CHUDNUTIE DETOXIKÁCIA (očista organizmu) musí byť súčasťou chudnutia.

10.07.2011 06:47

Keď chcete schudnúť, určite musíte okrem iného vykonať aj očistu svojho organizmu. Aj Vám potom chudnutie prinesie úspech nielen úbytkom prebytočných kíl, ale aj zlepšením Vášho zdravotného stavu. Detoxikácia - očistenie organizmu zvnútra – odstránenie toxických látok z tela.   Dennodenne sa nám do tela dostávajú toxické látky, ktoré prijímame v potrave, vdychujeme ich alebo prenikajú cez kožu. Okrem toho, toxíny vznikajú aj pri bežných metabolických funkciách organizmu. Hoci sme vybavený imunitným systémom a mechanizmami, ktoré pomáhajú vylučovať škodlivé látky z tela von, z času na čas musíme nášmu organizmu pomôcť aj sami. V opačnom prípade sa odpad hromadí najskôr v črevách, a potom krvou sa roznáša do celého tela, kde postihuje srdce, cievy, pečeň a ľadviny. Odpadové látky sa usadzujú všade, vrátane chrupaviek kĺbov, lymfatického systému a pokožky. Prejavy intoxikácie organizmu sa môžu prejaviť celkovou únavou, bolesťami hlavy, alergiami a napokon aj rôznymi závažnými ochoreniami.

 Detoxikácia môže byť:
- celková, teda očistenie tela zvnútra ako celku
- cielená, kedy sa snažíme previesť očistu konkrétneho orgánu či systému.

Detoxikáciu je potrebné vykonávať u každého človeka bez obmedzenia veku a pohlavia a nemá žiadne škodlivé účinky. Pri detoxikácii dochádza k uvoľňovaniu toxických látok z tela. Podmienkou dobrej detoxikácie je dobré vylučovanie odpadových látok a samozrejme správny pitný režim, aby sa uvoľnené toxické látky mohli čím skôr z tela vylúčiť.

Držíte už nejaký ten týždeň diétu, obmedzili ste prísun potravín a trpíte zápchou? Pokiaľ Vás dlhšiu dobu trápia tieto problémy (trpíte nejakou zápchou, syndrómom dráždivého traktu, ťažkou plynatosťou a nadúvaním, obezitou, chronickou vyčerpanosťou, kyslým reflexom, parazitmi, bolesťami žalúdka, kožnými a vlasovými problémami), určite ste už urobili všetko pre to, aby ste sa týchto bolestí zbavili. Určite ste už vyskúšali preháňadlá, eventuálne iné lieky dostupné bez predpisu, tak i na predpis od lekára. Nebolo to však nič platné, pretože Vaše problémy stále pretrvávajú. Prečo? Pretože sa Vám nepodarilo odstrániť podstatu problému.

Čo je podstatou tráviacich problémov?

Ako by ste sa cítili, keby sa po vnútornej strane Vášho hrubého čreva mesiace, roky, resp. desaťročia prichytávali dlhé kusy výkalov plné toxických látok? Zrejme by ste sa sťažovali na zápchu, nadúvanie a letargiu. Vaše črevá by boli každodenne iritované týmito zhlukmi, ktoré sú pôvodcami ochorení (označujú sa IBS). Len sa zamyslite nad tým, čo môže spôsobiť taký toxický zhluk! Bolesti žalúdka a zápchu, vyčerpanosť, plynatosť a nadúvanie, bolesti hlavy, pokazený žalúdok, priberanie a veľké vysunuté brucho. Opýtajte sa ktoréhokoľvek patológa. Pitvy často vykazujú, že hrubé črevo je z 80% zanesené výkalmi."

