ČAJ na CHUDNUTIE - ako vám pomôže schudnúť. Rady na stravovanie a chudnutie.

28.04.2011 01:38

Čaje na chudnutie - sú pomocníkom pri chudnutí?  Naozaj lákavá predstava, že budete popíjať nejaký čaj na chudnutie a bez zmeny svojho životného štýlu a stravovania bezbolestne a natrvalo schudnete. Veď stačí zájsť do predajne a tam sú v ponuke rôzne čaje. Jediné, čo vraj musíte spraviť, je piť ich každý deň. Znie to úžasne jednoducho, veď vypiť pár šálok čaju každý deň nemôže byť žiadny problém. Ako to však v skutočnosti je? Tieto čaje obsahujú kofeín a iné účinné látky, ktoré dokážu mierne povzbudiť organizmus, zvýšiť krvný tlak, zrýchliť činnosť srdca, čiže zrýchliť metabolizmus a teda energetický výdaj. To sú faktory, ktoré my mohli chudnutie ovplyvniť v situácii že:

 • nepijete kávu ani iné povzbudzovacie prostriedky
 • jedávate takmer toľko, koľko potrebujete, alebo len o veľmi málo viac
 • ste ochotní nabudenie spôsobené čajom premeniť na pohyb

Pri dodržiavaní vyššie uvedeného by vám čaj na chudnutie mohol pomôcť tým, že by malým zvýšením energetickej spotreby mohol pomôcť spotrebovať práve to málo jedla navyše, ktoré jedávate. Takže takéto chudnutie je možné skôr teoreticky, ako prakticky, nakoľko :

 • povzbudenie kofeínom síce absolvujeme mnohí, ale ostaneme za pracovným stolom, pri počítači. Povzbudení, ale bez pohybu.
 • jedávame oveľa, oveľa viac, ako potrebujeme. Čaj na chudnutie to nemá šancu ovplyvniť.

Takže asi takto to funguje, pokiaľ ide o čaje na chudnutie.

Pitie čaju má však pre každého z nás aj pozitívne účinky.

Čaj na chudnutie môžete popíjať na zlepšenie chute. Pomôže Vám aj z toho dôvodu, že obsahuje antioxidanty a taktiež menej agresívne pôsobiaci kofeín ako kofeín z kávy. Ale to je tak u väčšiny čajov na chudnutie asi všetko, čo vám čaj na chudnutie môže poskytnúť.

O dôležitosti správneho pitného režimu v období znižovania hmotnosti nemožno pochybovať, napriek tomu ho mnohí chudnúci veľmi podceňujú. Možno ste museli kvôli chudnutiu obmedziť pitie svojich obľúbených (väčšinou sladkých) nápojov, je tu však pre vás dobrá správa, pri chudnutí sa osvedčili rôzne druhy čajov, ktoré tento proces pozitívne ovplyvňujú. Minimálne dodáte telu viac tekutín.

Obľúbenosť čaju vychádza z jeho vlastností
Už po tisícročia sú známe čaje, ktoré môžu človeku pomôcť pri chudnutí a majú mnoho pozitívnych účinkov na ľudský organizmus. Avšak len čaj sám o sebe, za vás neschudne a nerozpustí tukové zásoby, ktoré ste si za dlhú dobu nazbierali, preto používajte čaje pri chudnutí hlavne ako podporný prostriedok, vďaka ktorému budete mať vyrovnaný pitný režim a telu dodáte potrebné vitamíny a minerály, pričom čaj jemne popoženie váš metabolizmus.

