Chudnutie Prečo HUBY pomáhajú SCHUDNÚŤ.

01.12.2016 04:22

Čerstvé huby sa môžu pripravovať na mnoho spôsobov. Pripraviť si ich môžete ako hlavné jedlo, či predjedlo. Vhodné sú aj ako prílohy alebo ako koreniny, pomocou ktorých dostáva aj mäsitý pokrm arómu húb.

Huby obsahujú predovšetkým množstvo vitamínov zo skupiny B, ďalej proteíny, minerály, vlákninu, stopové prvky ako sú železo, zinok, selén, draslík, horčík a množstvo ďalších zdraviu prospešných látok.

Najcennejšia látku, ktorú obsahujú nazývame glukány.  Glukány majú schopnosť aktivovať imunitné systémy organizmu. Zvyšujú aktivitu proti nádorových buniek až stonásobne a zabraňujú rastu nádorov. V primeraných dávkach huby podporujú trávenie, ak sa však dávka preženie, pôsobia presne naopak.

Huby majú nízku energetickú hodnotu a čo je pri chudnutí dôležité a potrebné, majú vysokú výživovú hodnotu.

Huby sú považované za potravinu ale aj pochutinu, sú výbornou súčasťou jedálneho lístka na chudnutie. Huby sú nízkokalorické pochutiny, takže sú vhodné na redukčnú diétu. Pokrmy z húb vás dostatočne zasýtia, nebude mať pocit hladu. Čo sa týka obsahu bielkovín, sú na tom rovnako ako strukoviny. An­tioxidačná funkcia húb je porovnateľná so zeleninou. Obsahujú minimum tukov, naproti tomu obsahujú dostatok pre chudnutie potrebných bielkovín. Najmä drevokazné huby obsahujú liečivé látky, pretože dokážu zo stromov nasať živiny. Veľkou výhodou jedál z húb je, že po konzumácii húb sa nepriberá a vyvolávajú pocit sýtosti. Preto sa využívajú pri diétach.

Za primeranú dávku húb sa považuje jedlo pripravené zhruba zo l00 až 200 g čerstvých húb. Toto je dávka vhodná na obed, na večeru by sa mala primerane znížiť. 

Tepelná úprava húb je veľmi dôležitá, pretože bez nej možno konzumovať len asi 10 druhov húb. Minimálny čas na tepelnú úpravu je 15 minút. Niektoré druhy musia byť tepelne upravované až 25 až 30 minút. 

Čerstvé huby obsahujú až 70-95 % vody. Po vysušení sa väčšina vody z húb vyparí a ich hmotnosť sa zníži až desaťnásobne. 
Huby sú počas chudnutia výborným zdrojom vlákniny. V tomto smere hubám zo zeleniny môže konkurovať len napríklad hrášok. Na 100 gramov obsahujú huby okolo 4 gramy vlákniny, významné je vyššie zastúpenie nerozpustnej vlákniny.

Huby vo vhodnej štruktúre obsahujú zložky, ktoré ľudský organizmus nevyhnutne potrebuje pre svoju činnosť - bielkoviny, aminokyseliny, vitamíny, minerály, cukry a tuky. 

Medzi výborné vlastnosti húb patrí značný obsah vitamínu D, ktorý väčšina z nás získava len zo živočíšnych potravín, huby ho obsahujú ako jediný druh zeleniny.

Energetická hodnota v 100 g čerstvých húb je zhruba 30 kalórií, čo je to 6x menej než zo 100 g hovädziny a až 12x menej ako z bravčoviny.

Čerstvé huby obsahujú minimálne množstvo kalórií, pri pečení však do seba nasajú veľké množstvo oleja.