Kedy je potrebné vykonať vnútornú očistu? 
Ako môžete zistiť, že prišiel čas, aby ste oslobodili svoje telo od nahromadených toxických látok, parazitov a iných exkrementov? Pokiaľ si všimnete jeden alebo niekoľko z nižšie menovaných symptómov, tak nadišiel čas, aby ste prikročili k vnútornej očiste:

 • Častá únava a slabosť
 • Plyny a nadúvanie
 • Nadváha
 • Alergia na rôzne druhy jedla
 • Nedostatočné trávenie
 • Dráždivosť, náladovosť
 • Sťažené dýchanie a silne zapáchajúca stolica
 • Parazity v stolici
 • Časté nachladnutia, vracajúce sa bolesti hlavy
 • Chronická zápcha
 • Syndróm dráždivého traktu (IBS)
 • Vysunuté brucho
 • Neupokojiteľný pocit hladu
 • Kožné problémy, vyrážky, a pod.
 • Pocit kovovej chuti v ústach
 • Zlatá žila

Ako vykonať vnútornú očistu organizmu? Najskôr vykonáme očistu hrubého čreva vlákninou, aby sme odstránili všetky toxické nánosy, usadeniny a parazity. Pri očiste hrubého čreva musíme doplniť tie vzácne baktérie, ktoré udržujú rovnováhu črevnej flóry, ktorá Vás bude následne chrániť. Tá predstavuje súčasť imunitného systému. Nakoniec, ako posledný krok, za pomoci aminokyselín, vitamínov a nerastných látok detoxikujeme pečeň, krv, mozog, tkanivá, koniec koncov celé telo.  Toto všetko môžeme docieliť pomocou viacerých odlišných postupov, ale podľa mojich skúseností je najjednoduchšou, najefektívnejšou a najbezpečnejšou metódou používanie čistiaceho a detoxikačného programu – vláknina, vitamínové prípravky, ovocie a zelenina, zmena stravovacích návykov,  redukcia hmotnosti.

Tento postup Vám umožní, aby ste :

 • vyčistili hrubé črevo od nahromadených toxických zhlukov a s využitím diétnej vlákniny z liečivých rastlín predišli tvorbe nových zhlukov;
 • zničili škodlivé parazity v hrubom čreve a v ostatných častiach tela, zahrňujúc črevné parazity a ich vajíčka;
 • pomohli obnoviť normálnu črevnú funkciu a napomáhali k jej správnej činnosti.

Záleží na správnom zložení stravy
Usilujte sa jesť menej tukov, šetrite na saláme, mäse, zákuskoch a čokoláde. Keď tuk, tak hodnotný olej alebo kvalitné maslo. Jedzte veľa zeleniny a ovocia, najlepšie v surovom stave. Odporúčať možno aj mrazené potraviny. Pite dostatočne veľa tekutín, denne 2,5 litra, najlepšie vodu, minerálku. Neprepchávajte sa živočíšnymi bielkovinami : ryby syry a mäso stačí v primeranom množstve. Obmedzte cukor, bielu múku, sladkosti, alkohol a sladké osviežujúce nápoje. Ak chceme svojmu telu pomôcť a zbaviť sa tak zdravotných problémov, potrebujeme mu aspoň trochu rozumieť. Musíme sa naučiť reagovať na jeho signály, ktorými dáva najavo, že niečo nie je v poriadku. Je len otázkou času, kedy sa problém prejaví vo forme nejakej choroby. Načúvajme svojmu telu, objavme, čo potrebuje a nájdime prijateľný a vyhovujúci spôsob ako to dosiahnuť.

Prvým signálom býva pocit únavy.

Často sme unavení, nič sa nám nechce, odkladáme povinnosti na ďalšie dni a siahame po káve a cigarete, či poháriku na posilnenie. Uvedomili ste si niekedy, koľko energie majú malé deti, veď sa v jednom kuse pohybujú. S vekom sa niekedy energia stráca a ako rýchle nám bude ubúdať, to skutočne záleží len na nás. Nedostatok minerálov a vitamínov môže byť prvým príznakom únavy. Hľadajme príčinu svojej únavy a neriešme ju kávou, či inými stimulačnými látkami. Veľmi častým signálom sú bolesti rôzneho druhu. Bolesť je obranný signál tela. Často sa vyšetrením nič nezistí, ale to že nás niečo bolí znamená, že niečo nie je v poriadku. Čo urobíme, keď nás bolí hlava? Dáme si tabletku. Bolí nás žalúdok, tabletku, bolí nás chrbát, koleno a pod. tabletku. Áno, utlmíme bolesť, ale neodstránime príčinu. Bolesť znamená, že dochádza k poruche funkcie, vzniku zápalového ložiska alebo iného poškodenia v systéme. Pokiaľ budeme len tlmiť bolesť liekmi, stav sa bude zhoršovať až prepukne v chorobu, kedy je už príčina jasná.

