi nebezpečné. K nulovej diéte by sa mohli uchýliť len skutočne obézni ľudia. Možno ju použiť len na krátky čas, nanajvýš na dva-tri dni ako očistnú kúru.  Nulová diéta prináša výrazné kilogramové úbytky na hmotnosti, ale to nie sú len odstránené tuky. Okrem nich odbúravame aj veľké množstvo svalovej hmoty. Kyslé produkty z rozložených tukov môžu ohroziť organizmus, hrozí vám ketoacidóza (zhoršenie diabetického stavu), rozvrat minerálového metabolizmu, čo môže v kritických prípadoch spôsobiť bezvedomie až smrť. Hlad pôsobí negatívne na psychiku človeka. Zapríčiňuje stres, depresiu, agresivitu, nespokojnosť, vnútorný nepokoj, prejavy dny, závraty až omdlievanie.

Mliečna diéta   je veľmi jednotvárna diéta založená na nadmernej konzumácii mlieka a mliečnych výrobkov v kombinácii s malým množstvom zeleniny a mäsa.  V jedálničku nie je prípustná žiadna príloha, tučné údeniny, tučné syry, sladkosti, sladké a perlivé nápoje, alkohol. Jedlo je presne rozpísané do denného programu a povolené nie je ani sústo navyše. Trvá  13 -14 dní, pričom posledný deň sa už vraciate k normálnej strave. Pri dodržiavaní určeného stravovacieho  postupu môžete schudnúť 8 až 10 kg. Individuálne môžete dosiahnuť i väčší úbytok váhy. Na takúto diétu sa odhodlávajú tí,  ktorí chcú rýchlo zhodiť viac kilogramov, majú pevnou vôľu a sú ochotní riskovať zdravotné komplikácie v dôsledku rýchlej straty kíl a nedostatku živín.


Dobrá diéta
Existuje vôbec? Odborníci na výživu vám povedia, že áno. Ale nejde o redukčnú, výrazne obmedzujúcu diétu, skôr o správne stravovacie návyky konzumáciu potrebnej štruktúry a množstva jednotlivých živín. Zabezpečia vášmu telu vyváženú stravu v množstve, ktoré neprekročí jeho skutočné potreby. Mali by ste podľa nich jedávať celý život. Ak máte nadváhu, vytvorením zdravých návykov sa jej zbavíte. Síce pomaly, ale natrvalo. Potom si budete môcť dovoliť občasné vybočenie, napr. v podobe hranolčekov či čokolády.
Redukčný program umožňuje zbaviť sa niekoľkých kilogramov v pomerne krátkom čase, no nikdy nemôže dobre fungovať, pretože po jeho skončení sa vrátite k svojim pôvodným zvykom a nadváha sa vráti. Neraz aj s prírastkom. K peknej postave vedie iba jediná správna cesta, osvojiť si princípy racionálneho stravovania a venovať sa športu, aktívnemu pohybu.

 Tak, ako vo všetkom, aj v oblasti zdravej výživy - stravovania treba ísť do hĺbky, ak chcete získať peknú postavu a prežiť svoje stravovanie bez negatívnych následkov. Nesmiete podľahnúť mnohým nepravdivým informáciám o stravovaní.

Minerálky - tekutiny v dennom pitnom režime.  Minerálne vody nemôžeme konzumovať len na základe toho, či nám viac chutia sýtené alebo nesýtené alebo ktoré sú momentálne v akcii v obchodnej sieti. Organizmus potrebuje len určité množstvo minerálnych látok, pri ich zvýšenom príjme by sa preťažil a na to treba klásť dôraz pri výbere minerálok. Ľudia s vysokým tlakom by sa mali vyhýbať vodám s vyšším obsahom sodíka. Najideálnejšie je minerálne vody striedať, aby sa minerály dostali do tela v rozumnom pomere a do pitného režimu je vhodné zaradiť aj čaje, pitnú vodu, ovocné a zeleninové šťavy. Nezabudnite denne vypiť 3 - 4 dcl tekutín na 10 kg svojej váhy.

Tmavé pečivo je zdravé?
Áno, pri dodržiavaní zdravej výživy to takto platí,
ale pod tým správnym tmavým pečivom sa rozumie pečivo celozrnné alebo viaczrnné. V súčasnosti máme na výber z mnohých druhov, mnohokrát však treba dávať pozor na to, či ide skutočne o celozrnné pečivo alebo len o tmave zakamuflované prifarbením karamelom, korením alebo pražením obilia.