Pu-erh - obľúbený čaj na chudnutie
Medzi jeden z najznámejších čajov odporúčaných pri redukcii hmotnosti patrí čaj Pu-erh. Má zvláštne meno i chuť, ktorá nevyhovuje každému. Tento čaj sa pije v Číne už stovky rokov a svoju zemitú chuť získava dlhou dobou spracovania. Hovorí sa, že čím je tento čaj starší, tým je vzácnejší. Nejde však len o jeho vek, ale hlavne účinky. Má veľmi nízky obsah kofeínu, avšak obsahuje množstvo minerálov (zinok, železo, horčík, vápnik), stopových prvkov (selén, zinok a mangán) a tiež vitamíny. Odporúča sa ho piť pri chudnutí, môžete si z neho dať šálku pred každým jedlom. Ak chudnete a jeho chuť vám nevyhovuje, nemali by ste ho sladiť cukrom, v obchodoch ho dostanete s rôznymi arómami, ktoré prekrývajú špecifickú chuť čaju. Jeho pitie sa ale odporúča aj tým, čo nechcú primárne chudnúť, ale hlavne si prečistiť organizmus. Medzi tzv. zázračné účinky čaju totiž patrí aj jeho schopnosť prečistiť črevá, detoxifikovať, zlepšiť koncentráciu a celkovo zlepšiť zdravotný stav.

Rooibos - menej známy čaj na chudnutie
Čaj rooibos pochádza z Afriky a jeho názov znamená červený ker. Vyrába sa priamo z dreva tohto kra a v Afrike si získal mimoriadnu obľubu už pred dvoma storočiami. Čaj obsahuje mnoho minerálov a vitamínov, avšak na rozdiel od klasických čajov nemá v sebe kofeín. I napriek tomu vie vynikajúco osviežiť, je antidepresívny, močopudný, pomáha pri diétach, zlom trávení, znižuje hladinu cukru v krvi aj vysoký krvný tlak a zvnútra priaznivo vplýva na našu pleť. Vysoké množstvo flavonoidov z neho robí vynikajúci antioxidant, čím pomáha pleti ostať dlhšie mladšou a sviežejšou.

Zázračný zelený čaj na chudnutie
Zelený čaj je ideálny na raňajky. Vďaka svojmu kofeínovému obsahu naštartuje vašu látkovú premenu a pritom neuškodí srdcu. Zalievajte ho vždy vriacou vodou. Vysoký obsah mangánu začne čiastočne odbúravať vaše tukové zásoby. Vitamín B zasa pôsobí močopudne. Okrem toho, zelený čaj obsahuje nadmieru antioxidantov, ktoré pomáhajú z tela vylučovať škodlivé toxíny. Pitie zeleného čaju by tak mohlo byť vašim pomocníkom nielen počas redukčnej diéty. Stavte však na kvalitu a sypané čaje z čajovní skôr, než vrecúškové.

Zoštíhľujúca žihľava
Natrhali ste si a nasušili žihľavové listy? Potom ste spravili prvý krok k štíhlejšej postave a zdravšiemu organizmu. Je známe, že žihľava podporuje metabolizmus, poradí si s alergiami, účinne bojuje proti anémii a bolestiam hlavy, žlčníka a je výborná aj pri prechladnutiach a nádchach. Žihľavové lístky sparte a čaj popíjajte v priebehu dňa. Odvar môžete použiť aj na opláchnutie pokožky hlavy po umytí.

Mätové osvieženie
Azda niet diéty, kde by neodporúčali popíjať celý deň lahodný mätový čaj. Čaj z čerstvej mäty je taký lahodný, že ho nemusíte dochucovať ani sladidlami. Mäta podporuje trávenie, zbaví vás plynatosti aj žalúdočných kŕčov, a zvlášť pre pozitívny vplyv na zdravie žalúdka je veľmi cenená. Pozor však, môže vyvolávať chuť do jedla, ale s kávovou lyžičkou medu alebo kvapkou citrónu či ríbezľovej šťavy skôr hlad zaženie.