Kvalita stolice hovorí o kvalite stravovania a zdravia

Zdravý človek má denne 2x stolicu. Stolica je bez zápachu, ľahko vytlačiteľná, formovaná a vo vode sa ponorí. Pokiaľ je stolica nepravidelná, veľmi tvrdá, silne zapáchajúca, nedá sa spláchnuť, alebo je hnačkovitá, to všetko znamená, že tráviaci systém má problémy a treba mu pomôcť. Zápcha je funkčná porucha spôsobená nesprávnym spôsobom života a výživy, spolu so všeobecným nedostatkom vlákniny, nedostatkom pohybu, nedostatkom tekutín, vplyvom stresu a napätia. Zápcha ako taká, nie je len v črevách, ale upchávanie prebieha aj v cievnom, či lymfatickom systéme. Lymfatický systém je tvorený sústavou lymfatických ciev, uzlín a orgánov. V podstate je ich úlohou prečisťovať organizmus teda absorbovať prebytočné tekutiny a vracať ich do krvi. Taktiež lymfa odvádza aj tuky a podieľa sa významne na fungovaní imunity. Upchávanie filtrov tela – obličiek, pľúc, pečene je základnou príčinou zdravotných problémov. Veľké množstvo plynov v črevnom systéme svedčí o dismikróbii, čo je premnoženie nežiadúcich baktérií a plesní v črevách. V črevách máme totiž baktérie, ktoré sú pre naše zdravie prospešné. Pri opakovanom užívaní antibiotík dochádza k ich zničeniu a množeniu plesní. Veľké množstvá živočíšnych bielkovín v črevách hnijú, veľa cukru podporuje rast plesní a parazitov, všetko to znižuje úroveň imunity a svedčí o hromadení odpadu v tele.

Nadmerné a časté potenie je dôkazom toho, že telo si už pomáha vo vylučovaní odpadových látok formou potenia. Vtedy už obličky a pečeň pracujú na plné obrátky a nutne potrebujú pomôcť. Je to tzv. zostupné vylučovanie odpadu, kedy už telo nedostatočne vylučuje odpadové látky stolicou (je nepravidelná a nedostatočná), a kedy už pri nedostatku tekutín obličky, nestačia vylučovať odpad, jednoducho telo si pomáha zvýšením potenia. Používanie rôznych prípravkov proti poteniu nie je riešením. Prípravky proti poteniu vyradia z činnosti potné žľazy a často dochádza k ich poškodeniu. Je rozumnejšie zbaviť telo toxických látok a potenie sa stratí.

Časté hlieny v nose, zápaly nosných dutín, dlhotrvajúci kašeľ, časté ochorenia dýchacích ciest, zápalové ochorenia ženských pohlavných orgánov, zápalové ochorenia uší, problémy s prostatou, hrčky v prsníkoch, tvorba cýst a pod. to všetko znamená, že telo už hromadí odpadové látky v rôznych častiach tela, ktoré majú kontakt s “vonkajškom”. Pokiaľ množstvo odpadových látok v tele je vyššie ako kapacity vylučovania a skladovania odpadu, dostavajú sa toxické odpadové látky aj do krvného systému a dochádza k poškodeniu jednotlivých orgánov tele.