Najlepšie je konzumovať len zeleninu?
Ak si myslíte, že keď denne schrúmate dve mrkvy a tri papriky, tak sa vám podarí schudnúť a organizmus sa vám ešte aj poďakuje, ste na omyle. Hmotnosť možno pôjde dole, ale len po určitú hranicu, kým sa telo nezačne báť, že už nikdy nedostane poriadne jedlo a nezačne ukladať tuky do zásoby. Každý sme individuálny a máme odlišné potreby a to sa týka aj stravovania. Telo neoklamete tým, že budete jesť len to, o čom ste sa dočítali v najnovšej diéte. Vyžaduje širokú škálu živín a pokiaľ mu ju nedoprajete, nepekne sa vám za to vypomstí zhoršeným metabolizmom a jojo efektom.

Len pravidelná strava je tá  správna cesta?

Nuž, ako sa to vezme. Pravidelne znamená aj dvakrát denne a to teda nemusí byť veľmi zdravé. Odporúča sa jesť 5krát denne s minimálne dvojhodinovými prestávkami. Ale kto už dnes má čas sledovať si čas medzi jednotlivými jedlami a vôbec venovať sa piatim jedlám denne tak, aby z optimálnej porcie vyťažil čo najviac?  Logicky, človek by mal jesť, keď je hladný, keď žalúdok hlási, že je čas doplniť energiu a živiny. Niekedy však už býva neskoro, keď vám škvŕka v žalúdku a pokiaľ čoskoro niečo nezjete, pridružia sa bolesti hlavy a nevoľnosť. Stravovanie preto treba skombinovať s denným režimom a celkovou náročnosťou vášho bežného dňa a tomu prispôsobiť kedy, ako často a koľko toho môžete zjesť tak, aby ste si dodali dostatočné množstvo energie.

Potraviny, ktoré sú vhodné na zdravé stravovanie a chudnutie

 • morčacie mäso, kuracie mäso
 • chudé hovädzie mäso
 • chudé mäso z diviny
 • králik, zajac
 • vajíčka
 • zelenina, ovocie ( iba do 16:00 ), je mylné sa domnievať, že ovocie sa môže konzumovať aj na večer. Väčšina ovocia obsahuje totižto veľa cukru.
 • kompóty bez sirupu
 • celozrnné pečivo a chlieb
 • ovsené vločky, ražné vločky a cereálie. Nepoužívajte ovsené vločky neskoro večer, sú dobrým zdrojom sacharidov.
 • tmavá ryža
 • tvrdé syry ( ktoré obsahujú okolo 20 - 30 % tuku )
 • dusená šunka, kuracia, morčacia, bravčová
 • tofu, sója a výrobky z nej
 • cestoviny, najlepšie tmavé
 • slnečnica, sezam, tekvicové semiačka
 • olej: olivový, ľanový, lisované za studena
 • oleje na varenie: repkový, slnečnicový
 • tvaroh, cottage cheese, biely jogurt, zakysané nízkotučné mliečne výrobky
 • nízkotučné mlieko
 • ryby ( hlavne morské: tuniak, losos, makrely atď.)
 • racio chlebíky ( tzv. Polystyrénové), ryžové, ražné atď.

Potraviny, ktoré môžete občas konzumovať, ak chcete schudnúť

 • roztierateľné syry, klasické maslo, ovocný jogurt, termixy, miláčik
 • bravčové mäso ( chudé )
 • baranie mäso ( chudé )
 • vnútornosti ( restovaná pečeň )
 • kačacie a husacie mäso bez kože
 • kozie mlieko
 • med
 • horká čokoláda, ochutené cereálie rôzneho druhu
 • oriešky, pistácie, kešu
 • cestoviny ( biele )
 • zemiaky, biela ryža
 • šunková saláma

Keď chcete schudnúť vyplňte tento   FORMULÁR NA CHUDNUTIE (kliknite), alebo si dajte vyhotoviť ANALÝZU VAŠEJ POSTAVY (kliknite)

 PRIHLASUJEM SA NA ZASIELANIE NOVINIEK O CHUDNUTÍ A STRAVOVANÍ (kliknite)

 Ďalšie informácie o tom ako postupovať pri chudnutí a stravovaní sa dozviete na stránkach  www.schudnut-ako.meu.zoznam.skwww.chudnutie.biznisweb.sk

 Chcem si prečítať ďalšie rady - novinky o chudnutí a stravovaní (kliknite)

 

VYPLŇTE VŠETKY ÚDAJE

PRIHLÁŠKA NA CHUDNUTIE

REKLAMNÉ ODKAZY