Ďalšie bylinkové zoštíhľujúce čaje
Bylinné zmesi na chudnutie obsahujú zvyčajne rôzne druhy bylín a čaj je potrebné piť niekoľko krát denne. Efektom mnohých týchto čajov je to, že zrýchľujú vylučovanie, takže pri ich pravidelnom pití môžete počítať s viacerými rýchlymi cestami na toaletu, niektorí ľudia ich však nepijú vôbec, pretože pri ich konzumácii majú neustály pocit ako pri hnačke. V rozumnej miere by vám však nemali uškodiť.

Kamilkový čaj – uvoľňuje kŕče, pomáha regulovať trávenie.
Šalviový čaj - posilňuje látkovú premenu a nervový systém.
Nevädzový čaj - upokojuje sliznicu v žalúdku a črevách, pomáha odvodňovaniu.
Nechtíkový čaj - podporuje látkovú premenu a zvyšuje spotrebu energie.

Výborným pomocníkom na tvarovanie postavy je čaj Thermojetics

 • Obsahuje výťažky zo zeleného čaju, ktoré sú bohaté na polyfenoly – živiny podporujúce celkový pocit optimálnej fyzickej i duševnej kondície
 • Zabezpečuje prísun energie do organizmu
 • Má silný detoxikačný a čistiaci účinok
 • Kombinácia byliniek aktivuje metabolizmus tukov, čím dochádza k ich lepšiemu spaľovaniu v cievach a v podkoží, chudnete
 • Aktívne sa podieľa na čistení obličiek a ciev v tele

 Jeho hlavné účinky:

 • Udržuje energetickú rovnováhu v tele, podporuje chudnutie
 • Dodáva energiu a vitalitu
 • Osviežujúci nápoj
 • Pomáha znižovať vysoký cholesterol štiepi tuky (podkožné tuky aj v cievach) a premieňa ich na energiu.
Ak si chcete objednať tento čaj tak kliknite TU

Príprava čajov
Najdôležitejšou zložkou čaju je samozrejme voda. Mala by byť preto mäkká a bez uhličitanu vápenatého, aby sa chuť čaju naplno rozvinula. Namiesto vody z vodovodu môžete použiť aj stolovú vodu.
Najlepšie je používať čerstvé lístky jednotlivých čajov či sypané čaje. Ak sa to inak nedá, môžete občas použiť aj čaj balený jednotlivo.
Každý čaj lúhujte 3-5 minút. Výnimkou je brezový čaj, ktorý potrebuje až 10 minút, aby sa jeho látky dobre vylúhovali.
Sladidlá ako cukor, med či umelé sladidlá nepoužívajte. Radšej si do čaju vhoďte škoricu, zázvor, citrónovú kôru.

Skôr než sa rozbehnete do predajne či čajovne pre niektorý z čajov na chudnutie, musíte si uvedomiť, že bez úpravy jedálneho lístku a primeranej telesnej aktivity chudnúť nebudete, aj keby ste denne vypili z týchto čajov hektolitre. Tiež nesmiete byť sklamaní, ak u niekoho zaberie čaj na chudnutie viac ako u vás, každý z nás má totiž inak nastavený metabolizmus, a tak tieto prírodné prostriedky nemožno kvôli tomu ani zatracovať, ani oslavovať ako zázračné „chudnúce“ nápoje.

Keď chcete schudnúť vyplňte tento   FORMULÁR NA CHUDNUTIE (kliknite), alebo si dajte vyhotoviť ANALÝZU VAŠEJ POSTAVY (kliknite)

 PRIHLASUJEM SA NA ZASIELANIE NOVINIEK O CHUDNUTÍ A STRAVOVANÍ (kliknite)

 Ďalšie informácie o tom ako postupovať pri chudnutí a stravovaní sa dozviete na stránkach  www.schudnut-ako.meu.zoznam.skwww.chudnutie.biznisweb.sk

 Chcem si prečítať ďalšie rady - novinky o chudnutí a stravovaní (kliknite)

 

VYPLŇTE VŠETKY ÚDAJE

PRIHLÁŠKA NA CHUDNUTIE

REKLAMNÉ ODKAZY