Stravovanie pri tráviacich ťažkostiach

Polievky- vhodné sú vývary z netučných riedkych kostí a netučného mäsa, zeleninové, nie z nafukujúcich druhov zeleniny ( ako sú kel, kapusta ), vylúčiť strukovinové pre ťažkú stráviteľnosť. Vhodné sú mliečne, zemiakové. Ako závarku používame: niťovky, krupicu, krúpky, rezance, ryžu, krupicové halušky a vajíčkovú „hmlu“.

Mlieko- ako aj mliečne výrobky uprednostňujeme netučné druhy. Používame syry, tvaroh, kyslo-mliečne výrobky. Vylučujeme pikantné druhy syrov.

Prílohy- podávame zemiaky varené, dusené, zemiakovú kašu, cestoviny, suchárovú a žemľovú knedľu, ryžu, halušky.

Mäso- vhodné je z mladých zvierat, nemastné a dobre odležané. Chudé teľacie, hovädzie, jahňacie, bravčové, holub, hydina – kurča, morka, nie „tučná“ kačka, sladkovodné netučné ryby, pstruh a filé z morských rýb. Z údenín je vhodná bravčová a hydinová šunka, hydinové nie pikantné párky.

Zelenina- má byť vždy mladá a podľa možnosti čerstvá, zriedkavejšie používať sterilizovanú, vhodná je i mrazená či sušená. Nevhodné sú nafukujúce druhy: kel, karfiol, kapusta, cibuľa, reďkovka, uhorka, paprika. Vhodné druhy - mrkva, petržlen, zeler, tekvica, mladý kaleráb, cvikla, hláv. šalát, špenát. Karfiol, hrášok a kukurica sa podáva podľa znášanlivosti pacienta. Vhodná aj vo forme šalátov.

Strukoviny- pre nafukovanie tráviaceho traktu sa vylučujú.

Ovocie- čerstvé, jablká, banány, pomaranče, grapefruit, mandarínky, čerešne, višne, slivky, marhule, broskyne. Vhodné sú i vo forme kompótov, šalátov, ovocných štiav, rôsolov a džúsov. Nevhodné druhy sú kivi, jahody, maliny, pre obsah zrniečok, ktoré mechanicky dráždia tráviaci trakt.

Bezmäsité jedlá a múčniky- nákypy, pudingy, žemľovky, rezance s tvarohom, strúhankou, krupicou. Kaša: krupicová, ryžová a z ovsených vločiek. Z múčnikov odporúčame piškótové cestá s marhuľovým džemom, plnky s nadstavovaným krémom, odpaľované cestá, plnené oblátky a jemné keksy.

Chlieb, pečivo- vhodné sú biele vodové druhy, najlepšie jednodňové, vianočka, sucháre, piškóty, sendvič.

Koreniny- nepoužívame ostré, pikantné druhy korenín. Vhodné sú jemnejšie druhy, ako majorán, bazalka, petržlenová a zelerová vňať, bobkový list, rasca, kôpor, vývar zo sušených húb a vývar z cibule, paradajkový pretlak. Tiež je vhodná vanilka, škorica, klinčeky, citrónová a pomarančová kôra, tiež šťava. Ocot vylučujeme, nahrádzame ho šťavou z citróna.

Nepodávame alkoholické nápoje, destiláty, veľmi horúce a chladené nápoje a pokrmy, čiernu kávu a sýtene vody a malinovky ( mechanicky dráždia tráviaci trakt ).

Vláknina.   Pri prekonávaní syndrómu dráždivého  čreva a vykonávaní očisty črevnej sústavy je zvlášť dôležitá strava bohatá na vlákninu. Mnohí ľudia postihnutí týmto ochorením si ako vhodný zdroj vlákniny vyberú vločky s vysokým obsahom pšeničných otrúb. Avšak vláknina v týchto vločkách môže byť príliš tvrdá pre črevá a niektorí ľudia môžu byť na ne citliví. Z týchto dôvodov oveľa vhodnejšie sú také potraviny, ako ovocie, zelenina a hnedá ryža. Chorý by mal každý deň zjesť minimálne 5 dávok ovocia alebo zeleniny. Vhodné sú ovsené produkty. Dostatočný príjem tekutiny je nevyhnutný pre zdravú funkciu čriev. Čistá voda je vhodnejšia ako nápoje s obsahom cukru alebo kofeínu.