Potravina - 100 g, 1kcal=4,2kJ

Energie
(kJ)

Bílk.
(g)

Tuky
(g)

Sach.
(g)

Glykemický index

Cholest.
(mg)

Vláknina
(g)

Huby čerstvé (priemer)

110

2,6

0,4

3,8

nízky (pod 30)

0

6

Huby sušené (priemer)

1410

37

2,7

41,1

nízky (pod 30)

0

46

Hríby

80

5,1

0,3

5,2

nízky (pod 30)

0

6

Šampiony

70

3,3

0,6

4,8

nízky (pod 30)

0

2

Nevhodnou kuchynskou úpravou húb – napríklad vyprážaním, môžete z tejto inak zdravej potraviny urobiť doslova kalorickú bombu. Huby sú ako špongia, dokážu do seba vsiaknuť veľké množstvo tuku. Takto môže jedna 150-gramová porcia vyprážaných šampiňónov dodať vášmu telu viac ako 2000 kJ, a to je pre chudnutie menšia katastrofa.

Huby sú ľahko dostupné, obsahujú minimum kalórií, obsahujú množstvo látok prospešných pre zdravie človeka, sú ľahko skladovateľné a dajú sa pripraviť na množstvo spôsobov.

Huby sú  príjemným a zdravým spestrením stravy.. Ich vynikajúcou vlastnosťou je aj zlepšenie kondície  zberača húb počas zberu.

Vlastnosti húb, prečo je dobré využiť ich pri príprave jedál na chudnutie.

  • Diéta, v ktorej máte zaradené huby, je ideálna na spaľovanie tukov a budovanie svalovej hmoty. Huby sú takto ideálne pri redukcii váhy. Dôležitá je však ich technologická úprava, nesmiete si ich pripravovať na väčšom množstve tuku, pretože ho vedia vpiť do seba a tým pádom sa stávajú energetickou bombou.  
  • Huby pomáhajú kontrolovať hladinu cholesterolu v krvi. Sú zdrojom vlákniny a enzýmov, vďaka ktorým pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu. Navyše, vysoký obsah bielkovín v hubách pomáha spaľovať cholesterol pri trávení.
  • V strave ich využívame hlavne pre ich aromatické a chuťové vlastnosti.
  • Huby sú charakteristické najmä vysokým obsahom vody, až do 90%, a vlákniny využiteľnej na prečistenie tráviaceho traktu.
  • Nízky obsah sodíka v hubách spôsobuje, že huby priaznivo vplývajú na opuchy.
  • Huby patria medzi nízkoenergetické potraviny, obsahujú len 25 kcal/100g. Z vhodne upravených húb určite nepriberiete.
  • Výživové zloženie húb pre osoby, ktoré chcú schudnúť je vynikajúce, v priemere obsahujú 5 - 30% bielkovín, 1-6% sacharidov a minimum tukov (0,5-3,5%).
  • Huby vyvolávajú pocit sýtosti.  
  • Správne pripravené huby nielen dobre chutia, ale nášmu telu dodávajú aj mnohé látky, ktoré potrebuje na bezproblémové fungovanie.
  • Huby si môžete pripraviť na viacero spôsobov – vyprážať, dusiť, variť, zapekať, grilovať, či ich použiť na prípravu omáčok, dressingov alebo aj tradičnej hubovej praženice. 
  • Huby sú charakteristické aj vysokým obsahom medi, potrebnej pre cievny systém, ale aj antioxidantov, ktoré v našom organizme bojujú proti voľným radikálom.
  • Niektoré huby sú vysokoúčinnými prírodnými liekmi. Jednou z nich je hliva ustricová. Vďaka vysokému obsahu imunoglukánov podporuje celkový imunitný systém a aktiváciu bielych krviniek bojujúcich proti cudzorodým látkam v našom organizme. Produkty z hlivy ustricovej sú bežne dostupné aj v lekárňach.
  • Huby môžu konzumovať aj cukrovkári, keďže sú pre nich ideálnou nízko energetickou pochúťkou. Nemajú žiadne tuky, cholesterol, málo sacharidov, obsahujú bielkoviny, vitamíny a minerály, veľa vody a vlákniny. Okrem toho obsahujú prírodný inzulín a enzýmy, ktoré napomáhajú odbúravať cukor či škrob z potravín. Diabetici často trpia infekciou, najmä vo svojich končatinách. Prírodné antibiotiká v hubách im pomáhajú predchádzať tejto infekcii.
  • Huby obsahujú zložky, ktoré pomáhajú k správnemu fungovaniu pečene, pankreasu a ďalších endokrinných žliaz, čím podporuje tvorbu inzulínu.
  • Ergotioneín, silný antioxidant prítomný v hubách, je veľmi účinný pri poskytovaní ochrany pred voľnými radikálmi, ako aj pri posilnení imunity. 
  • Huby obsahujú prírodné antibiotiká (podobné ako penicilín, ktorý sám o sebe je získaný z húb), ktoré zastavujú rast mikrobiálnych a ďalších infekcií.
  • Huby pomáhajú liečiť vredy a chránia pred infekciami. Dobrá kombinácia vitamínov A, B-komplexu a vitamínu  C v hubách posilňuje imunitný systém.

