CELULITÍDA – nepriateľ ženskej POSTAVY. Rady na stravovanie a chudnutie.

18.06.2010 06:45

Celulitída - pomarančová koža trápi väčšinu ženskej populácie. K zvýšenému riziku vzniku celulitídy dochádza počas tehotenstva, ale postihuje aj dievčatá v puberte a ženy v prechode. Celulitída je u žien bežný proces, kedy sa zásoby „uväznených“ tukov ťažko uvoľňujú z podkožia, tým sa rozvíjajú a napodobňujú obezitu.   Máte celulitídu alebo nadváhu - obezitu?   Obezita je spôsobená zvýšením počtu a zväčšením objemu  tukových buniek v ktorejkoľvek časti kože. Postihuje komplexne celé telo mužov aj žien. Veľkosť nadváhy závisí na množstve a kvalite stravy, je ovplyvniteľná diétou a zvýšením pohybu.
Celulitída sa obmedzuje na určité časti tela, ako sú stehná,  zadok, brucho a boky. Povrchovo pod kožou spôsobuje dystrofiu, degeneráciu a zjazvenie postihnutého tkaniva. Hrbolky kože nemusia byť tvorené zbytočnými zásobami tuku, ale sú výsledkom zmien podkožného tukového väziva, v ktorom je zadržiavaná voda. Je to progresívny, rozvíjajúci sa proces, ktorý postihuje aj štíhle osoby, prevažne ženy, u obéznych je výraznejšia. Je neovplyvniteľná redukčnou diétou.

 Čo to vlastne celulitída  je?

Určite viete, že hovoríme o nevzhľadnej koži na stehnách v podobe priehlbiniek a zvraštenia. Tieto neestetické tukové útvary vytvárajú pomarančový efekt. Odborný názov je lipohypertrofia. Lipohypertrofia v preklade znamená zvýšená tvorba, resp. zmnoženie, zväčšovanie tukových buniek (pri nadbytku ženských hormónov). Za vznik lipohypertrofie (celulitídy) je zodpovedný hormón estrogén, ktorý zvláčňuje a zmäkčuje tkanivové väzivo, takže sa tieto bunky (lipocyty) môžu pri nevhodnej životospráve a samozrejme aj strave a nedostatku pohybu bez akýchkoľvek zábran rozširovať.

     Postihuje prevažne ženy, u ktorých je výskyt v určitom veku takmer pravidelný. Príčiny sú v konštitučných a fyziologických odlišnostiach oboch pohlaví. U mužov sa vyskytuje vzácne (asi 3%).

     Tkanivové väzivo u žien nie je tak pevné a je celkovo poddajnejšie ako mužské, pretože kolagénne - elastické vlákna prebiehajú u žien súbežne, takže tukové bunky (lipocyty) sú pri tlaku vypudzované hore a tým je podmienený vzhľad pomarančovej kôry. Vzhľadom k tomu, že tehotenstvo je sprevádzané zvýšenou tvorbou estrogénu, objavujú sa prvé celulitické zmeny práve v tomto období, ak sa však neobjavili už skôr. Často sa však tieto príznaky objavujú u mladých dievčat pri nevhodnej antikoncepcii alebo u dievčat s nedostatočným pohybom a s objavujúcimi sa známkami obezity v brušnej oblasti. Okrem toho celulitídu podporuje všetko, čo zadržuje vodu v tele a spomaľuje látkovú výmenu.

U mužov naopak prebiehajú kolagénne vlákna v podkoží šikmo. Táto šikmo prebiehajúca mriežka vlákien sa pri zmnožení tukových buniek rozťahuje vodorovným smerom, pretože lipocyty u mužov sú ploskejšie a rozširujú sa. Preto sa nevytvára pomarančová kôra.

    

Príčiny vzniku celulitídy

 Ide o viacero faktorov:

  • Hormonálna antikoncepcia a substitučná hormonálna liečba v období prechodu.
  • Tesná bielizeň, ktorá zabraňuje správnemu prúdeniu krvi.
  • Fajčenie sťahuje a poškodzuje cievnu stenu.
  • Strava bohatá na nasýtené tuky, ako sú vyprážané jedlá, používanie prepáleného oleja, strava bohatá na živočíšne tuky, skryté tuky (údeniny, zmrzlina, čokoláda, keksy, tyčinky, zemiakové lupienky, biele pečivo, jedlá rýchleho občerstvenia, živočíšne bielkoviny, cukry, nedostatok vitamínov a minerálov ). Nesprávne stravovanie vedie k hromadeniu toxínov, nestrávených metabolitov. Nevhodné je všetko, čo spôsobuje okysľovanie organizmu. Patria sem aj sýtené vody kysličníkom uhličitým („bublinkové vody“), ale aj káva.
  • Nedostatok pohybu, sedavé zamestnanie a stres.
  • Alkohol, tabak, kofeín, pochutiny - majonéza, šalátové dressingy, kečup.