Takto zjete dennú dávku vlákniny:

 • ·        miska müsli (4 g),
 • ·        krajec celozrnného chleba (3 g),
 • ·        šalát z čerstvého ovocia, mištička (4 g),
 • ·        pšeničný tmavý sendvič (5 g),
 • ·        ovocie, oriešky, hrozienka (2 g),
 • ·        porcia strukovín na obed či večeru (7 g),
 • ·        zeleninový šalát (4 g).

Kvalitnú vlákninu na prečistenie črevnej sústavy získate TU (kliknite)

Jedlá, ktoré treba vylúčiť zo stravovania
Potraviny zložené z pšenice, ako chlieb, cestoviny, výrobky z cesta, pizza, pšeničné krekery a pšeničné vločky, chlebové jedlá, múčne jedlá a jedlá obsahujúce pšeničnú múku, kravské mlieko a syry, kvasnicové, hnilobné a kvasiace potraviny, ako chlieb, instantné polievky, omáčkové zmesi, huby, alkohol, sójová omáčka, ocot, cukor a potraviny s vysokým obsahom cukru, ako sušienky, koláče, čokoláda, cukrovinky, sladké pečivo a nealkoholické nápoje, arašidy, sušené ovocie.

Zásady racionálnej výživy.

Za najoptimálnejšie zloženie a tým aj racionálnu výživu pokladáme takú kombináciu potravín,  pri ktorej sa najvodnejším spôsobom dokážu vykryť nároky organizmu pri rôznej činnosti. Množstvo musí zodpovedať vynaloženej námahe v priebehu dňa tak, aby sa nevytváral prebytok alebo nedostatok energie získanej z potravy. Medzi základné zásady racionálnej výživy patrí striedmosť v jedení. Príjem energie by mal zodpovedať výdaju. Princíp vyrovnanosti jednotlivých zložiek potravy. Pomer medzi príjmom tukov, sacharidov a bielkovín by mal zodpovedať pomeru 30:55:15. Predovšetkým príjem tukov by sa mal nadradiť príjmom cukrov, ktoré tvoria pohotovejší zdroj energie. Rozdelenie počtu jedál má zodpovedať 4 až 5 dávkam denne a ich pravidelnom príjme v rovnakom čase. Energetická hodnota jedla by mala byť najväčšia ráno a predpoludním. Popoludní a večer sa energetická hodnota potravy znižuje. Veľmi dôležitým faktorom je pestrosť potravy, ktorý zabezpečuje pravidelný príjem všetkých zložiek potravy. Popri príjme potravy je veľmi dôležitý príjem vody a tekutín, tak aby sa podporil proces trávenia, vylučovania a celý cyklus látkovej premeny. Nenahraditeľný význam má príjem pochutín, ktoré vytvárajú chuť do jedenia, podporujú trávenie a zvyšujú chutnosť potravy.

Kvalitný zdroj živín, ktorý Vám pomôže schudnúť, posilniť imunitný systém a vyčistiť  organizmus zvnútra získate TU  (kliknite)

Keď chcete schudnúť vyplňte tento   FORMULÁR NA CHUDNUTIE (kliknite), alebo si dajte vyhotoviť ANALÝZU VAŠEJ POSTAVY (kliknite)

 PRIHLASUJEM SA NA ZASIELANIE NOVINIEK O CHUDNUTÍ A STRAVOVANÍ (kliknite)

 Ďalšie informácie o tom ako postupovať pri chudnutí a stravovaní sa dozviete na stránkach  www.schudnut-ako.meu.zoznam.skwww.chudnutie.biznisweb.sk

 Chcem si prečítať ďalšie rady - novinky o chudnutí a stravovaní (kliknite)

 

VYPLŇTE VŠETKY ÚDAJE

PRIHLÁŠKA NA CHUDNUTIE

REKLAMNÉ ODKAZY