Hliva ustricová je chutná, zdravá a vynikajúca huba

Pre svoje ojedinelé zloženie látok si vyslúžila prezývku “zázračná huba alebo elixír večnej mladosti“.

V hlive ustricovej nájdete vitamíny skupiny B -B1, B2, B5, B6, B7, B9, vitamín C, D2, E, K a P. Z minerálov sa v hlive nachádza draslík, fosfor, zinok, jód, selén, bór, meď, železo a chróm. Ďalej obsahuje kvalitné bielkoviny, nenasýtené mastné kyseliny, 8 aminokyselín a vlákninu. Cca 100g čerstvej ustricovej hlivy má 313 kcal, 1,8g tuku, 39g sacharidov a 30g bielkovín.

Zmes látok, ktoré práve hliva ustricová obsahuje, má protirakovinotvorné účinky. Funguje nielen ako prevencia, ale aj ako liek, ktorý dokáže spomaliť rozvoj, redukovať niektoré nádory a pomáhať pri doliečení. Vláknina prispieva k detoxikácii čriev a upravuje ich peristaltiku. S touto chutnou hubou by sa mali spriateliť aj diabetici, pretože znižuje hladinu krvného cukru. Znižuje taktiež hladinu cholesterolu v krvi, reguluje krvný tlak a pôsobí ako prevencia a liek na artériosklerózu. Reguláciou krvného tlaku eliminuje nepríjemný vysoký očný tlak, ktorým trpia väčšinou cukrovkári. Odporúča sa konzumovať ju aj pri problémoch s obličkami a pečeňou. Celkovo prospieva zdraviu, priechodnosti a elasticite ciev a tepien, a práve preto chráni naše srdce. Chráni aj nohy pred kŕčovými žilami. Konzumáciou hlivy si vybudujete silnú imunitu voči rôznym vírom, baktériám, plesniam a iným toxickým látkam. Uvoľňuje stuhnuté svaly a šľachy, pomáha pri liečbe kožných ekzémov, alergií a bradavíc vírusového pôvodu. Regeneruje bunky v tele a tým spomaľuje starnutie.

Hliva ustricová má všestranné využitie v kuchyni, je vhodná do polievok, omáčok, rizota, ale aj pod mäso. Surovú ju v menšom množstve môžete pridať  do studených šalátov. Dá sa z nej pripraviť skvelý hlivový guláš, falošná držková alebo zemiaková polievka. Klobúčiky môžete vypražiť namiesto rezňov, všetci si na nich pochutia. Hlúbiky bývajú o niečo tvrdšie, preto sa väčšinou sušia a potom melú na hubový prášok, ktorým sa ochucujú rôzne jedlá. 

Naučíme vás JESŤ MENEJ a NEHLADOVAŤ, dostanete JEDÁLNE LÍSTKY a RECEPTY na CHUDNUTIE

S nami dokážete SCHUDNÚŤ bez TABLETIEK a PRÍPRAVKOV, bez HLADOVANIA

VYUŽITE NAJLACNEJŠIE a NAJLEPŠIE CHUDNUTIE

Tu sa PRIHLÁSTE na CHUDNUTIE s nami (kliknite)

UŽ PO TÝŽDNI BUDETE MAŤ MENEJ KÍL a UŽŠÍ PÁS.

NÁVRAT NA NAJNOVŠIE ČLÁNKY O CHUDNUTÍ A STRAVOVANÍ (kliknite)

 

VYPLŇTE VŠETKY ÚDAJE

PRIHLÁŠKA NA CHUDNUTIE

REKLAMNÉ ODKAZY