 

Vývojové stupne celulitídy

Celulitída sa prejavuje v niekoľkých stupňujúcich sa fázach:

1.      zmeny vo vodnom metabolizme (niekedy dochádza k prekrveniu kože, opuchom viečok a líc). Príznaky ako pri premenštruačnom syndróme.

2.      nerovnováha v rôznych častiach organizmu bez známok žilnej a miazgovej nedostatočnosti

3.      celulitída s rozvinutými hlavnými príznakmi, kedy je výrazne spomalený prietok lymfy. Lymfa je telová tekutina, ktorá odvádza z medzibunečného priestoru odpadové produkty metabolizmu, zbytky odumretých a poškodených buniek a ďalšie veľké molekuly, ktoré neprenikajú do krvných vlásočníc. Obsahuje tiež biele krvinky dôležité pre správnu funkciu našej imunity. Najdôležitejším príznakom rozvinutej celulitídy je spomalenie lymfatického odtoku v danej oblasti, na ktorej sa podieľa znížená činnosť svalov. Ak postihnutá žena pri dedičnom zaťažení celulitídou používa antikoncepciu, tak potom dochádza k progresii (zhoršeniu) stavu. Jediná pomoc je v aplikácii manuálnej lymfodrenáže v požadovanom počte a intenzite. V druhej a tretej fáze môžu vzniknúť bolestivé syndrómy, ktoré môžu byť mylne diagnostikované ako reumatické alebo artritické (artritída = zápal kĺbu) obtiaže.

  

Aký druh celulitídy máte
Celulitídu rozdeľujeme na štyri stupne:
1. stupeň - začínajúca, ľahká forma celulitídy, keď mierne prejavy pomarančovej kože vyvoláme jej stlačením palcom a ukazovákom
2. stupeň - nerovnosti vidieť pri napnutí svalov a v stoji
3. stupeň - stredne ťažká forma celulitídy, keď nerovnosti vidieť aj pri ležaní
4. stupeň - ťažká forma, priehlbiny sú výrazné, koža je zle prekrvená, nastáva pocit ťažoby a napätia v nohách. V tomto štádiu celulitídy sa menia aj kontúry tela, boky a stehna naberajú na objeme.

 

 Ako bojovať s celulitídou?

Celulitída nie je ochorenie. Len diétnym režimom pre zníženie hmotnosti sa nedá očakávať žiadna redukcia celulitídy, pretože hlavný problém je v kolagénnom väzive, ktoré obklopuje tukové bunky.

Pochybná je aj akákoľvek terapia kozmetickými prípravkami vo forme krémov, či gélov, u ktorých výrobcovia deklarujú ich proticelulitický efekt. Zo žiadneho kozmetického prípravku neprenikne účinná látka tak hlboko do podkožia, aby mohla akúkoľvek príčinu a prejavy celulitídy ovplyvniť. Takýto spôsob liečby je nesprávny. Niečo iné je kombinácia proticelulitických prípravkov a moderných kozmetických techník.

Odstrániť celulitídu nie je možné, pretože ide o konštitučnú vadu, ktorú môžeme len zastaviť alebo výrazne zmierniť.

Z toho vyplýva, že jediné riešenie je v zmene životného štýlu. Nemôžeme všetkých nútiť do behania alebo do aerobiku, či do veľkých diét. Kúru vedúcu k riešeniu celulitídy môžeme rozdeliť na časť, ktorú si musí riešiť sama postihnutá osoba a druhú časť zveriť do rúk odborníkov.

  • pravidelná vyvážená strava a dostatočný prísun tekutín s dostatkom živín
  • zvýšenie pohybovej aktivity, ide o športy zaťažujúce svalstvo zadku, brucha a dolných končatín (rekreačný beh, plávanie, jazda na bicykli, tanec, skákanie cez švihadlo). športovať je treba 2 až 3 krát týždenne.
  • lymfodrenáž a následná masáž sa musí vykonávať pravidelne a dlhodobo, aby došlo k odsunutiu odpadových látok z podkožia, zlepšeniu prekrvenia a podpore látkovej premeny,
  • starostlivosť o pomarančovú pleť

 Pretože celulitída nevzniká odrazu a jej proces je zdĺhavý, aj starostlivosť o ňu je prakticky zdĺhavá a doživotná. Ak sa o celulitídu prestaneme starať, v určitom vekovom období dôjde k jej progresii.

 

Pomarančová pokožka - ženská záležitosť
V súčasnosti trpí rôznymi formami celulitídy asi 90% žien. Tvorba celulitídy sa viaže k etapám, ktoré súvisia  s väčšími hormonálnymi zmenami (puberta, tehotenstvo, menopauza).   Hoci si to mnohí myslia, celulitída nesúvisí s hmotnosťou. Najviac postihuje stehná, boky a zadok.

