Aj CESTOVINY vám pomôžu pri CHUDNUTÍ, ako na to? Rady na stravovanie a chudnutie.

03.04.2011 18:56

Ani Vy si neviete predstaviť svoje stravovanie bez cestovín? Cestoviny, ale nielen tie,  majú pri odstraňovaní nadváhy a získavaní správnych stravovacích návykov dôležité postavenie.Výhodou cestovín je to, že sa výborne skladujú, majú dlhú trvanlivosť, rýchlo si ich pripravíte a možno ich pripraviť na tisíc spôsobov. A viete prečo ich vlastne tak milujeme? Vďaka nim sa v tele uvoľňujú endorfíny – hormóny šťastia. Z cestovín nemusíte pribraťNie je pravda, že z cestovín sa priberá. Zo samotných cestovín nepriberiete (ak ich konzumujete v rozumných dávkach), ľudia totiž priberajú z omáčok a príloh, ktoré si ku cestovinám dávajú. Takže zabudnite na špagety so syrovou omáčkou zo sáčku, alebo so záplavou kečupu a kopou syra. Môžete si ich pripraviť aj inak, a napriek tomu chutne.

Predovšetkým nezabudnite pri ich príprave myslieť na rôzne skryté kalorické riziká. Kečup je pri spracovávaní dosladzovaný a v skutočnosti obsahuje mnoho cukru, hoci pri konzumácii nie je až taký sladký, len málokto si uvedomí, koľko zbytočných kalórií prijal. Rovnako to platí aj o množstve syra, ktorý si podaktorí pridávajú na každú cestovinu. Ak je omáčka či príloha pripravená chutne, netreba ju dochucovať ešte syrom či kečupom. Riaďte sa tým aj pri vymýšľaní vlastných, chutných receptov z cestovín.

Zelenina, bylinky a cestoviny
Skúste vyskúšať recepty z cestovín a prílohou z cukín, baklažánov, rajčín a čerstvých byliniek. Bylinky sú nielen dôležitým, chutným a zdravým dochucovadlom, ale napomáhajú aj vášmu tráveniu, preto ak máte možnosť, vždy ich pri varení použite.

Výhodu cestovín je to, že obsahujú veľké množstvo vlákniny. Telo totiž túto látku trávi pomaly a cestoviny nás zasýtia na dlhší čas. Ak zároveň niekoľko veľkých porcií nahradíme viacerými menšími, uľahčíme tráveniu a vyhneme sa návalom neočakávaného hladu. Pri cestovinovej diéte sa preto oplatí pridržiavať zlatého pravidla - jesť s mierou. 

Ako sme už spomenuli platí, že cestoviny nie sú pri chudnutí zakázané. Avšak tak ako pri väčšine jedál platí : všetko s rozumnou mierou – dajte si pozor na skonzumované množstvo a spôsob prípravy. Odporúčané množstvo na jednu obedňajšiu porciu je od 150 g (220 kalórií) do 200 g (280 kalórií). Určite sú vhodnejšie ako zemiaková kaša. Majú totiž nízky glykemický index, vďaka ktorému z cestovín tak rýchlo nevyhladnete. Nie však v prípade, keď si na ne nastrúhate 200 gramov vysoko tučného syru, polejete ich  tatárskou omáčkou, a to všetko zavŕšite neodmysliteľnou slaninou.

Cestovinám z bielej múky by sme sa mali vyhýbať, pretože biela múka vytvára kyslé prostredie a jedlo z nej (napr. cestoviny) môže spôsobiť prekyslenie nielen žalúdka (zvýšená tvorba žalúdočných kyselín), ale aj celého organizmu (prekyslenie organizmu spôsobuje uvoľňovanie vápnika z kostí a je častou príčinou vzniku mnohých chorôb). V predajniach máme na výber už aj celozrnné cestoviny, ktoré uprednostnite  pred tými z bielej múky.

Z každého jedla sa dá pribrať, ak je jeho konzumácia nadmerná. Ak z jedálneho lístka odstránite – výrazne obmedzíte vyprážané jedlá a sladkosti a pridáte viac zeleniny a cestovín, nemali by ste pribrať. Vyberajte si bezvaječné cestoviny. Pri ich príprave myslite na kalorické dochucovadlá. Ak je omáčka či príloha pripravená chutne, nemusíte ju dochucovať ešte syrom či kečupom. Významnou vlastnosťou cestovín je to, že obsahujú veľké množstvo vlákniny. Telo potraviny s dostatočným množstvom vlákniny trávi pomalšie, takže cestoviny nás zasýtia na dlhší čas. Ak zároveň niekoľko veľkých porcií nahradíme viacerými menšími, uľahčíme svojmu tráveniu a vyhneme sa návalom neočakávaného hladu.

Aké cestoviny –bezvaječné či viacvaječné

Ideálne sú cestoviny z celozrnnej múky, rátajte však s ich vyššou cenou. Bezvaječné cestoviny z tvrdej semolinovej múčky neobsahujú škodlivý cholesterol a sú bohaté na bielkoviny, takže škrob sa z nich vstrebáva podstatne pomalšie. Vďaka tejto vlastnosti po bezvaječných cestovinách nepocítite tak rýchlo hlad.

Príprava cestovín

Nielen chutnejšie, ale pri diéte vhodnejšie sú tvrdšie uvarené cestoviny. Nemali by ste ich variť do mäkka, ale „al dente“, teda do polomäkka. Silným prevarením sa totiž zrýchli vstrebávanie sacharidov, čo znamená, že skôr pocítite potrebu najesť sa. Veľmi dôležité je tiež to, čo si na uvarené cestoviny dáte. Všetko totiž môžete pokaziť kalorickými bombami ako majonéza, tatárska omáčka, mleté mäso, slanina či klobása. Nahraďte týchto nepriateľov chudnutia radšej zeleninou.

Celozrnné cestoviny  (cca 140 kalórií v 100 g)

uvarené celozrnné cestoviny sú najvhodnejšie, pri chudnutí sú najvhodnejšie, hlad po nich vďaka nízkemu glykemickému indexu nedostanete tak rýchlo

Bezvaječné cestoviny  (cca 150 kalórií v 100g)

uvarené bezvaječné cestoviny sú pri chudnutí taktiež vhodné, rozdiel v energetickej hodnote nie je oproti cereálnym veľký, ale s množstvom opatrne

Tortellini

ich energetická hodnota je najvyššia, vždy sú však lepšou voľbou než opekané zemiaky

Keď chcete schudnúť vyplňte tento   FORMULÁR NA CHUDNUTIE (kliknite), alebo si dajte vyhotoviť ANALÝZU VAŠEJ POSTAVY (kliknite)

 PRIHLASUJEM SA NA ZASIELANIE NOVINIEK O CHUDNUTÍ A STRAVOVANÍ (kliknite)

 Ďalšie informácie o tom ako postupovať pri chudnutí a stravovaní sa dozviete na stránkach  www.schudnut-ako.meu.zoznam.skwww.chudnutie.biznisweb.sk

 Chcem si prečítať ďalšie rady - novinky o chudnutí a stravovaní (kliknite)

 

 

VYPLŇTE VŠETKY ÚDAJE

PRIHLÁŠKA NA CHUDNUTIE

REKLAMNÉ ODKAZY