Masáže pomáhajú
Domáce masáže  sú to najmenšie, čo môžete pre postihnuté miesta urobiť. Taktiež sú výbornou prevenciou proti  celulitíde.  Prvým krokom je ranné striedavé sprchovanie studenou a teplou vodou. Začnite od chodidiel, postupujte po zadok a zasa nadol. Po nakrémovaní pokožku masírujte jemnými krúživými pohybmi. Vždy smerom k srdcu. Na masáž sú vhodné kefy, valčeky či rukavice. K liečebným a preventívnym metódam patrí lymfodrenáž. Je to podtlaková masáž, ktorú absolvujte v kozmetickom salóne.  Na spodnú časť tela si oblečiete špeciálne nohavice so vzduchovými komorami. Tie sa postupne nafukujú od chodidiel po pás a tým podporujú tok lymfy.  Ďalšou metódou sú parafangové zábaly. Ide o vysoko účinné bahno, ktoré obsahuje množstvo výživných látok. 
Trochu z iného súdka je tzv. elektrolipolýza. Sú to jemné ihly, ktoré sa zavedú do podkožného tkaniva. Sú napojené na elektrické zariadenie, pomocou ktorého preniká do poškodenej oblasti prúd. Ten priaznivo ovplyvňuje ochabnuté tkanivo a zvyšuje prekrvenie v ložiskách celulitídy. Poslednou novinkou je prístroj, ktorý kombinuje účinok troch zložiek.  Prvou je pulzová vákuová masáž, vykonáva ju mechanická hlava, ktorá má sací účinok a dva mechanické kotúče, ktoré sa rytmicky pohybujú smerom od seba a k sebe.  Druhou zložkou je infračervené žiarenie, ktoré vyvolá výrazné prehriatie. Poslednou je rádiofrekvenčná energia, ktorá sa kombinuje s laserom. A intenzívnym pulzným svetlom.

Pomáhajú aj tabletky
Vďaka tabletkám sa do tela dostávajú účinné látky, ktoré sa krvou dostanú priamo k poškodenému tkanivu. 

Nezabudnite správne sa stravovať a cvičiť
Nemyslite si, že celulitída sa stratí hneď po prvej masáži. Jej liečba je dlhodobá a komplexná. Preto popri návšteve kozmetických salónov si musíte nájsť v dennom harmonograme miesto na pravidelný pohyb. Lymfa nemá svoju vlastnú pumpu, tak ako je to napríklad pri srdci, a preto potrebuje na rozprúdenie pohyb. Aby sa účinok prejavil, mali by ste cvičiť pravidelne. Ideálnych je 30 minút, 3-5 x  do týždňa. Plávanie, chôdza, ale aj joga, strečing, zvoľte si to, čo vám najväčším vyhovuje. Jedzte viac čerstvého ovocia a zeleniny a vyhýbajte sa veľkému množstvu alkoholu. Zabezpečte si najmä dostatočný príjem vitamínov C, E a B. Aj v boji s celulitídou je potrebný dostatočný príjem tekutín. Denne by to mali dva až tri litre.

Čo ešte podporuje vznik celulitídy?
Celulitídu zhoršuje nesprávna životospráva a nedostatok pohybu. Avšak vplyv na ňu má aj dedičnosť, antikoncepcia, tehotenstvo, nadváha, stres, nedostatok tekutín, konzumácia sladkých a mastných jedál a fajčenie. Negatívne pôsobí aj nosenie obtiahnutého a tesného oblečenia a bielizne, ktoré zhoršuje prekrvenie pokožky.

 Dá sa úplne vyliečiť?
Nevieme sa jej zbaviť úplne, ale dokážeme zabrániť jej zhoršovaniu a výrazne ovplyvniť vzhľad v postihnutej oblasti. To znamená, že celulitída sa nevylieči, ale nemusí byť viditeľná. Po čase, keď s ňou prestaneme bojovať alebo priberieme, opäť sa prejav. Je potrebné upraviť telesnú hmotnosť pomocou celkovej zmeny životného štýlu – správnou výživou s dostatkom proteínov-bielkovín a vitamínov, pitným režimom a dostatkom pohybu. V kombinácii s každodennými masážami podporia prekrvenie kože a aktiváciou lymfatického systému podporia odplavovanie nahromadených toxínov. Pri boji proti celulitíde by sme sa nemali spoliehať len na jednu metódu, ale mali by sme útočiť zo všetkých strán rôznymi spôsobmi. Efekt nenastupuje okamžite, vyžaduje si trpezlivosť, pravidelnosť a pevnú vôľu.

 

PRIHLASUJEM SA NA ZASIELANIE NOVINIEK O CHUDNUTÍ A STRAVOVANÍ (kliknite)

Keď chcete schudnúť vyplňte tento   FORMULÁR NA CHUDNUTIE (kliknite)

Ďalšie informácie o tom ako postupovať pri chudnutí a stravovaní sa dozviete na stránkach  www.schudnut-ako.meu.zoznam.skwww.chudnutie.biznisweb.sk

Chcem si prečítať ďalšie rady - novinky o chudnutí a stravovaní (kliknite)

 

 

VYPLŇTE VŠETKY ÚDAJE

PRIHLÁŠKA NA CHUDNUTIE

REKLAMNÉ ODKAZY